22.5.2024 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

POLEMIKA: Slunce viníkem není

Před pár dny vyšel na stránkách Neviditelného psa článek od pana Bartoně, který tvrdí, že současné vysoké globální teploty by mohla mít na svědomí vysoká sluneční aktivita.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Volarik 31.7.2015 7:56

V roce 1970

byla na titulní straně časopisu TIME zoufalá varovánka o tom, že za pár let všichni pomrzneme, neb se na nás valí doba ledová...

M. Dvořák 31.7.2015 8:11

Re: V roce 1970

Milankovičových cyklů je přes 30 různých druhů a příchod dob ledových byl zatím celkem pravidelný. Musíme si jenom počkat. I kdyby to mělo přijít hned tak to trvá několik set let než narostou ledovce. Takže my se bát nemusíme... Možná že se zopakuje trochu delší doba meziledová jenž byla 420-402 tisíc let zpět, Měla dva vrcholy a mírně se vymykala těm ostatním velmi krátkým.

J. Kavalír 31.7.2015 9:25

Re: V roce 1970

Pravdu máte asi v tom, že se další doby ledové bát nemusíme. Obsah CO2 v atmosféře již dosáhl hodnot, jaké zde byly před několika miliony let před příchodem prvního glaciálu v kvartéru.

M. Dvořák 31.7.2015 9:35

Re: V roce 1970

dokažte to -- asi jste vůbec nečetl moji připomínky výše... Máte přesně

změřené CO2 od roku 1957 - do té doby se to jen odhaduje - a to ještě na

místech jako je například střed ledovce, kde se ale přístrojově nikdy

CO2 neměřilo a ani neměří ....

J. Kavalír 31.7.2015 9:56

Re: V roce 1970

Chcete tím snad zpochybnit měření CO2 ve vrtech z ledovců, které obvylke klimaskeptici berou jako důkaz toho, že se nejdřív oteplilo a pak teprve narostl obsah CO2?  Koukám, že už nevíte kudy kam, že? Mimochodem, CO2 se z oceánu za vyšší teploty skutečně uvolňuje, pokud ovšem netoste jeho obsah ze spalování fosilních paliv tak, že se díky vyššímu parciálnímu tlaku může jeho část naopak rozpouštět i v teplejší vodě.

M. Dvořák 31.7.2015 11:25

Re: V roce 1970

Jaká koli proxydata jsou spíše orientační a v rámci přesně měřených, ale krátkodobých údajů je nelze porovnávat a dělat z nich kočko psoidní grafy ... Na proxydatech lze zkoumat jenom to co zhruba bylo před čím - co je zdrojem a co je důsledkem. Ale nelze přesně srovnávat jednotky. Vrty jsou většinou na místech, kde se potom vůbec neměřilo ... takže grafy vzniklé spojením dat jsou většinou k ničemu.... Například Grónsko - vrt GRISP2 uprostřed ledovce je něco úplně jiného nežli pobřežní stanice, kde se měřili teploty a CO2 (Kobashi,2012).

P. Rada 31.7.2015 7:44

Adaptace nikoli boj?

S obsahem článku souhlasím ale několik připomínek mám. Předně považuji za hrubé zjednodušení vést diskusi ohledně změn klimatu podle šablonky boj nebo adaptace. Předně proto, že jde o extrémnosti a navíc velmi vágně popsané. Kéž by se alespon vždy uvádělo kdo si co pod těmito pojmy představuje. Osobně jsem pro boj ale s lidskou lhostejností, hloupostí arogancí a chtivostí. Na toto degradování lidskosti se neze zdravě jen adaptovat a přitom právě tyto aspekty lidských povah - pokud převládají, vedou na scestí. Obávám se také, že s přílivem migrantů způsobeným i klima změnou, budeme muset umět bojovat. To, že nejde o extrémní názor potvrdil nedávno papež Trantišek a jeho encyklika to příkladně popisuje. Srozumitelně ji presentoval na svém blogu Ač:

http://ac.blog.sme.sk/c/383324/papezova-encyklika-nastal-cas-na-hlboku-zmenu-spolocnosti-a-celeho-sveta.html

V té hluboké změně celé společnosti by měla být zahrnuta i změna v politických systémech v tom smyslu, že dnešní dystémově daný stav odráží jen sotva pětileté období odpovědnosti a proto dlouhodobé cíle už s principu sotva budou postiženy a to at už je preferována údajná adaptace či boj.

