Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

OSUD:Za Ivetu B.

diskuse (10)

Spáchá-li osobnost sebevraždu, není to větší tragédie, než sebevražda neznámého; ale je rozdíl u případů, kdy na světě zůstane výrazné dílo. Příkladem jsou spisovatel Karel Michal, autor - nikoli jen - Bubáků pro všední den, anebo básník Jiří Pištora, který zaplatil za jedinou básničku o „Rusácích“ v dětském časopise. Jak Jan Zábrana vzpomíná, byl s ním ještě na pivu, Jiří Pištora měl dobrou náladu; ale nazítří mrtev.

Sebevraždu spáchala taky Iveta Bartošová (1966-2014). V mládí jsem se do ní výslovně zamiloval, i když jenom skrze obrazovku, a vybavuji si, kdy. Když jsem ji viděl s Michalem Penkem. A sice jsem záznam tohohle jejich vystoupení od té doby nevyhledal, ale v mé vzpomínce to tady Ivetě sluší ještě víc, než jinde. Penkovo a její „Zpívej“… jsem právě našel i na webu. Ouha. Zjišťuji: není to zrovna ten rockový nářez, jak jsem si jej ve vzpomínce zafixoval, ale čajíček. Ujde leda refrén: https://www.youtube.com/watch?v=Ca5ROF0Xt3w.

Tenkrát… I kolegové z tehdejšího zaměstnání (bylo mi třiadvacet) si povšimli, že proti Ivetě Bartošové věru „nic nemám“, ba naopak, i dočkal jsem se chvíle, kdy můj nadřízený povídá (když jsme se spolu koukali na televizi a dotyčná se objevila): „Tvoje dáma.“ Ne. Vlastně řekl „Ivo, tvá holka.“ To první samozřejmě zní důstojněji.

Měl jsem - především - rád některé její písničky. Nebylo jich příliš, ale uhranuly. Postupně se můj zájem nějak rozplynul. Život šel jinudy. A když daleko později zemřela pod vlakem, otřáslo to mnou jako každým, kdo má jen trochu soucitu, ale ne víc.

Štěstí, že také u zpěváků platí, že dál žijí ve výkonech. V díle. Ivetiny songy se hrají, a když je mrtvá, nejméně některé postupně našly nový kontext - aspoň já jej vnímám.

Texty nabyly širšího významu a vím, že vzniká televizní seriál, zachycující Ivetin život, ale pokusme se tu o něm nehovořit. Chci mít Ivetu, jaká byla, a poslouchám někdy rádio, občas ji zaslechnu. Hlas má nenapodobitelný. Něco dávala zpěvu navíc. Nevím co, ale dělá to z jejích písniček o něco lepší zboží. Umění. A má pár majstrštyků, které se mi líbily už kdysi, ale nově ještě víc. A není to jenom moje věc. Známá mě nedávno upozornila: „Všiml sis, že má Iveta nezaměnitelný výraz?“ „Ne,“ povídám. „Jen vím, že se mi líbila. A líbí.“ „Podle toho hlasu ji lze okamžitě poznat. Je jiná, úplně svá.“ „Možná.“ „Určitě.“

Zvláštní mi připadá, co s písněmi IB udělal kontext její smrti. Nebo to necítíte? Textům určitých songů, i když pouze některých, se rozrostl význam, a dokonce i ve výtvoru Útoč láskou, který nijak moc nemusím, je tím pádem dnes místo, kdy mě zamrazí. „Nehraj si na cynika.“ Ale existuje song, který Ivetina smrt posunula úplně. Na jinou kolej. Už původně to byl samozřejmě hit, ale teď se to rapidně umocnilo. Chápu: někdo to tak nemusí cítit. Ale je to až děsivá realita - a kredit toho songu se každým rokem pouze zvětšuje. Tato písnička se bude hrát vždycky. Má magii. Moc. Ještě to poroste. Zní jako závěť a opět mrazí. Song Když láska schází má, řekl bych, parametry megahitu. V jednu chvíli tu IB hovoří o svém partnerovi a trochu se mu vysmívá. Nekoketuje a konstatuje: „Víš, s kým chodí Elton John, co kdy řekl Prince.“ Ji to - prý - nezajímá. Mimochodem: v původní verzi zpívá „víš, s kým chodí Michael George“. Pak to teprve změnili. Nikdo by mi neměl říkat, že Iveta nebyla skvělá, a neumím si představit, že by při Když láska schází někdo vypnul rádio: Iveta Bartošová - Když láska schází (1988) - YouTube.

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Jako kandidát na viceprezidenta Spojených států půjde po boku Donalda Trumpa do listopadových voleb...

ČTK, Lidovky.cz
15. 7. 2024

Evropská komise bude vzhledem k vývoji maďarského předsednictví bojkotovat neformální schůzky...

Radka Kvačková
15. 7. 2024

Už dlouho jsem nečetla tak dobrou knížku. Nebudete ji znát. Myslím, že by ji žádný nakladatel ani...

Marek Hudema
15. 7. 2024

Nepovedený atentát na prezidentského kandidáta Donalda Trumpa by mu mohl přinést výhodu v souboji...

Josef Kopecký
15. 7. 2024

Pětikoalice jedná o zmírnění důchodové reformy. Pomalejší růst věku odchodu do penze, než jak ho...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz