6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

ZLATÁ PADESÁTÁ: Holič

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R.J. 7.2.2009 13:00

Re: Břitva

Tento stroječek mám, koupil jsem ho za dvě stovky v bazaru po devadesátém, jenom pro "Vymakanost" systému, je to krásná mechanika.Žiletka se "hladí" po kůži, když to dojede na konec, překlopí se a jede zpět. Nádhera.

xxxKubeš 7.2.2009 12:49

Když

jsem jako kluk chodil holiči, ještě se "na havla" nestříhalo. Střihání stálo 2Kč a když jsem na holiče nedával pozor a stačil mi vlasy namáznout "brilantinou", bylo to o korunu dražší.

krmič 7.2.2009 12:36

Re: Břitvy a žiletky . . .

Kdysi dávno Neff psal o té pyramidě. To by měl zase někdy vytáhnout, matně si vzpomínám, že s pyramidou přišly různé nehody a pohromy a končilo to tím, že, jak pravil jeden egyptský student "pyramida je špatný tvar" - byla to scifi nebo podle skutečnosti? V tehdejších Literárních Novinách k tématu ostření žiletek uveřejnili  mikropovídky od různých spisovatelů, vzpomínám, že třeba tam byl Ludvík Vaculík.

Kanuk 7.2.2009 12:16

Břitva

1) Jestlipak víte, pánové (a dámy), že při obtahování se břitva má obracet přes hřbet, nikoliv přes ostří - sníží se tím pravděpodobnost přeříznutí řemene, na kterém se břitva obtahuje. Obtahovací řemen měl dva povrchy, na jeden se nanášela černá brusná pasta, na druhý červená. Občas bylo nutno břitvu přebrousit na kameni. To uměli jenom machři.

2) Jednou v ČR, před několika lety, jsem se sháněl po břitvě. "Jo, pane, ty už se dnes nedělaj. My bychom je dělali, ale on už  břitvu nikdo neumí udělat".

3) V roce 1951 jsem se nějaký čas holil břitvou. Měl jsem holicí "strojek" Gilette" - original, dodala UNRRA, který byl na žiletky s dlouhým průřezem. Ty tehdy začaly být nedostatkové, protože UNRRA došla, normální dovoz byl zastaven a "národní podnik" je ještě nevyráběl.  Byly k dostání jenom žiletky se třema dírama. Tak jsem si řekl "Mrchy komunistický, když  nenecháte dovážet proříznuté žiletky, já na vaše třídírové kašlu" a začal jsem se holit břitvou. Měl jsem dvě. Oholení mi trvalo dvacet minut, žiletkou to bylo za deset. Přeholoval jsem se, což dělám dosud.

4) Před válkou žiletky stály nějaký ten obolus. Otec, který se holil žiletkami, měl proto strojek na přiostřování použitých žiletek. První takový strojek měl dva válečky a nějak se s ním pojíždělo po šňůrce. Později si koupil strojek na přiostřování, který byl asi 20 cm dlouhý, a mezi dvěma kolejničkami se pohybovalo sem a tam vozíkem, ve kterém byla upnuta žiletka.

seniorka 7.2.2009 12:11

Trvalá ondulace

V r.1958 jsem byla před nástupem do učení u kadeřnice na trvalé ondulaci.Paní mě natočila vlasy na kovové natáčky,nějakým prevítem mě vlasy houbičkou napatlala.Posadila po helmu,která měla snad 50 šňůr zakončených kovovýmy skřipci.Na kažkou natáčku upevnila skřipec a zapnula elektriku.Neumíte si představit jak jsem se bála.Nevím po jaké době,pro mě věčnost,mě "odstrojila" umyla hlavu,vyfoukla.Byla jsem jak Angela Davisová.Vydrželo mě to strašně dlouho,že jsem měla krepové vlasy jsem brala jako daň za parádu.Stalo se to ve Šlapanicích u Brna.Jestli se ozve pamětnice,tak mě to potvrdí.Jo.cena 15,-Kčs to stálo.

