26.11.2020 | Svátek má Artur


Diskuse k článku

POVÍDKA: Tragický stav naší země

Tak popsal pan Opl, kandidát za stanu Rozumní, svou vizi našeho státu. Myslím, že byl ještě hodně laskavý. Skutečnost je mnohem horší. Ještě že zůstaly vzpomínky....

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 8.10.2017 14:55

1*

Nikdy nezapomenu na první den v druhé třídě. Třídní přišla, zatvářila se veeelmi rozhodně a řekla - ode dneška mě už nebudete oslovovat paní učitelko, ale - SOUDRUŽKO učitelko..

D. Polanský 8.10.2017 18:31

Re: 5

Já si zase vzpomínám, jak přišla mladší dcera (první třída) s pláčem domů po revoluci, jelikož je soudružka učitelka setřela, že jí říkají soudružko, když ona je odteď přece paní. Jak mohli být ti prvňáčci tak hloupí, že nepochopili rok 1989. Prostě to byla kráva.

I. Hil 8.10.2017 21:44

Re: 1*

jo taky si pamatuju soudružky co byli chvíli paní a potom zase soudružky....

J. Schwarz 8.10.2017 10:31

Tak to jste

čekal na byt 4 roky jenom proto, že jste makal v NHKG. Jinak byste mohl klidně čekat 20 i více let, neboť právě pracovníci podobných firem jako NHKG běžné družstevníky v pořadnících přeskakovali.

Š. Hašek 8.10.2017 12:48

Re: Tak to jste

To je právě ta legrace, pane Schwarzi, že každý vzpomíná na husákov tak nějak jinak. Ale v určitém definičním oboru.

Mezi neelitní populací se to "setřáslo".

Mezi antihusákovskými komunisty se to "nesetřáslo", naopak nám tvrdí, že šediví nekomunisté jen "žili". Kdežto oni - echt komunisté - bojovali s Husákem! Sranda. Všiml jste si, jak se Šiklová rozčílí, když ji někdo označí za "nehusákovskou komunistku"!!?? Dělá to nějaký Václav Klaus. Mj.

J. Lepka 8.10.2017 13:41

Re: Tak to jste

To furt stejný, chyby, ano chyby byly, ale to bylo vždy jen selhání jednotlivců. Myšlenka přece byla dokonalá a nepotřebovala revidovat, venkoncem nám to zamrzlí komunisti z celé Evropy furt tvrdí .

J. Fridrich 8.10.2017 9:53

Tady to zase vypadá - myslím tím příspěvky

Tady to zase vypadá - myslím tím příspěvky našich choromyslných soudruhů..

Některým našim soudruhům nepomůže ani naše doba, kdy si mohou - ovšem pokud by chtěli - získat relevantní data o vývoji světa alespoň ve 20tém století - tedy " kdo je kdo " ve světovém dění, oni mají v těch svých hlavičkách-makovičkách ta moudra od svých soužek učitelek ze základek - Západ je zlý - a Východ je hodný.

Z. Rychlý 7.10.2017 23:50

Zábavný popis tehdejších

reálií, pane Vodvářko. Bylo to přesně tak, jak jste to popsal v povídce. Teď už se té prašivé době dá i zasmát. Jsem rád, že jsem se pádu socialismu dožil. Už jsem v to moc nevěřil.

J. Fridrich 8.10.2017 9:44

Re: Zábavný popis tehdejších

Souhlas s autorem článku i s Vámi, pane Rychlý....

M. Šejna 8.10.2017 12:51

pane Rychlý

vy jste měli u Vás v podniku každý den čtvrthodinové politické školení? Také Vám matka nebo manželka musela přešívat oblečení po dědečkovi z první republiky? I Vy jste viděl džíny až po sametové revoluci? I Vy jste viděl sýr poprve v životě až po sametu?

Pokud ano, tak Vodvářka nejspíš píše pravdu. Jen by mě zajímalo, kde jste tehdy společně s Vodvářkou žil. V Albánii?

J. Lepka 8.10.2017 13:44

Re: pane Rychlý

A taky jsem viděl v Ostravě po šichtě fronty v hospodách rovnou u pípy, kdy si každý bral dva půllitry, aby si je v klidu dopil ve frontě na další a nemusel mezitím sušit hubu.

Z. Rychlý 8.10.2017 20:20

Re: pane Rychlý

Inu máte svou hloupou pravdu, školení každý den nebylo, jen pravidelně každý týden hodinu - pro nestraníky ve vedoucích funkcích. Jak to měli straníci nevím.

Dědečka jsem nepoznal, ale oblečení po starších bratrech jsem se nanosil až až. Na drahé džíny z Tuzexu jsem coby student neměl. Rodiče měli co dělat, aby mě uživili na vysoké škole. Po sametové jsem si koupil svůj první oblek šitý na míru, předtím byla příšerná konfekce - nejsem úplně standardní postava.

