25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

POVÍDKA: Tragický stav naší země

Tak popsal pan Opl, kandidát za stanu Rozumní, svou vizi našeho státu. Myslím, že byl ještě hodně laskavý. Skutečnost je mnohem horší. Ještě že zůstaly vzpomínky....

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Portwyn 9.10.2017 17:32

Re: Jestli jsem to správně pochopil,

Žejo? :o)

Akorát si teda myslím, že otázka vlády komunistů letos volbami hýbat zrovna nebude...

J. Jurax 8.10.2017 23:31

Re: ano, pane Klepale

Jojo, dělnická šlechta - hutníci, horníci - by si možná lajsli poslat komouše za jejich denodenní agitky do zadele - ale možná ne, i oni chtěli děcka na výběrovou školu nebo dovolenou v Jugoslávii. Ovšem pracující inteligence si to nelajzla, aby nezůstala do důchodu v T11, případně aby nešla za trest mezi dělníky ... ovšem pravdu máte v tom, že ti i oni ty agitky neposlouchali.

Jinak jste jistě pochopil, že text páně Vodvářkův je okořeněn mírnou nadsázkou, ironií a humornem, že nejde o literaturu faktu a že tedy nelze bazírovat na detailech.

Z. Rychlý 8.10.2017 22:12

Re: pane Rychlý

Nemá, co na svačinu pro děti!! To je z Haló novin, žejo? Ať si denně odpustí balíček cigaret a na svačinu má nato, tata!

Vy komunisti jste srandovní!

I. Hil 8.10.2017 21:47

Re: tragická stav paměti pana Vovářky

I z platů na "východě" jste si mohl část posílat na Tuzexové konto

I. Hil 8.10.2017 21:44

Re: 1*

jo taky si pamatuju soudružky co byli chvíli paní a potom zase soudružky....

I. Hil 8.10.2017 21:43

Re: pane Rychlý

Taky jsem cinkal klíčema a říkal si ať jdou do ..koše.

Podle řečnění Klause jsme si měli vzít z obou systémů to lepší

Dopadlo to přesně naopak.

A ano, máte pravdu. Tahle doba je lepší. Pro ty vyčůrané, kteří dokážou žít na úkor těch hloupějších. Vysvětlete to ale mámě, která neví co dá zítra dítěti do školy na svačinu....

I. Hil 8.10.2017 21:36

Re: pane Rychlý

Dobrá demagogie. Jeden napíše nebyl sýr, druhý že spoustu druhů viděl až po revoluci. A to jste jich ještě spoustu neviděl...

Z. Rychlý 8.10.2017 20:20

Re: pane Rychlý

Inu máte svou hloupou pravdu, školení každý den nebylo, jen pravidelně každý týden hodinu - pro nestraníky ve vedoucích funkcích. Jak to měli straníci nevím.

Dědečka jsem nepoznal, ale oblečení po starších bratrech jsem se nanosil až až. Na drahé džíny z Tuzexu jsem coby student neměl. Rodiče měli co dělat, aby mě uživili na vysoké škole. Po sametové jsem si koupil svůj první oblek šitý na míru, předtím byla příšerná konfekce - nejsem úplně standardní postava.

Některé druhy sýra jsem opravdu viděl až po revoluci, a o některých druzích ovoce jsme neměli ani páru. My jsme na tuzexové věci moc neměli.

Vy jste zřejmě navštěvoval obchody pro soudruhy, kde asi bylo všechno, a pro kované soudruhy dokonce ve slevě.

Byla to hnusná, degradující doba, která vám zřejmě z nějakého důvodu vyhovovala. Nešlo ani tak o ty sýry a džíny, ale o to, že hlavním předpokladem úspěchu bylo členství ve spolku gaunerů vám podobných. Mě a mým známým ta doba rozhodně nevyhovovala. Měla jedinou dobrou stránku. Museli jsme být mnohem vynalézavější a tvořivější, jak prosadit dobré věci i proti hlupákům, vlastníkům všeholidové "pravdy". Pro mě přišla změna drobátko pozdě, ale i tak jsem rád, že jsem se pádu bolševika dožil. Už jen tohle připomenutí jejich pádu mi dělá dobře. Jdu to oslavit kvalitním čajem (netřeba kvůli nákupu navštívit Tuzex) s pořádným frťanem našeho neevropského jedovatého tuzemáku. Žijte blaze v tesknění po těch vašich idealizovaných zlatých časech, které jsou chválabohu v (_:_) .