Drobností se kterou nesouhlasím je doporučení k pěstování "teplomilných". Autor správě uvádí trend k vysychání krajiny - měl možná na mysli "suchomilné"? Často opomíjíme, že Slunce vykazuje relativně zanedbatelný vliv na klima ale hlavně zůstává ve stále stejné výšce nad obzorem v průběhu roku. Proto i do budoucna platí zimní riziko extrémních mrazů které by teplomilné rostlinstvo ničily i když i tato četnost poklesne. Odtání Arktidy povede zřejmě víc ke změně cirkulace jak jen ke změně průměrných teplot a pokles dominance západního proudění můře u nás být nejvýznamější podnební změnou. Silnější stoupavé proudy v Arktidě totiž budou působit proti převládajícím západním větrům. Např dlouhodobá zimní inverze pak může způsobit podobně podobně více škod (na našem dýchacím aparátu) škod jak dlouhodobé letní sucho (ale na rostlinstvu).

M. Dvořák 31.7.2015 7:58

Re: Adaptace nikoli boj?

Papež František jenom ukazuje zoufalost oteplovačů. A mimochodem běženci tu jsou především kvůli válkám způsobeným USA - Afganistán, Irák, Sýrie Lýbie. A navíc když nebudeme léčit příčinu ale následek - Unicef a neustálé posílání jídla do Afriky, místo opravdové pomoci a to vzdělání a průmyslu.... Jinak děkuji pane Rada že jste stále bojovně naladěn. Zastupujete pořád ty stejné zelené reakcionáře. Když my bylo 16 let tak jsem na studijích ekologie také snil o planetě na které bude jenom 1 % současného stavu lidí a budou všude jenom lesy...

P. Mach 31.7.2015 12:26

Re: Adaptace nikoli boj?

Papež František sice ukazuje zoufalost oteplovačů (a nejen jich), ale to, že USA způsobila nějaké války jste si vycucal odkud? Rozklad v Sýrii, LIbyi a Iráku způsobili krvaví diktátoři a ekonomičtí diletatni, kteří tam po desetiletí vládli. Západ v Sýrii zasahoval jak? Nijak. Libye byla ve stádiu občanské války s tisíci oběťmi dávno před zásahem západu a může si gratulovat, že tam západ zasáhl, jinak by se ty oběti počítali na statisíce jako v Sýrii. Afghánistán rozložili rusáci. Ostatně většina imigrantů (nikoli uprchlíků) ani není z Afghánistánu, Libye či Iráku. Ze Sýrie ano (která jak známo byla na nátlak zločince putina ponechána napospas krvavé bestii asadovi) a pak ze zemí jako Eritrea, Bangladéš, apod. Tam žádná válka tam není, pouze chudoba, za kterou mohou výlučně tamní vládci. Přesto antiami vylízanci budou neustále blábolit hovadiny o tom, že za vše za vše může USA. Mimochodem od Rady se všudypřítomných lesů nedočkáte, i když jemu samému to zjevně nedochází. Je to militantní zastánce tzv. bio zemědělství, tedy metody získávání potravy, která je mnohem méně výnosná a tedy náročnější na výměru obdělávaných polí než klasické zemědělství nebo GMO. Kdyby se svět měl řídit Radovými radami, tak to nevyhnutelně povede k tomu, že veškeré lesy budou vykáceny a veškerá dostupná půda obdělána a přesto minimálně polovina populace pomře hlady. To je problém zelených a červených magorů, žvaní, žvaní a neví vlastně o čem.

J. Mrázek 31.7.2015 20:44

Svoboda hlásat nesmysly je fajn...

Každý má nárok ze sebe dělat cokoli, budiž Vám přáno ...

P. Mach 31.7.2015 21:50

Nikdo ti v tom přece nebrání mrázku.

Kreténa jsi ze sebe zde už udělal mnohokrát a je asi zbytečné abys to dál rozváděl.

