20.1.2020 | Svátek má Ilona


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
18.5.2006 13:53

diskuse

řada velkých děl vznikla na objednávku církevních hodnostářů, mecenášů umění. Gaudí  by nebyl Gaudí, kdyby neměl svého továrníka Gruella. Je otázka ,co je vejce a slepice. Ale bezpochyby bez sponzora by nebylo dílo a nebyl by také umělec. Vy to máte pane Žantovský vždy jednoduché- trh netrh, svoboda, nesvoboda, ale ujišťuji Vás, že pouze tyto faktory leckdy nestačí.

18.5.2006 22:15

Re: diskuse

a dnes někdo brání soukromým sponzorům sponzorovat ? mezi státem a soukromým sponzorem je velký rozdíl - ten soukromý rozhoduje o svých penězích a nese za ně osobní zodpovědnost, taka ti soukromí sponzoři mají zájem o úspěch díla. Státní dotace rozdělují obvykle kamarádi mezi sebou (cizí peníze) a bez osobní zodpovědnosti

18.5.2006 23:44

Re: Re: diskuse

Ježišku na křižku, Vy jste dobrej ignorant....

18.5.2006 13:51

Třeba by stačilo,

aby každá vstupenka do kina, ze které se ta částka má odvádět, byla slosovatelná. Dotování sportu z  výnosů Sazky zřejmě nikomu nevadí, takže kdyby se převedlo na loterijní bázi, mohl by zavládnout mír a zasvitnout slunce i v těch duších, kterým záleží na uchování naší národní identity.  ;-)

18.5.2006 13:54

Re: Třeba by stačilo,

kdyby se převedlo dotování kinematografie na loterijní bázi ..pardon.

18.5.2006 14:19

Re: Třeba by stačilo,

No, Jepice, to je geniální nápad. Svěřte ho kocourovi, on už bude vědět, kde to má vyřídit...;-)

Ale nejspíš nebude třeba, nesmyslné veto snad bude hladce přehlasováno...;-D

18.5.2006 14:36

Re: Re: Třeba by stačilo,

Mne se ten napad jepice libi. A to veto nepokladam za nesmyslne, protoze ten zakon ma vcelku dost chybnych mist, ktere zakladaji prostor pro korupci a nesmyslna rozhodnuti, vuci kterym nebude opravny prostredek...

Aby jste se nedivil, az nejaky grant dostane zrovna kamenak zrovna na zaklade tohoto zakona ;)

18.5.2006 14:46

Re: Re: Re: Třeba by stačilo,

Víte, pane Kunetko, mezi osmi body pana prezidenta nebyly ty formální výhrady zrovna mezi prvními, ale mohu se mýlit. Nicméně: Výsledky grantů posuzuje veřejnost - a ta bývá velice nemilosrdná a případné maléry si dobře pohlídá.  Z toho bych takové obavy neměl.

18.5.2006 15:35

Re: Re: Re: Re: Třeba by stačilo,

Jo, kdyby ta verejnost mela opravne prostredky... Kdy korupcnikum vadil nesouhlas verejnosti.

Ja jsem totiz (ono Vas to zdesi, ale skutecne takove veci delam ;) po nekolika navstevach ruznych ceskych divadel - jak avantgardy, tak klasiky - a shlednuti nekolika modernich ceskych filmu stavem ceske kultury tak zdesen, ze kazda koruna na ni vynalozena mi prijde jako vyhozena do kanalu. Mozna koncerty, ale je to spis tim, ze nemam hudebni sluch, tak to nepoznam...

Kazdopadne - a ted budu za primitiva - jsem vsechny firemni penize, ktere jsem prosadil na dobrocinne ucely pouzil na neco jineho, nez podporu kultury.

18.5.2006 15:11

Re: Re: Re: Třeba by stačilo,

Pane Kunetko,

přesouvám sem to, co jsem psala níže.

