18.1.2022 | Svátek má Vladislav


Diskuse k článku

USA: Doba postpravdivá, Trump a oteplování

Slovem roku 2016 se podle oxfordského slovníku stalo slovo „post-truth“, tedy „post-pravda“. Je to proto, že nevzdělaná masa naletí hoaxům na Facebooku? Nebo je to tím, že velká, tzv. seriózní média lžou jako Rudé právo?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Janos 30.11.2016 20:13

Pan Rada asi neví,

že kdysi byly póly bez ledu a to v době, kdy průmysl ještě tak nějak neexistoval, což je ovšem škoda, protože proti oteplování nebylo jak bojovat a proto ty póly asi skončily bez ledu. Ekomagoři jsou však schopni utopit biliony dolarů v boji s něčím, co vůbec nemůžou ovlivnit.

P. Rada 30.11.2016 21:38

Re: Pan Janos ví?

O obdobích kdy Země byla jako sněhové koule a jak se s toho dostala? Ví o epizodě PETM a co tehdy probíhalo?

Hlavně bych od něj rád slyšel proč si myslí, že biliony dolarů vynakládané na podporu fosilních paliv, obtloutlého lidstva, armád, drog, konzumu pro konzum... jsou dobrou investicí a jen pouhé uvažování o změně zacílenosti takto masivních prostředků které ještě relativně máme k dispozici, považuje za "boj" s něčím co nelze ovlivnit?

To s čím je totiž potřeba nejvíce zabojovat je reklamou hnaná přebujelá lidská chtivost, nesnášenlivost, samolibost a pod.

Momentálně se totiž na výdaje související se změnou klimatu - třeba i pasivní - vynakládá sotva procento světového HDP.

Janos ale může mít pravdu v tom smyslu, že čím více se bude úsilí o zbrždění klimatické změny oddalovat - tím méně bude na člověku záležet až se skutečně s pána planety zas může stát jen hříčkou osudu.

S. Kneifl 30.11.2016 22:05

Re: Pan Janos ví?

Pane Rado,

běžte prosím své neustále omílané rady a stesky přednášet do Afriky a Indie lidem, kteří si o elektřině můžou leda tak nechat zdát a pro které je polévka z trávy běžné jídlo. Procento světového HDP na boj se setinami stupně během dalších sta let je ve srovnání s tím neuvěřitelné a neskutečně pitomé plýtvání. Uvědomujete si vůbec, kolik bezprostředních, reálných a akutních problémů by se dalo vyřešit jen s jedním promile světového HDP?

P. Rada 1.12.2016 8:51

Re: Pan Janos ví?

Ano pane Kneife - vždyt o tom plýtvání na jedné straně a strádání na druhé jsem psal a podívejte se kolem sebe kolik čeho jako západoevropané spotřebováváme zbytečně systémem nakup a vyhod. Tvrdíte, že zde omílám nějaké "rady" - stojím přitom jen opakovaně za pravdou která je snad i pro Vás ověřitelná - jen chtít a nevymlouvat se na "omýlání". Viz např naměřené růsty teplot a radiační zesílení skleníkového efektu.:

https://twitter.com/WMO/status/795990261243449344/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw

http://www.esrl.noaa.gov/gmd/aggi/aggi.html

http://www.enviwiki.cz/wiki/Soubor:Radiacni_pusobeni_AR5.svg

Z tohoto je vidět které položky člověk ovlivnuje. Dá se přitom např s rozboru C12 a C13 prokázat, že dnešní nárůst vlivu CO2 je antrpogeního původu a nejen ten. Výrazem je proto nynější trend nad pevninou skoro 4C/století - kdažto Vy kupodivu píšete: ..."boj se setinami stupně během dalších sta let"....Odkaz jste neuvedl, nijak to nezdůvodnil - co si tedy lze o takto "omýlaném" tvrzení myslet? Připouštím však, že jednou to může opravdu být tak, že se vliv člověka zas stane zanedbatelný právě tak jak uvádíte - dnes je tomu zatím nejspíše právě naopak!

