26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ROZHOVOR: O klimatu (1)

Rád bych citoval slova Václava Klause mladšího, který připomenul, že mít automobil je normální a mít děti je taky normální.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 16.10.2019 17:37

Změny by se měly hledat ve změně proudění vzduchu. Ty teploměry, které měří teplotu u země, z níž se počítá ta slavná průměrná globální teplota, nezměří teplo, obsažené ve vzduchu víc jak dva metry nad zemí.

P. Dvořák 16.10.2019 7:57

Nevím, kdo to napsal, ale četl jsem povídku z budoucnosti (ono už je to pár desítek let), kde každá rodina měla povolený počet dětí = jedno. Jestliže se jim narodilo další dítě, systém na ně poslal odsouzence na smrt.

Možnosti byly: Zabít odsouzence a může žít dítě, nebo odsouzenec svůj život vykoupí zabitím otce rodiny. Zkrátka kus za kus.

Kdo se dnes zaručí, že to v budoucnosti (ono to může být za pár let) nebude někoho inspirovat?

A. Pakosta 16.10.2019 8:23

Jaképak sci-fi, v Číně přece platila státní politika jednoho dítěte od roku 1979 do roku 2015 (https://cs.wikipedia.org/wiki/Politika_jednoho_d%C3%ADt%C4%9Bte

mělo to různé zajímavé důsledky (rodiče preferovali kluky) o nichž se lze dočíst třeba zde:

https://ihned.cz/svet/c1-61702070-cina-armada-je-plna-zbabelcu-zhyckani-jedinacci-politika-jednoho-ditete

J. Vintr 16.10.2019 11:05

V některých amerických státech je legální ( a praktikuje se) zabití novorozence při porodu. Říká se tomu eufemicky potrat porodem. Jen mírným rozšířením této praxe by bylo možno ze strany státu praktikovat prakticky stoprocentní kontrolu porodnosti. Proto možná takový odpor proti domácím porodům ...

J. Lukavsky 16.10.2019 6:52

"Největším producentem CO2 je výroba cementu" No ale když beton tuhne tak CO2 zase váže, snad až 40%. Počítá se s tím?

"Tak se mládi ujalo praporu pokroku a chce poručit politikům, ať ti zas poručí větru a dešti, neboli klimatu" To nepřekvapuje neb: "starýho vola těžko rozhejbáš, mladé tele skáče samo". Problém těch mladých je, že chtějí okamžitě a všude nasadit mocí mermo kdekterou cypovinu co se vylíhne někomu v makovici. Podle hesla "mysleli jsme to dobře, dopadlo to jako vždy". J.L end

J. Kavalír 16.10.2019 7:49

Asi si pletete cement s vápnem do malty. V betonu vznikají během zrání hydratované silikáty vápníku.

J. Lukavsky 16.10.2019 10:52

To jistě také, ale kdesi to vyčítali někomu při kalkulaci pohlcování CO2 ve skleníku s železobetonovou konstrukcí. Tedy že s tím nepočítal. J.L. end

J. Lukavsky 16.10.2019 11:07

Wikipedie: Dnes slovo cement označuje práškové pojivo, jehož schopnosti pojit jiné sypké látky v pevnou hmotu se využívá ve stavebnictví při výrobě betonových nebo maltových směsí. Dělí se na hydraulický, který po smíchání s vodou tuhne a tvrdne (např. portlandský) a vzdušný, který pro tvrdnutí vyžaduje přítomnost oxidu uhličitého (nelze použít pod vodou).No vida! J.L. end

J. Sinnreich 16.10.2019 5:11

Nastupujici celosvetova totalita potrebuje ideologicke zduvodneni. Boj proti klimatu se bude vest vsemi prostredky a demokraticke instituce, jako parlament, nebo volby tomu nesmeji prekazet. Je to take priprava na energeticky a hospodarsky kolaps, protoze dramaticky pokles zivotni urovne lze vzdy zduvodnit bojem za zachranu planety.

Schazi jenom, aby klimaticti silenci zacali razit heslo klimaticka nerovnost a klimaticka spravedlnost. Nektere narody (Blizky Vychod, sev. Afrika) ziji na uzemich postizenych suchem, ci jinou klimatickou katastrofou. Reseni: masovy transfer takto postizenych etnik do priznivejsiho klimatickeho pasma=nejlepe do Evropy.

P. Grigar 16.10.2019 15:32

..cosi takového už ovšem existuje, zatím neuměle zakamuflováno v Pařížské dohodě o klimatu. Počkejte, až zcela odkryjí karty, to bude mazec.

