25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

LESY V KANADĚ: Ekologický horor za státní peníze

Reportáž BBC z tohoto týdne ukazuje, jak anglický výrobce energie z obnovitelných zdrojů, v tomto případě z dřevěných pelet, kácí původní nedotčené lesy v Kanadě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 6.10.2022 8:57

V tom, že to lidstvo se stabilitou životního prostředí resp snižováním imisí nemyslí převážně vážně s Vámi souhlasím.

To pozitivního co ale už tu a tam můžete vidět spočívá v recyklačních technologiích a v z zefektivnění nákladovostí. Je toho relativně k situaci velmi málo ale potěšit to ve svízelné situaci může.

T. Hraj 6.10.2022 9:20

To se nám to mluví obecně, že pane Rado?

Pojďme to tedy s těmi "imisemi myslet vážně". Můžete mi prosím pomoci s jedním konkrétním případem? Výroba vápna. Pálí se v peci (cca 1000°C) nejrůznějšími fosilními i jinými palivy. Všechny emitují CO2. Mnohem významnější je ale emise tzv. procesního CO2. Totiž vápenec (CaCO3) se v peci rozloží na vápno (CaO) a ... CO2. Suma sumárum je to cca 1t CO2 na 1t vyrobeného vápna. Ano čtete správně!

Takže co s tím? Jak ty emise snížíme (nejlépe na tu nulu)? Vymyslíme novou chemii? A nebo přestaneme používat vápno? (tj. přestaneme vyrábět ocel, odsiřovat elektrárny, vyrábět papír, sklo, mnohé stavební materiály, upravovat pitnou i procesní vodu, neutralizovat kyseliny v nejrůznějších chemických procesech atd. atd.?) Včera bylo pozdě, že?

P. Diviš 6.10.2022 9:23

Zkoušel jste někdy ukecat Jehovistu? Rada je zelený jehovista.

T. Hraj 6.10.2022 9:39

A víte že kdysi zkoušel?;-D Byli dva a navštívili mě dvakrát. Ten jeden se po necelé hodině hovoru uzavřel do autistického pohupování, opakování předepsaných vět a ukazování obrázků na letáku. Ale s tím druhým to byla docela zajímavá debata. Myslím, že od nich taky potom odešel. Potkal jsem ho ještě jednou někde v tramvaji a byl celkem normální.

Zajímalo by mě, jestli se pan Rada pouhupuje.

V. Kolman 7.10.2022 9:06

Také mě před lety navštívily dvě ženy této sekty. Obě upravené, starší a mladší. Mladší byla krásná jak obrázek.

Po chvilce diskuse (žádná ironie) jsem jim sdělil v kostce toto: "Ke své komunikaci s Bohem nepotřebuji žádného prostředníka - komunikuji s ním přímo sám. A uvažuji o založení své - Kolmanovy církve!"

"Nechcete vstoupit do mé církve???"

Přál bych vám vidět hrůzu ve tvářích těchto žen. Byla to jejich poslední návštěva mého bytu.

P.S. - K ekologickému hororu to má arciť dost daleko;-D

I. Polák 7.10.2022 9:38

U nás když zazvonili , tak jsem se zeptal kolik jich tam je. Odpověděli, že dva, tak jsem je ujistil, že dialog je možný a nemusí se tudíž obtěžovat do poschodí :-)

M. Šejna 6.10.2022 9:31

Neblbněte, nebo vás ekofanatici vezmou za slovo. ;-D

Nejen výroba vápna může být zakázaná. Velké úniky CO2 jsou i při výrobě a spotřebě sycených nápojů. ;-)

R. Langer 6.10.2022 16:07

No jo, ale tam se to bere z atmosféry, ne? ;-D

P. Kubáč 6.10.2022 10:17

Pálení vápna není takové drama

A. vápna se páli relativně málo

B při tuhnutí vápna beze hydroxid vápenatý alias "hašené vápno" CO2 opět ze vzduchu.

Ale cement, který je nejvíce vyráběným umělým materálem na světě a navíc "procesní CO2" se při tuhnutí už nevstřebává - to je zcela jiná liga.

A mimochodem, když čtu slovo"IMISE", vždycky si vzpomenu na toho upoceného inženýra z Tesly, kterého se v komunistickém pořadu "Aktuality" - každého čtvrt roku ptali proč pořád neumíme vyrobit VIDEOREKORDÉR a on to vždy převedl na jazykový spor, že se má říkat MAGNETOSKOP

T. Novy 6.10.2022 11:14

Tohle už jsme s Radou řešili asi před pěti lety a on vysvětlil, že je prý dyslektik .... Takže: píše imise a myslí tím emise

V. Kuhaj 6.10.2022 11:28

Ta čísla mě zarazila, byť se vápna pálí relativně málo. Byl to ale jeden příklad za všechny, kolik takových ještě může být? Chemik tedy nejsem, ale vím, že v potravinářství je CO2 důležitou komoditou. Máme doma sodastream, doufám, že mi ho nezakážou.

