12.5.2021 | Svátek má Pankrác


Diskuse k článku

KLIMA: Věda vs. aktivismus

V poslední době jsou díky stávkám za klima stále více slyšet se svými požadavky mladí aktivisté. V

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Metelka 23.5.2019 8:01

Re: Jak to, že se nemluví o pozitivním efektu emisí CO2?

No, tak konkrétně: https://scied.ucar.edu/radiation-budget-diagram-earth-atmosphere

Z. Čábelka 23.5.2019 0:18

Re: Greta je už tak slavná

Greten je pouhou tiskovou chybou vzniklou zkomoleninou slova kretén a úspěšného příspěvku vlivu jeho korektním obohacením.

J. Vintr 23.5.2019 0:08

Re: Jak to, že se nemluví o pozitivním efektu emisí CO2?

Úplně stejná blbost, jako promítání nějakého banálního růstu teploty v minulých letech do budoucnosti.

J. Vintr 23.5.2019 0:04

Re: Jak to, že se nemluví o pozitivním efektu emisí CO2?

Z toho také vyplývá, že vyzařování ze studeného povrchu naší planety nebude nijak významné, jak jsem už psal.

L. Metelka 22.5.2019 23:52

Re: Jak to, že se nemluví o pozitivním efektu emisí CO2?

Vzhledem k tomu, že vyzářená energie roste se čtvrtou mocninou teploty (Stefan-Boltzmannův zákon), má ten systém v tomhle dost autoregulační vlastnosti.

L. Metelka 22.5.2019 23:50

Re: Jak to, že se nemluví o pozitivním efektu emisí CO2?

No tak takhle se to právě nedělá... Extrapolace jsouv tomhle případě blbost...

J. Jurax 22.5.2019 23:41

Je to UI.

J. Jurax 22.5.2019 23:38

No jo, Murphyho zákon praví, že jakýkoli složitý problém má nejméně jedno jednoduché, každému pochopitelné, avšak špatné řešení.

A svatá Gréta je nevědomou, leč hystericky nadšenou propagátorkou onoho špatného řešení.

J. Vintr 22.5.2019 23:36

Re: Jak to, že se nemluví o pozitivním efektu emisí CO2?

Když se třeba narodí člověk, tak je v prvních letech jeho života trend růstu značný. Kdybychom ho tupě promítli do budoucnosti (jak to se současnými nepatrnými změnami nějaké vypočítané průměrné teploty dělají alarmisti), tak bychom došli k závěru, že do konce života bude člověk měřit třeba pět metrů...

J. Vintr 22.5.2019 23:31

Re: Jak to, že se nemluví o pozitivním efektu emisí CO2?

Zakon zachování energie samozřejmě plati. Kdyby ale všechno záviselo na tom, kolik energie se vyzáří, tak by z naší planety už dávno měla být žhavá koule, nebo hrouda ledu. Evidentně to tak jednoduché není, asi tu energii z planety dostatečně účinně odvádí i něco jiného.

L. Metelka 22.5.2019 23:20

Re: Jak to, že se nemluví o pozitivním efektu emisí CO2?

Termodynamika je docela jasná. Pokud při stálém příkonu energie do systému snížíte odvod energie ze systému, jako je atmosféra, vede to v konečném důsledku k nárůstu teploty.

J. Vintr 22.5.2019 23:14

Re: Jak to, že se nemluví o pozitivním efektu emisí CO2?

Zase ty vaše "učené" bludy. To, že platí nějaké fyzikální zákony ještě nic nevypovídá o jejich dopadech na klima planety, které tvoří mnoho vlivů. Takové kategorické tvrzení by muselo být doloženo hodnotovym porovnáním s vlivem jiných fyzikálních jevů, které mají vliv na celkovou bilanci přijatého a odvedeného tepla z naší planety. Vzhledem k tomu, že rovnováha tepelné bilance se na naší planetě udržuje nepřetržitě už miliardy let, během nichž se dost významně měnilo složení atmosféry, tak zrovna tohle bude zcela bezvýznamná záležitost.

