28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

KLIMA: Vaše naše uhlíková stopa

Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová (plným jménem Greta Tintin Eleonora Ernman Thunberg) dala vzniknout hnutí Školních stávek pro klima (Fridays for Future) v listopadu loňského roku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 24.10.2019 10:23

Samozřejmě, počet obyvatel Syrie se v několika posledních desetiletích ztrojnásobil, světové ceny dovážených potravin se též téměř zdvoj-ztrojnásobily "díky" "produkci" biopaliv ale lidé jako Vy mají tu drzost tvrdit, že na vině tamních problémů je "globální oteplování."

Možná ale, že za to mohou čarodějnice, jako se soudilo v 15-17 století...

I. Schlägel 24.10.2019 10:47

Pan Rada se definitivně zbláznil, pokud své bláznovství doposud pouze neskrýval a až v posledních týdnech se prostě jenom neodkopal.

R. Langer 24.10.2019 13:49

To není žádný "pan Rada", to je Zelený bolševik, a odkopal se tady už dávno, co chtěl znárodňovat majetek ekonomicky úspěšných, co zanechávají vetší uhlíkovou stopu, aby se to vyrovnalo. ;-)

P. Selinger 24.10.2019 8:05

Jedna teorie tvrdí, že konec života na zemi nastane navázáním veškerého CO2 na vápník a tím dojde k nemožnosti fotosynthezy.

P. Rada 24.10.2019 8:18

Taková teorie je v rozporu s faktem žhavého jádra planety, pohybem kontinentálních desek a tektonikou obecně.

Potvrzují to např mořské sedimenty a celá geologie. Geohistorie přitom ukazuje, že po více jak 80% doby existence života byla koncentrace CO2 podstatně vyšší jak dnes ale s obtížnějšími podmínkami pro život - natož civilizovaný.

J. Vintr 24.10.2019 9:27

Pane Rada, nějak mi připadá, že už ani nevíte, co obhajujete. Třeba to, co jste napsal, naprosto vylučuje tu pitomou teorii oteplovacího efektu oxidu uhličitého. Když byla jeho koncentrace v minulosti mnohem větší, jak by se mohlo ochladit na současnou příjemnou teplotu?

P. Rada 24.10.2019 9:51

Jak? No přeci ukládáním CO2 do sedimentů a pod zem do formy fosilníhch úložišt. Koncentrovaná ložiska prakticky čistého uhlíku pod zemí nedokáže až na člověka žádný jiný organismus oxydačně využít.

"Naprosto pitomé" mi spíše zvláště po dlouhých diskusích zde přijde , že nevíte nevíte/ přehlížíte, jak kdysi vzniklo uhlí, proč se za miliony let nevytratilo a proč už takový vznik dnes není v přírodě tak masivně možný?

Zkusím už asi podesáté zopakovat souhrný text kde je závislost klimatu na vzdušném CO2 relativně uceleně popsána ( a s tím dnes už končím):

https://palladiummag.com/2019/01/28/ancient-upheavals-show-how-to-geoengineer-a-stable-climate/

J. Vintr 24.10.2019 10:25

To uhlí mohlo vznikat jen za podmínek, vhodných pro růst rostlin. Jak by ty podmínky vznikly, když by tady bylo díky několikanásobnému množství CO2 bylo horko jak v pekle?

J. Ganaur 24.10.2019 10:31

To nemá smysl diskutovat.Klimaalarmisti mají úroveň dvouletého dítěte (já ci, já ci, já ci, bééé).

P. Grigar 25.10.2019 9:30

R^

J. Pokoutný 24.10.2019 9:39

A ty obtoýnější podmínky pro život za vyšší koncentrace CO2, na to je také nějaký ten váš oblíbený model, nebo už má IPCC stroj času a byl se tam podívat? Mj., když existuje u horalů vysokohorský adaptace, nebo u Inuitů na chlad, proč by se nevyvinula pod tlakem podmínek i jakákoli jiná?

