26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

KLIMA: Vedro v Paříži 1947 a 2019

Dne 25.7.2019 v Paříži padla rekordní teplota 42,6°C. Čímž byl po desítkách let konečně pokořen rekord z horkého roku 1947. Bez kontextu taková informace ale může být zavádějící.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ganaur 5.8.2019 10:07

Re: Kremlíku, to neokecáte.

I to přibývání ledu v Antarktidě nemusí vydržet, tání ledu v Antarktidě může mít jen zpoždění.

J. Ganaur 5.8.2019 10:03

Re: Jak se můžeme v poslední době přesvědčovat

O tom to je.O vysvětlení, čím to je, ne o tom, jestli je tepleji nebo ne.Ale proč.

Z. Lapil 5.8.2019 10:01

Re: kecáte už opravdu hodně velké blbosti

Ano, statistika i teorie pravděpodobnosti jsou exaktními vědami, protože dávají ověřitelné (ne nutně správné) předpovědi. Kromě toho jsou odrůdami matematiky.

Klimatologie je také exaktní věda: pracuje s číselnými vstupy a pomocí modelů z nich vypracovává ověřitelné předpovědi. To, že se někteří neshodnou ani na definici těch číselných vstupů (natož na jejich hodnotě) a že se toho ověření (za 100 let stoupne hladina moří o xxcm) nejspíš ani jeden z nás (z nich) nedožije, není argument. Stejně jako není argument proti exaktnosti fyziky "neověřitelnost" tvrzení, že Slunce přestane svítit za 4 miliardy let.

Viz "Popperova" falzifikovatelnost.

J. Ganaur 5.8.2019 9:56

Re: Překladatel a historik

Ale klimatolog Šejna je "vědec". :-D

P. Golich 5.8.2019 9:55

Re: kecáte už opravdu hodně velké blbosti

I fyzika používá statistiku a pravděpodobnost a je vědou přírodní, je to dané tím, že popisuje reálný svět na základě pozorování(měření). Klimatologie vědou exaktní zajisté není, podle wiki je vědou geografickou a co je geografie si snad umíte najít.

Exaktní vědou jsou matematicko-logické obory, které reálný svět nepotřebují.Exaktní vědou není ani genetika a biologie, to jsou vědy přírodní.

Ještě bych se rád zastavil u měřených dat, protože ty samy o sobě nejsou zárukou exaktnosti výsledku - obsahují chybu a to chybu měření. Protože je třeba některá naměřená data nějak interpretovat(např. proxy nebo výpočet globálního průměru), zasazují se do (fyzikálních)modelů, ale

- analytický model je sice přesný, ale s realitou nemá nic společného(velké zjedodušení) a analytycky nelze popsat vzájemné působení více něž dvou objektů(problém N tělěs)

- numerický model není přesný a samotný vypočet je zatížen chybou, která se zá spočítat jako součet chyby modelu, diskretizační a zaokrouhlovací (a pokud je ještě použita plovoucí desetinná čárka, pak to mu modelu nevěřím ani nos mezi očima)

P. Lenc 5.8.2019 9:48

Jó pane Kremlíku,

zase tady máme diskutéry co vás "rozcupují", protože si z vašeho článku vyberou jenom to, co se jim hodí.Za článek dík a pokračujte.

J. Vintr 5.8.2019 9:40

Re: tohle neokecáte, pane Vintře

I to foukání má konkrétní fyzikální příčiny, které se můžou různě kombinovat a vytvářet jiné podmínky. Jak se může vědět, že ten horký vzduch z Afriky jindy místo proudění do Evropy nestpoupal třeba do stratosféry, kde nikdo tu teplotu neregistroval.

J. Vintr 5.8.2019 9:34

Re: kecáte už opravdu hodně velké blbosti

Statistika a teorie pravděpodobnosti jsou exaktními vědami? A co takhle věštění z křišťálové koule, to je taky exaktní věda?