S. Kneifl 1.12.2016 13:17

Re: Pan Janos ví?

Trendy ze satelitních i pozemních měření za posledních 40 let nepřekračují 1,8 °C/století. Pokud je oteplování nad kontinenty vyšší než nad oceány, dá se to sice svádět na člověka, ale jen stěží na CO2. Vámi nabízená čísla a odkazy vycházejí z modelů, které za posledních 20 let prokázaly jedině to, že klima buď modelovat ještě neumíme, nebo to prostě z principu nejde. Bjorn Lomborg nedávno spočítal, že celý efekt slavné pařížské konference, pokud by se realizovala podle plánu, je snížení oteplování o 0,05 stupně na konci století, ovšem za cenu návratu světové ekonomiky de facto do předminulého století. Což znamená, že přestože vyhodíme 2-3 světového HDP oknem, vásledek bude neměřitelný. Odkazy si najděte, moje komentáře bůhvíproč mizí, když je vložím. Hledejte třeba "bjorn lomborg paris".

P. Rada 1.12.2016 23:04

Re: Pan Janos ví?

Pokud je pro Vás autoritou amatér, který se už v minulosti prokazatelně dopustil celé řady podstatných chyb - viz např Lomborgovi plachetnice na výrobu oblačnosti - a kterého navíc financují uhlomagnáti bratří Kochové, nedivím se vůbec Vašim postojům.

Jen k tomu trendu u nás dodávám zdroj který poslední desetiletí dokládá oteplení téměř 0.04C ročně. Osobně mám ale za to, že v následujícím desetiletí trend zas polesne, tlak na opatření podobně a až s další pacifickou oscilací opět prudce vyskočí ale to už začne být kriticy pozdě pro zapojení přírodních kladných zpětných vazeb.

http://www.vtei.cz/wp-content/uploads/2015/08/5589-VTEI_cislo-5-16-1.pdfhttp://www.vtei.cz/wp-content/uploads/2015/08/5589-VTEI_cislo-5-16-1.pdf

Pokud neuděláme vůbec nic s poklesem imisí skleníkových lynů a ponecháme klimatický vývoj svému osudu - pak tato civilizace velmi pravděpodobně zkončí pro nedostatek potravinových zdrojů v důsledku celosvětové degradace půdního fondu jako důsledku změny chodu a vydatnosti srážek a nárůstu extrémnosti počasí.

https://www.seberizeni.cz/je-s-nami-konec/

S. Kneifl 2.12.2016 9:39

Re: Pan Janos ví?

Mou autoritou je výpočet založený na ověřitelných číslech pocházejících přímo ze zpráv IPCC. A je mi úplně jedno, co si kdo myslí o tom, kdo koho platí. Najděte tam faktickou chybu a můžeme se bavit dál.

Katastrofické scénáře na toto téma jsou publikovány každých pár let už od dob Římského klubu a nezdá se, že by se měly snahu byť jen trochu splnit. Už jen kolik ropných vrcholů bychom měli mít za sebou...

Váš odkaz na vtei nefunguje.

A jestli proti Lomborgovi stavíte seberizeni.cz, tak jste u mě dost klesl... :-(

M. Prokop 30.11.2016 22:16

Re: Pan Rada asi neví,

No a o ty biliony přece jde ...

V. Čermák 30.11.2016 17:50

Už druhý den po zvolení Trumpa

zapištěli strachem Čeští vědci v USA řešící tam světové klima.

P. Götze 30.11.2016 17:05

RE

Pokud se Trump nenecha zlomit establishmentem, ceka nas snad nadejna změna.