P. Rada 16.10.2019 4:33

"Rozhovor" napsal pan Šesták právě jako sebeklamný řečnický výlev. Reálné hromadění problémů už úvodem považuje nikoli za nutný důsledek vývoje klimatu ale jen za momentální "hit".

Prameny vzdělání které jsou vědou podložené, recenzované - alespon jejich shrnutí a zpřesnování v opakovaných zprávách IPCC...- ke studiu Š. nedoporučuje na žádné jiné ověřitelné práce se neodvolává žáné metody nezáviského ověřování ani nenastinuje.

Mladým se ale podivuje až posmívá když od nich slyší výrok o tom, že je při pokračování trendů čeká život, kdy jim dosavadní vzdělanost nebude mnoho platné. Toto ale opravdu svým způsobem hrozí. Dynamicky se měnící potřeby na vzdělání jak přežít v novém světě se kterým nikdo nemá zkušenost, kde budou hrozit nečekané konflikty až válečné situace to ilustují. Š. ale neváhá doporučit mladým ke studiu zastaralosti.

Příznačně jako zdroj informací vyzdvihuje svévolně pojatou rubriku Klima na NP či v podobě nerecenzované beletrie se zavádějícím názvem "Racionálně o globálním oteplování". Právě tu si ale Kutílek záměrně před vydáním nenechal oponovat a trucovitě to sám v úvodu uvedl. Jakousi recenzi ale posléze kniha přeci jen v roce 2008 dostala. V.Klaus. totiž tehdy shrnutím kvitoval přínos obsahu knihy jednomyslně s Kutílkem (https://www.klaus.cz/clanky/52):

..."Závěr prof. Kutílka je jasný: „hypotéza o dominantním, případně jediném vlivu na současné globální oteplování nebyla prokázána“ (str. 169)"...

Dnes se ale už píše už rok 2019, data s celého světa za více jak desetiletí ukazují na zdramatizování klimatického vývoje. Sucha jen v česku pokračují už pátým rokem s dlouhdobým deficitem celoročních srážek pro který vlekle chybí voda ve studních, schnou lesy.... Už i mladí začínají chápat, že to budou oni kteří na vše doplatí.

Souhlasím s ním jen ohledně varování vůči aspektům "byznysu". Ročně se totiž jen v ČR na reklamu rozvíjející zbytečnou spotřebu pro spotřebu vynaloží 100miliard korun a toto vše má dopady i na klima.

P. Manda 16.10.2019 4:46

BU,BU,BU..........strašák Rada.

J. Huml 16.10.2019 4:51

A co takhle neco k veci, pane Manda: Nemate na nic vic, nez pokus o urazku?

P. Lenc 16.10.2019 10:48

Pane Humle, strašidlu Radovi bylo mnohokrát dokázáno, že lže, ale to jste asi přehlédal, že?

M. Prokop 16.10.2019 11:30

Jakou urážku?

P. Manda 16.10.2019 19:25

a vy ???

R. Vacek 16.10.2019 6:03

Žijeme v krásném a vyjímečně klidném klimatickém období. Když se podíváme zpět pár tisíc let, vidíme, že klima se tehdy klidně v průběhu desetiletí změnilo o 10 st.C. A nevíme proč. A tady nás někdo straší modelem, že se za 100 let oteplí o 4 st.C. Víme, že předchozí změny byly bez vlivu člověka. Poslední taková událost byla Mladší Dryas před 12 000 lety, který na 1 000 let vrátil dobu ledovou. Proto se radujme z tepla a doufejme, že se bude oteplovat i nadále.

https://www.wikiwand.com/cs/Holoc%C3%A9n

J. Lukavsky 16.10.2019 6:59

"Když se podíváme zpět pár tisíc let, vidíme, že klima se tehdy klidně v průběhu desetiletí změnilo o 10 st.C." Vrty do ledovce v Antarktidě jdou až 400 000 let zpátky a jsou tam dramatické a skoro pravidelné oscilace teploty i CO2. No i to sucho kdysi bylo, kupř. vyschla Sahara co byla cca 10 000 lety savanou s jezery, rybami, hrochy. A v té době Australopithecus určitě netopil naftou ani uhlím, nanejvýš dřevem čili eko-. A evropský ledovec co zasahoval až k Alpám také před 10 000 lety roztál kvůli CO2? Učit se, učit se..... J.L. end