Některé druhy sýra jsem opravdu viděl až po revoluci, a o některých druzích ovoce jsme neměli ani páru. My jsme na tuzexové věci moc neměli.

Vy jste zřejmě navštěvoval obchody pro soudruhy, kde asi bylo všechno, a pro kované soudruhy dokonce ve slevě.

Byla to hnusná, degradující doba, která vám zřejmě z nějakého důvodu vyhovovala. Nešlo ani tak o ty sýry a džíny, ale o to, že hlavním předpokladem úspěchu bylo členství ve spolku gaunerů vám podobných. Mě a mým známým ta doba rozhodně nevyhovovala. Měla jedinou dobrou stránku. Museli jsme být mnohem vynalézavější a tvořivější, jak prosadit dobré věci i proti hlupákům, vlastníkům všeholidové "pravdy". Pro mě přišla změna drobátko pozdě, ale i tak jsem rád, že jsem se pádu bolševika dožil. Už jen tohle připomenutí jejich pádu mi dělá dobře. Jdu to oslavit kvalitním čajem (netřeba kvůli nákupu navštívit Tuzex) s pořádným frťanem našeho neevropského jedovatého tuzemáku. Žijte blaze v tesknění po těch vašich idealizovaných zlatých časech, které jsou chválabohu v (_:_) .

I. Hil 8.10.2017 21:36

Re: pane Rychlý

Dobrá demagogie. Jeden napíše nebyl sýr, druhý že spoustu druhů viděl až po revoluci. A to jste jich ještě spoustu neviděl...

I. Hil 8.10.2017 21:43

Re: pane Rychlý

Taky jsem cinkal klíčema a říkal si ať jdou do ..koše.

Podle řečnění Klause jsme si měli vzít z obou systémů to lepší

Dopadlo to přesně naopak.

A ano, máte pravdu. Tahle doba je lepší. Pro ty vyčůrané, kteří dokážou žít na úkor těch hloupějších. Vysvětlete to ale mámě, která neví co dá zítra dítěti do školy na svačinu....

Z. Rychlý 8.10.2017 22:12

Re: pane Rychlý

Nemá, co na svačinu pro děti!! To je z Haló novin, žejo? Ať si denně odpustí balíček cigaret a na svačinu má nato, tata!

Vy komunisti jste srandovní!

P. Portwyn 7.10.2017 23:13

Jestli jsem to správně pochopil,

tak u voleb 2017 se bude bojovat s komunisty.

No tak jo, no. Čtvrtstoletí sem, čtvrtstoletí tam.

A tomu Adolfovi to už taky natřeli.

J. Krásenský 8.10.2017 16:19

Re: Jestli jsem to správně pochopil,

Velkou výhodou je vést minulé bitvy. Znáte předem výsledek, můžete se bez obav připojit k vítězům a skromně stavět na odiv své ctnosti, jako je odvaha, statečnost, obětavost, vytrvalost, zásadovost... No neberte to.

D. Polanský 8.10.2017 18:33

Re: Jestli jsem to správně pochopil,

Generálů po válce je vždy jako hnoje. Chtělo by to nějakou prognostiku.

P. Portwyn 9.10.2017 17:32

Re: Jestli jsem to správně pochopil,

Žejo? :o)

Akorát si teda myslím, že otázka vlády komunistů letos volbami hýbat zrovna nebude...

J. Klepal 7.10.2017 21:58

zkrášlování historie

Pan Vodvářka má zřejmě své zkušenosti, z kterých vychází při psaní svých vzpomínek. Moje zkušenost začíná volbami od roku 1967 a mohu dosvědčit, že zástěna u voleb, která dovolovala úpravu volebních lístků, byla vždy instalována. Vždy jsem ji využil k přeškrtnutí nabízených kandidátů, z nichž jsem žádného neznal, avšak jednou jsem nějakého mladíka nepřeškrtnul, ten se ale k mé lítosti nakonec ukázal jako MB(A) – mladý blbec, nyní jde navíc o blbce agresivní. Ani dnes není situace jiná, z nabízených kandidátů, až na jednu či dvě výjimky, nikoho neznám.

M. Šejna 8.10.2017 12:44

ano, pane Klepale

zástěny byly povinné i dle socialistických záíkonů. To jen Vodvářka mele pitomosti. Je ale pravda, že málokdo se za tu zástěnu odvážil jít. Soudruzi na tohle využívání zástěn byli dost hákliví.

Vodvářka ale píše i jiné hovadiny. Treba to, že každý den měli politickou čtvrthodinku na pracovišti. Tak to bych chtěl opravdu vidět. Tohle v normálních národních podnicích nikde nebylo. Možná jen na VÚMLu, odkud si to Vodvářka nejspíš pamatuje. Hutníci v NHKG nebo horníci na Ostravsku by komouše za jejich denodenní agitky poslali do zadele a vůbec by je neposlouchali.

