23.1.2022 | Svátek má Zdeněk


Diskuse k článku

TELEVIZE: Schizofrenní dialog nad seriálem

Pere se to v jednom člověku - v kriminalistech při sledování krimiseriálů, v lékařích u kteréhokoli ze seriálů zabalených do bílých plášťů. A ve mně jako učiteli při seriálech ze školského prostředí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Szirotný 23.9.2021 20:59

Nedávno jsem strávil dva dny po sobě 6 hodin na urgentním příjmu. Nikoliv kvůli úrazu či akutnímu, život ohrožujícímu problému. Jen kvůli několika vyšetřením. Ke specialistovi v nemocnici se jinak než přes urgentní příjem nedostanete. Při nekonečném sezení v čekárně jsem měl dost času přemýšlet o Ordinacích v růžové zahradě, Modrých kódech či Sestřičkách. Seděla tam i starší paní v doprovodu své dcery. A v jednu chvíli jen poznamenala "Potřebovali bychom tady Martina Grubera" :-)

J. Pavelka 23.9.2021 10:44

To nevím jestli použiji správný výraz"umění" nebo "řemeslo" spočívá v tom, že jak v klasických dílech i "lehčím žánru seriále díky umění autora ale i hereckým výkonům, režii apod. člověk tu šroubovanost, nelogičnost nebo přinejmenším zkratkovitost (která je , málo platné, vždycky nutná)v prvním plánu nevnímá nebo akceptuje.....Musí to být tedy napsáno a zahráno tak, aby to jak se říká, z toho nekoukalo "jako sláma z bot"...

T. Zlesa 23.9.2021 11:51

Ano, to je asi nejblíže. Řemeslo seriálové se u nás moc neumí. A to až tak, že už žádný český nesleduji. Jen občas si potvrdím nekoukatelnost. Přitom na nějaké jiné, zahraniční, se dívám a i vyhledávám, kdy budou další díly. Překvapivě na i ukrajinský, sice měl ujetou ideu - čichač v krimi, ale uděláno dobře. Teď zase nějaký polský, francouzké. O amerických netřeba ani psát. Ty jsou zvládnuté všechny, koukáme i na naprosté banality. Neboť střih, herci, herečky, scénář, kamera je na úrovni, že nepřepnete.

T. Zlesa 23.9.2021 11:54

Jen doplním - "umění" a "kultura" jsou jen trochu lepší jména pro ZÁBAVU. Mám podezření, že to vymysleli v předminulých stoletích cirkusáci, kterým se už nechtělo cestovat po štacích.

R. May 23.9.2021 12:03

Myslím, že jste vystihl hlavní problém většiny TV seriálů. Já si to vysvětluji požadavkem na jejich obrovskou produkci a autorům vymýšlení stále nových a nových zápletek (byť nutně hojně recyklovných) vůbec nezávidím. Navíc se většinou jedná o komerční produkty, kde čas jsou peníze, což se na kvalitě také odráží (někdy méně, někdy více).

J. David 23.9.2021 10:38

Zrušit koncesionářské poplatky, bude po přiblých seriálech ČT. Kdo chce na to čumět, nechť si zaplatí koncesi "na čumendu" ČT", nikolivěk výpalné "ČT" per antiprohibitum ve smyslu zákona. Nečumím, ale koncesi musím platit (mám el. zásuvku). Veselo je veselo...

P. Dvořák 23.9.2021 14:08

Tak ČT má ty seriály ještě nejsledovatelnější.

J. Uzel 24.9.2021 10:12

To není měřítko kvality. Třeba je zrovna tou dobou ostatní program ještě zoufalejší.

J. Vlček 23.9.2021 9:30

Sledovat seriály jsem přestal už před hodně dlouhou řadou let. Teď nevím, zda příčinou bylo to, že se změnila kvalita seriálů, nebo jsem se změnil já, respektive moje divácké nároky. :-/

J. Pavelka 23.9.2021 9:29

Něco z toho co autor popisuje, nemusí být tak nevěrohodné (byť v podstatě má pravdu)...I věrohodný dokument ukazuje jenom výseče z reality a "vatu" vynechává (k té líbačce mezi všednostmi), v hospodě se pokaždé nemusí někdo ožrat pod obraz apod., S tou DNA je to sto procent pravda, prý to dělá problém i u porot v USA, kteří po éto možnosti a několika medializovaných případech nespravedlivých rozsudků požadují "tutovku" v podobě analýzy DNA....což si představují někdy jednoduše...

D. Polanský 23.9.2021 8:43

Chybí tomu akčnost, dynamika, bitky, více násilí, nějaký ten sex ... Po tom dnes divák touží. Takto je to hodně na přemýšlení, a přemýšlejte u TV, vy se chcete přece bavit!

F. Navrátil 23.9.2021 8:35

Televizní seriály nejsou nic jiného než detektivka nebo červená knihovna zasazená do atraktivního prostředí. Seriál z nemocnice není instruktážním školením o chirurgii a seriál z prostředí kriminálky není videoučebnicí kriminologie.

J. Pavelka 23.9.2021 10:36

To ano...občas dobrý postřeh, ale jinak dost přitažené za vlasy...

J. Nevrkla 23.9.2021 8:12

Dietlovy seriály lidi zaujaly, prožívali je, diskutovali o nich. To snad lze říci o Dykově profesorovi? Směšné.

M. Sedláček 23.9.2021 10:38

Bodejť ne, když nic jiného než Dietlovy výtvory moc nebylo ;-D

J. Nevrkla 23.9.2021 10:49

Tím to není. Vám ten profesor přijde dobrý? Já ho vydržel jen pár minut.

Z. Lapil 23.9.2021 14:10

Neřekl bych, že je to argument. Bramborová kaše se nestane méně přesolenou jen proto, že zrovna došly hranolky.