27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

KLIMA: Sucho vs. oteplování

Kdykoli je mokrý nebo suchý rok a zemědělci naříkají, objeví se aktivisté a snaží se využít situace k prosazení zájmů energetické lobby. I po půl století ale solár a vítr stále dodávají méně než 2 % světové energie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 10.9.2018 14:45

pane Zingo

chcete nám říci, že CO2 přibývá z oceánů? Jenže on přibývá i v oceánech.

Tak nám prosím napište, odkud se ten CO2 v oceánech bere, že tam přibývá.

P. Rada 10.9.2018 11:08

Re: Množství CO2 v atmosféře

Měl by jste si ale také uvědomit teploty za kterých ona koncentrace nastává a jaké jevy to navozuje. Vodní pára v reálné situaci snadno kondebsuje - CO2 naopak.

Zkuste si něco nastudovat k pojmu "Země jako sněhová koule" - nebo si alespon poslechněte Cílka k pojmu "skleníkový jev":

http://media.rozhlas.cz/_audio/2650887.mp3

V. Vokacek 10.9.2018 10:39

postavme jadernou elektrarnu

Jaderna elektrarna postavena Rosatomem vsechny vami uvedene problemy vyresi, ze pane Kremliku. A vo tom to je.

P. Rada 10.9.2018 10:52

Re: postavme jadernou elektrarnu

To je zásadní omyl.

JE 3+ generace postavená dnes kýmkoli, se pro růst nákladovosti může stát jen další zátěží ekonomiky země. Energetická efektivita (EROEI) těchto dnes už sice bezpečnějších ale zato tuplovaně drahých kolosů, je nyní velmi nízká a proto dokonce prakticky nedovoluje řešit nic navíc jak svou existenci.

R. Langer 10.9.2018 18:23

Re: postavme jadernou elektrarnu

Nelži, Zelený sedmilháři! Jsi lhář a podvodník.

J. Václavíková 10.9.2018 13:46

Re: postavme jadernou elektrarnu

Bingo!

M. Prokop 10.9.2018 15:30

Re: postavme jadernou elektrarnu

Rosatom si nechte, není jediný, kdo jaderky "umí". A ano, jaderná elektrárna neřeší vše, ale mnohé ano.

P. Rada 10.9.2018 10:32

Kremlíkova demagogie.

Spočívá už v demagogickém podsouvání pojmu "boj s klimatem" který ale když už tak lze realizovat daleko spíše jako boj s neudržitelnou lidskou spořebou - lidskou chtivostí.

https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/pecho-klima-se-meni-kvuli-nasi-spotrebe-musime-se-naucit-zit-skromneji

Pokud by se Kremlík opravdu na situaci podíval s pozice vědění a s "chladnou hlavou" pak by předně musel začít vycházet s toho, že voda má několik skupenství a míra vlhka, oparu, kondensace je závislá na řadě faktorů od teploty přes rychlost proudění vzduchu, nasycenost vodní parou a další faktory.

Rosteli teplota pak pochopitelně odpar a ta voda zas někde spadne. Evropa ale sahá od polárního kruhu až k polopouštím s naprosto rozdílným vývojem srážkovosti.

Demagog Kremlík přitom ale "s chladnou hlavou" zřejmě ani sám neposlechl prof. Trnku v samotném závěru článku - se kterým se srotožnuji. Ten rozhovor přitom vyšel už na jaře kdy se ještě laikům zdálo, že to se suchem u nás nebude tak zlé - jak právě předpovídají vědci, kteří přitom sami přiznávají, že změna klimatu přichází dokonce ještě rychleji než i oni predikovali.

J. Lukavsky 10.9.2018 11:31

Re: Kremlíkova demagogie.

"musime-se-naucit-zit-skromneji" No i kdybychom se uskrovnili v Evrope až na úroveň derviše tak je to na prdlačku pokud se populace v Africe bude zdvojovat každých xx let. A oni si určitě nebudou lámat hlavu s uskrovňováním. Kdysi vyšla kniha "Biologická časovaná bomba" a tam to všechno je. Problém je, že nejvyšší populační přírůstek je pouze v zemích které jsou primitivní a nedokáží se samy ani uživit. Navíc nejsou ochotny přijmout evropský styl života a práce a jediné co jsou ochotny přijmout od nás jsou peníze a jídlo. Ale na těch bednách a pytlech nesmí být jméno dárce, to by je urazilo! Mají svoji hrdost!

J.L.

end

P. Rada 10.9.2018 12:47

Re: Kremlíkova demagogie.

Můžete sice obhajovat svou měrnou spotřebu která je dnes u nás vyšší jak u lidí ve většině světa ale fakt, že méně náročný a houževnatější organismus spíše přežije v nadcházejících nepříznivějších podmínkách tím nezměníte. Nezapomínejme také, že už dlouho nežijeme jen ze zdrojů vlastního území. Dosavadní problém nesouladu jeho úživnosti s naší spotřebou jsme jen oddálili globalizací.