J. Jurax 8.10.2017 23:31

Re: ano, pane Klepale

Jojo, dělnická šlechta - hutníci, horníci - by si možná lajsli poslat komouše za jejich denodenní agitky do zadele - ale možná ne, i oni chtěli děcka na výběrovou školu nebo dovolenou v Jugoslávii. Ovšem pracující inteligence si to nelajzla, aby nezůstala do důchodu v T11, případně aby nešla za trest mezi dělníky ... ovšem pravdu máte v tom, že ti i oni ty agitky neposlouchali.

Jinak jste jistě pochopil, že text páně Vodvářkův je okořeněn mírnou nadsázkou, ironií a humornem, že nejde o literaturu faktu a že tedy nelze bazírovat na detailech.

I. Lyčka 8.10.2017 19:19

Re: zkrášlování historie

Sice jste si mohl škrtat podle libosti, ale jak mi řekla kamarádka, která tenkrát musela sedět ve volební komici, poškrtané lístky se dávaly zvláš a pak se kontrolovaly. A vždycky se našlo zdůvodnění, že lístek je škrnut nesprávným způsobem, takže jde o platný hlas. A mimochodem, pan Vodvářka je lékař (aspoň podle jiných indicí předpokládám, že jde toho pána, co jsme se znali).

D. Bystriansky 7.10.2017 19:54

Soudruzi kejhají a kejhají

Článek seřadil potrefené husičky pěkně do řady.

V. Čermák 7.10.2017 12:23

Mazaný kujón Vodvářka.

Hloupá Mirka Němcová se nedávno rozněžnila, jak se Nyní v ČR máme nádhherně. No ona se svými omezenými znalostmi, určitě a s ní určitá menšina. Větší část lidí pak se má celkem dobře, ale pro nezanedbatelnou část lidí to neplatí a proto je naštvala. To chytrý Tomáš na to šel opačně. Sugestivně popsal, jak to tehdy ( před 30, 40, 50-ti lety to bylo hrozné a k závěru ( že se nyní v ČR máme nádherně ) si má dojít každý sám. O nešvarech dneška pak taktně pomlčel. Za neřešené nešvary dneška pak mohou z větší části Havloidi, držící se moci stejně jako v minulosti komouši. I oni měli své trubadůry propagandy, stejně jako Havloidi mají svoje Vodvářky...

J. Lepka 7.10.2017 14:59

Re: Mazaný kujón Vodvářka.

Můžete mi nějak vysvětlit, Čermáku 376, proč za bolševika stálo čtvrt kila másla 10 Kčs, kilčo tedy 40,- když dnes všichni soudruzi kvákají jak je to máslo drahé za 200,-, přičemž naše příjmy jsou cca desetinásobné, a tedy relativně o 50% levnější?

Aha, na to VUML nestačí...

A. Trick 7.10.2017 15:03

Re: Mazaný kujón Vodvářka.

Protože záporná daň. Proč za bolševika stála v Praze jízdenka 1,-Kč a dnes stojí 24/36- Kč? Zkuste VUML.

Vodné, stočné.

M. Šejna 8.10.2017 12:25

přesně tak pane Tricku

záporná daň z obratu na vybrané zboží. Tenhle systém daně z obratu, včetně daně záporné, byl zrušen až v lednu 1992 se zavedením DPH.

J. Lepka 8.10.2017 12:54

Re: Mazaný kujón Vodvářka.

VUML jste patrně absolvoval vy, když tak hezky argumentujete. Leč ani na této "univerzitě" se neuváděly základní premisy socialistického vládnutí, například : zaměstnanec předstírá práci a stát předstírá, že ho za o platí. Lapidárněji to vyjádři Pavel Kantorek ve vtipu s textem: Tak vy pracujete u lisu, máte 900.- měsíčně a práce vás baví, hm, to je vážné.

A k té jízdence, já pamatuji ještě 60 haléřů. A taky pamatuju akci Chyť svou tramvaj, kdy byly vytipované oblasti, kde bylo rychlejší jít pěšky, protože jste měl šanci chytit tu dřívější. No vodné, stočné, je kapitolka sama o sobě a jistě víte stejně dobře jako já, že cena těchto komodit byla de facto symbolická m.j. i proto, že se v naprosté většině využívaly stavby ještě z doby R.U. a k rekonstrukci se bolševik odhodlal až v době, kdy došlo k havárii. A ČOV? V Praze, když došlo k nějakému problému, tak to šlo do Vltavy bez čištění.

V. Čermák 7.10.2017 17:51

Re: Mazaný kujón Vodvářka.

Co do toho pletete máslo, Lepko? Můj příspěvek se týká propagandy. Tak jako tehdy vládnoucí komouši měli do poslední chvíle své trubadůry propagandy, tak nyní, dosud vládnoucí Havloidi mají svoje propagandistické Vodvářky. A minulostí se ohání jenom blb, zastydlý, propagandistický blb. A s tím VUMLem naznačujete co?