9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

VÝZVA: Zachraňme klima i za cenu zničení evropské civilizace

Němci nedělají malé chyby. Když v roce 2011 havarovala kvůli zemětřesení a přílivové vlně jaderná elektrárna Fukušima, v Německu začali pytli s pískem obstavovat vnitrozemské jaderné elektrárny a rozhodli o ukončení jejich provozu. Urychlili tím své Energiewende a záchranu klimatu dekarbonizací vnutili Evropě jako New Green Deal.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Plzák 4.9.2023 13:32

To ne: ...v Německu začali pytli s pískem obstavovat vnitrozemské jaderné elektrárny a rozhodli o ukončení jejich provozu....

To ne Němci. To rozhodla diktátorka Merkel, na kterou už dávno měl být vydán evropský zatykač.

Největší kiks Německa je fakt, že něco takového nechali vládnout šestnáct, nebo kolik let.

J. Svarda 3.9.2023 10:10

Klima nezachrání Evropa, svoji civilizaci si zničí. Ostatní světadíly budou migrovat, bojovat a plodit potomky.Taky vraždit.A jako melouch ničit civilizaci tak, jako Rusko a Ukrajina se budou vzájemně ničit!

P. Skřivan 3.9.2023 17:20

Asi jste si nevšiml, že co dělá EU, dělají i GB a v podstatě všechny vyspělé státy světa.

Samozřejmě ruská propaganda, kterou možná nevědomky šíříte, předpokládá neznalost u cílové skupiny, která zjevně odpovídá skutečnosti. Jinak byste to konečně nemohl opakovat.

M. Kocián 4.9.2023 15:15

Jinde se nám podsouvá, že vyspělým státem je i Čína a ta to nedělá. Přitom má víc obyvatel, než EU s GB a celým commonwealthem dohromady. Tak jak to je?

P. Skřivan 2.9.2023 16:06

Je pozoruhodné, kolik lidí tu fandí stavbě reaktoru za peníze z daní, i když stejně budou kupovat elektriku za ceny z německé burzy a vydělá na tom akorát jeho vlastník, tj. ČEZ. To jako si myslí, že když je to radioaktivní, že nebudou muset svítit ? :-))) Nebo co jako si myslí, že z toho budou mít ? Dukovany měly mít teplo zdarma, údajně ho mají za polovic. Za to ale mají v lékárničce jodové tablety. No super. Proč jenom žádná obec nestojí o úložiště. Asi proto, že je to tak bezva.

Pak prý že Němci jsou blázni ! :-)))

V. Kolman 3.9.2023 10:51

Maně si vzpomínám, že když se začalo uvažovat o stavbě jaderných elektráren, měly "mluvící hlavy" plná ústa prohlášení, že BUDEME MÍT po jejich dostavbě UŽ NAFURT LEVNÝ PROUD a že budou odstaveny kouřící a smrdící uhelné elektrárny na severu Čech!

Realita: Elektrická energie je stále dražší a dražší - a tepelné elektrárny čoudí dál:-(:-(:-(:-(:-(

P. Skřivan 3.9.2023 17:09

Slovo čoudí, bych raději nepoužíval. Jednak došlo k odsíření a pak také filtrace prachu je o dost někde jinde. Teď už jde víceméně jen o CO2, kde je otázka, jak moc velký je uhlí škůdce (proti plynu).

Fakt ale je, že jakákoli kondenzační elektrárna není energeticky efektivní proti kogeneraci. To je věc, která je jasná a obávám se, že ji bude třeba respektovat u nových řešení, ať tepelných (uhlí, plyn), nebo jaderných.

Elektrická energie do budoucna bude spíše levnější, protože její moderní výroba je podstatně efektivnější a OZE budou generovat velké přebytky.

L. Písařík 4.9.2023 8:29

Jodové tablety, kdyby bouchly Dukovany, by okolní obce moc nezachránily. Spíše je důležité kontrovat mechamizmy, které zabrání přehřátí reaktorů a ukončily štěpnou reakci, aby fungovaly vždy a za všech okolností .