To že v tomto zákoně není upraveno odvolání se mi také nelíbí - ovšem soud by mohl posuzovat pouze formální nedostatky rozhodnutí, jiná kritéria - např. uměleckou hodnotu a přínos - může těžko posoudit. To posuzuje komise, ve které jsou lidé z celého spektra filmové tvorby a vzdělávání,  jejichž kolektivní rozhodnutí jako výsledek střetu několika úhlů pohledu můžeme přijmout jako legitimní - neumím si představit, jak si soud nechá dělat znalecký posudek na "uměleckost díla". Jestli je vhodné grantové řízení podřídit správnímu řádu je také sporné, přeci jen "klasické správní řízení" to není. Vaše výhrady by mohly zákon vylepšit, na druhou stranu zase grantové řízení velmi ztěžkopádnit a prodloužit a zvýšit náklady na provoz fondu.

Stokrát omletý argument, že nějaký zákon je formálně špatný je velmi snadné vyslovit. Ovšem zkuste si někdy takový dokonalý zákon napsat - život je příliš bohatý a pestrý na to, aby ho zákon mohl kompletně postihnout - nikdy nedosáhneme dokonalých zákonů, ale musíme se o to pořád pokoušet a vylepšovat a o to se tato novela pokouší, protože ve srovnání se současným zněním zákona 241/1992 Sb. - je ta novela "nadherny pravnicky vytvor".

18.5.2006 15:29

Re: Re: Re: Re: Třeba by stačilo,

Sorry, chvilku jsme byl jinde... Takze, jestli muzu nejdriv pro Cumila, nejsem VK, mam jine duvody nelibosti, nez on. Presneji receno, byt ja na jeho miste bych ty zakony vracel asi vsechny, a to se tyka i predchozich snemoven ;)

Ad rozhodovani - asi mate pravdu v tom, ze soud neni optimalni pro rozhodovani v techto vecech (i kdyz, to je problem nasich formalistickych soudu, mam za to, ze v US by se toho soud nijak zvlast nebal ;), kazdopadne, jakmile vidim moznost rozhodnuti bez pravidel a jakychkoliv opravnych prostredku, vidim korupci. Treba mam negativni zkusenosti a kolem penez v umeni je zrovna zastup andelu, ne beznych korupcniku, ale nejak tomu neverim ;)

Formalne dokonale zakony... No, cas od casu delam navrhy mezinarodnich smluv na milionove zakazky... Jsem presvedcen, ze proste jenom prijimame neschopnost nasich poslancu vytvorit pravnicky text, ktery ma hlavu a patu... Nejde o vyjmenovani vsech moznosti, ale proste o kvalitni zakon... Neni tak tezke vytvorit zakon nebo smlouvu, ktere jsou bezchybne. Zvladnu to i ja.

Proste, k tomu zakonu mam dve vyhrady, malou a velkou: Mala je, ze se opet z me kapsy tahaji penize na neco, z ceho necitim uzitek a zvysuje zasahovani statu do lidskeho zivota (BTW, za jediny skutecne dobry cesky film po 89 pokladam "Je treba zabit Sekala", tak nevim. Minimalne kdyz vidim ceske divadlo, nevim, jestli podporovat cokoliv ceskeho - sorry ;). Ale, vzhledem k tomu, ze ma jit o vratne dotace a ta castka neni zas tak extremne velika, jsem ochoten to prijmoutt.

Ale to, ze se tak deje na zaklade zakona, ktery je formalne snad mene kvalitnmi, nez smlouva, kterou ja pripravim za tyden, je pro mne uplne spatne. Proc jsme tak nadseni, ze parlament vyrabi zmetky? ;)

18.5.2006 15:43

Re: Re: Re: Re: Re: Třeba by stačilo,

;-)Pane Kunetko,

očividně se shodneme v filmech, které se nám líbí - Je třeba zabít Sekala řadím mezi své top filmy. ;-D A v názoru na naše soudnictví také. Co se týče Vašeho argumentu ohledně korupce - však tu máme naše "bezvadné" orgány činné v trestním řízení - promiňte to už si dělám legraci. Na korupci na fondu by ale mohla fungovat jedna bezvadná filmařská vlastnost - řevnivost - pochybuji o tom, že by se někdo domohl úplatkem vyšší dotace než je běžné, aniž by se o tom dozvěděli všichni ostatní filmaři a věřte mi, že by to byl tanec. ;-D;-D

Jak jsem se dívala na dosvadní rozhodování fondu - rozdělování dotací bylo poměrně rovnoměrné.