L. Novák 22.5.2019 23:13

Re: pane Vintře

Šejna to dokáže... :-P

L. Metelka 22.5.2019 23:13

Re: Jak to, že se nemluví o pozitivním efektu emisí CO2?

Pokud se bavíme o existenci nebo neexistenci oteplování, pak stačí data a statistická analýza. A ta je jasná. Trend je statisticky významný i za poslední 3 nebo 4 desetiletí. Analyzujte si data, pokud tomu nevěříte. Jsou veřejně dostupná.

L. Novák 22.5.2019 23:07

Re: Pro V. Wagnera: závěr

Je. Blb - exhibicionista. :-)

L. Novák 22.5.2019 23:05

Re: Nikdy mi nebylo jasné,

Podstatné je, zda to, co jezdí na zmíněné Kubě, vyhovuje technickým požadavkům pro provoz na veřejných komunikacích v EU. Pak už zbývá jen odpověď ANO - NE.

A zkuste na Internetu najít nějaký konkrétní příklad nabídky prodejců takových skútrů (kdekoliv na světě) a technické parametry...

J. Vintr 22.5.2019 23:01

Re: Jak to, že se nemluví o pozitivním efektu emisí CO2?

Ty změny hodnot jsou vzhledem k nepřesnosti měření a nesrovnatelnosti z hodnotami z minulosti zanedbatelně malé. Za přesnější a srovnatelnější měření se daji považovat hodnoty tak z posledních tří, čtyř desetiletí. Pokud se očešou od účelové interpretace alarmistů, tak z nich žádný významný trend nevyplývá. To je jedna věc. Druhá věc je vztahování případného oteplování k činnosti člověka a navíc zužování celé věci jen na produkci CO2, jako kdyby člověk nic jiného, co může ovlivňovat planetu, nedělal (zatím asi nevymysleli, na čem jiném by se dalo vydělat). A další věci je strašení hroznými následky případného oteplení, které není ničím podloženo.

L. Metelka 22.5.2019 22:52

Re: Jak to, že se nemluví o pozitivním efektu emisí CO2?

Ale jo, to celkem vyplývá z Planckova zákona, absorpčních spekter CO2 v IR oblasti a zákona zachování energie. To vede ke změně radiační bilance a to má za následek změny klimatu...

M. Mikulec 22.5.2019 22:44

Re: Nikdy mi nebylo jasné,

Když nás EU kvůli ekologické posedlosti tlačí do elektrických aut, a přitom jsou tu cenově nedostupné i hloupé skútry, tak se ptám, proč. Když mohu porovnávat se zámořím, jak jsem již psala. Je pro vás tak těžké rozpoznat podstatné od nepodstatného?

P. Han 22.5.2019 22:41

Re: Pro V. Wagnera: závěr

Pivoda nemá komunistické myšlení. On nemá žádné, je to blb.

P. Han 22.5.2019 22:38

Re: Co s ním ... už zase?

Až takhle bych asi neargumentoval. Fašismus (pozor, nezaměňujme s nacismem!) skutečně v počátcích znamenal zlepšení. Ovšem dál se samozřejmě vyvíjel do totalitární formy, "neustálý pokrok a permanentní změny" vyžadovaly, aby se jim do toho nikdo jiný nemontoval. Nacismus i bolševismus naopak směřovaly k totalitě od samého počátku, o nic jiného jim nikdy nešlo, než o moc. Je to takhle jednoduché. Buď se moci "ujme" ten, kdo chce být pánem celého vesmíru a toho, kdo je proti, prostě popraví. Nebo se prosadí idealista, který chce opravdu něco zlepšit. Jenže po čase zjistí, že to není tak jednoduché. Proti němu stojí buď ti, kdo zlepšovat nechtějí, nebo ti, kdo zlepšovat sice chtějí, ale úplně jinak a něco jiného. Takže - z čirého idealismu - mu nezbývá nic jiného, než jim nechat uříznout hlavy. A jsme tam, co v prvním případě, ovšem jinou cestou. Příkladů obou způsobů najdeme třeba v Africe docela dost. A bohužel ani demokracie není všelékem. O Rusku mluvit nebudu, ale německý nacismus se dostal k moci zcela ústavní cestou.