P. Rada 30.11.2016 18:04

Re: RE

Kdo je to "nás"? To doufáte, že se následující graf změní - nebo že za T. začnou platit jiné fyzikální zákony?

http://www.esrl.noaa.gov/gmd/webdata/ccgg/trends/co2_trend_mlo.pdf

http://www.enviwiki.cz/wiki/Soubor:Radiacni_pusobeni_AR5.svg

Možná ale, že patříte k mocenským skupinám v Rusku nebo Kanadě které na změně klimatu mohou ještě nějaký čas vydělávat pro snažší dostupnost některých surovin v polárních oblastech kde se už nyní otepluje nejvíce a s příchodem T. ten trend nepoleví.

Dá se ale také vydělávat na válkách které klimatická změna navozuje či na nozi zbídačených kteří za jídlo musí zaplatit co jim vůbec zbylo atd.

K. Janyška 30.11.2016 15:43

Tzv. politická korektnost, tedy řízená lež, musí být

na světě do doby, dokdy tu budou socialisté všeho druhu, zejména rudočerní. Lež je totiž jejich hlavní a neodvolatelnou politickou metodou. Bez ní nejsou schopni obhájit svoji činnost, která je namířena ať už vědomě nebo ne, proti lidskému světu a základům a principům, na kterých vyrostl a stojí. Tedy jeho spontánnímu řádu, jako jediné možné jeho vnitřní řídící struktuře.... Dzp.

P. Rada 30.11.2016 16:42

Re: Politická korektnost?

Fantazijní ..."spontální řád"... obdařený dokonce něčím jako: "jediné možné jeho vnitřní řídící struktuře" .. je bezesporu ideální politické alibi proti socialistům všeho druhu.. a zejména pro Vaší osobní bezmocnost a tedy i bezterestnost za cokoliv čeho se v rámci "spontálního řádu" zůčastnujete - že?!

M. Prokop 30.11.2016 17:54

Re: Politická korektnost?

Jeho fantazírování je, na rozdíl od vašeho, neškodné.

K. Janyška 30.11.2016 18:14

Re: Politická korektnost?

Cbybí vám i jen základní vzdělání ve věci, Prokope. Zbláznil jste se nebo to děláte schválně ? Dzp.

K. Janyška 30.11.2016 18:16

Re: Politická korektnost?

800 stránková kniha Jána Pavlíka F.A. Hayek a spontánní řád vám ho přiblíží. Na Hayekovy texty nemáte... Dzp.

P. Rada 30.11.2016 21:20

Re: Politická korektnost?

Haynek byl na svou dobu nepochybně genius ale právě pro přirozenou omezenost informací své doby nemohl znát ledacos co známe o století později když proběhla technická i informační revoluce. Neměl představu o množství zásob na planetě, o limitech růstu, podmínkách pro stabilitu biosféry atd. V jeho době bylo obježivo ještě kryto zlatem a dalšími aktivami příslušných bank... i toto dnes už vůbec neplatí. Neuvažoval proto nikdy také o fenoménech jako ekosystémové služby a pod. i když se dnes ukazuje, že jejich objemem násobně přesahují celosvětové HDP.

Problém protě vnímám v tom, že jeho tehdy nové přístupy, kdy odezníval kolonialismus ale ekonomika zdaleka nebyla globalizovaná a zdaleka neměla tak široké dopady, je doposud hlavně ultraliberálama uměle aplikován na dnešní komplexní svět který je už ale vývojově jinde.

V jeho době a podmínkách bych se s ním přít vůbec nechtěl a možná bych ho i považoval za svůj vzor. Dnes je ale svět vývojově jinde a genius podobných dispozic by nutně přišel se zásadně proměněnou ekonomickou teorií.

O. Uživatel 1.12.2016 9:12

Uživatel požádal o vymazání
P. Rada 1.12.2016 11:17

Re: Politická korektnost?

Pane Chodovský .." když něco platí, tak to prostě platí" ... - ale jen za stejných okrajových podmínek! Ty se ale za poslední století i v ekonomii zásadně změnily.

Jako příklad "naprosté blbosti" lze uvést třeba výrok: ..."Zeměkoule má uvnitř sebe ještě další, navíc větší a plnou ropy"... Analogicky k tomu je jen hloupost si myslet, že množství zásob které lidstvo má se netenčí.