Nicméně teď bude nejspíš vládnout ODS tak třeba přijdou na něco lepšího.

18.5.2006 16:11

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Třeba by stačilo,

No, uplne jste mne neuklidnila, ale ono je to tim, ze jsem zvykly na velmi exaktni pristup ve vsem a spolehat se na revnivost jako princip... No, mozna to fungovat muze, ale je mi to proti srsti ;)No, a s cim prijde ODS... Rekl bych, ze jak se neco takhle schvali, uz na to nikdo nesahne. A ODS tim spis ;)

18.5.2006 10:35

Jestli to takle půjde dál, tak v budoucnu podle nějakého nového autorského zákona

nám při odchodu z kina budou mazat film z mozku.

18.5.2006 15:03

Re: Jestli to takle půjde dál, tak v budoucnu podle nějakého nového autorského zákona

Bude-li z čeho...;-)

18.5.2006 10:33

Otázka co je ona velikost. Stačí známost. Tu za peníze lze koupit.

Leckdy k tomu ani peněz není třeba. Do dějin lze vstoupit snadno, například Hérostratés...Nebo jistý Adolf Hitler, ten také začínal s nahou zadelí. A jak je známý. A jiní podobní .....

18.5.2006 9:56

1. republika nebyla ideál

Vážený pane Žantovský,

velmi se mýlíte. Již od 30.let se vedly mezi filmaři diskuse o znárodnění filmu, ev. o finanční podpoře filmu ze strany statu a již tehdy stát přispíval alespoň na výchovné filmy a osvobozoval je od dávky ze zábav. Již tehdy se vedly bouřlivé diskuse na téma, co vlastně je film - zboží, nositel kulturních hodnot či možný šiřitel ideologií - však také film spadal do agendy 3 ministerstev - ministerstva vnitra, obchodu a školství (bohužel si nevzpomenu na tehdejší názvy těchto ministerstev). A znárodnění filmu se připravili sami filmaři již v průběhu 2. světové války.  Shodneme se na tom, že český film je součástí české kultury - ovšem liší se v jednom - má mnohem více adresátů než ostatní složky české kultury - např. ve srovnání s divadly či výtvarným uměním. A navíc dokáže reprezentovat naši zemi v zahraničí. Dále, jak ukázala zkušenost s minulým režimem - musí se natočit více filmů, aby mezi nimi mohly dozrát filmové skvosty, na které můžeme být právem hrdí - např. Markéta Lazarová, která by se nenatočila ani za 1. republiky ani v současnosti, prostě proto, že by na to nikdo nedal peníze.

Ovšem, jestli je pro Vás český film jen zboží, je mi Vás upřímně líto.

18.5.2006 10:05

Re: 1. republika nebyla ideál

Prosím, jak byste definoval pojem český film?

Český producent? České téma? České reality? Vznikl v Česku? Čeští herci?...

18.5.2006 10:25

Re: Re: 1. republika nebyla ideál

Definici "českého filmu" řeší právě vetovaná novela kin. zákona - § 1a  b) novely zákona č.241/1992 -  českým kinematografickým dílem se rozumí kinematografické dílo, na jehož výrobě se osoba, která má nebo měla v době jeho zveřejnění1a) sídlo nebo místo trvalého pobytu na území České republiky, podílela alespoň 20 % z celkových výrobních nákladů a toto dílo bylo současně vytvořeno s českou tvůrčí nebo technickou účastí odpovídající svým rozsahem alespoň 20% podílu z celkových výrobních nákladů,

18.5.2006 10:49

Re: Re: Re: 1. republika nebyla ideál

Aha, takže od každého kousek, alespoň 20 %. Děkuji za vysvětlení. Jsem rád, že prezident zákon vetoval. Mělo by tam být přece 100 %