I. Lyčka 8.10.2017 19:19

Re: zkrášlování historie

Sice jste si mohl škrtat podle libosti, ale jak mi řekla kamarádka, která tenkrát musela sedět ve volební komici, poškrtané lístky se dávaly zvláš a pak se kontrolovaly. A vždycky se našlo zdůvodnění, že lístek je škrnut nesprávným způsobem, takže jde o platný hlas. A mimochodem, pan Vodvářka je lékař (aspoň podle jiných indicí předpokládám, že jde toho pána, co jsme se znali).

D. Polanský 8.10.2017 18:33

Re: Jestli jsem to správně pochopil,

Generálů po válce je vždy jako hnoje. Chtělo by to nějakou prognostiku.

D. Polanský 8.10.2017 18:31

Re: 5

Já si zase vzpomínám, jak přišla mladší dcera (první třída) s pláčem domů po revoluci, jelikož je soudružka učitelka setřela, že jí říkají soudružko, když ona je odteď přece paní. Jak mohli být ti prvňáčci tak hloupí, že nepochopili rok 1989. Prostě to byla kráva.

J. Krásenský 8.10.2017 16:19

Re: Jestli jsem to správně pochopil,

Velkou výhodou je vést minulé bitvy. Znáte předem výsledek, můžete se bez obav připojit k vítězům a skromně stavět na odiv své ctnosti, jako je odvaha, statečnost, obětavost, vytrvalost, zásadovost... No neberte to.

J. Kanioková 8.10.2017 14:55

1*

Nikdy nezapomenu na první den v druhé třídě. Třídní přišla, zatvářila se veeelmi rozhodně a řekla - ode dneška mě už nebudete oslovovat paní učitelko, ale - SOUDRUŽKO učitelko..

Z. Lapil 8.10.2017 14:48

Re: tragická stav paměti pana Vovářky

Řeč byla o botách značkových, nikoliv zdravotních.

O té cestě jsem se chtěl hádat, ale i když je mi jasné, že koridory udělaly se železnicí psí kusy, tak odjezd z Prahy v 6.13 a příjezd do Gottwaldova ve 13:29 mě nemile zaskočil (jízdní řád 1981-1982). Ve skutečnosti asi o hodinu dřív - v Otrokovicích byla tehdy přes půldruhé hodiny pauza a určitě jezdily trolejbusy podobně jako dnes. Mimochodem - dnes odjezd v 6:22, příjezd 10:06.

Zpoždění bývalo jak kdy - měl jsem dojem, že v 80. letech rok co rok slavně "utáhli" jizdní dobu o několik málo minut, až to po dvou třech sezónách přehnali a jízdní řád se vysloveně zhroutil (běžná zpoždění mnoho desítek minut). Tak se zase šrouby povolily a cyklus začal nanovo.

J. Kanioková 8.10.2017 14:46

Já do r. 69 pracovala v laboratoři a s 830 kč čistého

J. Lepka 8.10.2017 13:44

Re: pane Rychlý

A taky jsem viděl v Ostravě po šichtě fronty v hospodách rovnou u pípy, kdy si každý bral dva půllitry, aby si je v klidu dopil ve frontě na další a nemusel mezitím sušit hubu.

J. Lepka 8.10.2017 13:41

Re: Tak to jste

To furt stejný, chyby, ano chyby byly, ale to bylo vždy jen selhání jednotlivců. Myšlenka přece byla dokonalá a nepotřebovala revidovat, venkoncem nám to zamrzlí komunisti z celé Evropy furt tvrdí .

J. Lepka 8.10.2017 13:38

Re: pane Lapile

V těch panelácích byl nejen vodovod, ale i tzv. suchovod, mám dojem že 4palcová roura s ventilem dole venku a vyústěním někde nahoře, aby hasiči v případě požáru nemuseli tahat hadice po schodech, dole se připla cisterna s výkonným čerpadlem a nahoře jen přešroubovala připravená hadice (pokud ji někdo mezitím neukrad ́). Ještě mi zní v uších jadrný slovník, když to při naštěstí cvičném poplachu hasiči zkusili a ten dolní ventil vyletěl jak koule z kanónu, protože byl jen zapláclej maltou a potrubí jaksi chybělo, on to při kolaudaci nikdo nezkoušel. Pak vyšlo najevo, že o chybí u skoro všech paneláků na Jižním městě a byl z toho megaprůser, který bylo nutné ututlat, páč byly zrovna volby.