Bezchleba 7.2.2009 12:01

Re: Březová voda smrděla?

Můj dvanáctiletý spolužák se tímto kartáčem nechal učesat každé ráno, než šel do školy, holičem v sousedství.  Ten starý holič měl zřejmě pedofilní sklony, ale jeho láska ke chlapečkům byla zcela platonická.

Han 7.2.2009 11:41

- že břitva "odpočinkem" se poněkud naostří.

  No empiricky je to možná možné, (to je ale blbej slovosled:-)) ale nevím, že by to bylo exaktně dokázáno. Můžu se ale mýlit. I mapa se může mýlit, jak řekl Švejk. :-)

Nemo 7.2.2009 11:31

Re: Pro oživení paměti

Vzpomínám si na nejvyšší cenu holičského úkonu okolo roku 1968. Bylo to odbarvení plnovousu - 25 Kčs.

A.D. 7.2.2009 11:26

Re: Vlasový experiment.

Ono se to břitvou hlavně už pár let nesmí. Kvůli AIDSu, kdyby vás řízli. Tak snad jedině jednorázové strojky.

Kanuk 7.2.2009 11:21

Re: Břitvy a žiletky . . .

To s měsíčním úplňkem je sice ptákovina, ale je skutečnost - aspoň nám to říkal jeden profesor na průmce - že břitva "odpočinkem" se poněkud naostří. Lordi a podobní mívali celou sadu břitev, buď 7 kusů, na "týdenní odpočinek", nebo dokonce 31 kusů pro měsíční cyklus.

doktor 7.2.2009 10:52

Re: Holčičí účes

Jsa starší, než Ondřej Neff, vzpomínám na velmi přitažlivé dívčí účesy za války a po ní - lokny. Z každé to udělalo princeznu. Jednu takovou jsem si vzal.

Bobina 7.2.2009 10:46

Holčičí účes

Pocházím z malého města na jihu Čech, jsem jen o půl desítky let mladší než pan Neff a pamatuji se, že jeden čas - mohlo mi být tak 8-10 let, pokud mne maminka neostříhala doma "podle kastrolu", si holčičky v kadeřnictví poručily "ostříhat do košíčku", což spočívalo v tom, že vlasy byly sestříhány tak, že od uší dozadu se jejich délka prodlužovala. Taky pamatuji, když přišlo do módy seřezávání takovým udělátkem, v němž byla žiletka, že si malé slečny - cca kolem 13 let - nechávaly "seřezat a usušit do vln".   

doktor 7.2.2009 10:42

Doby, kdy ženy a dívky chodily ke kadeřníkovi

na "trvalou" nebo "vodovou" a mívaly vlasy upravené, jsou bohužel dávno pryč. Příšerně učesané jsou dnes hlavně televizní hlasatelky a moderátorky - a to na všech českých stanicích: ať malá či vysoká, s obličejem kulatým nebo koňským, všechny jsou "učesány" s nedbalou cestičkou veprostřed, a hladce sčesanými vlasy do stran, někdy "vynalézavě" tak, že jedna půlka vlasů jim zakrývá jedno z očí. Zkadeřené konce vlasů, které ten účes JAK PRÁVĚ VYLEZLA Z RYBNÍKA trochu oživují, je vidět jen vyjímečně.

Kanuk 7.2.2009 10:34

Re: Jestli se nepletu, tak:

No, já jsem se na vojně potkal s jedním holičem - blbcem. Ale to byl "dělnický kádr", novopečený osvětový důstojník, podporučík. Zřídil si holičskou oficinu vna jednom pokoji v kasárnech, stříhal kluky - vojcly- za padesátník, a strašně se divil, proč mu to velitel zakázal. Také používal zmíněný válcový kartáč.

vewo 7.2.2009 9:58

Re: Pro oživení paměti

Aktuální cena za stříhání čtrnáctiletého hocha na pražském sídlišti je 130,- Kč.

