5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

ZLATÁ PADESÁTÁ: Holič

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
magi 7.2.2009 18:22

Re: Jestli se nepletu, tak:

byl jsem na vojně v Milovicích. Holičům jsme říkali chlupodravci. Stříhali nás vždy po 14 dnech. V roce 1965 nás tak krásně stříhali,že jsme už tenkrát měli číra. Byli to dva starý dědkové a když přišli tak my všichni jen prosili málo,málo. Doma v Č.Krumlově dyli holiči dva .Jeden na náměstí a druhej u Budějcký brány. Máma, ale v mojim případě většinou dala přednost hrnci.Pamětníci ví asi o co jde.

Vodička-sapér 7.2.2009 17:56

Re: Jen tak, aby řeč nestála . . .

Já chodím k  holiči , na  pražském předměstí,  více než 50 let,  dříve to bývalo místo , které patřilo, sv ým významem, mezi důležitá společenská centra, hlavně fotbalových fanoušků. Vše mám v živé paměti, vzpomínek na zábavu u holiče je spousta.  Teď každý sedí. vesměs mlčí jako ryba, hlídá  si, kdy půjde na řadu.  Děda , neděda,  po  asi   pětimunutovém  oškubání  vyplázne stovku, venku  se oklepe  a "valí"  domů. Jo , a na to ředění krve, berem tady v  Praze   Anopyryn.

baty 7.2.2009 17:46

Re: Holčičí účes

bubikopf-chapecká hlava. Dozadu po klučičím vystříhaná "fazónka" sestupná, boční a vrchní vlasy poměrně dlouhé s pěknými vlnami na pěšinku, které se vytvářely na mokro pomocí kovových skřipců, byl to vedle mikáda první krátký účes pro odvážlivkyně, co po první válce shodily dlouhé vlasy. Kvalitní, zejména tmavé vlasy, se nevlnily, nýnrž právě připlácly k hlavě, aby ten klučičí dojem byl co největší, namázly se brilantinou, kolem uší se vytvarovaly "šestky" a byl z toho meziválečný vamp jak vyšitý. Podle Wericha "starý to nosily, mladejm to slušelo", pro mladé holky se štíhlým krkem a velkýma očima ideální účes, snadná údržba.

baty 7.2.2009 17:39

Re: Trvalá ondulace

no jejda, kolik to stálo nevím, ale ve třiapadesátem mě tak nechala maminka zušlechtit, když už půjdu na tu jedenáctiletku - půl prázdnin to nešlo rozčesat, kadeřnice z toho krepu dokázala uděla hromadu úhledných ruliček kolem hlavy, puberťačka vypadala svoje prateta;-P

Mirek 7.2.2009 17:27

jsem nadšený

Jsem nadšený z úrovně této diskuse. jde to i bez sprostoty a urážek, díky pane Neff!Jsem pamětník, jako chlapec jsem chodil k holiči za protektorátu k p.Buriánovi. Bylo to v Brně na Hvězdové ul. Stříhání stálo 2 kč. Nad zrcadlem byl výrazný a nepřehlédnutelný nápis :"Děkuji že nemluvíte o politice" Zato o fotbalu se mluvilo pořád, probírala se sestava SK Židenice velice důkladně. Výhoda tohoto klubu byla v tom že nakaždém domácím zápase bylo trvale nejméně 10.000 lidí. Prah nedovolila aby brńáci sestoupili. jeden rok byl pro Židenice jasně sestupový,a tak přišli z Prahy pánové Vycpálek, Galáb, Dědič a nakonec v rozhodujícím zápase Slávie i s Bicanem ,Kopeckým atd. v Brně prohrála 2.4. A sestupoval Polaban Nymburk. Návštěvy byly velice důležité. I hostující klub z nich měl slušný podíl.                           

frankon 7.2.2009 16:49

Re: vzpominku na detstvi

jenom bych chtel pripomenout,ze tak jako holici,tak pracovnici RaJ byli zamestnanci sluzeb a kazdy Vam potvrdi,ze v mnoha prazskych lepsich lokalech byli holt lidi pres StB nasazeni.Preci jako pametnik si to musite pamatovat,nebo jste o tom musel slyset.No a p.Paroubek jako namestek v takove firme tak 2x!!!

J.G. Pašek 7.2.2009 16:43

V úterý stříhá penzisty za polovic . . .

a ten holič je majitel moderní myčky na auta, nejlepší široko daleko . . . 

