30.9.2023 | Svátek má Jeroným, Ráchel


Diskuse k článku

DEBATA: Hry kolem jedné hry (inscenace)

Tak ta diskuze o těch strašných Brňácích kteří před pěti lety uvedli onu nestoudnou hru, za kterou by měli být uvrhnuti minimálně do kazemat na Špilberku ne-li upáleni na čarodějnické hranici, člověku nedá, než se pokusit o nakouknutí do zákulisí. Co nám vlastně ten režisér chtěl říci? O co se vlastně jedná?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Netolická 23.10.2022 23:48

Paní Rybnická, díky za Vaše slova k mé víře v Boha, potěšila mne. Nerozumím ale tomu, jak by mohly tak hrůzné a oplzlé scény ve hře vyburcovat lidi, aby nebyli neteční ke zlu ve světě. Ježíš je LÁSKA a jestliže je znázorňován jako pachatel zla, tak nás věřící to zatvrdí, že lidé nejenže v Boha nevěří, ale oni ho i drasticky uráží. Nevěřím, že by Ježíš takto chtěl oslovit svět, aby byl lepší, spíš by ta scéna vybízela k násilí. Jací máme být nám P. Ježíš ukázal celým svým životem a láskou k nám, kdy kvůli nám hříšným lidem trpěl velmi bolestivě na kříži a ve strašných mukách zemřel, aby nás smířil s Bohem. A tak ho chceme vidět, ne, když by páchal zlo.

J. Majzlík 23.10.2022 23:26

Domnívám se, že některá témata jsou při posuzování jejich negativ natolik jednoznačná, , že není potřebné nad nimi příliš dlouho hloubat. Mezi ně náleží staletá zkušenost JV Evropy s osmanskou nadvládou a dodnes se táhnoucí následky obou WW.

J. Majzlík 23.10.2022 23:14

Vyplýtvala jste příliš mnoho slov na to, abyste odklonila hlavní podstatu sporu na slepou kolej. Běží mimo jiné o to, zda je vkusné předvádět v rádobyctěném divadle zlomyslné pornopředstavení. Pro tyto účely jsou zavedeny jiné podniky.

H. Rybnická 23.10.2022 22:39

vstupte ještě jednou do diskuze

H. Rybnická 23.10.2022 22:32

K blížícímu se závěru diskuze bych ráda výslovně poděkovala paní Netolické za její upřímné vyznání k víře v Boha a obšírné podání svého etického a příkladného stanoviska. Gratuluji jí také k vynikajícímu charakteru (jedná s o příhodu z dětství pod komunizmem kterou vylíčila v jiné diskuzi).

Paní Netolická nikdo Vám Vaši víru v Boha nebere.

Ovšem žijeme na Zemi, kde není všechno vždycky jak by mělo být, někdy dokonce docela ošklivé a zlé. Přesně jak hovoří Kniha knih. Ale poslyšte:

V posledních dnech jsem přemýšlela o jakési takové fikci. Řekněme, že Ježíš skutečně někde existuje a řekněme, že by jen náhodou potkal někde onoho režiséra oné hry. Jak by to setkání dopadlo?

Já si myslím, že by mu poklepal na rameno a řekl: Dobře činíš, chlapče, i když trochu drsně a neotřele. Ale já jsem po staletí leccos hrozného, ba hrůznějšího zvyklý, já to vydržím, ba naopak, pokud to pomůže rád se zúčastním. V lidstvu se děje tolik zlého, nejhoršího, co se vůbec může dít. Ale co je horší, lidstvo je ke zlému tak netečné a lhostejné, že nelze než se pokusit jej drasticky vyburcovat. Kousek k tomu přispěje i tvoje hra. Přeji ti .

L. Netolická 23.10.2022 21:27

Ale, to nejsou chyby, které by byly zásadní. Spíše by mnohé bylo na škodu mít to tak, jak píšete. Vy byste chtěl všechno silně cítit? Já tedy ne. Kdybychom neměli nemoci, tak bychom si zdraví nevážili. Hodně lidí by denně pilo alkohol do němoty, bralo drogy atd., když by jim nehrozily nemoci a po čase by se přišlo na to, že by ty tzv. výhody měly více a velmi špatných nevýhod. Já jsem spokojená jak nás P. Bůh stvořil, dal nám svobodnou vůli rozhodnout se pro dobro či zlo a jednou budeme jím souzeni. A Bůh o nás ví naprosto všechno a rozsoudí nás nejen spravedlivě, ale musíme ho denně prosit o milosrdenství. Je to nádherný pocit, že můžeme žít věčný život bez bolesti a v blaženosti našich duší. I to, že posmrtný život existuje vím najisto. Po smrti za mnou ve snu přišel kněz, který k nám do rodiny docházel více než padesát let a instruoval mě, že se mám denně modlit modlitbu sv. Růžence. Zemřelá maminka mě přišla ve snu varovat od určité věci, velmi důležité pro jejího syna a mého manžela. Takže vím a velmi často na tyto události myslím a snažím se je naplnit. Ne vždy se mi to daří.