A že by to zrovna v NHKG bylo jiný než v ostatních podnicích? Sice jste mohl údržbářům říct, ale tím to obvykle zhaslo, musel jste urgovat a prudit, až jste se stal přítěží nebo přijít s krabičkou Spart.

J. Lepka 8.10.2017 13:24

Re: Autor zřejmě

Můj strýc si jel pro Trabanta z Prahy do Košic, tam byl volně, bez pořadníku a pro dělníky z Východoslovenských železiarní nezajímavý.

J. Lepka 8.10.2017 13:21

Re: tragická stav paměti pana Vovářky

Musím vás však upozornit pane Lapile, že o víkendu, kdy jedině jste si mohl lajsnout celodenní výlet s ČSD,zpoždění víte, byly obchody centrálním rozhodnutím zavřené, takže zbývala cesta ve všední den autem, to máte tak, i já jsem musel předstírat práci v zaměstnání a jinou jistou možnost jsem neznal. No a jestliže považujete za nesmysl jezdit přes půl republiky pro boty, které jinde nebyly k mání, mohu jedině podotknout, že evidentně nevíte, co je to příčně plochá noha.

J. Lepka 8.10.2017 13:14

Re: přesně tak, pane Lapile

Kalhoty ne Šejno, přece jen měl děda jinou figuru, než já v 17 letech, ale žaket, ve kterém se za císaře pána ženil, jsem úspěšně dotahal. Kalhoty jsem si šil sám. Když jsem nějakou náhodou zabrousil do Kotvy zrovna v době, kdy dostali do prodeje německé šicí stroje Veritas, já zrovna stál frontu na jízdní kolo Ukrajina (pamatujete: Chceš li poznat co je dřina...) a ono se to prodávalo u stejnýho šaltru. Jinak jste kufříkový šicí stroj, jeden z vrcholů východoněmecké srojařiny, nekoupil. Jo a kalhoty v prodejně oděvů jste koupil buď tesilky nebo montérky. Tak jsem šmejdil po prodejnách partiového zboží a kupoval látku v metráži a za dlouhých zimních dnů se učil šít, inu vám asi na schůzích ten tesil nevadil, naopak, jinak byste byl označen za morálního odpadlíka a agenta světového imperialismu, že?

Z. Lapil 8.10.2017 13:11

Re: tragická stav paměti pana Vovářky

Koukám, že to skoro vypadá, jako bych školení o nezákonnosti bonů adresoval vám. Já nerad :-).

Z. Lapil 8.10.2017 13:08

Re: přesně tak, pane Lapile

Je trapná pravda, že to pan Vodvářka pojal způsobem "jak by dnešní mládežníci napsali slohové cvičení na téma Hrůzy socialismu", čímž si naběhl na debatu, jejíž odnož tu vedeme. Začne to tím, že polovina věcí v podobných úvahách je nadměrně zobecněná a druhá polovina vychází z omylů daných třiceti lety odstupu. Věřil byste, že za socialismu jsem absolutně neměl problém se sháněním nadměrných velikostí :-)?

Třetí polovina "je o tom", že každá mince má dvě strany a názor že je otázkou priorit: ano, za socialismu byla jistota zaměstnání, a já, ač přesvědčením kapitalista málem dřevní, odmítám vyčítat touhu po této jistotě lidem, kteří se dnes plácají po měsíčních brigádách mezi pokladnami a sklady supermarketů.

J. Lepka 8.10.2017 12:59

Re: Mazaný kujón Vodvářka.

Musím vás zklamat chlapci, ale nejblíž k této páteřní instituci bolševické nadutosti jsem se dostal v knihkupectví, když jsem těm nešťastníkům postiženým nutností ji absolvovat, prodával "studijní" literaturu. Joj, to byly tituly! Má babička by je charakterizovala pokusem, kterak udělat z prdu kuličku.