J. Novak 2.9.2023 14:56

Czexit now!

P. Skřivan 2.9.2023 15:59

Po Anglii, která je ostrovem a bývalou svět ovládající říší a kde se drbnou na makovici, co to jako udělali, rozhodně. S našimi politiky by to byla výhra ruské okupace. Takže víme, za koho kopete, což ostatně víme celou dobu.

J. Plzák 4.9.2023 13:40

To máte z Hospodářských novin, nebo odkud?

J. Novak 2.9.2023 14:56

CZecit now!

V. Kolman 3.9.2023 14:49

Opakovaný vtip přestává být vtipem;-D;-D;-D

J. Plzák 4.9.2023 13:38

Pokud myslíte tohle ...CZecit now!..., tak to není vtip. Bez toho se neobejdem. Jinak zařvem na dalších 400 let.

J. Soukup 2.9.2023 13:03

Budoucnost má prý, pouze Asie 😉

P. Vébr 2.9.2023 9:14

Ten titulek je špatně. Měl být:

"Předstírejme, že zachraňujeme klima. I za cenu zničení evropské civilizace!"

P. Kobrle 1.9.2023 22:07

To je jak z jiného světa. Nevěřím, kam jsme došli. Jsou tady lidi, co si myslí, že je možné změřit průměrnou teplotu světa a porovnat ji s průměrnou teplotou změřenou před rokem. To se mi snad zdá. Kde a kolik budou mít měřících stanic, aby dostali robustní a použitelná data? Vůbec si neuvědomují, jaký je to technický problém, když se teplota na pár km mění i o několik stupňů v závislosti na terénu, aktuálním proudění, tlaku vzduchu, oblačnosti a ještě asi 50 dalších proměnných. Zdá se, že studovali na Googlu. A ty řeči o akumulaci energie pomocí gravitačních zařízení. Možná by jim mohlo dojít, kolik vody je v přečerpávacích elektrárnách a kolik by tedy muselo vážit to zařízení, aby to vůbec mělo minimální ekonomický smysl. Jsem starý, vystudovaný a je mi z toho smutno. V Bruselu, mám dojem, má Evropskou jadernou bezpečnost na starosti právník. To je jakoby učitel jazyků dělal doktora medicíny. Děs.

P. Skřivan 1.9.2023 22:15

V čem je problém s evropskou jadernou bezpečností ? Není to starost výrobce reaktoru ? Vy nějaký vyrábíte ?

P. Han 1.9.2023 22:58

Není to starost výrobce reaktoru. Jeho starost je pouze dodržení bezpečnostních parametrů pro ten konkrétní reaktor. To je jako kdybyste tvrdil, že nepotřebujeme pravidla silničního provozu, protože to je starost každé automobilky.

P. Skřivan 2.9.2023 1:54

Reaktor se ovšem neovládá tak, jak Vy řídíte. Ten se ovládá podle přesných pravidel. To je výhoda modulárních reaktorů, že tam nebude ta individuální tvořivost.

V. Kolman 2.9.2023 22:37

"Přečerpávačky" jsou vynikajícím řešením, akorát je není kde stavět, aby nedostala na zadel příroda. Možná i problémy s množstvím přečerpávané vody:-(:-(:-(:-(:-(

J. Plzák 4.9.2023 13:46

Kolik máme v republice měřidel na obsah CO2 v atmosféře? Kdo je vyrábí, kdo nám je prodává a kdo je cejchuje?

Jak jsou přesné?

Jaké je rozložení CO2 ve výškové ose?

Kampak nám zmizeli Tolasz a spol? Už se sami stydí, co to ještě před nedávnem říkali za kraviny?

Někdo by nás mohl zasvěceně poinformovat. Teď nemyslím na Radu.

P. Skřivan 1.9.2023 20:20

Pan Jirsa viditelně nemá ty správné informace. Trochu to zároveň připomíná předpovědi konce světa.

