28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

USA: Opustit klimatický alarmismus!

Myslím si, že republikánská vláda by měla celý klimatický alarmismus a celou pseudovědu okamžitě opustit - a to úplně, jednoznačně a neodvolatelně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Zinga 5.6.2017 13:42

Re: Při luxování, které-

Ale pane Šejno, nebuďte tak úzkoprsý! Abychom dekarbonizovali, musíme nejdříve přestat kutat uhlí! Že Vy to tomu Boušovi nepřejete!?

M. Šejna 5.6.2017 13:46

širokoprsý pane Zingo

tak znovu:

uhlí jsme přestali kutat kvůli poklesu cen, nikoli kvůli Sobotkovi.

P. Vaňura 5.6.2017 17:12

Ale pane Šejna, uhlí přece přestal těžit zločinný Bakala,

protože nechce věčně dotovat těžbu, na které předtím vydělával! Správná socialistická vláda by ho přece donutila, aby z minulých zisků dál dotoval těžbu v zájmu ubohých horníků nejméně tak dlouho, dokud on osobně a všechny jeho firmy nepřijdou úplně na mizinu...

Pokles cen je jeden faktor, dalším je zvýšení nákladů na těžbu kvůli vyčerpání levněji těžitelných zásob. Ty faktory působí současně a sčítají se.

P. Vaňura 5.6.2017 17:28

Skoro všechno uhlí, které se vytěží, se také téměř

ihned spálí (na jak dlouho jsou vytěžené zásoby?).

P. Selinger 5.6.2017 12:29

Bohužel alarmismus se součástí levicového

poholedu na svět a tudíž i praxí nejen levicových extrémistů jako jsou zelení, piráti a nevládní organizace, ale infikoval i program socanů.

P. Zinga 5.6.2017 11:42

Těžkou ránou pro Trumpa

je prohlášení Elona Muska, majitele firmy, vyrábějící hračky pro milionáře, tj. auta TESLA, že už nebude dělat Trumpovi úporadce.

Musk je velmi dobrý podnikatel-za 3.čvrtletí 2016 vykázala jeho firma zisk 22 milionů dolarů. Ne však za prodaná auta, ale za prodej emisních povolenek. které on dostal zadarmo od státu: výrobce "čistých" aut je prodává výrobcům aut "špinavých": proti čemu to brojil Hus? Nebyly to odpustky? Lepší kšeft asi nebyl a není, ani pro církev, ani pro Muska.

Otázka: kde jsou emise, vznikající při výrobě a dobíjení jeho aut?

P. Rada 5.6.2017 12:10

Re: Těžkou ránou pro Trumpa

S elektromobilitou jako údajným lékem na GW jsou naděje velmi přehnané. To dávám zapravdu. Může ale zlepšit ovzduší v hustém osídlení i nezávislost na ropě a jen to nemusí být málo.

Většinu "ran" si ale T. způsobuje sám a to i přes horečnou práci svých zřejmě soudnějších poradců. Někteří vlivní na to ale už asi nemají žaludek nebo si spíše umějí spočítat co asi tak přijde dál?

Osobně typuji, že v USA zas nastanou neobvyklé požáry po další vlně veder a před ohněm prchající rádoby svobodný američan dá sotva zas hlas slibotechně.

http://zpravy.idnes.cz/video-firenado-tornado-nasalo-ohen-usa-dho-/zahranicni.aspx?c=A160817_131223_zahranicni_jkk

Hloupé přitom je, že GW nelze pro až století dlouhou setrvačnost procesů, mezipětiletkově zastavit a tak se toho bude nejspíše opakovaně stávat politikum.

V. Novák 5.6.2017 12:19

Re: Těžkou ránou pro Trumpa

Vzhledem k tomu, že se teploty dosud nevzpamatovaly z Malé doby ledové v 17.-18. století a zdaleka nedosáhly klimatického optima, za něhož se v Evropě prudce rozvíjela kultura i životní úroveň, tak snad se to ještě chvíli nezastaví.

P. Rada 5.6.2017 12:33

Re: Těžkou ránou pro Trumpa

Úroven teplot kimatického optima nechal svět za sebou někdy kolem roku 2000. Analogickou rychlst změny ale nezažil celé desetimiliony let zpět. Za období života stromů se klimatický pás pro ně vhodný posune o stovky kilometrů jinam a to je pro tuto vegetaci zničující - zatímco v době klimatického optima nic takovéh nehrozilo. Za celé období cca 10tis let se totiž GW nevymanila s tolerance +-0.5C. Do konce století ale hrozí vzestup ještě o dva stupně.

http://www.ipcc.ch/report/graphics/images/Assessment%20Reports/AR5%20-%20WG1/Chapter%2005/Fig5-07.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/All_palaeotemps.png

M. Šejna 5.6.2017 13:18

pane Nováku

klimatologové i klimaskeptici ze vzácně shodují na tom, že teploty v období středověkého optima byly zhruba o 0,2°C vyšší, než byl průměr let 1961-1990. Pro informaci uvádím, že nyní se pohybujeme na odchylce +0,8°C od průměru 1961-1990 a každých deset let se tato odchylka zvyšuje zhruba o 0,17°C.

