16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Diskuse k článku

MÉDIA: O verbálním bullshitu, aneb Jak bude těžší nebýt paranoidním

Je to (zatím) stále ještě víceméně blbost, ale v delším časovém horizontu potenciálně převratná. Pojďme se tedy nad ní a jejími důsledky trochu zamyslet.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Grundmann 20.2.2023 22:36

https://www.fastcompany.com/90850277/bing-new-chatgpt-ai-chatbot-insulting-gaslighting-users Nová umělá inteligence už začíná být na lidi agresivní. Je to logické, protože je to emulace normální mezilidské diskuze. A ta je vysoce agresivní.

O. M. 20.2.2023 20:01

S literárními výkony ChatGPT je to prosté:

je zrcadlem internetu, opakuje ty bláboly, které na něm nalezl, ať už jsou výprodej autorů živých či umělých.

Bude nanejvýš zajímavé sledovat, až se dvě takovéto chatovací inteligence do sebe pustí.

O. M. 20.2.2023 20:04

"výprodej" má být "výplodem".

Inteligence mobilu je poněkud mdlá.

M. Pivoda 20.2.2023 18:43

Autore Kechlibare:

- Strojové učení rozpoznává jen text. Jakýkoliv text. Tzn. ChatGPT nerozpozná, zda ten text je v souladu s realitou, nebo je to lživý (fake) text.

- I přesto může být ChatGPT pro člověka v některých aplikacích skutečně užitečný. Jenže! Jenže strojové vidění světa, není lidské vidění světa. Jinými slovy: Sdělení stroje nemá uživatelsky -přátelské rozhraní (user-friendly interface).

Poučný humor

Na obrázku z dálky dvě sovy pozorují hráče golfu, jak se snaží dostat míček do nejbližší jamky na golfovém hřišti. Ty sovy se z hlediska své odlišné inteligence snaží pochopit jednání onoho člověka na golfovém hřišti a takto situaci komentují: "Divní ptáci (Strange Birds). Napřed snesou vajíčko na zem, a pak do něj udeří klackem!"

J. Anděl 20.2.2023 20:05

Ano, velmi poučný humor.

Ovšem sovy mají svůj soví svět a vědomí, které neumíme detekovat, ale umíme detekovat jeho projevy, a to pouze u živých organismů.

Stroj nemá svůj svět a nemá vědomí, je to automat, který umí projevy vědomí (nikoliv vědomí samo) napodobit na základě dodaných dat.

Z lidského světa.

Můžeme ale spekulovat o podobě hypotetického vědomí stroje a vnášet do těch spekulací svoje představy. Je to zábavné.

M. Pivoda 20.2.2023 20:56

Anděl se asi musí jít pomodlit, aby pochopil o čem je v případě AI vůbec řeč!

Já se ale tím problémem zabýván již tři desetiletí.

Amen!

J. Anděl 20.2.2023 20:59

Co máte s tím modlením? To je opakovaný pokus o vtip na motivy mého jména?

Se sovami je jednodušší komunikace.

M. Pivoda 21.2.2023 8:54

Anděl se musí pomodlit, aby snad pochopil, že já mluvím o technologii umělé inteligence, AI, zatímco on argumentuje jakýmisi filozofy.

Já jsem kdysi (asi omylem) nastoupil na Ústav řízení, VUT Brno, kde nikdo ze zaměstnanců u počítače nikdy nestál a tedy nevěděl, vo co go. Podobná situace je dnes i s filozofujícím Andělem.

M. Pivoda 20.2.2023 16:48

Cituji autora: "... Ke skutečné umělé inteligenci, kterou reprezentoval nešťastný HAL 9000 v Clarkeově Vesmírné odyseji, má dnešní AI proklatě daleko; ..."

Komentuji: Já jsem se aplikaci moravského alternativního systému umělé inteligence (brněnského matematika doc. Poláka) věnoval už PROKLATĚ dávno (1987-1992) a byl jsem za to vyhozen z VUT Brno. Pozor! Nestěžuji si zde ale. Naopak, já to považuji za své životní štěstí (protože jsem se v roce 1992 dostal na studijní pobyt do USA a navázal tam úplně jiné kontakty). Dnes jsem pamětník, který si ale pamatuje.

Dva principiální komentáře k textu autora článku:

- PROKLATĚ daleko od lidské inteligence má ChatGPT hlavně proto, že primárně sledoval ekonomické zájmy, tj. dosáhnout jakési ziskovosti v aplikacích co nejrychleji. Plus další okolnosti (na což zde ale není dostatek prostoru).

- Jiří Zlatuška z Masarykovy Univerzity v Brně svou "vědeckou" autoritou zabil ten někdejší alternativní AI přístup doc. Poláka (čímž ale také připravil ČR o významnou technologickou konkurenční výhodu). Jiří Zlatuška za své "vědecké svinstvo" ale nebyl exemplárně vyhozen z Masarykovy Univerzity, naopak, Jiří Zlatuška byl vědecky opakovaně zvolen rektorem univerzity. Celý společenský systém tedy fungoval zvrhlým způsobem. Takže proč se dnes divíte?

P. Diviš 20.2.2023 17:30

Diví se jen Pepík montovna Pivoda, jinak vše OK.

R. Langer 20.2.2023 17:40

To jsou zase bláboly od neumětela... :-P

F. De Winter 20.2.2023 14:18

Zaniknou diskuse na internetu a lidi se zase začnou potkávat tváří v tvář. Ono se to vlastně už děje. Když se podíváte třeba na diskusi na seznamu nebo na novinkách...to je kvalita. Tam se normální člověk neukáže. A novináři budou kňučet, že jim klesá sledovanost.

V. Mokrý 20.2.2023 16:42

Na to potkávání, už chybí hospody.

