28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

KLIMA: Sucho vs. oteplování

Kdykoli je mokrý nebo suchý rok a zemědělci naříkají, objeví se aktivisté a snaží se využít situace k prosazení zájmů energetické lobby. I po půl století ale solár a vítr stále dodávají méně než 2 % světové energie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Volarik 10.9.2018 1:20

Re: Domácí úkol pro pana Radu (pří.i Šejnu).

To bylo pro pí Václavíkovou.

B. Volarik 10.9.2018 1:37

Re: Domácí úkol pro pana Radu (pří.i Šejnu).

Autor: J. Václavíková Datum: 10.9.2018 1:04

Těch teplot jsme dosáhli někdy v 50. letech minulého století.

Nedosáhli. Grónsko ještě není zelené, takžs svému jménu ještě pořád dluží tu zelenost. Vikingové, kteří tam v době středověkého optima úspěšně bačovali, by o tom možná něco věděli. Jenže pak přišla ta malá doba ledová a Vikingové umzli ... na rozdíl od Eskymáků se odmítli/nedokázali přizpůsobit.

J. Václavíková 10.9.2018 1:42

Re: Domácí úkol pro pana Radu (pří.i Šejnu).

Grónsko bylo zelené následkem lokálního výkyvu teploty, nikoliv globálního, o němž je řeč v současnosti.

B. Volarik 10.9.2018 2:46

Re: Grónsko bylo zelené následkem lokálního výkyvu teploty,

Nebylo zelené díky lokálnímu výkyvu teploty. Bylo zelené díky globálnímu středověkému optimu, které vzalo za své s příchodem malé doby ledové.

P. Klíma 10.9.2018 7:30

Re: Grónsko bylo zelené následkem lokálního výkyvu teploty,

Hážete perly sviním....

J. Václavíková 10.9.2018 9:36

Re: Grónsko bylo zelené následkem lokálního výkyvu teploty,

Teploty v středověkém klimatickém optimu byly nižší než dnes. Opakujete naučené klišé, jež nemá oporu ve faktech.

,, V jižním Grónsku a v některých částech Severní Ameriky bylo v letech 950 až 1250 tepleji, než bylo v letech 1961–1990, v některých oblastech dokonce tepleji, než v letech 1990–2010. I když na většině severní polokoule bylo v letech 1400–1700 chladněji, tak v Labradoru a izolovaných oblastech USA bylo i v období Malé doby ledové přibližně stejně teplo jako v období 1961–1990." wiki

P. Rada 10.9.2018 7:43

Re: Domácí úkol pro pana Volarika.

Předně by si měl pan Volarik ujasnit kolik procent Gronska se zazelenalo a jak?

Když tam totiž přes moře plné ledových ker dorazil psanec Erich Rudý který svým lidem nalhal bajku o "zelené zemi" aby vůbec někoho na cestu zlonil - našli jen pás travnaté země při pobřeží. Už cestou sem však část osadníků zahynula a tak nebylo kam se vrátit - a to ještě nenadešla zima... Na tomto úzkém pásu ale i tehdy nerostli žádné stromy a tak se nedaly stavět krovy domů ani lodě, nebylo čím topit... Vraha Erika až sem ale už nikdo soudný nepronásledoval.

Gronsko bylo tehdy zhruba tak zelené jako dnes kdy tam v krátkém létě jsou sice vřesoviště a místy traviny ale jen v nejnižnější části a v úzském pásu kolem oceánu. Hned kousek dál se zvedají vysoké ledovcem pokryté hory. Místní tam dnes živí především rybolov a začínající těžba nerostných surovin za které se musí prakticky všechno dovážet. Dnes to jde i letecky - dříve to znamenalo zásadní problém vedoucí postupně k tomu, že i ti s nejhouževnatějších nepřežili a to také proto, že se dogmaticky odmítli vzdát tradiční obživy pastevců a nepřešli včas na životní styl místních inuitů.

My jsme dnes vlastně v podobné situaci jak psanec E.R. Ubývají nám přírodní zdroje ale nejsme ochotni začít žít trvale udržitelným způsobem.