V. Novák 5.6.2017 15:09

Re: pane Nováku

Už v Polabí dozrávají melouny?

M. Šejna 5.6.2017 15:34

Re: pane Nováku

nejen v Polabí, ale i u nás kousek od Prahy ve výšce 440 metr nad mořem.

Tahle pitomá písnička klimaskeptiků zcela ignoruje skutečnost, že melouny se u nás daly pěstovat vždy, ale jen ve středověku to bylo ekonomicky zajímavé, protože cestování se zralými melouny z Itálie nebo Maďarska trvalo tak dlouho, že to bylo drahé a melouny mnohdy ani tuhle cestu nevydržely. Tak je radši pěstovali i v Polabí, kde to dnes je ekonomická sice sebevražda, ale technicky to možné je bez problému.

P. Vaňura 5.6.2017 17:26

Přečtete si historiky, co píší o katastrofě, zvané

Malá doba ledová (Larousse=skupina francouzských historiků, Brit J. M. Roberts). A vrátit se před průmyslovou revoluci ZNAMENÁ vrátit se do malé doby ledové a to je pro klimaalarmisty ETALON pro "správnou" teplotu, 2 stupně nad ni je pro ně moc! A nejtepleji bylo nějakých 5000 let před Kristem, kdy vzniklo zemědělství. A už funguje zemědělství v Grónsku?

Ś. Svobodová 5.6.2017 11:08

Samá emoce, žádná fakta.

Existují jasná data, která mluví o probíhající změně klimatu a jen slepý by si sám změn nevšimnul. Existují a je celkem jedno, zda za ně může člověk.

Je třeba celý problém uchopit reálně. Máme mozek a jeho kapacita nás dovedla do dnešních dnů. Věřme mu a dejme mu šanci si s problémy poradit. Nechme vědce pracovat na modifikovaných plodinách odolných proti extrémním podmínkám, na technologiích snižující nároky na prostředí a podporujme je. Ale nesnažme se vracet zpátky na stromy.

P. Rada 5.6.2017 11:45

Re: Samá emoce, žádná fakta?

.."je celkem jedno, zda za ně může člověk" ...? Jedno to není a to prosttě proto, že dokovad na člověku záleží - má šanci nějak reagovat.

Dovolte chytit se zdánlivě nevýznamné poznámky. Na stromy se konkrétně u nás totiž sotva vrátíme. Budou totiž ubývat. Dlouhodobé zalesnění kontinentů před cca 5000 lety umožnilo vznik už tak silné a tedy výživné půdy, že se člověk mohl po vypálení lesů vzdát kočovného života a zemědělství jej mohlo uživit. Proto vznikly civilizace prakticky zároven a nezávisle na sobě po celém světě.

Dnes je celosvětově trend ubývání půdy a potravinová produkce se dohání vypalováním už i deštných pralesů. Konkrétně na jižní Moravě je jak sucho tak tam za poslední desetiletí erozí ubylo až půl metru dříve velmi úrodné půdy. Tím jak s rostoucí teplotou roste více jak lineárně odpar a voda se hlavně ve vedrech vrací přívalově - tedy jen místně - tak mizí jak půda polí tak podmínky pro stabilitu lesních porostů. Další teplotní posun o cca stupen a více který lze očekávat od poloviny století změní u nás podmínky na podobnější těm které dnes vládnou na Balkáně. Tam jsou kopce už pravidelně odlesněné, křovinaté a vitální stomová vegetace se drží jen v údolích pruzích kolem vodních toků.

Ještě více jak jen průměrná teplota nám proto po letním odlednění severní čepičky bude asi hrozit změna rytmu a proudění vzduchu. To může i při stejné průměrné roční teplotě navodit dlouhodobější setrvání tlakové výše a tedy zvlášt ničivé sucho.

"Boj s klimatickou změnou" se stal sprofanovaným pojmem, nemusíme o něm proto mluvit ale každopádně stojíme před výzvou neobvykle dlouhých a suchých období kterou bude kombinovat příliv utečenců s oblastí které budou postiženy ještě více. Jen 1C růstu teploty přitom zmamená odpar o 100mm ročně vyšší. Nebudemeli ani na toto téma hovořit a hlavně konat zkončíme brzy nikoli na stromech ale v létě ve vyprahlé stepi kde v zimě mrazivě fouká a celoročně není skoro co jíst.

J. Hanzal 5.6.2017 12:05

Re: Samá emoce, žádná fakta.

