17.4.2021 | Svátek má Rudolf


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
PetrF 7.7.2006 9:53

Názvy

Faktická poznámka - nejmenovaly se ty tři filmy Osada havranů, Na veliké řece a Volání rodu?

Zuzana W 5.7.2006 23:00

Ctu v nekterych prispevcich

o tech zlatych totalitnich casech a polykam slzicku. Kde jsem to ja asi zila, kdyz si pamatuju, ze ve Spisovateli na Ceske staly fronty az nahoru k Medvidkovi, (kdyz  v omezenem nakladu vyslo neco, co stalo za zminku).

kanuk 5.7.2006 22:09

Štorchova Dětská farma na Libeňském ostrově

Má někdo nějakou bližší informaci? Jakožto obyvatel Holešovic jsem měl Libeňský ostrov dost procestovaný, od skladů starého železa po fotbalová hříště a Karlínský přístav na straně jedné, a od skládky dřeva přes zahrádkářskou kolonii na straně druhé. Ale o nějaké menší Zoologické zahradě nemám povědomost.

Máňa 5.7.2006 18:56

Chodila jsem do základní školy

v letech 1952-60 a nejmilejším dárke k Vánocům byla vždy hranička knih. Čuka a Geka jsem četla, protože to byla povinná četba, ale v knihovničce jsem ho neměla. V době mé školní docházky vyšly nsad všechny verneovky. Existovala knižnice konhy odvahy a dobrodružství (KOD) a v té vyšla spousta pěkných knih - od západních autorů. Vinnetou vyšel až v 70. létech - koupila jsem ho tehdy pro své děti, ale ne z ideologických důvodů, ale proto, že skončila autorská práva.

Máňa 5.7.2006 19:01

Re: Chodila jsem do základní školy

Omlouvám se za přeťuky. Ještě k té tvorbě pro děti: V 70. a 80. létech byla natočena spousta filmů pro děti, které se v televizi promítají dodnes - dnes se pro ně nic netočí. A večerníčky - ty dodnes nemají konkurenci - zejména ve srovnání s americkou proveniencí.

doxa 5.7.2006 19:12

Re: Re: Chodila jsem do základní školy

Ovšem tady se mluvilo o původní české literatuře pro děti . Verna jsme také milovali (akorát že jeden čas nám z knihoven vyřazovali Carova kurýra). A ze žákovských knihoven zmizeli i Karafiátovi Broučci (měly je nahradit Vlaštovičky Karla Michla, jelikož v nich nebyla ani zmínka o Bohu) a ztratil se i Karel Čapek (když ho pak na sovětský příkaz museli vzít  na milost, tak stejně z Pejska a kočičky vycenzurovali epizodu Jak pejsek s kočičkou slavili 28.říjen).

doxa 5.7.2006 19:14

Re: Re: Re: Chodila jsem do základní školy

P.S.

Ovšem v antikvariátech se dalo sehnat cokoliv (ty bolševici nikdy nehlídali)

Sarka 7.7.2006 6:14

Ovsem doxo

Karafiatovi Broucci a Capkovy Pohadky jsou nepochybne Zapadni literatura (myslim ze by se Capek divil kdyby jej nekdo klasifikoval jako "vychodniho" autora), a tedy vubec ne hodnotna, naopak, zavrzenihodna - alespon podle naseho znalce literatury Vadi/Nevadi ;-D

ptakopysk 5.7.2006 18:55

No já nevím,

teď jsem se díval do knihovny, co jsem tam měl po sobě. A třeba ze Zlatého věnce čtu vnukovi pohádky, veršovaného Barona Prášila, Drdova Českého Honzu, ruské pohádky o Kostějovi, babě Jaze, Kubína, Ladu, Andersena (ten se mi nelíbil, to byly sadistický věci skoro jak od Němcový) hromadu knížek jak se co dělá a jak co funguje... odhadem padesát, šedesát svazků a zbytek mám doma u rodičů. Nemám pocit, že by za komančů nevycházela dětská literatura. Spíš se mi zdá, že teď je problém sehnat dětskou knížku, když se dívám po něčem pro vnuka. Třeba sehnat leporelo s jednoduchými obrázky výrazných barev, na kterých je k poznání co je co a doprovázených jednoduchými veršíky, aby si mrňous provcvičil paměť a výslovnost to je úkol takřka nadlidský. I když se to poslední dobou zlepšuje. Devadesátá léta - to byly hromady předraženejch s.aček blbě přeložených z angličtiny...

doxa 5.7.2006 18:30

Měli jsme i jiné génie dětské literatury

jako J.V. Plevu (Malý Bobeš), Bohumila Říhu (Honzíkova cesta), popř. Karla Michla nebo Donáta Šajnera.

