1.6.2024 | Svátek má Laura


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
xxx 14.1.2009 16:41

Re: To jsi nám toho pověděl!

Kim Cong-il tam na tebe ceka, abys mu pomohl bojovat proti vykoristovani a imperialismu ...

J.G. Pašek 14.1.2009 5:49

Byt na Žižkově . . .

Teta Vyšatová bydlela na žižkově a měla přepychový moderní byt byt v, modern činžáku postavené hned po válce . . . . vysoké stropy, přes celostěnu vysoké okna, parkety, ústřední topení, krásný dřevem vykládaný výtah . . . k mauzoleu  jsnme si chodili někdy s klukama hrát a ty činžáky byly hned u kopce do Karlína, protože teta a strejc tam pracovali v podniku, kde opravovali tramvaje a já jim chodil naproti a na spodku toho kopce byla vysoká velká ohrada a tam byly uskladněny stovky modrých poštovních drožek . . . 

Strejc Jirka s tetou bydleli v Krči a měli pavlačový byt, kde byl 1 pavlačový záchod pro několik rodin , topili uhlím, a chodili pro vodu na pavlač . . . a teta mě brala navštívit její rodiče na Vinohrady, kde její rodiče skladovali pod jídelním stolem sedací vanu zakrytou záclonkama a já k nim nerad chodil . . . čekal jsem venku, seděl na bobku u otevřeného okna a koukal jsem se, jak v suterénu 3 ženské všelijak vyráběly horkou párou klobouky a potom zdobily  . . .  

Kanuk 14.1.2009 5:56

Re: Byt na Žižkově . . .

No já se hádat nemohu, ale ten moderní činžák byl asi postaven těsně před válkou. Těsně po válce postaven být nemohl, to byla všude bída, svrab a neštovice. Teda ne doslovně, ale na moderní činžák materiál určitě nebyl. Pak přišel r. 1948 a se stavbou činžáků byl šmytec.

Han 14.1.2009 10:48

Re: Byt na Žižkově . . .

     Na rohu Vinohradské a ulice Anny Letenské byl vybombardovaný dům a v roce 47 tam postavili nový a ten stojí dodnes. Moje máma tam chvíli bydlela, tak proto to vím, kdy ho postavili. A určitě se stavělo i jinde.

krmič 14.1.2009 10:53

Re: Byt na Žižkově . . .

Mohl. Pár krásných moderních domů bylo postaveno i po válce (před rokem 1948). Daleko víc domů, které sice nebyly krásné, ale s moderním standardem bydlení. Po roce 1948 se spustila masová výstavba, dnes nepředstavitelných rozměrů (Např. Poruba, Havířov). Že to snad nebyly činžáky? No, nebyly soukromé, ale nájem se platit musel. Komunisté zde byli, ale komunismus (vše zadarmo) se jaksi nekonal.

Kanuk 14.1.2009 5:43

Pár poznámek

Pavlačové domy se společným záchodem - to byl dost rozšířený typ. Moje babička v Hradci Králové bydlela v domě, který mohl být postaven tak někdy v polovině 19. stol Sice nebyl pavlačový, ale já pamatuji společný suchý záchod, na který se chodilo se svíčkou. Na chodbě byl vodovod, ale jen s užitkovou vodou, pro pitnou se chodilo s konví ke kašně na náměstí (Malé  náměstí). Později zavedli splachovací záchod a elektrické osvětlení. Byt měl kuchyň a dva pokoje, ratejny, asi ve velikosti čtyř pokojů dnešních, bydlelo tam 8 lidí a ještě v něm prababička měla dílnu, asi 3 - 4 šicí stroje. Dědeček nebyl žádný žebrák, byl strojníkem v elektrárně, nejstarší syn vystudoval reálku.

Zvenčí hnusné žižkovské domy - před několika lety jsem byl na žižkovské TV věži. Byl jsem překvapen množstvím zeleně ve dvorech těch ošklivých žižkovských bloků.

Stalinův pomník - resp. co z něj zbylo. Není to tak dlouho, několik let, tak se tam proháněli "skejtbórdři" a "skákáním" ničili žulové lavice.

Kanuk 14.1.2009 5:46

Re: Pár poznámek

K tomu hradeckému bytu bych dodal, byl z něj krásný výhled směrem k Orlickým horám, stál nad čelem Pospíšilovy třídy. Dům je dnes zbořený, sesouval se pod ním svah.

IvanP 14.1.2009 9:01

Re: Pár poznámek

Někdy jsem chodil ze školy domů přes Malé náměstí, na kašnu pamatuju. A taky tam na rohu bylo přídovědecké muzeum, měli tam ve vitrině asi 25cm sklípkana, chodil jsem se tam (masochisticky) bát. No a my jsme bydleli u sokoláku (stadion) a výhled jsme měli na Krkonoše, byly vidět skoro každý den, Černá hora, Sněžka, taky tam vlevo byly vidět (maličké) Trosky. Dík za připomenutí.

qwerty 14.1.2009 2:56

Nelze zobecňovat

Jestli to u vás smrdělo, to ještě vůbec neznamená, že smrděl celý Žižkov.  Na Žižkově  bydlela babička a vždycky u ní bylo čisto a vonělo to po napečeném perníku.