H. Paculová 24.10.2019 9:48

I u nás je psalo tom, že Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) přiznal, že jeho dřívější tvrzení o roztání himálajských ledovců do roku 2035 bylo založené na zprávě dezinterpretované nadací WWF, která se odvolávala na rozhovor časopisu New Scientist s indickým glaciologem. Většina odborníků se však domnívá, že při současném stavu potrvá tání ledovců stovky let, během nichž se může leccos změnit. Potsdamský institut pro výzkum klimatických dopadů svého času oznámil, že hladina světového oceánu by mohla do roku 2100 stoupnout téměř o dva metry. Předpokládal, že odtají ledovce v Grónsku a Antarktidě. Nicméně upřesněné studie vycházející ze současných trendů předvídají stoupnutí hladiny moří o 0,6 metru do roku 2095.

J. Ganaur 24.10.2019 10:50

Každá teorie platí jen po dobu, než jí "vyvrátí" teorie nová.

R. Langer 24.10.2019 13:52

No však přece do doby, od které se má "kriticky oteplovat", se mělo "kriticky ochlazovat". Ty klimatické modely musí být neuvěřitelně kvalitní. ;-)

P. Grigar 24.10.2019 19:40

.. a všechny teorie jsou na prd v okamžiku, kdy se ocitnou v rozporu se skutečností

R. Meisner 24.10.2019 7:49

...tak to s těmi sifonovými bombičkami patří mezi opravdu legrační úvahy.....pravda je taková, že podíl lidstva na atmosféře je zanedbatelný v kontextu celé planety----jedná se o nepatrné promile,, je to úplně stejné, jako byste si na cestu do auta přibalili kilogram čehokoliv navíc---vsadím se že změnu v jízdních vlastnostech vůbec nepoznáte. / ovšem lidé milují příběhy, milovali je ve starověku, středověku, a milují je i dnes. vždyť to se tak krásně posluchá, jak všichni společně měníme to zatracené klima. ---nic není vzdálenější pravdě.

P. Rada 24.10.2019 8:22

"pravda je taková, že podíl lidstva na atmosféře je zanedbatelný v kontextu celé planety" ....

To, že jsou Vaše výroky o "pravdě" v rozporu s realitou Vám nevadí?

https://www.google.com/search?client=firefox-b&q=trnka+bilance+uhl%C3%ADku

https://magazin.gnosis.cz/koncentrace-sklenikovych-plynu/

J. Jirka 24.10.2019 8:34

A to, že tvrzení v obou odkazech nemají s realitou nic společného vám nevadí?

Co kdybyste místo zkoumání klimatu chvíli zkusil pátrat, kolik slonů nese na hřbetech plochou Zemi a zda jsou dodržena jejich zvířecí práva? To by bylo záslužné!

V. Mokrý 24.10.2019 6:55

Gréta byla použita ke vzniku nového náboženství pro mladistvé.

P. Rada 24.10.2019 7:36

Posmívat se tomu, že někdo otevřeností projevu jak jiskrou zažehl světélko poznání v celé generaci vzhledem k tomu co ji zřejmě čeká, sice samolibě-povýšeně můžete - ale to je asi tak vše.

V éře rozvinuté informatiky už totiž dnešní mladí jsou na cestě, už mají své vlastní vize o svém světě kam za nimi nemůžete.

Klacky pod nohy zatím ještě házet lze - ale jejich budoucnost nemá na vybranou než použít věškeré možnosti a úsilí překážky zdolat.

Mají k tomu ve výbavě jak energii svého mládí, tak nesvázané ruce konvencemi a k tomu možnosti dneška. Nakonec právě i předešlou generací dodanou genetickou výbavu. Že zdolat náboženství extenzivního konzumu nebude s principu snadné - natož se dostat dál - popisuje Fermiho paradox.