L. Netolická 23.10.2022 21:01

Poslouchala jsem v TV nedávno pořad Hyde park a tam se na tom shodli pan Grygar a paní Drábová. A nejsou samozřejmě sami. Vědci hledají život na jiných planetách, ale to jenom přesouvají problém a navíc, by živá buňka musela překonat velké vzdálenosti a ne právě životu příznivé. Ano, přírodovědou se nezabývám, ráda čtu a poslouchám vědce, kteří neodmítají Boha a tím více mě to zajímá, když, s velkou pokorou píšu, že vím, že Bůh existuje. P. Ježíš se mi dal třikrát jasně poznat, zažila jsem Boží vedení mě, kde dělám chyby a opravdu mám hodně zážitků. Strašně nerada do diskusí o tom píšu, protože lidé vše, co se týče víry v Boha a církví velmi zesměšňují a urážejí. Je to takové házení perel a stále přemýšlím, zda nedělám v tomto, že o tom píšu, velkou chybu.

P. Princ 23.10.2022 20:44

Cit.: "...dosud věda neví a ani nikdy nezjistí, jak vznikla živá buňka z neživé hmoty ale dnes už vědci ví, že samovolně vzniknout nemohla."

1. To je kategorické až troufalé tvrzení, které prozrazuje, že se pravděpodobně přírodovědou nezabýváte.

2. Přírodověda dosud nezná přesný mechanismus vzniku replikujících se organismů, zato ví zcela bezpečně, jak život nevznikl.

J. Jurax 23.10.2022 20:36

Např. dosud věda neví a ani nikdy nezjistí, jak vznikla živá buňka z neživé hmoty ale dnes už vědci ví, že samovolně vzniknout nemohla, pravíte.

Neví, ale jednou to zjistí. A samovolně - tedy bez nadpřirozena a bohů - živá buňka vzniknout mohla. Vlastně musela, jinak bychom tu nebyli a neměl by kdo si vymýšlet bohy, co prý stvořili život ... :-)

A tážete se, proč neudělala (ta náhoda či příroda) žádné chyby, které by člověka velmi omezovaly?

Nuže, nadělala jich dost - třeba slyšíme zvuky v relativně úzkém spektru, nevidíme potmě, nevidíme dozadu, protože v zátylku oči nemáme, čich máme mizerný, až se nám psi diví, bez kyslíku přežijeme nanejvýš pět minut, zatímco vorvaňovec zobatý čtyři hodiny, bez vody pouhé tři čtyři dny, kdežto velbloud darmo mluvit, nedoroste nám amputovaná končetina jako čolkovi, nedovedeme hibernovat a nemáme chápavé dolní končetiny, zuby se nám kazí a bolí a nové nenarostou, nemáme dědičnou paměť, takže každé robátko se musí všechno učit od nuly a přežíváme v celkem úzkém rozmezí teplot, trpíme chorobami a tak dál. A jestli nás stvořil nějaký bůh, tak to dost odbyl; a jestli k obrazu svému, tak je omylný jako my a jako náš předobraz holt není nic moc. Třeba - trpí bůh zubním kazem?

J. Jurax 23.10.2022 19:54

Aha.

Při vší úctě, to není vysvětlení, ale deklarace víry.

H. Lukešová 23.10.2022 19:14

Takhle, já nehájím zlořády uvnitř katolické církve, vím, že ŘKC má na svých rukou také hodně krve, je zodpovědná za utrpení mnohých lidí, i papež v době druhé světové války Pius XII. byl, podle mého mínění, velmi kontroversní.

Ale přesto si myslím, že Ježíš Kristus, jako člověk, či Bůh, to záleží na víře každého z nás, nemůže za to, kdo se na něj "nalepil" a že se v jeho jménu děly zločiny, např. křižáci když v roku 1095 masakrovali Židy včetně malých dětí v Porýní a vypalovali synagogy, měli na plášti kříž a recitovali verše "Kriste, Tebe chválíme...!". Avšak samotný Ježíš jako takový za zločiny křižáků a úchylných pedofilních kněžích, o kterých jste psala, nemůže.