L. Novák 22.5.2019 22:36

Re: Jak to, že se nemluví o pozitivním efektu emisí CO2?

Není ovšem jasná příčinná souvislost mezi obsahem CO2 v atmosféře a změnami klimatu.

L. Novák 22.5.2019 22:30

Re: Pro V. Wagnera: závěr

Nehledě na skutečnost, že v Číně vládne tuhá komunistická totalita s centrálním plánováním, pro niž není žádným problémem násilně z nějké vybrané oblasti vystěhovat obyvatelstvo a oblast zatopit vodou megalomansky pojaté vodní nádrže pro energetické účely a tuto investici centrálně financovat skrze státní rozpočet...

Pivoda s komunistickým myšlením tento rozdíl oproti poměrům ve světě zcela ignoruje.

L. Novák 22.5.2019 22:22

Re: Nikdy mi nebylo jasné,

Jo Kuba, to je náš socialistický vzor... :-P

Na co potřebujete elektrický skútr? Není problém spíš ve vlastnostech pro provoz na veřejných komunikacích?

L. Novák 22.5.2019 22:17

Re: pane Grambličko

Přesně! Viz např. zelený darebák Martin Bursík, který vystoupal v politice až na ministerský úřad a později (už po odchodu z vlády i politiky) jako "expert" prosadil naprosto idiotský zákon 180/2005 Sb. o podpoře OZE, schválený levicovou koalicí vedenou ČSSD v Poslanecké sněmovně. No a pak se z něj stal předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, kde i nadále hájil zájmy OZE mafie a prosazoval příležitosti na čerpání podpory pro růst zjevně nesmyslných dodávek elektrické energie z OZE za enormní ceny...

https://oenergetice.cz/elektrarny-cr/podil-oze-v-cr-se-musi-zvysit-na-225-aby-byl-dosazen-celoevropsky-cil-do-roku-2030/

M. Mikulec 22.5.2019 22:14

Nikdy mi nebylo jasné,

proč může v USA vlastnit elektrický skútr kdejaký mexický přistěhovalec. Nově jsem se přesvědčila, že i na Kubě jsou elektrické skútry dostupné a populární, nemluvě o malých taxících na elektropohon. Jen předražená zatuhlá Evropa prostě nenechá lidem svobodu výběru: Protože na elektrický pohon ekonomicky dosáhne málokdo. A neohánějte se Skandinávií, to není typický příklad.

M. Mikulec 22.5.2019 22:07

Re: Co s ním ... už zase?

:-)) Jak píše ve svém článku zde pan Zálom, ten neustálý pokrok a permanentní změny jsou synonymem pro fašismus.

P. Han 22.5.2019 21:55

Re: konflikt s eko-fanatiky

Pak by snad, pane Šejno, bylo rozumné vyexportovat ty fanatiky do krajin, kde je dosud panenská příroda. Některé kouty Afriky, Jižní Ameriky, opuštěné tichomořské ostrovy, pro ty nejsilnější ve víře Antarktida. Tam by si mohli soulad s přírodou prožívat daleko intenzivněji, než ve svých současných klimatizovaných domovech.

L. Novák 22.5.2019 21:52

Re: Pro Jana Vintra

Samozřejmě. Jako pokaždé... :-)

P. Han 22.5.2019 21:43

Re: Věk nerovnováhy

Jako že státy s jakž takž fungující energetikou by měly zajišťovat energii pro německé fantasty (abych je nazval slušně)? Právě proto, že Slunce svítí v každé zemi jinak, vítr také fouká jinak, jiná průměrná teplota, jiné srážky atd., se energetika musí řešit pro každý stát různě. Jediné, co slavná EU kdy řešila co se slunečního svitu týče, byl návrh unifikace délky pobytu pracovníků v terénu, ať by to bylo v jižní Itálii, nebo v Laponsku. Ten bohudík neprošel, ale krásně ilustruje "evropské myšlení".