Vorda 7.2.2009 16:32

Re: Jedno z klukovských utrpení

Těch 30 to bylo v době, kdy jsem kupoval ten strojek. Kolik to stojí nyní, to nemám potuchy, už jsem nebyl u holiče snad  15 let.

J.G. Pašek 7.2.2009 16:29

Jen tak, aby řeč nestála . . .

Vzpomínám, chodil jsem do školky, že k nám do Lhoty dojížděl 1x týdně holič . . nad vchodem visel zlatý talíř . . . Děda mě tam vodil  . . . na věšácich visely prázdné rámy z rákosu na noviny . . . když mě maminka česala na pěšinku tak říkala . . . Ani bleška by v té pěšince nezabloudila . .  a když to zapoměla, tak jsem se ptal . . . Mami, zabloudila by tam bleška?  . . .  Zakrátko tam holič přestal dojíždět a vzpomínám, že mě máma vozila vlakem do vedlejší větší Lhoty k holiči . . .  Tak jak matko?  . . . Na pěšinku . . . Matko, on nemá vlasy na pěšinku, má je jako hřebíky a husté jako žid . . .  a já jsem jsem tomu nerozuměl, protože jsem žádného žida neznal a když jsem viděl chlapa s hustou kšticí, tak jsem si myslel že to musí být žid . . . prostřihával mě vlasy zubatejma nůžkama. Dnes to jsou samé unisex salóny, do kterého bych nevstoupil . . .  Chodím do pravého staromódního holičství, před kterým se u vchodu točí osvícený bílo-červeno-modmodrý sklenený válec . . .  neholí se tam . . . Nad kasou je nápis $12 a dám mu $15 . . .  V Parlamentu a Senátu by měli být jenom holiči, protože oni vědí vše nejlépe, jak vládnout a zařídit svět . . . . Už mnoho let se holím elektrickým strojkem. Podle doktora, beru Aspirin snížit srážlivost krve a když se oholím žiletkou, tak chodím oblepenej kousky červeného toaletního papíru . . . .

lada (v) janiga.cz 7.2.2009 16:12

Kadernik se jmenoval

Rene Holas, tedy ten ve Vodickove. Take jsem tam v podobne dobe jako pan Neff a v podobnem veku trpel ...

Witch 7.2.2009 15:59

V Žatci?

Můj nebožtík strejda býval holičem a zároveň strašně rád po ránu dospával. Holičství měl pod bytem, takže když přišli dělníci ráno kvůli oholení, budili ho kolem páté a děsně nadávali. Někdy se i dovolali.;-) Ale strejda byl takový živel, tak zábavný a milý, že mu určitě odpouštěli. Jenom si nejsem jistá, jestli to už bylo v Žatci nebo někde poblíž Prahy.

napnutý čtenář 7.2.2009 15:56

Re: Břitvy a žiletky . . .

A vy račte být odkud, blahorodí...

phd 7.2.2009 15:51

Re: Jestli se nepletu, tak:

u nás byli holiči kluci z roty - ostříhali podle dohody v rámci možností, spíš byl boj záklaďáci - lampasáci o holení -vousy

Bobina 7.2.2009 15:47

Re: Holčičí účes

No vidíte, a moje maminka, která se za války vdávala, vzpomínala kdysi na účes - snad se vyjádřím dobře - bubikopf.  Nepamatujete se na to??? Nevím, jak to mělo vypadat:-/.

jj 7.2.2009 14:52

Re: Vlasový experiment.

V městečku, kam mne jako venkovského kluka rodiče vodili stříhat byli holiči tři a ten co byl po cestě nejblíž měl podobný válec, jen ho musel držet obouruč. Ten holič znal pro kluka jedinou fazonu - na ježka 2cm a na závěr neurvale projet válcem. Hrubě se mi to nelíbilo a vždycky jsem trnul, jestli bude maminka spěchat a zastavíme u toho nejbližšího nebo popojdeme k dalšmu.