ZaplaťPánBůh, že nám ve školní žákovské knihovně nechali alespoň toho Eduarda Štorcha (když už dali pod zámek Jaroslava Foglara, Otakara Batličku, F.A.Elstnera a spoustu dalších)

Vadí/nevadí 5.7.2006 19:01

Další pamětník z jiné planety:

F.A. Elstnera knih jsem za mlada kupoval několik a i jsem chodil na jeho pořady do Městské Knihovny (ó jé Šárko, našel jsem cestu do knihovny). 

A Neffa vám tak ve školní knihovně nechali?

 

doxa 5.7.2006 19:59

Re: Další pamětník z jiné planety:

Vladimír Neff psal něco pro školní mládež ????

Vadí/nevadí 5.7.2006 18:07

Teď už je mi jasný, proč tady někteří na Šárku nenechaj dopustit:

Když má někdo jinou paměť nebo jiný názor, tak se mu nasadí prasečí hlava.  Jestli pak to Šárce zůstalo už od komunistů anebo se to naučila až v zaslíbené Americe?

Sarka 5.7.2006 18:04

Rada pro Vadi/Nevadi - a zadarmo

;-P

byt Vami, Vadi/Nevadi, bych o sve negramotnosti taktne pomlcela. Vypada to veru blbe kdyz tu verejne vystavujete na odiv svoji nekonecnou hloupost - Vase vykriky o MIckey Mouseovi v kontextu detske literatury pristupne "Zapadnim" detem jsou skutecne usmevne a hovori velmi hlasite o Vasi vlastni nevzdelanosti. Kdyz uz nedokazete vyuzit informaci, kter4e jsou vsude a kzdemu k disposici na tema detske literatury, alespon Vasi hlloupost nevytrubujte do sveta. Ale pokud Vas to tesi, ja Vam v tom branit nebudu ;-D;-D;-D

Charlie 5.7.2006 18:39

Re: Rada pro Vadi/Nevadi - a zadarmo

R^R^R^

Vadí/nevadí 5.7.2006 17:47

Kdo je tady trouba a lhář si soudný člověk posoudí sám.

No, jen nám Šárko vytmav, jaks chudáku musela v rodné vlasti pasti číst jenom Čuk a Gek, Ferdu Mravence si pučovat jen od známých (nebyl nakonec ten Ferda jen na poukaz pro komunisty?) a nic jiného nebylo k mání.  Asi jsem žil na jiné planetě, ale knížky pro děti, TV pro děti, filmy pro děti, ty nám jiné vyspělé země mohly závidět. (ale pravda, Mickey Mousy moc k mání po krámech nebyly - ale v TV je taky dávaly, i když to bylo od znepřátelené kultury).

Sarka 5.7.2006 17:54

Vadi?Nevadi?

Takze nejen ignorant, ale i lhar. Kdyz dojdou argumenty, milanku, zacneme lhat a prekrucovat. Kde jsem rekla ze byl k disposici  "jenom" Cuk a Gek? Dle Vaseho vlastniho komentare, clovek jako Vy takovou literaturu povazoval za jedinou hodnotnou, kdyz na tom "Zapade" nenasel nic hodneho ku cteni. Jinak Vase zvasty nestoji za reakci. Jste trapny.

Sarka 5.7.2006 17:56

A pokud povazujete Mickey Mouse

za jedineho representanta "Zapadni" Literatury pro deti, pak to mluvi o Vasi ignoranci a Vasem analfabetismu. Neni divu - Mickey Mouse nemusite totiz cist, na toho se staci divat. Ti z nas, kdo umeli cist a ucili deti cist jim toho Mickey Mouse cpat nemuseli. Ale to je Vase blbost, prinesena verejne na trh.

doxa 5.7.2006 16:47

Vadí/nevadí pro děti stejně žádné knížky nepotřebuje

předčítá jim pouze z koránu

Sarka 5.7.2006 17:05

Doxo, to ne, ale

nejspis netrefil do nejblizsi mistni knihovny. JInak by proste nemohl takhle blbe zvanit, protoze by musel chapat jakeho ze sebe dela troubu ( v horsim pripade lhare, ale ja skutecne verim ze netrefil do te knohvny)

Vadí/nevadí 5.7.2006 14:36

"...pro děti opravdu nic nebylo..."?

