26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

KLIMA: Vaše naše uhlíková stopa

Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová (plným jménem Greta Tintin Eleonora Ernman Thunberg) dala vzniknout hnutí Školních stávek pro klima (Fridays for Future) v listopadu loňského roku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Vacek 24.10.2019 8:17

Za lepší počasí se bojovalo vždy. A vždy to bylo na úrovni doby. A vždy se s odstupem zjistilo, že se jednalo jen o způsob, jak lidi zneužívat a zajistit sobě a svým spolubojovníkům dobré bydlo.

Od lidských obětí Aztéků, přes vyvolávače deště po dnešní čekatele schovávající se za nevzdělané děvče. A k tomu samozřejmě vždy sloužily i davy těch zapálených, kteří to dělali ze své hlouposti.

R. Langer 24.10.2019 10:04

Přesně. A Zelení bolševici by ten systém velice rádi obnovili.

P. Rada 24.10.2019 5:26

Autor vlastně pěkně popsal důvody k tomu proč lidé ode dávna CO2 ve svém okolí nevnímali. Fakt je ten, že od přirozenosti pro tento účel nemáme čichové bunky. Sotva kdo se totiž při běžném kočovném životě který homo s.s. vedl 65tis let dostával do uzavřenějších prostor. Až civilizační život s budováním pevných sídel takovou situaci navodil.

Autor má ale doposud asi za to, že je to dál dostatečný důvod nevnímat i míru jiných už ryze civilizačních zdrojů atmosférického uhlíku a zejména dopady jeho hromadění ve vzduchu v uzavřeném prostoru planety. Pokud si sám doma větrá má asi za to, že to dělá s docela jiných důvodů než je snižování obsahu také tohoto plynu v místnosti aby neztratil výkonnost až život.

Jak se "odvětrává" planeta a do jaké míry to jde nejspíše záměrně pominul. Sobecky ale nezapoměl se otřít o mládež která dnes o tomto problému ví podstatně víc, snaží se ho ve společnosti rozdiskutovávat do širších důsledků prostě proto, že na rozdíl od autora právě ona ponese daleko větší dopady.

Wágnerovu postoji, snažícímu se nevnímat co sám necítí ale co jiné ohrožujese se už od dávných věků co dýcháme a myslíme říká přezíravost až bezohlednost.

K. Wágner 24.10.2019 6:16

Dle posledních zpráv zásahy proti „protestním“ akcím Extinction Rebellion (XR) letos londýnskou policii přišly už na 37 milionů liber, přičemž jen za poslední dva týdny na tyto zásahy vynaložila 21 milionů.

P. Rada 24.10.2019 6:33

Jakou cenu má lidský ba civilizační život to umíte vyčíslit?

R. Langer 24.10.2019 13:54

Jak čí. Váš a podobných škůdců žádnou. Vy civilizovaný život pouze ničíte. :-P

M. Moravcová 24.10.2019 15:08

R^

J. Lukavsky 24.10.2019 7:13

"Fakt je ten, že od přirozenosti pro tento účel nemáme čichové bunky" ano, ale sv. Gréta ten záludný CO2 vidí! J.L. end

P. Rada 24.10.2019 7:45

To můžete jaksi "uvidět" i Vy.

Nejsnadněji záludné důsledky vlivu CO2 ... uvidíte infrateploměrem a nebo dokonce s rafinovanějším nádobíčkem zviditelnujícím vlastnosti radiačně aktivních plynů v závislosti na ftekvenci...

Jen mě zaráží, že Vás vlastně neudivuje neviditelnost naprosté většiny celého spektra elektromagnetického záření, které v důsledcích vede i k tomu, že zde vůbec můžeme diskutovat - i když se "nevidíme".

H. Paculová 24.10.2019 8:07

SPOČÍTEJTE SI VLASTNÍ PŘÍSPĚVEK KE GLOBÁLNÍ ZMĚNĚ KLIMATU. Tato bezplatná uhlíková kalkulačka vám umožní odhadnout emise skleníkových plynů spojených s vaším bydlením, dopravou a spotřebou. Kalkulačka poskytuje úplná data o vaší uhlíkové stopě pouze po vyplnění všech sekcí a otázek. http://www.uhlikovastopa.cz/kalkulacka

Kolik Vám vyšlo, pane Rado ?