Reaktory Německo neodstavilo jen tak, ale z konkrétních důvodů. Stručně řečeno nejprve odstavilo ruskou technologii v NDR, kam by muselo investovat do zabezpečení podobně, jako ČEZ investoval do zdejších elektráren. Po Fukušimě odstavili i ty reaktory západní, které neměly pasivní bezpečnost, což je to, co by jedině zabránilo nehodě ve Fukušimě. Šlo tedy o reaktory, které byly potenciálně ohrožené Fukušimským syndromem také stejně, jako jsou ty naše. Proto také Němci připouštějí modulární reaktory, které mají všechny zásadní problémy těch klasických vyřešeny: pasivní bezpečnost a snazší likvidaci nebo náhradu rektorem novější konstrukce.

Nebylo to tedy z bláznovství, ale zcela pragmatické rozhodnutí.

Kombinace OZE + vykrytí plynovými elektrárnami v kombinaci s kogenerací, není žádná hloupost, ale zcela reálně proveditelné řešení, a to i ekonomicky. Pokud někdo vyvine akumulaci, jako např. staví švýcarská firma v Číně, ubude ten špičkový plyn, tj. toto řešení obsahuje i motivaci pro výzkum a vývoj.

Samozřejmě říct, že Němci jsou blázni je snazší, než si zjistit informace a trochu si to promyslet.

V. Petr 1.9.2023 20:35

Samozřejmě, že Němci jsou blázni a ještě k tomu svině, protože své zhovadilosti vnucují i nám (a Slepenec je následuje.) Fukušima byla zničena kombinaci zemětřesení a 14 m vysoké vlny tsunami, což třeba v Bavorsku opravdu nehrozí. Fukušimě by se nic nestalo, kdyby ji Japonci nepostavili tak blízko od břehu, že ji tsunami částečně zaplavila.

V. Petr 1.9.2023 20:38

A ještě, Německo teď mohutně spaluje uhlí a má jednu z nejdražších elektřin v Evropě.

P. Skřivan 1.9.2023 20:47

Že by silovou elektřinu nekupovali na stejné burze ? :-)))

P. Skřivan 1.9.2023 20:46

Fukušima byla zničena tím, že její reaktory nedisponovaly pasivní bezpečností a dostatečně rychle se nepodařilo obnovit jejich chlazení. Laskavě si nastudujte fakta. Fatální výpadek chlazení, jakkoli je tato situace málo pravděpodobná, může nastat kdekoli, tj. i např. v Dukovanech, Temelíně i Bavorsku. Zlehčovat to sice můžete, ale fakta jsou fakta.

Stejný typ poruchy nehrozí u reaktoru vybaveného pasivní bezpečností. Což je např. modulární reaktor NuScale, tj. to, co má také být u nás. Asi si rozumíme, že pokud u nějakého reaktoru něco hrozí a u jiného to nehrozí, pak asi nebudu chtít, pokud nemám nízké IQ, aby energetická společnost vydělávala na tom, že jako občan neprotestuji proti tomu, že kašle na zcela konkrétní riziko, které neohrožuje ani tak tu energetickou firmu, jako mne. Němec to chápe, český ovčan zjevně ne. Ten věří, že mu ČEZ dá elektriku lacino: houby, prodá mu ji za cenu stejnou, jako německý paroplyn nebo větrník.

J. Jurax 1.9.2023 20:56

Ach jo ... stručně řečeno kecáte ...

P. Skřivan 1.9.2023 21:02

Stručně řečeno nemáte argumenty.

J. Jurax 1.9.2023 21:10

I mám.

Ale přijde mi zbytečně argumentovat. Vyvracet demagogické žvásty a polopravdy je nevděčná prace.

Nakonec byste mé argumenty stejně nazval demagogickými žvásty a polopravdami, neboť holt máte své. Nejste náhodou humanitně vzdělán?