P. Moravčík 24.10.2019 8:30

Pán Rada, musím Vašu snahu oceniť 100 thunbergami (1 thunberg = nová štandardná jednotka poplašenosti). Ste neuveriteľný a je len svinstvo, že nemáte svoju stoličku v IPCC. Ale pokoj, určite raz zasadnete na výšinách po boku svätej Grety ;-D. Tie klacky pod nohy - no, viete, stačí ich len nejako dostať späť do škôl, naučiť ich čítať aj iné texty ako na ich sociálnych sieťach, pomôcť im kriticky uvažovať a stále myslieť na to, že čím viac znalostí a skúseností, tým rozumnejší záver - náboženstvo extenzívneho konzumu nesmie byť nahradzované náboženstvom šialeného alarmizmu. Ľudia bez nádeje a pološialení strachom sú základným predpokladom uplatnenia pre moci šikovných manipulátorov. Ja len dúfam, že z mladých blbcov raz nebudú starí blbci. Len aby to netrvalo dlho, inak sa škody, ktoré klimaalarmizmus napácha, budú veľmi ťažko a draho napravovať - ak to vôbec pôjde.

M. Prokop 24.10.2019 9:46

"jak jiskrou zažehl světélko poznání v celé generaci vzhledem k tomu co ji zřejmě čeká," - jako Lenin. :-P

K. Wágner 24.10.2019 10:14

Ovšem na druhé straně jim uniklo ono slavné: Učit se, učit, učit se ! Oni se nepotřebují učit, lepší je místo školy stávkovat, když bylo tou jiskrou zažehnuto "světélko poznání v celé generaci"

J. Vintr 24.10.2019 9:51

Třeba takový Hitler zase svou otevřeností zažehl jiskru nenávisti vůči Židům ....

V. Petr 24.10.2019 10:33

A právě mladí členové Hitlerjugend byli jeho nejfanatičtějšími stoupenci!

L. Sýkora 24.10.2019 11:26

Tak zrovna genetickou výbavu slečny Gréty bych jako příkladnou neuváděl

J. Pavel 24.10.2019 15:18

Tož totok si snad vytisknu ;-D

R. Langer 24.10.2019 10:02

Pro mladistvé, a pro Zeleného bolševika. Ten už evidentně moc mladý nebude.

R. Vacek 24.10.2019 5:47

Kdo má rád teplíčko, byl by sám proti sobě, kdyby se modlil za zimní plískanice.

P. Rada 24.10.2019 7:06

"Zimní plískanice" byly a ještě nějaký čas budou průvodním jevem velmi ustálenosti životadárného režimu planetárního klimatu se stálými polárními čepičkami a takto navozenou podnební stabilitou kdy větry mají relativně ustálený charakter a ženou přitom v mírných pásmech vláhu od oceánů nad pevniny...

Právě tato geohistoricky neobvyklá metastabilní situace umožnila mimořádný rozvoj úživnosti biosféry a zároven tak nastolila neobvyklou naději na civilizační rozvoj a nakonec i na cesty do vesmíru které ale vyžadují neobvyklý rozumový i ekonomický potenciál na jehož dosažení konzumě-pohodlní rozhodně mít nebudou.

Teplejší paneta je sice s hlediska globálního průměru teplot dokonce ve stabilnější fázi na kterou ž další zvyšování skleníkového efektu či milankovičovi perametry oběžné dráhy nemají tak velký vliv jak dnes ale s hlediska vnitřní podnební dynamiky a tedy úživnosti podnebí, je naopak a tom už podstatně hůře jak s klimatizačními polárnímičepičkami. Celé období třetihor to dokumentovalo a právě zas tam má klimatický vývoj nyní namířeno. Některé naše děti už to vědí.

Naprostou většinu produkce totiž své nadstavbě zprostředkovávají chladnokrevné organismy a dostatek živin pro ně zas fyzikálně zakotvené anomálie vody..... Dnes máme ještě šance použít rozum a nastolit vize, úsilí... - namísto pohodlnosti vedoucí do pasti. Vesmír nad hlavou máme na rozdíl od ohrožených podmínek a surovinové limitaci naopak prakticky nekonečný.

Tím nepopírám, že nejpohodlnější opravdu momentálně může být širší aspekty života nevnímat.