Han 7.2.2009 9:30

Jestli se nepletu, tak:

   Největší pitomci byli vojenští holiči. Neozve se některý? :-)

Han 7.2.2009 9:26

Re: Břitvy a žiletky . . .

   Ta regenerace ostří... Pamatuji se na ptákovinu - pyramidku do které se dala žiletka a ona se do rána zregenerovala. Pyramida musela mít přesné rozměry a umístěna ve směru sever-jih. Byla to ptákovina ve stylu věř a víra tvá tě uzdraví. Ta samá pověra byla, že když se nechá břitva na měsíčním úplňku, tak se ztupí. Kdo má základní strojní a metalurgické znalosti vi, že je to nesmysl Břitva nebo žiletka můžou maximálně zreznout, ale ne se naostřit. To samé, aby měsíční světlo ztupilo břitvu.

frankon 7.2.2009 9:21

vzpominku na detstvi

ve mne vyvolal vas clanek pane Neffe,vse sedi.Take si vzpominam jako kluk,ze nas holic p.Vodrazka a p.Mottl byl takova informacni kancelar a urcite jak pisete jakoby disident.Kdyz jsem se s dedou vracel z oficiny domu,tak doma rikal,ze toho Vodrazku urcite brzy zavrou!Ale nikdy nezavreli.Stejnou zkusenost mam take v pozdejsich letech s cisniky.No ale to by nam mohl asi vysvetlit p.Paroubek,jak pracovala StB na prazskych RaJ.

fox 7.2.2009 9:19

holič

Holiči v padesátých letech dělali zpravidla velké kariery.Všemu(ničemu )nerozuměli,s každým se znali,bezvadný třídní původ.

Antonín Hrbek 7.2.2009 9:08

Pro oživení paměti

Ceny střihání pánských vlasů:

1955 - 2,00; 1960 - 2,00; 1965 - 2,50; 1970 - 5,10; 1975 - 5,0; 1980 - 5,0; 1990 - 7,00; 1995 - 24,74; 2000 - 41,89; 2005 - 65,33; 2009 - 85

Frank 7.2.2009 8:35

Pamatuji si, že u nás byla u holiče vždy fronta.

Ale je mi divné, že Neff začal o holičích, když já si jej pamatuji vždy s holou vyleštěnou hlavou. Ale připouštím, že za hodně mlada nějakou přehazovačku mohl mít.

R 7.2.2009 6:32

Re: Břitvy a žiletky . . .

Źiletky a i  dnešní holicí mašinky s podobnými břity se vždy musí nechat několik dní odpočinout, břit se potom částečně zregeneruje. Ideální je mít těch "holítek" několik a točit je, jejich výdrž je potom znatelně větší.

V 80 letech už české žiletky vylepšili a už několik holení vydržely, pokud to ovšem nebyly dovezené, které se u nás akorát přebalily do českých obalů - tehdy poměrně dost rozšířená finta.

Jinak na dnešních holicích strojcích je krásně vidět vztah cena - hodnota. Nejdražší jsou právě ty nejlevnější, ty jsou opravdu jen oholit a vyhodit.  Stačí si ale připlatit už jenom o 50 % a životnost těchto udělátek stoupne na několikanásobek.

J.G. Pašek 7.2.2009 6:09

Břitvy a žiletky . . .

Občas se u nás ukázal cikán, brusič nožů . . . máma mu nechala nabrousit kuchyyňské nože a nůžky. Cikán brusič se ptal dědy, jestli chce nabrousit jeho břitvy. Děda se na cikána přísnì kouknul, jako že je tak drzý a tiše řekl NE!