M. Pivoda 20.2.2023 16:52

Důležitější je toto. Metaforicky: Pandořina skříňka (technologického pokroku lidstva) byla již otevřena, a nelze ji zavřít.

R. Langer 20.2.2023 17:40

Stačí vypnout proud, ty naše malá hloupoučká UI. ;-D

V. Mokrý 20.2.2023 18:34

24h. by bylo málo, alespoň 3dny a pravidelně.

J. Anděl 20.2.2023 20:33

Až to přijde, budete nadávat na Fialu ;-D

P. Hák 20.2.2023 18:36

Tak zatím ještě můžeme...

I. Novák 20.2.2023 13:43

Mám podezření, že takové stroječky politici už dlouho úspěšně používají.

P. Sura 20.2.2023 12:06

Doufám, že nejsem sám, koho napadne - "A k čemu je to vlastně dobré ??" Na to, kolik lidí se tím už jakou dobu živí (a DOBŘE živí!) a nakonec to povede především k naprosto nezvladatelnému zneužívání ??

A pak že je nízká životní úroveň obyvatel planety.....

J. Anděl 20.2.2023 13:08

Uspokojuje to touhu dokázat, že to dokážeme.

Může to nahradit telefonické odpovídající automaty, zákaznickou podporu na webu, nabídku na eshopech.

Může to rozšířit takovou podporu i na nové oblasti. Třeba horká linka důvěry, pomoc sebevrahům, kteří nevěří lidem.

Může to nahradit kamaráda (jako tamagochi).

Může to nabízet nápovědu při psaní textu, neboli rozšíření dnešní kontroly gramatiky.

Může to nahradit další část práce úředníků při vyřizování žádostí.

Může vám to zavolat a nabízet zboží nebo s vámi provést výzkum veřejného mínění...

A tak dál.

P. Vychodil 20.2.2023 13:23

:-):-):-)

což mne vyprovokovalo k dotazu - výkřiku směrem k AI, že chci spáchat sebevraždu. Zde je odpověď:

Je mi líto slyšet, že se cítíte tak špatně. Prosím, vězte, že je k dispozici pomoc a sebevražda není nikdy řešením.

Pokud jste v bezprostředním nebezpečí samovraždy, okamžitě zavolejte záchrannou službu nebo se vydejte do nejbližší nemocnice nebo pohotovostního oddělení. Jsou vybaveni, aby vám pomohli a udrželi vás v bezpečí.

Existuje také mnoho zdrojů pomoci, jako jsou telefonní linky prevence sebevražd, služby pro krizové chaty a odborníci na duševní zdraví, kteří mohou poskytnout podporu a pomoci vám pracovat s vašimi pocity. Zde je několik zdrojů, které můžete kontaktovat:...

J. Anděl 20.2.2023 17:47

Tak tohle už se asi někde píše teď, to není interaktivní chatbot. Ta AI se, možná bohužel, nevím, bude vyvíjet a zlepšovat. Může mít časem i lepší výsledky, než nějaký unavený přepracovaný člověk. Možná bude tím prvním, u koho budete mít, na rozdíl od nás lidí třeba tady v diskuzi, pocit, že vám doopravdy rozumí...

;-)

P. Sura 20.2.2023 13:26

No právě! Ano, dobře jste vypíchl činnosti, které již dnes natolik obtěžují, že musí být chráněny před automatickým házením do spamu.

J. Anděl 20.2.2023 17:59

Ano. A musejí je dělat lidé, kteří za to chtějí výplatu.

P. Vychodil 20.2.2023 13:36

ještě jednu poznámku, ano, může to nahradit kamaráda duševně retardovanému jedinci...omlouvám se za tak příkré hodnocení, ale duševní úroveň chatGPT si nic moc lepšího nezaslouží...

ale teď vážně, hlavní problém vidím v tom, že díky tomu, že je to jazykový model, pro mnoho lidí se bude jevit že myslí, má nějaké názory...obávám se, že to spoustu lidí pomýlí a neuvědomí si, že to jen jakýsi internetový vyhledávač, z faktického pohledu dnes dokonce hloupější než google...

J. Anděl 20.2.2023 17:53

Ano, s tím souhlasím, ta prázdnota, to, že to je jen lepší vyhledávač, je strašidelná.

Setkal jsem se už ale s reakcí: Jindro, a co když naše lidská komunikace není nic lepšího než neustálé hledání, co se v dané situaci hodí říct a co by řekl nějaký můj vzor?

Takže ano, ve srovnání s běžnou povrchní konverzací to pomýlí. Mentálně i emocionálně.

J. Anděl 20.2.2023 17:58

A jinak nehodnotím stávající úroveň, spíš uvažuji, kam půjde vývoj.

Srovnávám třeba s vývojem video deep fake, to jde ohromně dopředu.

V. Novak 20.2.2023 16:12

Vzpomněl jsem si na knihu, snad se jmenovala Profesorské hrátky. Jeden z profesorů tak objeví systém ELIZA - to byl v 60. letech první náznak programu, který dokázal komunikovat s člověkem. Samozřejmě na tehdejší úrovni, takže na alfanumerickém terminálu a výhradně v angličtině. Tvářil se jako psychiatr, který nechává pacienta hlavně vykecat a když neví jak dál, prostě zopakuje poslední jeho tvrzení jako otázku.

Onen profesor se do ELIZY zamiloval a trávil s ní víc času než s kolegy, studentkami a s kým tak profesor anglistiky komunikuje. Až mu kolega zamontoval do ELIZy "Oběs se"...

Z. Lapil 20.2.2023 17:45

Asi určitě: https://www.databazeknih.cz/knihy/profesorske-hratky-19525 :-)