18.5.2006 11:21

Re: Re: Re: Re: 1. republika nebyla ideál

Ono to není tak jednoduché - dnes se peníze na české filmy shánějí i v zahraničí - např. film Štěstí by bez zahraniční podpory nevznikl, přesto se shodneme na tom, že to je český film. Ovšem splněním podmínky "české kinematografické dílo" nárok na podporu fondu kinematografie automaticky nevzniká - novela teď stanovuje dost přísné podminky pro podani zadosti - a zalezi az na komisi, ve ktere je i urcity pocet zastupcu "nedobrovolnych prispevatelu" do fondu, jestli dilo splnuje podminky pro udeleni dotace, ktera mimochodem ani po schvaleni novely (a ze schvalena bude) nebude zavratna - rozhodne to nepovede k nemravnemu obohacovani filmovych podnikatelu - zvlast kdyz opet pujde o navratne pujcky.

18.5.2006 20:19

Re: Re: Re: Re: Re: 1. republika nebyla ideál

je  škoda, že mnoho  filmů vzniklo ...

18.5.2006 10:07

Re: 1. republika nebyla ideál

Petro, díky za rozumný názor, ovšem tady se to rovná činnosti, kterou lze označit metaforou "hrách na stěnu házeti". Mně na tom fascinuje, že se takových názorových excesů dopouštějí právě ti samí, kteří se bojí ztráty národní identity - a přitom prakticky dělají vše proto, aby její základní složku - totiž kulturu - co nejvíce poškodili. Možná je to důvod k soucitu; někdy mám ovšem dojem, že by spíše pomohlo pár lepanců...;-)

18.5.2006 10:27

Re: Re: 1. republika nebyla ideál

Díky za Váš názor. Vaše úvaha. že si prezident vlastně odporuje - strach ze ztráty národní identity v EU a současně odpor k podpoře k jedné ze složek národní identity - kultury, je velmi zajímavý. ;-)

18.5.2006 11:34

Re: Re: Re: 1. republika nebyla ideál

Diky Petro,

konečně někdo, kdo komentuje a má přitom informace a svoje úvahy nezakládá jen na subjektivních dojmech, jak je u převážné většiny diskutujících zvykem! Jinak ta Klausova schýza mne napadla také. On už je takový konzistentní ...

18.5.2006 12:28

Re: Re: Re: Re: 1. republika nebyla ideál

Díky za nazor a obohaceni privlastku pana prezidenta. Takovy konzistentni - vazne vyborna charakteristika. ;-D

18.5.2006 12:33

Petro,

taky Vám moc děkuju za informace, konečně tu někdo do problému trochu vnesl jasno; diskuse na tohle téma se tu motá v kruhu už pár dní...

18.5.2006 17:49

Tesat do kamene!

Konečně stručná, anticky prostá a precizní charakteristika: TAKOVÝ KONZISTENTNÍ. Šiřme bleskově všude! Budou to brát všichni - jeho fanatici to toliž budou brát vážně. Nenapadnutelné - ! No vidíte - a v novinách se tohle člověk nedozví...

18.5.2006 14:13

Re: Re: 1. republika nebyla ideál

Dovolil bych si upozornit, ze me vyhrady k tomu zakonu jsou dany spise jeho formalni strankou, napriklad tim, ze ten fond nespada pod Spravni rad... a asi 5 dalsich duvodu. Jestlize existuje spolecenska poptavka po zvyseni objemu penez ve fondu kinematografie, budiz. Nesouhlasim, ale budiz.

Ale nesnasim a pokladam za velmi nebezpecne zakony, ktere jsou zasadnim zpusobem vadne a zavadi potencial pro byzantinskou korupci.

18.5.2006 13:50

Re: 1. republika nebyla ideál

díky za informace- já si myslím osobně ,že určitá grantová podpora by  měla být, ale myslím, že je diskutabilní jak tyto peníze získat- zda obecným zdaněním - to by bylo korektní a potom je rozdělovat formou grantů jako je to ve školství a výzkumu a nebo na úkor podnikatelů v kultuře, což je skutečně kontraverzní.  A je zde otázka  výše této sumy. Diskutovaných 300 milionů mi nepřipadá jako malá částka.