On pořádný člověk má pořádek a čisto všude a bordeláře nezachrání ani Hanspaulka, víme, Astone?

MLOK1 14.1.2009 9:09

Re: Nelze zobecňovat

Qwerty, na té Hanspaulce to v některých sklepech také pěkně smrdělo. Vím z vlastní zkušenosti:-)

R 14.1.2009 10:27

Re: Nelze zobecňovat

Záleží, jak kdo vaří, jak kdo žije atd, to všechno se v podobě vlhkosti, zápachu a prachu absorbuje do materiálů stěn a podlahy a vytváří potom neodstranitelný typický pach každého bytu a baráku. Neexistuje byt, který by neměl typický zápach či vůni, kterou mu vtiskne jeho obyvatel. Akorát někde je výrazná, někde není výrazná. U starých baráků bylo potom potřebné vždy jednou za čas odstranit "měkké" části, vnitřní omítku, výplň podlahy atd, nechat jen nosné věci, obnovit izolaci proti pronikající vlhkosti a zase zpátky novou omítku, novou podlahu, co je třeba vyspravit atd. Jestliže se toto někde 40 a více let neměnilo,   logicky tam byl smrad, i když ti, co tam zrovna bydleli, byli čistotní.

krmič 14.1.2009 11:04

Re: Nelze zobecňovat

Kdysi jsme měli pracoviště ve starém domě, a když jednou v zimě zamrzl odpad, tak opraváři rozbili rouru kladivem a prohlásili celý sklep za žumpu. Chodíval jsem tam zapisovat údaj plynoměru - po položených prknech, přede mnou utíkali potkani. V tom sklepě (před 100 lety to byl suterénní byt) je dnes restaurace a herna, myslím že docela slušná. Ale jak občas cítím ze sklepních okének mnohem novějších domů žumpózní zápach, tak se asi takové případy stávají i dnes.

krmič 14.1.2009 11:18

Re: Nelze zobecňovat

Omlouvám se ale, že žádný z mých příspěvků se netýká Žižkova.

R 14.1.2009 11:33

Re: Nelze zobecňovat

No, já mám ve svých letech pořád ještě poměrně čitlivý čich a musím říct, že mně obecně smrdí města. Na frekventovaných ulicích smrdí obecně doprava a jinde zhruba tak v průměru každý třetí den smrdí žumpózně kanály přes poklopy. Ovšem je to logické, protože v těch kanálech cestují fekálie ze splachovacích záchodů, zbytky potravy z výlevek a podobné věci přes v průměru půlku města až někde do společné čističky.  Taky nepíšu vysloveně o Žižkově.

R.J. 14.1.2009 12:05

Re: Nelze zobecňovat

Pokud člověk jen chodí po Praze, necítí to, je to pro něj normál, ale když šlapu na kole od Vltavy nahoru na Vinohrady a pospíchám, mám prokrvené sliznice a hluboce dýchám, tak teprva cítím ten puch, když kolikrát jedu kolem zaparkováného auta, poznám po zápachu kolem něj, že tam nestojí dlouho, tak pár minut. Naposledy co jsem měl příjemný zážitek čichový, bylo to asi před 5 lety, jel jsem asi ve dvě ráno ze Smíchova na kole, koncem května, bylo cítit rozkvetlé stromy a kěře, nádhera, žádný puch, ale vůůůně. Nemohl jsem se toho nabažit, jezdil jsem snad hodinu podél Vltavy a úžíval si to. Pravda, u Rudolfina si sednul na lavičku, pozoroval řeku a Malou stranu a k tomu si dal cigaretku. Trošku jsem to začoudil. Jinak ,když se vracím po několika dnech venku v přírodě do Prahy, již na okrajích je cítit malý pach, který nabírá na intenzitě ve směru do centra. Nejhorší jsou ala rozmoklé psí výkaly, v létě navečer,  to je  puch nesnesitelný. proto jak v létě pršelo a je teplo, nejedu přes parky, radši jedu normálně po silnici, výfuk je proti tomu parku "lahůdka".  O prachu mezi zuby ani nebudu psát, pak se všichni diví, kde se berou alergie.

kirast 14.1.2009 2:13

S tím vtipkováním před dětmi to byl opravdu problém

Prý si rodiče před děckem vyprávěli politický vtip, jenže dítěti se líbilo, jak se rodiče smějí a na první návštěvě ho hned zopakovalo. Matka se zhrozila, vzala si dítě stranou a vysvětlovala mu, že se takové věci nesmějí nikde říkat, že by jim taky mohli zavřít tatínka a kdo by jim nosil korunky? A dítě chápavě kývalo hlavičkou. Na další návštěvě pak hlásilo: "řekl bych vám báječný vtip, ale zavřeli by nám tatínka a kdo by nám nosil korunky?"