Každopádně ale děkuji za ten oživlý příklad ignorace trendů který bych bez Vás sotva tak snadno mohl někým s lidu doložit. Geologové a další zainteresovaní o tom vědí své.

https://docs.google.com/file/d/0B4AuENhmC5kDSTZkSEEydk0yems/edit?pli=1

O. Uživatel 1.12.2016 12:05

Uživatel požádal o vymazání
P. Rada 1.12.2016 12:38

Re: Vy jste prostě takový...

Ten příklad co jste uvedl je nekorektní včetně tvrzení o nezastavitelnosti vývoje. Vývoj sice nelze zastavit podobně jak čas ale to ještě neznamená, že se nutně musí pro nějaký druh ubírat pozitivním směrem. Mnohé národy zejména v tropických oblastech totiž pazourek nikdy nevyužívaly a třeba i přežili a zároven od jeho používání došlo k pádu mnoha velkých civilizací na daleko vyššším stupni vývoje atd. Vaše představa, že se budeme muset obejít bez ropy už ale je realitě bližší jak její dovětek, že deficit nahradí koně. Civilizace které poklesne efektivita těžby energií se bude nutně muset umět uskromnit - případně až zaniknout - pokud tedy nedokáže najít dostatečnou náhradu. proč myslíte že nastala celosvětová ekonomická krize v roce 2007 - zvaná hypotéční a proč doposud jsou úrokové sazby blízké nule a i ta čína zpomaluje? Jaký na to má lék liberální ekonomie?

Pokud jste na tom se svou inteligencí tak, že si nedokážete pomoci argumentováním a vracíte se k rétorice běžné u dětí co prvně pochopili, že příjmení lidská mají i vedlejší význam - je to Vaše vizitka a doklad Vašich omezených možností - nikoli výrazem náhradní technologiee umožnující např. dodávky fosforu pro dnešní intenzivní zemědělství, mědi pro průmysl celé Evropy (k té jsem uvrdl zdroj výše).

http://www.cts.cuni.cz/soubory/Media/Storch_Hlad_po_fosforu.pdf

http://www.zsch.cz/news/bude-nedostatek-fosforecnych-hnojiv-/

Čínan chovající se pragmatičtěji jak Vy totiž dominantní naleziště fosforu v Maroku už zkoupil a podobně další suroviny. Vám časem nejspíš zbude fantazie, že si bez takovýchto klíčových prvků snadno "poradíte" a to právě za stavu, kdy je třeba ta Čína jak vlastníkem surovin tak technologicky už o krok dál a my naopak v roli rozvojové země která s ciziny výrobky s vysokou přidanou hodnotou stále více dováží. Kdyby jsme tu měli alespon ten fosfor tak by se snad dalo alespon reálně uvažovat o cestě "banánové republiky".

O. Uživatel 1.12.2016 13:06

Uživatel požádal o vymazání
V. Čermák 30.11.2016 17:57

Re: Tzv. politická korektnost, tedy řízená lež, musí být

Je to právě opačně. "Rudočerní" postupně zbavení veškerého násilí a fanatismu, zůstanou až do zdárného konce. Síliu a pravdu jim bude dodávat právě ta lidská řízená korektní LEŽ!

A. Nový 30.11.2016 15:06

:-) :-) :-)

Počítám, že p.Šejna brzo napíše knihu "mein Kampf mit Kremlík".

R. Langer 30.11.2016 15:15

Re: :-) :-) :-)

:-D

M. Prokop 30.11.2016 16:04

Re: :-) :-) :-)

A druhý díl "mein Kampf mit Šichtařová" :-P

M. Šejna 30.11.2016 16:05

jistě, Nový

Kremlík totiž už dávno napsal knihu "Mein Kampf gegen Klimatologen".

P. Rada 30.11.2016 14:34

Doba "postpravdivá" a Trumph...