T. Hraj 6.10.2022 13:34

A) Ano, vápna se vůči takovému cementu pálí relativně málo. Ošem ty specifické emise CO2 na 1t vápna má obrovské.

B) Stavebnictví není zdaleka největší aplikací vápna. Tou je celosvětově výroba oceli. Druhé místo má odsiřování energetických zdrojů (elektrárny, teplárny, spalovny). Ani v jednou případě není CO2 zpětně absorbováno. Aplikací (klíčových pro jiná odvětví) je celá řada. CO2 se zpětně absorbuje u maximálně 30% objemu vyrobeného vápna.

A slovem ́imise ́pan Rada používá k úniku k obecným, globalistickým úvahám.

F. Kusák 6.10.2022 8:18

Nevím, ale pravděpodobně se nejedná o pelety, ale o štěpky. Pelety by byly extrémně drahé. Schází tu odkaz. Ale obecně vzato, pálení dřevní hmoty v elektrárnách a spalovnách považuji také za extrém, který vyprodukovalo ekologické šílenství.

M. Strelec 6.10.2022 9:54

To ví skoro každý. Jen "ekologové" a ekopolitici to neberou na vědomí. Nějak se ty peníze vybrané od občanů ve formě daní musí využít.

K. Kubů 6.10.2022 10:29

Jedná se o pelety. A ano, vypadá to naprosto šíleně, nejdřív z toho dřeva udělat pelety a ty pak zase znovu rozemlít na prášek do fluidního kotle. Ale opravdu to tak je. Na stránkách Draxu k tomu mají poutavé propagační materiály.

K. Kubů 6.10.2022 8:16

Elektrárna Drax je jedna z největších ekoblbin, kterou dokázalo to zelené šílenství za poslední léta vyprodukovat. Ale kárat je za vytěžení lesa v Kanadě je jenom snaha přilepit jim nálepku bezohledného kapitalisty drancujícího pro peníze matičku přírodu. Což je to, o co melounům ve skutečnosti jde.

V tomto článku, i v tom původním (čtu BBC rád), se píše, že Drax kupil licenci na TĚŽBU dřeva v dané lokalitě. Vinit jej pak z jeho vytěžení, je jako obviňovat hosta v restauraci žvýkajícího biftek, že zabil krávu.

Proti blbosti (jako je Drax) je potřeba bojovat inteligencí. Ne ideologickými fangličkami.

T. Hraj 6.10.2022 13:37

navíc, v Kanadě mají jistě státní koncepci lesního hospodářství. Její součástí bude asi balance těžby a obnovy/výsadby. Dost možná je povinnost obnovy součástí samotné těžební licence firmy Drax.

P. Skřivan 6.10.2022 8:15

Tak aktivisty platilo rusko. Největší ochránce planety Al Gore znásobil svůj majetek 50x vše kšefty s klima-alarmem. Solární baroni u nás to byl megapodvod. Dotace (vlastní zkušenost) koupě tepelného čerpadla v číslech. Pokud si koupíte tepelné čerpadlo x66 tak stojí 75 000kč. Pokud si stejné čerpadlo necháte namontovat od firmy vyjde vás to na 100 000kč. Pokud si stejné čerpadlo necháte namontovat od firmy co vám dá lejstro se kterým můžete požádat o dotaci tak je cena 180 000kč až 225 000kč.

Ano stačí dokončit 4 třídu a chápete proč někteří se tak strašně bojí o planetu. Prostě peníze peníze peníze podvody a zase peníze. Tyto lidi chápu neříkám že jim fandím nebo že to dělají dobře jen je prostě chápu dělají to pro prachy.

Ovšem lidé co šplhají na důlní bagr nebo na fórech obhajují greendeal to jsou prostě užiteční idioti. Nemají z toho ani korunu asi to i myslí dobře ale nedokážou si dát dohromady jednoduché souvislosti nedokážou pochopit že jsou jen figurky. A politik se těchto figurek bojí figurky nemají moc argumentů oni prostě jen křičí a vyhrožují ... vlastně naprosto dokonale plní svou funkci užitečných idiotů.

F. Kusák 6.10.2022 8:25

Ano, ta čísla, která uvádíte, jen potvrzují mé informace. A to i v těch sedmdesáti pěti tisících je vata. Myslím, že to je tak obrovský tunel a běžným lidem to ani nedochází. Bohužel ty dotace ale platí všichni, i ti, kteří si nikdy podobné zařízení nemohou dovolit.