Juraj P 14.1.2009 21:30

Re: S tím vtipkováním před dětmi to byl opravdu problém

Moji rodiče přede mnou-dítětem taky raději moc nevtipkovali páč se báli, abych to dál nevykecal, resp. vykládali to jen v náznacích (politické nebo i erotické vtipy). Já pak s tím torzem, co jsem pochytil, jsem při nejbližší příležitosti běžel za někým, aby mi to pomohl rozluštit a vysvětlit!! Taky mi často říkali, že tomu ještě nemůžu rozumět; tak jsem příště - jakmile začali známým opatrně a v náznacích něco vyprávět - před tou návštěvou halasně oznamoval, že já už tomu rozumím!!!

Pasáček koz ve Vermontu 14.1.2009 0:22

Stalinův pomník

Na soklu pomníku byl velký nápis : Proletáři všech zemí spojte se!  Jakýsi lidový tvůrce tam dopsal : nebo střelím.

Když byla destrukce pomníku v plném proudu, šel jsem po schodech na Letenskou pláň. Babička s holí se tam belhala také. Zastavila se, chvíli se dívala na pobořený pomník a pak poznamenala : Tak, a je po slávě.

JaS 14.1.2009 1:57

Re: Stalinův pomník

Ale fronty na maso vydržely ještě dlouho potom (pomníku se taky říkalo "fronta na maso).

Tomáš 14.1.2009 9:07

Re: Stalinův pomník

... a taky se říkalo, že se v tváří spokojeně, protože je v té frontě první a určitě se na něho dostane.

Rohožka 14.1.2009 10:56

Re: Stalinův pomník

a taky se o té frontě na maso říkalo, že ten první (Stalin byl zvěčněn v napoleonské póze s rukou za klopou kabátu) si už vyndává šrajtofli.

Větší vlastenec 14.1.2009 2:02

Nešťastný, nešťastný soudruhu Pasáčku !

Zdar soudruhu Pasáčku z Connecticutu !

Prosím Tě, už se připrav na návrat do vlasti. Je to s Tebou čím dál tím horší. Nejenže nevíš, v jakém státě USA vlastně žiješ. Už zapomínáš i na důležité události svého mládí.  ;-(

Nevylučuji, že jsi během demolice pomníku s.Stalina opravdu byl na Letné, v místech neprodyšně uzavřených pro veřejnost. Podzim 1962 - mladý perspektivní příslušník SNB, ucházející se o zařazení do kurzu pro rozvědčíky - ano, to zní věrohodně.  R^

Ale žádná drzá důchodkyně v těch místech tehdy nešla. Jako člen Strany, člen Sboru národní bezpečnosti, bys musel, jsa služební přísaze věren, třeba vlastní matku zneškodnit služební zbraní spřátelené ráže.

A hlavně : Na podstavci sousoší se skvěl nápis Svému osvoboditeli - československý lid. Tak Čest !

Kanuk 14.1.2009 5:51

Re: Nešťastný, nešťastný soudruhu Pasáčku !

No, já ty nápisy nepamatuju, ale třeba tam byly oba. Tak bych tak moc nevyskakoval.

Větší vlastenec 14.1.2009 12:07

Štastný, přešťastný soudruhu Kanuku : Hop !

Nepamatujete, najít si nedokážete

Přesto vyskakujete.

Děkuji Vám za připomenutí své úrovně.  R^

a 14.1.2009 20:02

Re: Štastný, přešťastný soudruhu Kanuku : Hop !

no  ty bys to měl  vědět, co tam bylo, však si to tam smolil ;-D

Větší vlastenec 14.1.2009 20:46

Re: Štastný, přešťastný soudruhu Kanuku : Hop !

Si piš, áčko.

Ale ne "smolil", oslíku.

Ten nápis byl vytesán do bloků z kvalitní žuly .

Poznáš rozdíl mezi smůlou a žulou ? Ne ? Tak si nejdřív sedni na žulový balvan, a pak na kmen čerstvě skáceného a odvětveného smrku. Jak vstaneš, už to budeš vědět.  ;-)

Čau. 

MLOK1 14.1.2009 9:28

Re: Stalinův pomník

Slyšel jsem, že v atelieru pana Hlinomaze byl jím umístěný (snad prvomájový) transparent s nápisem: "PROLETÁŘI VŠECH ZEMÍ - SPOJTE SE!". A pod tímto nápisem bylo připsáno: "A POLIBTE MI PR*EL!"

       Jestli je to pravda, to opradvu nevím. Ale je to roztomilé a vyjadřuje to náladu a mínění většiny Čechoslováků té doby.

Učitel 14.1.2009 23:58

Re: Stalinův pomník

a v jedné aranžovně v Jednotě měli nápis. V jednotě je síla a v prdeli díra ;-D