Co se tady jeden dočte, tak se až diví, že se ty děti naučili číst. A odkud jsme asi měli ty plné stěny knih a u dětí v pokojíčkách taky?  A kdo přišel s dětmi na Západ ví moc dobře, že těžko našel něco, co by dětem tam mohl ke čtení koupit.  Kromě Mickey Mousů ve všech světových řečech (ono se tam vlastně moc nepíše) a velikostí.  O časopisech jako ABC, nebo VTM ani nemluvě...     

A pak, že jen komunisti falšujou dějiny...

Charlie 5.7.2006 14:50

pro děti opravdu nic nebylo..!

Nevím jakou dobu máte vy na mysli, ale já začal chodit do školy v roce 54. Pamatuj se, že mi rodiče chtěli koupit knížku k vánocům, (v první třídě) a dostali jen něco ruského o klukovi který usnul v moskevské tramvaji a dojel na konečnou. Strašná "zábava". :-/

Tatík se mi ještě omlouval, že opravdu nic jiného neměli, a napravil to tím, že si půjčoval prvorepublikové knížky pro mě od svých studentů.  Později asi tak ve 4. třídě jsem začal chodit do městské knihovny a díky paní knihovnici, která mi schovávala dobré knihy jsme měl vždy co číst.  Později začaly vycházet i Ransomky.

Vadí/nevadí 5.7.2006 16:14

Re: pro děti opravdu nic nebylo..!

Nenakoupil pan otec knihu v Ruské Knize na Václaváku¨?  Tam prodávali knihy za hubičky.  Místo co by popošel o pár metrů výš.  Anebo mu knihu někdo daroval.  A za ušetřený peníz za dobrou knihu...  

A že taťka učil na Obchodní Akademii?  Nemenovalo se to v tý době už jinak? A já myslel, že všichni učitelé na středních školách museli být ve straně.  On nebyl? 

Charlie 5.7.2006 16:58

Re: Re: pro děti opravdu nic nebylo..!

Ne, on ve straně nebyl, a proto musel "uvolnit " místo nějakému komoušovi. Měl ale kliku, že jedna jeho bývalá žákyně byla ředitelkou na učňáku, tak ho tam nechala učit matematiku.  Později se do Resslovky vrátil. (on tam začal učit už před válkou).

Já měl na střední škole (Vršovice)  pár slušných učitelů, kteří nebyli v partaji.

Jinak měl tatík krásnou knihovnu, kompletního Čapka, atd.....  holt ale nic pro malé děti.

Sarka 5.7.2006 17:03

Clovece, VY jste asi musel pricestovat

nsa jiny Zapad nez ten, do ktereho jsme s malymi detmi prisli my. Jejjich prvni dojmy jsou z navstev nadhernych, skvele vybavenych knihoven se stohy detske literatury z celeho sveta, velice kvalitni a dobre ilustrovane, a s podvecernim ctenim pohadek pro deti. Neni nahodou ten Vas Zapad nekde na Mesici? 8-o:-/

Charlie 5.7.2006 17:20

Máte pravdu Šárko,

tady v Německu byly (a dosud jsou) veřejné knihovny  opravdu skvělé.

Sarka 5.7.2006 17:27

Totez

v US. Mnozstvi knih z celeho sveta (prekladu do anglictiny je prece jen bohuzel vic nez do cestiny) pro deti mne tehda uplne prevalcovalo. Knihy jsou k disposici kazdemu kdo o ne stoji - a skvele.

Sarka 5.7.2006 17:14

Pro negramotne

seznam "Zapadnich" detskych klasiku k disposici v kazde verejne knihovne "na Zapade" lze nahlednout kuprikladu zde: http://www.alephbet.com/firsts.html

Nemluve o novejsich, skvelych knizkach ktere vychazely po r. 1963, a ktere na tom "Zapade" jsou k disposici kazdemu diteti ktere o ne stoji (krome deti z rodin jako je ta ku ktere patri Vadi/Nevadi, ty necetly nic protoze nevedely ze dobre knihy existuji krome Cuka a Geka a Timura a Jeho Party ;-D)

Ale tento link je dobry zacatek pro ty uplne negramotne :-P

Sarka 5.7.2006 17:17

A pro ty alespon trochu pokrocilejsi

http://www.ala.org/ala/alsc/alsc.htm

CD 5.7.2006 21:36

Re: "...pro děti opravdu nic nebylo..."?

Pane Vadi/Nevadi - Jack and the Beanstalk, A little princess, The Jungle book, Cinderella, Snow White, Peter Parley, Tom Sawyer, Alice's adventures in Wonderland, The wonderful Wizard of Oz, to je jen par knizek z knihovnicky me vnucky. Ma jich neco pres tri stovky a opravdu jsou vsechny vydane v USA i kdyz tomu nebudete asi verit:-).