P. Rada 31.7.2015 21:02

Re: Adaptace nikoli boj?

Pane Mach to tvrzení o nárůstu migrantů s oblastí dlouhodobě postižených suchem si můžete ověřit - postačí si zaggoglovat na téma sucho  - např:

http://www.national-geographic.cz/clanky/smrtici-sucha-v-africe-souvisela-se-znecistenim-na-severni-polokouli.html#.VbvGAbV5dBs

- a nepodsouvat mi cucáné prstíků. Možná to děláte proto, že soudíte podle sebe.

Na další doklad alespon sdělení V.Cílka. s pozdější doby který se o tomto zminuje jako o jedné s příčin migračních vvln až válek.:

http://technet.idnes.cz/jak-porozumet-arabskemu-svetu-dz0-/veda.aspx?c=A150119_154333_veda_mla#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=technet&utm_content=main

P. Mach 31.7.2015 21:57

Re: Adaptace

COpak rado, ty snad nejsi příznivec tzv. biozemědělství. Doposud jsi úspěšně předstíral, že ano, a o tom, že tzv. biozemědělství by vedlo k obdělání veškeré půdy dnes ponechané divočině nebo lesnímu hospodářství a samozřejmě také k hladomoru je bez debat.

Mimochodem přečti si pořádně na co reaguješ, abys příště nebyl zase za bIbečka.

R. Gramblička 31.7.2015 7:13

ať už se otepluje či ochlazuje

pod poslední odstavec se rád podepíši

M. Dvořák 31.7.2015 6:46

Slunce a oceány

účelově představovat jenom ty teplotní řady které ukazují nejvyší nárůst.... to je od vás velmi hezké pane Šejna. Co takhle tyto - http://www.woodfortrees.org/graph/hadcrut3vgl/from:1998/to:2016; http://www.woodfortrees.org/plot/crutem3vgl/from:1998/to:2016; http://www.woodfortrees.org/plot/uah/from:1998/to:2016; http://www.woodfortrees.org/plot/rss/from:1998/to:2016; To je trošku něco jiného že? Nevím kolikrát vám mám vysvětlovat že Sluneční aktivita není jenom to co vy si pořád do kola myslíte a to jedenáctiletý krátkodobý trend. Zeptejte se na to nějakého astrofyzika. Sluneční cykly jsou jak krátko, tak středně tak dlouhodobé.  http://www.woodfortrees.org/plot/sidc-ssn/mean:132; na tuto aktivitu se nemůžete dívat jenom na poslední "jedenáctku" a už vůvec né na nějaké maximum v roce 1957.... na tomto grafu sledujte vývoj od minima v roce 1900 až do teď. Návaznost na oceány (i když né úplně přesně na roky) je tady http://kaltesonne.de/wp-content/uploads/2012/05/bond-et-al-2001.gif. CO2 je samozřejmě také důležité ale není to hybatel. Musíte mít více dat. Dlouhodobější pozorování. Pokud vy máte měření CO2 od roku 1957 tak co s tím chcete dělat. Nemáte návaznost a dlouhodobější porovnání s ledovcem. Ten skončil zhruba ve stejném období a pak už je to jen přepočítávání ze sněhu (Kobashi, 2012).

R. Gramblička 31.7.2015 7:14

Re: Slunce a oceány

dnes je k dispozici tolik různých dat, že se v tom jeden nevyzná

M. Dvořák 31.7.2015 7:51

ještě pár dat pro pana Šejnu a pana Radu

Kitagawa, H. and Matsumoto, E. (1995). Climatic implications of δ13C variations in a Japanese cedar (Cryptomeria japonica) during the last two millenia. Geophysical Research Letters 22: doi: 10.1029/95GL02066. issn: 0094-8276.

a to především Temperature reconstruction for the island of Yakushima in southern Japan

on the basis of carbon-13 isotopes. Note: Temperature axis is mirrored:

cold temperatures upwards, with warm temperatures down. Figure

supplemented by Kitagawa & Matsumoto (1995)

M. Dvořák 31.7.2015 8:03

Re: ještě pár dat pro pana Šejnu a pana Radu

http://solarphysics.livingreviews.org/Articles/lrsp-2013-1/fig_18.html