M. Šejna 8.10.2017 12:56

jo jo, pane Lapile

to jsem rád, že si i Vy pamatujete na to, že i za bolševiků byly záchodové mísy a dokonce byly i kohoutky a k nim těsnění. Jen to tady radši nepište, nebo Vás Vodvářka a jeho stoupenci označí za zastánce komunistů.

:-D

J. Lepka 8.10.2017 12:54

Re: Mazaný kujón Vodvářka.

VUML jste patrně absolvoval vy, když tak hezky argumentujete. Leč ani na této "univerzitě" se neuváděly základní premisy socialistického vládnutí, například : zaměstnanec předstírá práci a stát předstírá, že ho za o platí. Lapidárněji to vyjádři Pavel Kantorek ve vtipu s textem: Tak vy pracujete u lisu, máte 900.- měsíčně a práce vás baví, hm, to je vážné.

A k té jízdence, já pamatuji ještě 60 haléřů. A taky pamatuju akci Chyť svou tramvaj, kdy byly vytipované oblasti, kde bylo rychlejší jít pěšky, protože jste měl šanci chytit tu dřívější. No vodné, stočné, je kapitolka sama o sobě a jistě víte stejně dobře jako já, že cena těchto komodit byla de facto symbolická m.j. i proto, že se v naprosté většině využívaly stavby ještě z doby R.U. a k rekonstrukci se bolševik odhodlal až v době, kdy došlo k havárii. A ČOV? V Praze, když došlo k nějakému problému, tak to šlo do Vltavy bez čištění.

M. Šejna 8.10.2017 12:51

pane Rychlý

vy jste měli u Vás v podniku každý den čtvrthodinové politické školení? Také Vám matka nebo manželka musela přešívat oblečení po dědečkovi z první republiky? I Vy jste viděl džíny až po sametové revoluci? I Vy jste viděl sýr poprve v životě až po sametu?

Pokud ano, tak Vodvářka nejspíš píše pravdu. Jen by mě zajímalo, kde jste tehdy společně s Vodvářkou žil. V Albánii?

Z. Lapil 8.10.2017 12:50

Re: pane Lapile

Já už se zděsil, že ho budete nutit kohoutek odšroubovat a ukrást :-).

Ale máte pravdu - takhle to v řízeném hospodářství chodí: ačkoliv se plán plní, nic není k dostání. Ačkoliv nic není k dostání, každý všechno má. Ačkoliv každý všechno má, statečně se krade. Ačkoliv se statečně krade, nikde nic nechybí.

Na jedné přednášce nám pan profesor přes záchody říkal, že se vyrobí snad dvojnásobek záchodů, než se oficiálně namontuje. Že by se každá druhá mísa rozbila, to že se mu nezdá. Dál to nerozebíral, pochopili jsme všichni.

Š. Hašek 8.10.2017 12:48

Re: Tak to jste

To je právě ta legrace, pane Schwarzi, že každý vzpomíná na husákov tak nějak jinak. Ale v určitém definičním oboru.

Mezi neelitní populací se to "setřáslo".

Mezi antihusákovskými komunisty se to "nesetřáslo", naopak nám tvrdí, že šediví nekomunisté jen "žili". Kdežto oni - echt komunisté - bojovali s Husákem! Sranda. Všiml jste si, jak se Šiklová rozčílí, když ji někdo označí za "nehusákovskou komunistku"!!?? Dělá to nějaký Václav Klaus. Mj.

M. Šejna 8.10.2017 12:44

ano, pane Klepale

zástěny byly povinné i dle socialistických záíkonů. To jen Vodvářka mele pitomosti. Je ale pravda, že málokdo se za tu zástěnu odvážil jít. Soudruzi na tohle využívání zástěn byli dost hákliví.

Vodvářka ale píše i jiné hovadiny. Treba to, že každý den měli politickou čtvrthodinku na pracovišti. Tak to bych chtěl opravdu vidět. Tohle v normálních národních podnicích nikde nebylo. Možná jen na VÚMLu, odkud si to Vodvářka nejspíš pamatuje. Hutníci v NHKG nebo horníci na Ostravsku by komouše za jejich denodenní agitky poslali do zadele a vůbec by je neposlouchali.