Z. Lapil 5.8.2019 9:17

Re: No nevím.

Tomu rozumím. Já se loni rozhodl zlikvidovat mech v trávníku a v kombinaci s letošním červnem je výsledek dost tristní. Nicméně ve střední Evropě bych měl za pravděpodobnější vysvětlení, že kolem projel nějaký zemědělský nebo lesnický peklostroj a buď poničil "hráz" nebo odklonil vodu z přítokové stružky (nebo přes ni někdo postavil cestu s příkopem), nebo bylo zmeliorováno podmáčené pole, nebo na louce vyrostly paneláky nebo podnikatelské baroko... A možná to byl záměrný čin v boji proti komárům.

Neboli lokální důsledky mají obvykle lokální příčiny. Viz rozšiřování pouští v Africe: příliš mnoho lidí znamená příliš mnoho dobytka, a to znamená příliš mnoho spasené trávy. Vzestup koncentrace CO2, který notabene růst trávy a vůbec zeleně bezprostředně podporuje, k vysvětlení nepotřebuju.

Asi znáte Occamovu břitvu: pravděpodobně je správné to jednodušší vysvětlení.

M. Šejna 5.8.2019 9:09

kecáte už opravdu hodně velké blbosti

klimatologie je tvrdě exaktní věda pracující se statistikou a teorií pravděpodobnosti. Meteorologická data se sbírají ze stanic s pevně normovanými parametry, aby nedocházelo ke zbytečným zkreslením.

To, že pro vás popírače není klimastologie exaktní věda, není nic překvapivého. Pro popírače evoluce není exaktní vědou pro změnu genetika a biologie.

M. Šejna 5.8.2019 9:04

prbpha, to jsou bludy

za prvé: ojedinělé teplotní rekordy nic nevypovídají o globálním ani lokálním oteplování. To jen Kremlík a Vy jste nepochopili, že globální oteplování není o rekordech.

za druhé: Nastudujte si něco o pojmu zvaném "fotosyntéza". Pak zjistíte, že hlavním produktem zelených rostlin je kyslík a nikoli CO2.

K. Janyška 5.8.2019 9:04

O tom vůbec nepochybuji.

Cykly jsou cykly. Také jsem jich během života už zažil. Skoro každý rok je jiný, přičemž v určitých odbobích se trochu podobají... Dzp.

M. Šejna 5.8.2019 8:58

tohle neokecáte, pane Vintře

o rekordních teplotách opravdu rozhoduje to, odkud to foukne.

O dlouhodobém trendu změn průměrných teplot ale nerozhoduje ani náhodou, odkud to fouká.

V. Student 5.8.2019 8:54

No nevím.

Asi máme být klidní, že se celkem nic neděje. Ale když někdo celý život chodí kolem mokřady, kde byl mech nasáklý vodou, a pak tam po letech zajde (sentimentální návštěva starého známého místa) a mech je na prach, prostě uschlý,a zem rozpraskaná, tak si tak říká, jestli opravdu k nějaké změně klimatu nedochází...

R. Brzák 5.8.2019 8:53

Re: Jasně pane autore,

To pan autor nenapsal - naopak, upozorňuje na vysokou pravděpodobnost, že teplotní rekordy jsou spojeny právě s kácením, betonováním a asfaltováním (tepelné ostrovy)....

J. Vintr 5.8.2019 8:30

Re: Překladatel a historik

Klimatologie má do exaktní vědy ještě hodně daleko. A většina klimatologů do exaktních vědců ještě mnohem dál.

J. Vintr 5.8.2019 8:27

Re: Jak se můžeme v poslední době přesvědčovat

Více proti čemu? Nějaké podrobnější popisy, jaké bylo počasí, máme jen pár století nazpátek a to ještě jen z malé části planety.

J. Vrzal 5.8.2019 8:22

Re: dny, kdy rekord nepadl?