Brácha zdědil po dědovi břitvy a holil se břitvou a když se holil, tak jsem za ním stál s placatým dřívkem, které doktor strká do pusy, zmářkne jazyk “Řekni Á” a já jsem napodoboval jeho tahy břitvou, protože jsem se nemohl dočkat dne, až se budu také holit . . . . “Počkej, až se bueš muset holit, poznáš na vlastní kůži jak to je nepříjemný” . . . Já jsem se břitvou nikdy neholil. České žiletky byly levné, tupé, nepříjemně tahaly a na každé holení novou. Potom se začaly dovážel z Anglie Wilkinson Sword . . . 1 žiletka stála 5 kčs, krásně holily, netahaly a jedna vydržela několik holení a já jsem si je brousil ve skleničce od hořčice, aby vydržely ostré déle . . .  

hujug 7.2.2009 5:47

jo retro..........

u nás bývala 3 holičství,jedno veliké 6 křesel,naproti nádraží-takže tam chodívali hodně vesničani,komunální,byla tam čísílka na pořadí a veliká zrcadla,prostě amerika byl tam mistr který pořád cvakal nůžkama ,a pak dvě malá holičství -jeden mistr + jeden učedník,a to byla klasika se vším všudy,a jeden mistr chodil i po domech,vzpomínám si jak v létě se chlapi z naší ulice tak 3/4 + náš děda sešli u nás na zahradě a mistr je přišel stříhat a holit,já seděl na jabloni a poslouchal "o čem se baví chlapi"....!jo byly doby kdy chlapi byli ještě chlapy......ostříháni,oholeni,pitralon a březová voda,jo a boty,vyleštěné boty na tom si děda zakládal.....

Borek@exil 7.2.2009 5:20

Re: Jedna věc, která je všude stejná.

Jo, cvak..cvak....

Mejla 7.2.2009 4:43

Pravidelná páteční návštěva holiče byla součástí hygieny, kdy každý týden si muži

nechali oholit krk, upravit účes "na fazónu" atd. Samozřejmě i probrat novinky. Donedávna jsem z tradice navštěvoval stařičkého holiče pana Zamboryho, jehož režim donutil nastoupit do fabriky, ale láska k řemeslu ho vedla k pravidelnému večernímu holičství. Obzvláště mám rád obtahování krku břitvou, leč pan Zambory již není........

canuck 7.2.2009 4:19

Re: Jedna věc, která je všude stejná.

...a taky takhle krasne porad v jednom kuse pocvakavali tema nuzkama?????

canuck 7.2.2009 4:15

..nas holic

..nas holic byl naruzivym milovnikem akvarijnich rybicek....mel oficinu vylozenou podel sten akvarii, stale tam u nej sedelo mnozstvi akvaristu, kteri si neustale o rybickach zajimave vykladali.....pri strihani se pozorovaly neonky, a ja nevim jak jeste se ty rybicky jmenovaly...byla to nadhera jit k holici....

Borek@exil 7.2.2009 4:11

Jedna věc, která je všude stejná.

Po nenávratu do tehdejšího Těžkoslovenska jsme se ženou žili přes půl roku ve Španělském Madridu. Za půl roku už se k holiči holt musí...několikrát. Interiér a typická vůně holírny byly v Madridu na chlup to samé jako v Praze nebo v Moravské Nové Vsi či Jarošově. A pak se stejný dojem opakoval po dorazu do Ameriky. Zvláště, když člověk zajde na postřih do oficíny argentinského Itala Mr. Tango. Holiči jsou všude stejně ukecaní. Stejné vůně, stejná křesla....stejná zvláštní nálada holírny. Jé...a co teprve, když jsem se objevil v pánském svatostánku jednoho opravdového Itala v Sherman Oaks, CA. Povídali jsme si o muzice, o hvězdách padesátých a šedesátých let, zanotovali jsme si Piccolissima Serenata, holič se mohl zbláznit dojetím když zjistil, že mým oblíbencem býval Peppino Di Capri a Catarina Valente.......Prostě, něco je natom kulatém světě všude stejné.

důchodce30 7.2.2009 3:27

Re: Na havla!

Díky! Jakkoli jsem oba typy účesů nosil, dodnes jsem neměl ponětí o původu jejich názvů.