Paní Svobodová není potřeba se zbytečně zabývat tím, že člověk má za vinu oteplování planety. Byla období kdy zde bylo horko jako prase a také zima, a co se stalo? Nic, jen někteří živočichové zmizeli a jiní se objevili Teď je nejspíše řada na nás homosapiens a nikdo s tím nic nenadělá.

A to už vůbec nemluvím o tom, že jsme potencionálně vystavení nárazu trošku většího šutráku z Vesmíru, který by toto dogma vyřešil velice rychle.

A tady se řeší banalita oteplování příčinou lidské činnosti. Je to k smíchu nebo spíše k pláči. Ale za ty prachy to stojí.

P. Rada 5.6.2017 12:21

Re: Samá emoce, žádná fakta.

"Prachy" produkuje bankovní systém s kladnou úrokovou sazbou hnaný dnes převážně přes fosily. Jiné energetická zdroje nemívají tak vysokou návratnost která u uhlí vyniká zejména pokud se úmyslně pozapomene na dopady externalit spalování.

Právě ale v USA mají jedny s největších světových zásob uhlí a o to pozapomenutí na vedlejší dopady těžby T. dnes usiluje. Dopady sice nepřijdou hned - ani do jednoho desetiletí - ale banální pro další generace rozhodně (a nejen v USA) nebudou. Světu totiž začne stále více chybět čistá pitná voda.

M. Prokop 5.6.2017 13:33

Re: Samá emoce, žádná fakta.

Změna klimatu probíhá nepřetržitě co Země Zemí jest. Není žádné jedno správné klima a ostatní špatná, i kdyby si to IPCC stokrát odhlasoval a Rada se upsal.

P. Zinga 5.6.2017 10:17

Pro angličtináře

http://notrickszone.com/2017/05/25/robust-natural-variability-affirmed-in-global-sea-level-rise-rates-no-correlation-with-co2-forcing/#sthash.MZAZMVKQ.7AGt916o.dpbs

M. Šejna 5.6.2017 10:40

co jste tím chtěl, básníku Zingo, říci?

v tom článku se popisuje změna rychlosti růstu mořské hladiny. Je tam i období poklesu v druhé polovině 18.století.

Co jste nám tím chtěl sdělit?

P. Zinga 5.6.2017 11:47

Re: co jste tím chtěl, básníku Zingo, říci?

Pane Šejno, přečtěte to celé, i s těmi grafy: jde o korelaci změn výšky mořské hladiny a hustoty CO2. Já to neměřil, ale autoři ano a zjistili, že žádná průkazná korelace není.

Omlouvám se, už nebudu diskutovat. musím uklidit byt: měli jsme doma vnoučata

M. Šejna 5.6.2017 11:55

ale, no tak ...

to slyším poprve, že by měla existovat průkazná korelace mezi růstem CO2 a růstem mořské hladiny. Existuje korelace mezi teplotami a mořskou hladinou.

V. Novák 5.6.2017 12:16

Re: ale, no tak ...

Mezi CO2 a teplotami ne?

Tak o čem jsou všechny ty konference a desetitisíce článků?

M. Šejna 5.6.2017 13:41

Re: ale, no tak ...

nejprve musí stoupnout objem CO2. Následně se teprve oteplí. No a následkem oteplení roste hladina oceánů. Takže ta korelace tam sice určitě je, ale posunutá o mnoho desítek let.

V takto složitém systému tu korelaaci sice najdete, ale je to tak složité a nejisté, že první, kdo by tu korelaci napadl, by byli samotní klimaskeptici.

V. Novák 5.6.2017 15:11

Re: ale, no tak ...

Kdyby byla průkazná, tak ne.

Jiná věc je, že ani korelace není kauzalita - ale při kauzalitě tam musí být.

P. Bures 5.6.2017 9:55

No, tady bude zase pokřikovat oteploušů...

P. Lenc 5.6.2017 10:22

Re:

Už začali.

P. Zinga 5.6.2017 9:13

Jak je to s metanem dně moří?

http://www.tagesspiegel.de/wissen/klimawandel-methan-aus-dem-meeresgrund-heizt-das-klima-doch-nicht-auf/19838386.html

M. Šejna 5.6.2017 9:35

pane Zingo

článek je to velmi zajímavý. Jen netuším, co má společného s alarmismem nebo skepticismem.

P. Zinga 5.6.2017 9:55

Re: pane Zingo

No pane Šejno, nedělejte se....Obrázky polárního moře bez ledu je mantrou alarmistů + lední medvědi atd. Jak to, že se neplní předpovědi o (rychlosti) stoupání hladiny moře, ačkoli podíl CO2 v atmosféře stoupá?

Mou vnučku (a její spolužáky) strašil profesor chemie (na německém gymnáziu) zánikem světa vybubláním metanu ze dna moří. A kolegu, který považuje klimatické změny za přírodní proces, označil před studenty za hlupáka.