Populační přírůstek je jedna věc - vážná ale proměnlivá. Svého času byl extrémní i v Evropě, která se i pro to posléze částečně vystěhovala do Ameriky. Pokud jde o vliv na klima planety tak v tomto smyslu za námi doposud všechny Vámi jmenované Africké země velmi zaostávají.

http://oenergetice.cz/evropska-unie/nejvetsi-producenti-co2-na-svete/

My (západní civilizace) už sice dosahujeme relativně setrvalé populačmí úrovně ale jinak jsme sotva schopni dát světu recept na trvalou udržitelnost - či dokonce na to, jak po sobě na planetě odpady trochu poklidit.

"Lámat si hlavu" s uskromnováním je přitom podstatou všeho co dlouhodobě udržitelně žije. Přírodní výběr totiž postupně vyselektuje formy neodpovídající kritériům poklesu entropie a navozování systémové nestability. Je přitom příznačné, že nejhmotnější organizmy bývají při geologických změnách mezi nejvíce postiženými. Egoistycky pojatá inteligence se tak může ukázat slepou vývojovou uličkou vysvětlující Fermiho paradox.

P. Zinga 10.9.2018 13:46

Re: Kremlíkova demagogie.

Pane Rado, začněte konečně číst vědecké články a ne zelené bláboly!

Demagog jste Vy. A co predikovaliu "vědci"? Kolik katastrof nás už minulo, aniž jsme si toho všimli?

M. Šejna 10.9.2018 9:49

Oteplování a sucho

Pan Kremlík objevil "ameriku", když přišel na to, že teplejší klima je vhčí, než chladnější. Tuhle základní klimatologickou poučku se učí už studenti na středních školách. Pan Kremlík asi tehdy při vyučování chyběl.

Z toho také plyne, že letošní mimořádné sucho na jaře a přes léto nemá s globálním oteplováním nic společného. Však také odbornící tvrdí, že proti suchu je potřeba bojovat stavbou vodních nádrží a zavlažovacích zařízení a nikoli stavbou OZE a bojem proti CO2. To jen pan Kremlík si vymýšlí konspirační teorie o aktivistech a energetické lobby.

Pak Kremlík sice píše o suchu, které s oteplováním nesouvisí, ale zamlčel, že letošní rok bude patrně rekordně teplý a překoná v Česku zatím nejteplejší roky 2014, 2015, 2007 a 2000. Tahle skutečnost totiž narušuje Kremlíkovu "slavnou teorii", kterou zde vyslovil někdy před 10 lety a která zněla "globální oteplování skončilo, zapomeňte".

S. Kneifl 10.9.2018 13:03

Re: Oteplování a sucho

Jaké konspirační teorie? Budují se nové přehrady? Nevšiml jsem si. Bojuje se proti CO? Až se všem od huby práší (a to nás stojí víc peněz, než kdyby se opravdu bojovalo)...

M. Šejna 10.9.2018 14:41

pane Kneifle

Proti CO2 se bojuje, i když to považuji za pitomost. Nemá to ale nic společného se suchem. No a sucho zas nemá nic společného s OZE a s energetickou lobby.

Ale Vy možná s panem Kremlíkem tušíte víc, a vysvětlíte nám, jak se dá proti suchu bojovat přes energetickou lobby. Tak se do toho pusťte a popište nám, jak by mohli energetici zajištit déšť a zavlažování polí.

:-D

M. Valenta 10.9.2018 9:47

Nevím kolik Vám je pane Kremlíku,

ale píšete hovadiny. Mě je šedesát a takové sucho jako v posledních letech si nepamatuju ani já a ani o 20 let starší soused, a že to sucho může být jedním z důsledků klimatických změn je vysoce pravděpodobné a že činnost téměř 8 miliardové lidské populace má na tom svůj podíl, je také vysoce pravděpodobné.

M. Šejna 10.9.2018 9:57

Pane Valento, mýlíte se

Letošní sucho nemá s oteplováním společného vůbec nic. Podobné sucho bylo v Česku v roce 1947. Kdybychom porovnali průměrnou teplotu od dubna do srpna v pražském Klementinu, tak v roce 1947 byl průměr 17,9°C, zatímco letos to je 20,6°C. Takže letošek je sice výrazně teplejší, ale suchý je podobně.

V roce 2002, kdy byly mimořádné povodně, mělo období duben-srpen průměrnou teplotu 18,2°C a bylo tedy teplejší než v roce 1947. A přitom bylo mimořádně vhké.

J. Václavíková 10.9.2018 10:16

Re: Pane Valento, mýlíte se

Správnější popis je nárůst externalit počasí. Delší sucho a potom zase povodně.