V. Kučer 6.10.2022 8:26

Také by se to mohlo otočit. Mohou prohlédnout a zjistit že Green Deal je podvod. Jedná se o odzeleňování protože rostliny potřebují CO2 ke svému životu a jeho likvidace by byl pořádný průser. Aktivisti by se měli šplhat na větrníky a propagovat JE.

V. Kučer 6.10.2022 8:30

Oprava - Aktivisti by měli šplhat na větrníky...

J. Zeman 6.10.2022 7:53

Dřevo coby obnovitelný zdroj energie? Pokud s ním topí v chalupě pod horama, kde na zimu narovnají do kůlny několik soušek, tak určitě ano. To les stihne nahradit. Ale v průmyslovém měřítku? Pokud by měli k dispozici "plantáž", kterou spálí a pak musejí počkat až doroste, tak ano. Jenže to by elektrárna běžela tak každý třicátý rok. Jinak můžeme za takový zdroj prohlásit i uhlí. Také to bývaly lesy, které svým růstem odčerpaly CO2 z atmosféry. A jak hezky rostly, když jeho množství v atmosféře bylo dle odhadů desetinásobné i bez vlivu člověka.

V. Církva 6.10.2022 7:34

Tak sice při rozumném pálení dříví je CO2 díky jeho pohlcování násobně ekologičtější než uhlí ale v ostatním s článkem souhlasím.

Největší problém je, když se míchají přístupy "kapitalistický" zjednodušeně soukromí svoboda a dravost se socialismem - dotace, velké daně a velké celospolečenské cíle. To je dnes na Západě EU, funguje to ze všeho nejhůř, rozkrádá se, dováží se středověcí migranti a vznikají malá skupiny hodně bohatých.

I komunismus funguje líp, protože k rovnostářství je k dispozici i gilotina a tak se nedá krást do nekonečna a vystrkovat příliš hlavičky.

I Zelení a Piráti jsou horší než komunisti, protože ke komunistickému rovnostářství, zdanění a omezování podnikání přidali anarchii a tak to už nemůže fungovat vůbec

P. Rada 6.10.2022 7:48

K tvrzení ..."I Zelení a Piráti jsou horší než komunisti" ...

Pokud je něco opravdu systémově zhoubné pak je to totalitní obarvování k zvýraznění protivníka jak za válečné situace.

Takový přístup sice značně zpřehlední situaci, usnadní rozhodování... ale zároven zamaskuje podstatu životadárnosti.

Životadárná situace v biosféře je oproti totiž oproti jedno-stanostem pravidelně symbiotická.

J. Jurax 6.10.2022 14:35

Jenže zelení a piráti jsou horší než komunisti.

Komunisti omezovali ve jménu ideologie svobodu, občas velmi brutálně, ale budovali průmysl. Z toho u nás žijeme dodnes.

Zelení a piráti omezuji ve jménu ideologie svobodu (zatím soft, ještě nedosáhli na diktaturu, ale snaží se fest) a navíc ve jménu ideologie likvidují i průmysl, případně jej vytěsňují někam do zemí, kde se tak zeleně neblbne.

J. Lukavsky 7.10.2022 7:30

"ale budovali průmysl" na rozdíl od kapitalizmu, který budoval co ????? Zajímavé ovšem bylo, že jsme sháněli ty kapitalistické výrobky v Tuzexu. J.L. end

J. Jurax 7.10.2022 14:03

Jistě. Tehdy.

P. Diviš 6.10.2022 9:26

Souhlas, až na to fungování koumunismu (on to sice komunismus nebyl, ani socialismus, ale říkalo se tomu tak). Nefunguje lépe, protože potlačuje j͇e͇š͇t͇ě͇ ͇v͇í͇c͇e͇ zpětných vazeb, než dnešní "kapitalismus".

R. Langer 6.10.2022 16:13

Právě naopak, byl to komunismus, ale říkalo se mu jinak. Stejně jako byl v Říši pod vedením nacistů nacismus, tak u nás byl pod vedením komunistů komunismus,jenom se lhalo o tom, že není. A úplně stejně je dnes v Číně a v Severní Korei.

A ještě například v Bruseli, ale tam se lže stejně jako se lhalo u nás, a říká se mu jinak. ;-D

L. Písařík 6.10.2022 7:23

V úterý večer CT24: Fa Diamo oznámila, že se na Karvinsku nachází cca 114 mil. tun těžitelného černého uhlí. A to ještě nepočítá uhedlné sloje pod Beskydami, kde ekoteroristé dosáhli uzavření dolu připraveného k těžbě. Tak že paliva dost, ale raději budeme platit přemrštěné ceny za plyn dovážený přes Atlantik. Copak spalováním methanu nevzniká taky CO2 ?

Rád bych viděl srovnání produkce CO2 uhlí a plynu, vzniklé spálením. A bez černého uhlí se ocelářský průmysl neobejde. Co vy na to, pane Rado ?