Zase. Velke mesto, ktere se rozrusta a kde byla vyrazne zregulovana reka, nelze brat jako dukaz jakekoliv globalni zmeny. Natoz globalni zmeny zpusobene clovekem.

Mimochodem, nachazime se na konci doby meziledove. Nastup doby ledove je vzdy ohlasovan prudkym rustem teplot, z toho plynouci vyssi hmotou biomasy na planete, a ktera produkuje C02. Jakmile doba ledova nastoupi, mnozstvi bimasy klesa, tudiz produkce C02 a i obsah C02 v atmosfere. Prosta geologie.

J. Vrzal 5.8.2019 8:18

Re: Kremlíku, to neokecáte.

Hm a o kolik se ta Pariz rozrostla? Chapete, ze mesto typicky tvori tepelny ostrov? Cim vetsi mesto, tim vetso tepelny ostrov. Nehlede tedy k tomu, co kdo za tu dobu udelal se Seinou.

Teploty z mest jsou v tomto smyslu upne na nic.

Mimochodem, vite ze v Antarktide dlouhodobe pribyva ledu?

M. Šejna 5.8.2019 8:15

No jistě, mistře Drábku

článek se zabývá také tím, ža by novináři měli psát o dnech, kdy rekord nepadl.

Kremlík tu hlavně mele cosi o rekordech, které ale nic neříkají o tom, zda se otepluje, či nikoli. To byste zrovna Vy měl vědět. Pokud to náhodou netušíte, tak Vám dám přiklad:

První den bylo ráno +5, odpoledne +20, večer +10. Druhý den bylo ráno +12, odpoledne +18, večer +15.

Který den byl v průměru teplejší?

M. Šejna 5.8.2019 8:10

dny, kdy rekord nepadl?

Dnes tedy pan Kremlík napsal totální blábol. Vadí mu, že novináři nepíši o dnech, kdy rekord nepadl. Tohle je už Kremlíkova paranoia.

Letos v Klementinu padl rekord devětkrát. Vzhledem k tomu, že už letos máme za sebou 217 dní letošního roku, tak by pan Kremlík chtěl, aby novináři napsali 208-krát, že rekord nepadl.

Pan Kremlík by měl asi už navštívit psychiatra.

M. Mařák 5.8.2019 7:25

Re: Překladatel a historik

Chirurg ze stavby, něco jako pan Kremlík.

K. Drábek 5.8.2019 7:01

Re: Překladatel a historik

Tomu se říká naběhnout na vidle. Článek se zabývá historií a používá přeložených materiálů. Co jste ale Vy? Vyznavač svaté Gréty?

M. Mařák 5.8.2019 5:38

Překladatel a historik

fušující do exaktních věd, co dodat, ještě, že se ve volném čase nevěnuje chirurgii.

V. Braun 5.8.2019 5:06

Re: Jak se můžeme v poslední době přesvědčovat

A čím vysvětlíte, že těch rozmarů je v posledních letech stále více?

A. Trick 5.8.2019 5:05

Jasně pane autore,

kácejme, betonujme, asfaltujme. Nic se neděje a v klidu konzumujme.

J. Vintr 5.8.2019 3:47

Jak se můžeme v poslední době přesvědčovat

o teplotách u nás rozhoduje, odkud to k nám foukne. Foukne ze severu, a v červenci je zima, foukne z jihu, a máme tady vedra. Ovšem to, co je u nás pekelné vedro, je tam, odkud k nám ten vzduch proudí, ještě docela nízká teplota. Takže žádný "skleníkový efekt", ale "rozmary" vzdušného proudění.

V. Braun 5.8.2019 0:13

Kremlíku, to neokecáte.

Stačí se podívat na ten první graf. Rekordní teplota vyšší o celé dva stupně proti toku 1947, a tomu vy říkáte, že je to neviditelné, Asi potřebujete zajít k očnímu. Také je zajímavé podívat se na průběh teplot a trend po roce 2008. Co vy na to?