12.5.2021 | Svátek má Pankrác


Diskuse k článku

KLIMA: Věda vs. aktivismus

V poslední době jsou díky stávkám za klima stále více slyšet se svými požadavky mladí aktivisté. V

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 22.5.2019 23:38

No jo, Murphyho zákon praví, že jakýkoli složitý problém má nejméně jedno jednoduché, každému pochopitelné, avšak špatné řešení.

A svatá Gréta je nevědomou, leč hystericky nadšenou propagátorkou onoho špatného řešení.

M. Mikulec 22.5.2019 22:14

Nikdy mi nebylo jasné,

proč může v USA vlastnit elektrický skútr kdejaký mexický přistěhovalec. Nově jsem se přesvědčila, že i na Kubě jsou elektrické skútry dostupné a populární, nemluvě o malých taxících na elektropohon. Jen předražená zatuhlá Evropa prostě nenechá lidem svobodu výběru: Protože na elektrický pohon ekonomicky dosáhne málokdo. A neohánějte se Skandinávií, to není typický příklad.

L. Novák 22.5.2019 22:22

Re: Nikdy mi nebylo jasné,

Jo Kuba, to je náš socialistický vzor... :-P

Na co potřebujete elektrický skútr? Není problém spíš ve vlastnostech pro provoz na veřejných komunikacích?

M. Mikulec 22.5.2019 22:44

Re: Nikdy mi nebylo jasné,

Když nás EU kvůli ekologické posedlosti tlačí do elektrických aut, a přitom jsou tu cenově nedostupné i hloupé skútry, tak se ptám, proč. Když mohu porovnávat se zámořím, jak jsem již psala. Je pro vás tak těžké rozpoznat podstatné od nepodstatného?

L. Novák 22.5.2019 23:05

Re: Nikdy mi nebylo jasné,

Podstatné je, zda to, co jezdí na zmíněné Kubě, vyhovuje technickým požadavkům pro provoz na veřejných komunikacích v EU. Pak už zbývá jen odpověď ANO - NE.

A zkuste na Internetu najít nějaký konkrétní příklad nabídky prodejců takových skútrů (kdekoliv na světě) a technické parametry...

D. Mach 22.5.2019 20:27

Co s ním ... už zase?

Díky za odkaz na potenciálně zajímavou knihu. Ale už v anotaci na obsah Věku nerovnováhy je uvedeno, že se poměrně razantně mění klima a je nutné s tím něco udělat, a o to se právě ti páteční demonstranti snaží. Jestli je lepší přístup Německa, Francie nebo někoho jiného (můžeme se poučit v Rakousku, nebo jim raději dále nabízet naši elektřinu z Temelína?), to se časem ukáže. Jen doufám, že se už konečně dozvím něco o tom, co s jaderným odpadem, když jeho úložiště nikdo ve své blízkosti nechce.

P. Han 22.5.2019 21:25

Re: Co s ním ... už zase?

Aha. Snaží se něco dělat. Sice neví co, ale je jim jasné, že nic z racionálních řešení.

M. Mikulec 22.5.2019 22:07

Re: Co s ním ... už zase?

:-)) Jak píše ve svém článku zde pan Zálom, ten neustálý pokrok a permanentní změny jsou synonymem pro fašismus.

P. Han 22.5.2019 22:38

Re: Co s ním ... už zase?

Až takhle bych asi neargumentoval. Fašismus (pozor, nezaměňujme s nacismem!) skutečně v počátcích znamenal zlepšení. Ovšem dál se samozřejmě vyvíjel do totalitární formy, "neustálý pokrok a permanentní změny" vyžadovaly, aby se jim do toho nikdo jiný nemontoval. Nacismus i bolševismus naopak směřovaly k totalitě od samého počátku, o nic jiného jim nikdy nešlo, než o moc. Je to takhle jednoduché. Buď se moci "ujme" ten, kdo chce být pánem celého vesmíru a toho, kdo je proti, prostě popraví. Nebo se prosadí idealista, který chce opravdu něco zlepšit. Jenže po čase zjistí, že to není tak jednoduché. Proti němu stojí buď ti, kdo zlepšovat nechtějí, nebo ti, kdo zlepšovat sice chtějí, ale úplně jinak a něco jiného. Takže - z čirého idealismu - mu nezbývá nic jiného, než jim nechat uříznout hlavy. A jsme tam, co v prvním případě, ovšem jinou cestou. Příkladů obou způsobů najdeme třeba v Africe docela dost. A bohužel ani demokracie není všelékem. O Rusku mluvit nebudu, ale německý nacismus se dostal k moci zcela ústavní cestou.

M. Pivoda 22.5.2019 17:47

Věk nerovnováhy

Knihu jsem nečetl, ale předpokládám, že kniha bude v nerovnováze. Proč? V knize nebude dostatečně analyzována alternativa, aby zabezpeční energie pro členské státy Evropské Unie se řešilo především na úrovni Evropské Unie. Zatím jsem neviděl ani jeden volební program s takovým cílem před blížícími se volbami do Evropského Parlamentu.