Pamětník 7.2.2009 14:35

Re: vzpominku na detstvi

Nevím proč ve článku o holičích vzpomínáte na STB a Paroubka,asi jsem hodně nechápavý,ale já mám ze svého mládí velmi příjemné vzpomínky na holiče,.Jana Věrného,který si dlouho držel živnost.Chodil jsem k němu už jako desetiletý a potom celou řadu let.Vždy jsem sledoval s jakou profesionalitou přistupoval ke všem zákazníkům,Při stříhání prováděl stejné úkony se mnou,mladým klukem,stejně jako s pány v pokročilém věku.Jediné co mně tykal,ale jinak to byl  profesionál každým coulem.Asi to bylo tím,že byl  opravdový živnostník a zároveň profesionál.:-)R^:-)

ota.karel 7.2.2009 14:18

Re: Holení

Když dáš do ruky špičkový nástroj nicmochrovi, jak myslíš, že to dopadne? Nenapadlo tě, že chyba mohla být v holiči? Nevšiml sis, že existují lidi, kteří ať sáhnou na cokoliv, tak na to sáhnou špatně? Někdy se říká, že on byl jako Murwil, na co sáhnul, to ...pokazil.  Já s bráchem jsme jako kluci trénovali na kolech mistrů světa v kolové. Já střílel branky z poloviny hřiště a brácha pořád padal z kola ...(byl sice mladší, ale on je takový ...pořád nejmladší, musíte mu pomáhat=stálá životní role).

ota.karel 7.2.2009 14:08

Re: Břitvy a žiletky . . .

Že energii z malého modelu pyramidy necítíte, to neznamená, že není. Já si to zkusil a cítím to.  Obnova ostří na dnešních žiletkách má být způsobena jejich potažením vrstvičkou silikonu. Zkuste porovnat normalizační žíhání s metodou, kdy staří pánové ve Zbrojovce Brno nechali na hlavně pušek skovat ocelové pruty do tyčí a nechali je dát na rok na střechu(Slunce, déšť, mráz, sníh, a taky Měsíc)% přírodní normalizační žíhání. Pak je nechali stočit na soustruhu a dál opracovat na hlavně. Při výrobě wootzu(základ damaškové oceli, a ta výroba má kořeny stovky roků zpátky!), se kladl důraz na to, že kromě dřevěného uhlí tam musí být část uhlíku živočisného původu (alternativní medicína také klade důraz na původ prvků v potravě = živočišné, rostlinné). Já kdysi zjistil, že naši předci byli možná nevzdělaní, ale stačily jim zkušenosti a cit! Ta 1.info je provázena fotkami někdy z r.1920(musel bych se do té knihy podívat) a jde o zbourání komína v pražské továrně, kdy ho bylo nutné položit mezi tovární halu a zeď. Bez nějakých trhavin a řízeného odstřelu to zvládli vybouráním části stěny komína, kterou průběžně nahrazovali výdřevou. Dřevo pak zapálili a komín spadl přesně do té uličky ....a takových příkladů, jak se dá něco dělat vědecky zdůvodněně a složitě, nebo citem a úspěšně je okolo nás spousta. Dodnes třeba věda neví, co se slzením při krájení cibule a je to tak jednoduché! Stačí namočit nůž do studené vody a věděli to hospodyňky už okolo r.1920, já na to přišel náhodou a později se o tom dočetl. // Jako technokrat možná nebudete věřit, že Japonci měli papírová brnění (14vrstev), která odolala střelám z muškety. Že azijské reflexní luky mají na přední straně zvířecí šlachy, které po natažení předají zpět 93%energie(7% se ztratí jako teplo). Ty luky se lepily ze 3 druhů materiálů, protože v těch oblastech bylo málo dřeva, a výroba takového luku trvá 1-2roky (/lepí se klihem z jesetera). Nakonec jsou výkonnější než evropské luky= dostřelí 500m s menší napínací silou.

Jirka 7.2.2009 14:07

V Ostravě

... v Tyršově ulici, tedy prakticky v centru, měl na přelomu let 40. a 50. minulého století svou oficínu pan Rudek. Chodil k němu kdekdo, třeba profesoři z nedalekého gymnázia. Stříhání a popovídání si s ním přišlo zákazníka na 2 koruny. Ran Rudek říkával, že bude posledním soukromým holičem v Ostravě. Už ani nevím, jak to dopadlo, ale lze si to představit...

R.J. 7.2.2009 13:48

Re: Břitva

Ne , jen "čirá sklenka".  

Abraham 7.2.2009 13:45

Otáčení židličky pro děti

Ty byly součástí každého holičství. Jako děti jsme byly pyšní, až vstoupíme mezi " dospěláky" a potupnou otáčecí židličku opustíme.  Poslední jedinec ze třídy vždy trpěl.

krmič 7.2.2009 13:41

Re: Břitvy a žiletky . . .