R. Tichý 24.10.2019 12:04

Mladez o tom rozhodne vic nevi! Vzhledem ke stale horsim vysledkum v "technickych vedach" ani vedet nemuze.

Mladez a Vy, si pouze mysli, ze vi vic.

Naopak starsi generace dobre vedi, jak lze vyuzit jakekoliv zaminky k ziskani moci/penez.

J. Vintr 24.10.2019 0:40

A to jste ještě zapomněl, že ten proklatý oxid uhličitý je i v pivu!

J. Sinnreich 24.10.2019 1:07

Na letosnim Oktoberfestu se bude podavat bezuhlikove pivo.

Z. Rychlý 24.10.2019 4:27

;-D

K. Wágner 24.10.2019 6:12

Je možné být uhlíkově neutrální? Žít bez jakékoli uhlíkové stopy je v dnešním světe logicky nemožné. Pokud ale máte černé svědomí, můžete svůj zásah do životního prostředí alespoň částečně vykompenzovat. Pokud zasadíte strom, sníží se údajně vaše „uhlíková stopa“ o 22 kilogramů CO2 za rok.

P. Rada 24.10.2019 8:09

Žít ve vyrovnané uhlíkové bilanci možné naopak je. Dokládá to přeci celá geohistorie. Zajímavé přitom je, jak míru životaschopnosti planetární biosféry koncentrace tohoto plynu až determinuje.

Civilizovaný člověk však zejména dnes antropogenně uvolnuje do atmosféry nejen to minimum co dýchá ale svou technologičností zhruba už stonásobek sopečné činnosti a tak významě narušuje běžný uhlíkový cyklus. Tím rozvrací dosavadní životadárnou stabilitu. Podstatou je jinak řečeno milionkrát rychlejší uvolnování uhlíku s fosilního zásobníku který ležel celé až stamiliony let mimo hlavní koloběh uhlíku. Lze to doložit na radioizotopovém složení.

Zemský "jaderně-sopečný reaktor" přetavující oceánské sedimenty... se takto už miliony let až dodnes průběžně staral o dostatek životadárnosti všech biogenních prvků. Dokonce mimo jiné zajistil, že se z planety nestala prakticky mrtvá "sněhová koule".

R. Vacek 24.10.2019 8:30

Přece víme, že nezodpovědné organismy v dávné minulosti stahovaly uhlík z atmosféry a ukládaly ho do nevyužitého odpadu. Teprve člověk ten sajrajt po našich předchůdcích likviduje a vrací uhlík tam, kde vždy byl. Nebo jak jinak byste popsal uhlí, ropu, vápence - všechno odpad, který zbyl po minulém životě?

J. Vintr 24.10.2019 9:46

Kdyby lidé nezačali využívat ten fosilní zásobník, tak by to, na rozdíl od toho vymyšleného hypotetického oteplování, mělo na lidstvo a životní prostředí nesrovnatelně větší vliv. Je sice pravda, že bez zdroje energie z fosilních paliv by asi prakticky neexistoval dnešní technický pokrok, ale růst populace by to určitě zcela nezastavilo. V našich zeměpisných šířkách se lidé neobejdou bez topení a potřebují i zdroj tepla na přípravu potravy. Kdyby jediným zdrojem energie bylo spalování dřeva, tak dnes v Evropě nejspíš nebudou žádné lesy, protože by je lidé všechny spálili. To by byla zaručeně tisíckrát větší ekologická katastrofa, než nějaké hypotetické oteplení.

J. Vintr 24.10.2019 8:14

Já se zcela neškodného a užitečného oxidu uhličitého vůbec nebojím. Bojím se ale toho, co jsou schopni napáchat s naším světem ti darebáci a blázni pod záminkou boje proti němu.

P. Grigar 25.10.2019 9:38

.. no, já tuhle viděl strukturní vzorec jakési bílkoviny..to vám je samej uhlík, dokonce i mléko je samý Carboneum a přitom je bílé!!! A kyslík Oxygenium tam byl taky!!!!!!

Ti trpaslíci vlezou všude. © Jára Cimrman