P. Rada 16.10.2019 8:07

Pane Lukavský zkuste rozlišovat teplotu v místě a globálně která se navíc shlazuje na 30let. Globálně se minulých 10tis let takto nezměnila tepota o více jak +-0.5C. Už dnes je mimo toto rozpětí teplot ovzduší v přízemní vrstvě planeta v plusu prakticky o další půlstupen. Přitom 95% tepla zatím naakumuovaly oceány a trend pokračuje.... směrem do třetihor.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Glob%C3%A1ln%C3%AD_oteplov%C3%A1n%C3%AD

J. Pokoutný 16.10.2019 8:33

A můžete mi říci, pane Rado, co bylo na třetihorách tak špatného? Alespoň se budou moci Somálci a Nigerijci pokoušet zúrodnit Grónsko, případně Sibiř a Antarktidu. Tedy, kdyby se jim chtělo pracovat.

P. Rada 16.10.2019 22:21

Velice pozitivní v třetihorách bylo, že výpočtová globální průměrná teplota vyšší o někoik stupnů jak dnes, byla velice pěkně vyrovnaná a nedokázaly ji nabourat dokonce ani Milankovičovi vlivy.

Naopak krajně problematické bylo hluboké lokální kolísání podnebí a na to navazující rozsáhlá desertifikace půd.

Planeta tak vykazovala podstatně menší celkovou masivnost biosféry a tedy i biologickou produkci (úživnost) zejména pro tvory na souších a na vrcholu potravních řetězců.

Pro dnešní populačně několika řádově četnější a zárven několika řádově konzumě náročnější civilizované lidstvo je taková vyhlídka i při současném technologickém poktroku existenčně neslučitelná.

Nemusí ani trvat dlouho - jen pár generací... a češi se nevratně budou snažit pěstovat cosi na polích česka za podmínek které v zimě mohou hrozit mrazem stále až -20C ale v létě naopak podmínkami známými dnes ze zmíněného Somálska. Problém může být pak i v tom, že na teplo a tropické nemoci adaptovanější migranti převezmou tuto zemi do svých rukou.

Našinec i kdyby se odstěhoval severněji ostrouhá už proto, že sice i tam bude relativně ještě tepleji ale půl roku tma ve které sotva co poroste.

R. Vacek 16.10.2019 9:00

Podívejte se, jak se měnila teplota v posledním období - vidíte ty velké změny? Víte, kdo za to může? Víte, že nic takového nenastane příští rok?

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Five_Myr_Climate_Change.png

Tak čím strašíte?Podívejte se, jak nízká je teplota v hlubinách oceánu oproti minulosti.

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Climate_sensitivity_sea_level_and_atmospheric_carbon_dioxide._Hansen_et_al_2013.png

J. Lukavsky 16.10.2019 10:57

"teplotu v místě a globálně která se navíc shlazuje na 30let" No zrovna u toho vrtu v Antarktidě bych řekl, že se nejednalo o teplotu místní neb nebyla měřena rtuťovým teplotoměrem, ale vypočítána z poměru izotopů kyslíku. A ten je míchán větry po Zemi velmi intenzivně, čili asi opravdu měřili globální teplotu Země a ne jen Antarktidy. J.L. end

A. Pakosta 16.10.2019 8:29

Ještě zbývá dokázat, že to sucho u nás je způsobeno změnou klimatu. Ono to totiž může být taky tím, jak blbě se hospodaří v zemědělství. Naši předkové již dávno znali pořekadlo "na suché pole nezaprší" - a to je náš případ! Necháváme zbůhdarma vodu z krajiny odtékat a pak se divíme, že tu chybí.

P. Rada 16.10.2019 22:43

Opravdu otřeujete znovu dokazovat že se planeta i naše země oteplje? Opravdu potřebujete znova dokázat, že odpar vody roste více jak lineárně s teplotou? Opravdu potřebujete znovu dokázovat, že zimní srážky častěji stékají a ta letní přívalové podobně? Opravdu potřebujete nechat uschnount na důkaz většinu porostů na temeních kopcovité krajiny jako fenologický doklad, že se děje něco co se zde nikdy v historii nevyskytlo?....

R. Tichý 16.10.2019 8:50

Zvanite. Jedine vzdelani umoznuje adaptaci.

"Vudci" studentske stavky jsou zakomplexovani jedinci, kteri by v "normalnim svete" dostavali od spoluzaku za usi nebo byli tercem posmechu-toto neschvaluji, jen konstatuji.