Nějaká ženská bydlela v pyramidě, tady někde v našem kraji, ukazovali to před lety v televizi. Tedy měla dřevěný dům tvaru pyramidy. Snad to byla ta samá, která propagovala urinoterapii... Nevíte o tom něco víc? Jestli tam ještě je?

R 7.2.2009 13:35

Re: Břitvy a žiletky . . .

Faktem je, že když střecha připomíná pyramidový tvar, tak právě pod vrškem té střechy se soustředuje nejteplejší vzduch ohřátý přes krytinu sluncem, zároveň nejvíce vyvětraný od vlhkosti mezerami  v krytině. Proto, hlavně ve starších barácích s jednovrstevnou střechou, prádlo, seno, bylinky, ale třeba i nějaký chcíplý pták vyschne velice rychle.

krmič 7.2.2009 13:30

Holení

Jednou, myslím, že to teď bude zrovna 50 let, jsem se nechal u holiče opravdu oholit. Břitvou. Mám dojem, že tak špatně oholený jsem v životě nebyl.

R 7.2.2009 13:29

Re: Břitvy a žiletky . . .

Bratranec, když studoval, měl přístup k elektronovému mikroskopu. Jednu mi říkal, že tím zkoumali právě  ostří žiletek.  Ihned po oholení mělo být to ostří  zničené a pokřivené, během těch pár dnů se to pokřivení zase mělo vyrovnat. Umístění v pyramidě mělo vyrovnávání urychlovat. Nevím. Snímky jsem neviděl, osobně jsem na to moc skeptický, ale zase na druhé straně jsem nenašel žádný důvod, proč by si bratranec měl vymýšlet....  Určité vysvětlení by být mohlo, v těch mikronových rozměrech mohou být mechanické parametry včetně určité tvarové paměti  na jiné úrovni než v  našich makro rozměrech.

Nemo 7.2.2009 13:29

Re: Břitvy a žiletky . . .

Ostření žiletek pomocí modelu pyramidy bylo podle patentu Ing. Karla Drbala

z roku 1959. Prý to fungovalo hlavně u žiletek

zn. Vítěz, které se dělaly z pancířů válečných tanků.

R.J. 7.2.2009 13:25

Re: Břitvy a žiletky . . .

Píše to Souček myslím v  "Tušení stínu",   jinak se to psalo také v některém ABC časáku, někdy kolem 68 roku. V Součkovi je i návod, musí být dodržen poměr stran, již si nepamatuji jaký, žiletka se musela dát snad do třetiny té pyramidy, na nějakou krabičku, ale ostří muselo být mimo ní. Mě to připadá jako pyramidální blbost. Jsem dost "chytlavý" na různé koniny, nelituji času,peněz, práce, ale do tohoto jsem se nikdy nepustil. S tou břitvou na měsíčním světle,/polarizovaným/ jsem pokus nedělal, ale někdy to zkusím s řezbářským dlátem, když ho obtáhnu,zkusím ho na ruce, oholím pár chlupů, pokud "drhne", není to ono a musí se jěště přidat párkrát na obtahováku, pak ho dám na noc za okno, uvidíme co se stane, pokud se ztupí, jednoduchý test na ruce a je jasno.  Teď jsem si vzpomenul, že v té pyramidě ještě nic nemá shnít, když se tam dá třeba malá rybička, prý neshnije ,ale je mumifikovaná. Mléko tam nekysne a vůbec je to prý "zázrak".  Dokonce snad nějaký Rus postavil pyramidu, kde chtěl léčit, šlo to na nějakém pořadu, "Na vlastní oči" nebo něco podobného.

Nemo 7.2.2009 13:23

Re: Břitva

Ten strojek mám též. Taky jste používali po holení Pitralon v modré lahvičce?

krmič 7.2.2009 13:21

Re: Jedna věc, která je všude stejná.

"něco je natom kulatém světě všude stejné" - opravdu? V holičstvích, co znám, pracují výhradně ženy. Naštěstí nemluví. Jedna holička ale opravdu byla (je?) ukecaná. Přestal jsem do té provozovny chodit, dobře jim tak.

Nemo 7.2.2009 13:20

Re: Když

Mně je taky mazal brilantinou. Jako kluk jsem mu nebyl schopen říci, aby to nedělal. Doma jsem si pak vlasy umyl.