Tím chci říci, že zájmy České republiky lze nejúčinněji hájit tím, když energetický a klimatický problém se bude řešit na úrovni EU a nikoliv jen jednotlivých států. Například v jiných státech EU slunce určitě svítí více, a také existuje časový posun ve slunečním svitu mezi východními a západními státy.

Závěr: Nejen slevńovat telefonické hovory v rámci EU, ale také se starat o energetické zabezpečení členských států EU s patřičným evropským nadhledem. V tom by také měla být ta stávající nerovnováha.

J. Vintr 22.5.2019 18:18

Re: Věk nerovnováhy

EU se usilovně stará o energetickou nebezpečnost. Masivní podpora OZE a elektromobilů nemůže skončit jinak než blackouty a rozpadem energetické soustavy.

V. Wagner 22.5.2019 18:44

Re: Věk nerovnováhy

Pane Pivodo, máte představu na jakou vzdálenost byste musel přepravovat příslušné výkony, aby se znatelně pozitivně projevil rozdíl v době maxima slunečního svitu vlivem časového posuvu? Německo má problém přepravit menší výkony v rámci Německa a na menší vzdálenosti. Dovede si představit, jak se postaví francouzští zemědělci k tomu, když jim přes pole budou chtít vest vysokonapěťové vedení ze španělských slunečních elektráren pro české průmyslové podniky? A jaké náklady to bude vyžadovat?

M. Pivoda 22.5.2019 19:31

Pro V. Wagnera: Malý je ten, kdo malý má cíl

China’s giant transmission grid could be the key to cutting climate emissions. Technology Review, November 2018.

https://www.technologyreview.com/s/612390/chinas-giant-transmission-grid-could-be-the-key-to-cutting-climate-emissions/

In early February, Chinese workers began assembling a soaring red-and-white transmission tower on the eastern edge of the nation's Anhui province. The men straddled metal tubes as they tightened together latticed sections suspended high above the south bank of the Yangtze River.

The workers were erecting a critical component of the world’s first 1.1-million volt transmission line, at a time when US companies are struggling to build anything above 500,000 volts. Once the government-owned utility, State Grid of China, completes the project next year, the line will stretch from the Xinjiang region in the northwest to Anhui in the east, connecting power plants deep in the interior of the country to cities near the coast. ...

M. Pivoda 22.5.2019 19:38

Pro V. Wagnera: pokračování

The transmission line will be capable of delivering the output of 12 large power plants over nearly 2,000 miles (3,200 kilometers), sending 50% more electricity 600 miles further than anything that’s ever been built. (Higher-voltage lines can carry electricity over longer distances with lower transmission losses.) As one foreign equipment provider for the project boasts, the line could ship electricity from Beijing to Bangkok—which, as it happens, only hints at State Grid’s rising global ambitions.

The company initially developed and built ultra-high-voltage lines to meet the swelling energy appetites across the sprawling nation, where high mountains and vast distances separate population centers from coal, hydroelectric, wind, and solar resources. But now State Grid is pursuing a far more ambitious goal: to stitch together the electricity systems of neighboring nations into transcontinental “supergrids” capable of swapping energy across borders and oceans.

These massive networks could help slash climate emissions by enabling fluctuating renewable sources like wind and solar to generate a far larger share of the electricity used by these countries. The longer, higher-capacity lines make it possible to balance out the dimming sun in one time zone with, say, wind, hydroelectric, or geothermal energy several zones away.

M. Pivoda 22.5.2019 20:04

Pro V. Wagnera: závěr

Přesvědčivá výhoda EU by se měla projevit právě v technologických projektech, které přesahují hranice jednotlivých států.

EU dává pak i ekonomický smysl ve větší integraci evropských států, než je současné seskupení jednotlivých samostatných států.

Poznámka pro Pepíky: Samozřejmě, že je třeba s integrací EU postupovat pomalu a citlivě - tzn. nechat hrát hokej i jednotlivé státy, nikoliv prosazovat jen jeden EU mančaft.

J. Vintr 22.5.2019 20:18

Re: Pro V. Wagnera: závěr

Výhoda EU je ta, že dříve byly v Evropě státy chudé i bohaté a díky EU budou v Evropě jen státy chudé ...

M. Pivoda 22.5.2019 20:34

Pro Jana Vintra

Záleží také na tom, koho Česko pošle jako svého zástupce do EU.

P. Han 22.5.2019 21:22

Re: Pro Jana Vintra

Hrajete si na salónního komika?

L. Novák 22.5.2019 21:52

Re: Pro Jana Vintra

Samozřejmě. Jako pokaždé... :-)

V. Wagner 22.5.2019 21:39

Re: Pro V. Wagnera: závěr

Pane Pivoda, jestli nedokážete pochopit rozdíl mezi stavbou vedení v Číně ze slabě osídlených oblastí přes oblasti s velmi nerovnoměrným osídlení a poměrně hustě osídlenou Evropou, tak je to s Vámi těžké. To si opravdu myslíte, že lze českou (potažmo evropskou) energetickou koncepci postavit na takových mamutích transferech elektřiny? A nedochází Vám, jaké by to mělo ekologické dopady?