L. Netolická 23.10.2022 19:07

Paní Rybnická. Ta scéna je veliká urážka Boha. A vy, která se tohoto zastáváte jste pomocnicí zlého ducha. Vy všichni, kteří Boha zapíráte a bojujete proti katol. církvi, kterou založil Ježíš Kristus, jednáte stejně. Rv Velmi vás lituji, protože Bůh opravdu existuje. Nám katolíkům se P. Ježíš nebo P. Maria dávají poznat a tak se stalo i mně. Je mně z vašeho jednání velmi smutno, protože neuvěřitelně hazardujete s vaším posmrtným životem na věčnosti. K tomu, že Bůh existuje, byste si mohli i sami dojít přemýšlením, čtením... Např. dosud věda neví a ani nikdy nezjistí, jak vznikla živá buňka z neživé hmoty ale dnes už vědci ví, že samovolně vzniknout nemohla. A podívejte se na člověka, muže, ženu a přemýšlejte, zda mohla náhoda (chaotická) jen tak utvořit muže, ženu a ještě nás utvořit tak, že jsme souměrní, máme vše co potřebujeme. Jak mohla ta vaše náhoda vědět, že potřebujeme zrak, sluch, ruce a na nich po pěti prstech, nohy, pohlavní orgány odlišné u muže, ženy atd atd atd. ? A to ještě vše umístila na těch správných místech? Proč neudělala žádné chyby, které by člověka velmi omezovaly? Stačilo by, kdybychom měli oči na zádech nebo v podpaží a tak bych mohla jmenovat a jmenovat. A kolik jenom zázraků a Mariánských zjevení se uskutečnilo, z nichž některé lze i dokázat, aby lidé v Boha uvěřili a žili tak, aby po smrti nemusely jejich duše trpět. Čtěte, zajímejte se a uvidíte, že změníte své názory na Boha a katol. církev. Jde nám lidem o všechno a věčnost je věčná.

H. Rybnická 23.10.2022 19:01

Paní Lukešová posláním herce či herečky je hrát jim přidělené role a to co nejvíce přesvědčivě. Někdy je obdivuji, člověku stačí se jen sem tam podívat na televizi. Ovšem pokud byla hra ve Vídni (a dalších velkoměstech) přijata tamnějším publikem tak úspěšně jak jsem se dočetla , tak to už něco znamená. Vídeňské kulturně zainteresované publikum má dost znalostí a zkušeností aby vyčetlo, co autor míní a jak dobrým (nebo také ne) způsobem to ztvárnil.

Což samozřejmě nevylučuje bizár. Když v první polovině 19. století vznikly první z těch dodnes slavných valčíků Johanna Strausse se našly osobnosti, které tyto označili jako sprosté a vulgární. Muž musí přece vzít partnerku do náručí a pevně ji přes ty všechny otáčky přidržet - a naopak. Sprostota, že?

Adolf Loos, klasik moderní architektury, rodilý Brňák postavil ve Vídni m.j. dnes významnou budovu "Looshaus". Hned naproti Hofburgu, tedy sídla císaře. Císař prý nechal zazdít všechna okna paláce na stranu výhledu na onu budovu. Na takového něco nemožně ubohého se nebude dívat - se traduje. Slavná Josefine Baker vystupovala v Brně někdy začátkem minulého století jak ji Pámbu stvořil - měla jen nějakou banánovou sukýnku. Můj vlastní dědeček byl v brněnském divadle uvaděčem, své manželce o tom vyprávěl - ovšem jen mezi čtyřmi očima, děti musely z místnosti ven.. Byla to senzace.

Nedá Vám to zamyslet?

L. Netolická 23.10.2022 18:44

P. Maria se stala matkou P. Ježíše. A P. Ježíš je Bůh.

H. Lukešová 23.10.2022 18:20

To zajisté dostal... No, dle mého názoru, by se spíše oba herci hodili do nějakého porno filmu, v divadle, kam můžou jít zhlédnout inscenaci i ty nejmenší děti by se takové scény hrát, či je-li to film, promítat neměly. Takové scény kazí morální profil dětí. Ale to je můj pocit.

H. Rybnická 23.10.2022 18:05

Aha, tedy ten protagonist Ježíše zřejmě gáži nedostal?

P. Diviš 23.10.2022 17:33

Celé je to pitomost. Autor chce provokovat a jednodušší jedinci mu na to skočí.

K. Křivan 23.10.2022 16:54

Já jen doufám, že ta prostitutka už nikdy nikde nedostane angažmá. Rv

K. Křivan 23.10.2022 16:49

K oné znásilněné ŽENĚ, .. jak to znásilněné ? Vždyť ta se nechala ošukat dobrovolně, za peníze, za gáži ? Tedy ku rwa !

K. Křivan 23.10.2022 16:44

Taková flaška kyseliny máselné, .... měsíc by museli větrat ! ;-D

H. Rybnická 23.10.2022 16:34

Tak si ještě jednou dovolím příspěvek do diskuze. Jak pozoruji, panuje ohnivě-plamenné spravedlivé rozhořčení zvláště nad jednou scénou hry, ve které divadelní protagonista Ježíše Krista sestoupí s kříže a viditelně znásilní divadelní protagonistku ženy věřící v islám. Tedy jasně řečeno rozhořčení, jak se někdo může odvážit něco takového vůči – jedinému MUŹI.

