20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

KNIHA: Čtyřicet dnů

Franz Werfel, pražský rodák, Rakušan a především skvělý spisovatel, se ve svém románu Čtyřicet dnů pustil do dnes poměrně opomíjeného tématu genocidy Arménů v průběhu první světové války.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Moravčík 1.5.2020 18:41

Odpusťte, len pre moju potrebu - správne bude tvar "dřívě" alebo "dříve"? V českej gramatike trochu plávam, aj keď pri čítaní nemám problém. myslím, že v tomto prípade bude lepší prvý tvar, ale pre istotu...

J. Krásenský 1.5.2020 20:22

Ne, že bych sám v české gramatice neplaval, ale správně je tvar "dříve".

"dřívě" čeština nezná.

P. Moravčík 1.5.2020 21:40

Vďaka, zaskočil ste ma :-). Ste lepší slovenčinár ako ja češtinár. Nepríjemné zistenie. Tak dobrú noc.

J. Krásenský 2.5.2020 10:46

Přechválil jste mne, slovenštinu znám jen velmi pasivně. U češtiny jsem nezvládl logiku pravidel a výjimek. Býval jsem rád za trojku z diktátů.

V. Kučer 1.5.2020 22:44

Dřívě by mohlo být mladé dřevo.

J. Krásenský 2.5.2020 10:24

Ano, to by mohlo, pobavil jste celou rodinu.

P. Moravčík 2.5.2020 12:20

Priateľka z Čiech u mňa študovala slovenskú verziu katalógu ESA a bola prekvapená ako firma vychádza nám, Slovákom v ústrety. Okrem all inclusive objavila aj možnosť diéty. Dosť ju sklamalo, keď som je vysvetlil, že ide o dieťa, nie diétu. Čestné slovo - aj keď vo svojej lokalite sa so slovenčinou moc nestretala :-)