... to je oblast ve které je Kremlík už dlouho "doma". Něco jiného vykazuje trend reality. Např. zrovna s nástupem T. začaly jak natruc ignoraci G.W. od nového presidenta ledové pokličky planety enormě tát:

https://sites.google.com/site/arctischepinguin/home/sea-ice-extent-are

Tomuto vývoji ale povrchové teploty neodpovídají. Je to prostě dáno tím, že pokud se hovoří o oteplování planety je teplota měřená satelitem či ve 2m nad zemí meteostanicemi jen hodnotou příznačnou ale každopádně vypočtenou, která však nemusí vůbec odpovídat celkovému naakumulovanému teplu a hlavně dalším dopadům.

Přes 90% tepla totiž doposud jak výkonná klimatizace polykají oceány a protože mořské proudy mají setrvačnosti celá dlouhá desetiletí není divu, že zatím se na povrchu kde žije většina populací neděje zdaleka tolik změn kterým by planetou přijatá kvanta tepla odpovídala. Česko sice právě zažilo několikaleté sucho ale pro většinu populace žijící v klimatizovaném prostředí a živící se od služeb po průmysl není narůstající vysychání krajiny zatím tak podstatné jak každodenní shon nebo dokonce mementem.

V době až se toky tepla vyrovnají a dopady propuknou naplno, už zde dávno nebude T. presidentem a kdo ví co bude "postpravdivě" dělat Kremlík? Počítám ale s tím, že ho sotva kdo uvidí chodit s konvičkou zalévat uschlou krajinu či s kýblem a hadrem eliminovat povodně. Přitom jak sucho tak povode = neúroda. Tato kombinace časem dopadne na daleko širší vrstvy obyvatelstva. To ale na K. i T. a jim podobné pro svou svízelnou situaci nejspíše zapomene. Může proto zas namísto "postpravdivé" doby nastat doba "pravdivá" kdy na spekulace bylo/bude už nezbude čas a síla a kdy mnohým půjde jen o přežití.

R. Langer 30.11.2016 15:16

Re: Doba "postpravdivá" a Trumph...

Jo, Zelený sedmilháři, zrovna ty nám vykládej o trendu reality. :-D

P. Rada 30.11.2016 15:45

Re: Doba "postpravdivá" a Trumph...

Nebýt Vás pane Prokope - který navíc mluví rád za jakousi skupinu...- sotva kdo by tak věrohodně doložil, že se protiargumenty se ani ve skupině příznačně nevyskytují a když tak jen v náhražkách skrze osočování.

S tím problematickým trendem reality jste se ale trefil. Největší problém totiž bude v tom umět odhadnout budoucnost tak aby třeba lesník věděl kterou dřevinu zasadit a měl adekvátní jistotu, že doroste nebo pro agronom aby věděl kdy zasít s jistotou, že úrodu dotyčného nespálí pozdní mrazík či neodplaví přívalový déšt a podobně.

Naši předkové měli k takovýmto úvahám k dispozici pranostiky ale ty postupně už přestávají platit a zřejmě je nikdy nenahradí ani ta nejvýkonnější výpočetní technika. Tak Vám dávám zapravdu, že raalita budoucnosti v tom kterém konkrétním místě a čase bude v nejbližších desetiletích velmi obtížně odhadnutelná.

Něco docla jiného je ale průměrná trajektorie změn vypočítávaná na velké oblasti a pro dlouhá desetiletí. V té už je dnes relativně velká jistota a i pam Kremlík kterého jste co si pamatuji nikdy nenazval "sedmilhářem" by Vám asi dosvědčil, že se už "otepluje". Klimatologové to pak dokládají i na tisíciletí a věcněji. Např práce Clark a kol v překladu A.Ače.

http://ac.blog.sme.sk/c/402152/ako-bude-vyzerat-svet-o-10-000-rokov-zalezi-na-dnesnych-rozhodnutiach.html