L. Novák 22.5.2019 22:30

Re: Pro V. Wagnera: závěr

Nehledě na skutečnost, že v Číně vládne tuhá komunistická totalita s centrálním plánováním, pro niž není žádným problémem násilně z nějké vybrané oblasti vystěhovat obyvatelstvo a oblast zatopit vodou megalomansky pojaté vodní nádrže pro energetické účely a tuto investici centrálně financovat skrze státní rozpočet...

Pivoda s komunistickým myšlením tento rozdíl oproti poměrům ve světě zcela ignoruje.

P. Han 22.5.2019 22:41

Re: Pro V. Wagnera: závěr

Pivoda nemá komunistické myšlení. On nemá žádné, je to blb.

L. Novák 22.5.2019 23:07

Re: Pro V. Wagnera: závěr

Je. Blb - exhibicionista. :-)

J. Jurax 22.5.2019 23:41

Je to UI.

P. Han 22.5.2019 21:43

Re: Věk nerovnováhy

Jako že státy s jakž takž fungující energetikou by měly zajišťovat energii pro německé fantasty (abych je nazval slušně)? Právě proto, že Slunce svítí v každé zemi jinak, vítr také fouká jinak, jiná průměrná teplota, jiné srážky atd., se energetika musí řešit pro každý stát různě. Jediné, co slavná EU kdy řešila co se slunečního svitu týče, byl návrh unifikace délky pobytu pracovníků v terénu, ať by to bylo v jižní Itálii, nebo v Laponsku. Ten bohudík neprošel, ale krásně ilustruje "evropské myšlení".

R. Hladík 22.5.2019 17:02

Jak to, že se nemluví o pozitivním efektu emisí CO2?

Málo se diskutuje to, že nárůst koncentrace CO2 podporuje růst rostlin a zvyšuje hektarové výnosy v zemědělství (všude). To je klíčové pro výživu lidstva.Tento pozitivní efekt může i převážit negativní efekty mírného oteplení (oteplení je navíc nežádoucí jen někde, jinde je žádoucí a prospěšné). Takže pak by se u emisí CO2 jednalo spíše o pozitivní externalitu a vlády by měly tyto emise spíše podporovat.

Kromě toho, pokud je vliv CO2 na oteplování třeba 20% a přírodní vlivy 80%, zjevně je neefektivní proti oteplování podnikat finančně náročné akce. No a to procento jsem nikde pořádně neviděl exaktně zdůvodněné.

J. Vintr 22.5.2019 18:25

Re: Jak to, že se nemluví o pozitivním efektu emisí CO2?

Vliv CO2 na oteplování planety není nijak exaktně prokázán, není exaktně prokázáno ani to oteplování ani růst obsahu CO2 v atmosféře, není prokázáno, že by za případný růst obsahu CO2 mohla lidská činnost, není prokázáno, že všechna ta opatření proti CO2 mají vůbec nějaký efekt a není ani prokázáno, že by případné oteplování planety něčemu škodilo. Jsou to všechno jen tendenční bludy, které se valí lidem do hlav, aby se nechávali oškubávat o peníze.

L. Metelka 22.5.2019 19:38

Re: Jak to, že se nemluví o pozitivním efektu emisí CO2?

Vy jste fakt hodně mimo, když popíráte fyziku i měření. Musíte být kvalitní dogmatik...

J. Vintr 22.5.2019 20:00

Re: Jak to, že se nemluví o pozitivním efektu emisí CO2?

Naopak kategotická tvrzení oteplovačů že stoupá teplota a obsah CO2 popírají fyziku. U takzvané globální teploty i u obsahu CO2 v atmosféře nejde o jedno exaktní měření, ale o statistickou hodnotu, vypočítanou z nějakého souboru měřených hodnot. Ta je za prvé ovlivněna přesností a reprezentativností těchto hodnot, jejich výběrem a použitou metodou výpočtu. Vzhledem rozptylu jednotlivých hodnot jsou vypočítané hodnoty zatíženy značnou statistickou chybou, která zaručeně převyšuje hodnoty, prezentované jako "důkaz" růstu globálních hodnot. Samy tyto hodnoty nejsou vůbec reprezentativní, protože nikde a nikdy neexistuje nějaká průměrná globální teplota nebo průměrný obsah CO2 v atmosféře.

L. Metelka 22.5.2019 21:32

Re: Jak to, že se nemluví o pozitivním efektu emisí CO2?

Abyste zjistil, jestli hodnoty rostou, nepotřebujete žádný průměr. Jinak na https://crudata.uea.ac.uk/~timo/diag/tempdiag.htm máte teplotní řady včetně nejistot. Trend je jasný a statisticky významný.