K oné znásilněné ŽENĚ jsem doposud nezachytila ANI JEDNU zmínku.

Čím to je? Tím že protagonistka zobrazuje věřící mohamedánku? Nebo že se diskutujích, převážně pánů, něco jako znásilnění ženy nic moc nedotýká? Kavalírský delikt, nad kterým se tváří na venek vážně a ve vnitru se uculují?

Teprve v posledních letech dochází, pomalu ale jistě v zemích Evropy k průzkumům o sexuálním zneužití dětí katolickými knězi. Francouzské statistiky udávají přes 200.000 dokumentovaných případů za posledních 70 let, vychází ovšem z daleko vyššího čísla, které nikdy nevyšlo na světlo tohoto světa. Ve Švýcarsku se předpokládá obdobné, v rámci probíhajícího centrálního řízení bylo doposud zjištěno a zdokumentováno přes 200 případů pouze za posledních 10 let. V Rakousku byla v roce 2011 zřízena vyšetřovací komise, jen v prvním roce se přihlásilo na 900 obětí, něco přes 830 případů bylo uznáno plausibilními. V USA bylo jen v roce 1992 zjištěno necelých 150.000 dětských obětí. Oficiální statistiky SRN vykazujíi 1670 příkladů duchovních kteří se přiznali k zneužívání celkem 3.677 dětí. (1950-2014). A tak dále. Všichni, kteří se tematikou zabývají jsou si ovšem zajedno, že se jedná JEN o špičku ledovce, stovky případů nedojdou nikdy ani k nějakému oznámení.

Nebylo tomu tak, že se katoličtí kněží sami prohlašují pozemskými nástupci Ježíše Krista?

K. Křivan 23.10.2022 15:57

R^ R^ R^ ;-D

K. Křivan 23.10.2022 15:56

Provokace je prosba o ránu do ksichtu.

K. Křivan 23.10.2022 15:53

Napsat něco provokativního, není žádné umění. To umí každý blbec. Problém je v tom, že dnes je "umělec" každý, kdo má dost drzosti sám sebe za umělce označit.

J. Jurax 23.10.2022 15:04

Přesně.

J. Jurax 23.10.2022 14:56

Přesně.

Jenže z prodeje vstupenek by se takové umělecké výboje asi neuživily.

J. Jurax 23.10.2022 14:53

No, ve Vámi uvedeném příkladě by soud uměleckou svobodu zaručeně nehájil. Muslimové za urážku Mohameda řežou hlavy nebo střílí, a soudci jsou taky jenom lidi.

Navíc všelicí aktivisté by hlasitě řičeli, že nejde o uměleckou svobodu, nýbrž jasnou urážku menšin, xenofobii, islamofobii a rasismus, jakož i vyvolávání nenávisti na základě náboženského vyznání a čertvíco ještě. A taky homofobii, neboť zobrazovaný styk byl heterosexuální, pomíjel tudíž sexuální menšiny a mohl jim tak způsobit trauma. Hluboké!

J. Jurax 23.10.2022 14:37

Jo, v takovém případě říkám, že je třeba myslet politicky. Akorát si nejsem jist, zda to myslím vážně nebo žertem či aspoň položertem.

J. Jurax 23.10.2022 14:30

Ehm ... tak jsem se na Wiki podíval, čímže jsem to od narození postižen, já bezvěrec, neznaboh a ateista.

A dověděl jsem se, že křesťané to vidí takto: Prvotní či dědičný hřích v křesťanské teologii znamená stav hříšnosti („nesvatost“). Tento hřích je tedy stav nedokonalosti, který následoval poté, co Adam a Eva projevili první neposlušnost v Edenu. Podle křesťanů se tato vlastnost, nedokonalost, předává člověku v okamžiku početí a přechází z generace na generaci bez možnosti ovlivnění.

Aha, takže jsem ještě ke všemu nedokonalej a nesvatej ... hm. Nedokonalej asi budu, když moje paní mi to říká už sedmačtyřicet let. O nesvatosti se však dosud nezmínila.

A když se to předává v okamžiku početí, tak pánbu (arciť katolický) asi změnil Adamovi a Evě DNA, což se dnes u lidí zatím považuje za neetické.

No a pro sichr jsem už nebádal, jak se Marie počínajíc jistého Jošuu, později zvaného Christos neboli pomazaný, tomu prvotnímu hříchu vyhnula. Leda snad, že nebyla křesťanka, nýbrž židovka, a židé to vidí jinak.

J. Jurax 23.10.2022 14:04

Ano.