M. Valenta 10.9.2018 10:26

Re: Pane Valento, mýlíte se

Ten tak často zmiňovaný rok 47 byla výjimka a dnes tu máme zjevný trend.

P. Rada 10.9.2018 10:46

Re: Pane Valento, mýlíte se

Pane Šejno nejspíše se velmi málýte v tvrzení: ..."Letošní sucho nemá s oteplováním společného vůbec nic"....

Prvý důvodem je, že průměrná teplota ovlivnuje míru odparu pozitivně. Druhým důvodem je že zimní teplota jen o cca stupnek posunutá nad bod mrazu znamená stékání zimních srážek a tedy snížení zásob v půdní vrstvě. Dalším důvodem je narůstající odtávání polárních oblastí které navozuje pokles intenzity západního proudění přes pokles intenzity a vlnění Jet-streamu na severní polokouli. Ten je přitom hlavní hnací silou mírného vláhu nesoucího západního proudění nad naším územím. Tlakové výše proto budou u nás s postupem GW a zejména odtávání severního ledového oceánu stále dominantnější faktor navozující pak přímo stav častějšího sucha. Dalším faktorem je pokles retenční schopnosti krajiny už jen v důsledku změny složení porostů které i na malý rozdíl průměrných teplot dnes reagují - viz kůrovcová kalamita.

L. Novák 10.9.2018 23:39

Re: Nevím kolik Vám je pane Kremlíku,

No, jestli důvodem, že si nepamatujete, není právě těch vašich šedesát... :-D

Lidská paměť je ošidná věc a délka lidského života je směšným zlomkem v porovnání s délkou života na zemi a neustále probíhajícími změnami klimatu.

M. Šejna 10.9.2018 9:38

domácí úkol pro pana Volarika

To, že Vikingové nazvali Grónsko "zelenou zemí", je asi tak vypovídající, jako když naši předkové nazvali jihomoravskou obec Lednici "ledničkou" (německy Eisgrub = Ledová bašta, nebo také Vykopaný led)

P. Harabaska 10.9.2018 13:31

Re: domácí úkol pro pana Volarika

Nicméně o pár kilometrů jižněji než Grónsko lokalizovaný Vinland svým jménem připomíná pěstování vína, tedy také končinu o dost teplejší nežli je dnes. Takže toto zeměpisné jméno o stavu klimatu v té dávné době také něco vypovídá. A jestliže před časem díky odtávání alpských ledovců mohly být kdesi v Savojsku nalezeny pozůstatky zděné kaple pocházející snad z 10. či 11. století, není pochyb o tom, že kdysi ledovec nedosahoval do menších nadmořských výšek, jak ho pamatujeme my. Takže dnešní oteplování následuje cyklicky po době chladnější.

M. Šejna 10.9.2018 14:51

pane Harabasko

a kdo v tom Vinlandu tu vinnou révu vysázel, že ji tam Vikingové objevili a nazvali podle ní tuto zemi Vinland?

Pokud to náhodou nevíte, tak vinná réva v původní divoké formě rostla jen v Evropě a Přední Asii. Do Ameriky ji přivezli až evropští kolonisté.

J. Lukavsky 10.9.2018 19:57

Re: pane Harabasko

No také jsem kdesi četl, že tím vínem se myslil rybíz či něco podobného. Nakonec rybízové víno není špatné, jen se musí nechat odležet - což se obvykle nenechá.

J.L.

end

M. Šejna 10.9.2018 14:55

vikingský Vinland

Pan Harabaska by si měl něco nastudovat o vikingském významu slova "vin". V původním jazyce seveřanů toto slovo znamená pastvina.

Pak by pochopil, že vikingský název Vinland znamená země pastvin a nikoli země vína.

P. Harabaska 10.9.2018 18:41

Chytrý pane Šejno, tak jako vy jste chytrý,

tak je po nahlédnutí do Wikipedie každý. Tam se o obou významech povídá, že? Jenže o tom výkladu s vínem se psalo již dávno, když ještě žádná Wikipedie nebyla a vy jste se teprve učil číst. :)

M. Šejna 10.9.2018 19:15

Nejchytřejší Harabasko

a jak je to s těmi vinicemi ve Vinlandu, když víno je evropská rostlina?

Vikingové tam víno těžko mohli pěstovat, protože by tam to víno nejprve museli přivézt na lodích.

Že by Indiáni?

:-D

F. Houžňák 10.9.2018 9:35

Fakticky správně, ale ta čeština,

"české země už suchá období postihly", jak může země postihnout nějaké období, mi není jasné. Nemyslíte náhodou, pane Kremlíku, "české země už suchá období postihla"? Tvrdé y místo a používá - nesprávně - spousta lidí, ale tady to mění smysl sdělení, nemyslíte?

J. Václavíková 10.9.2018 9:37

Re: Fakticky nesprávně, ale i ta čeština,

M. Šejna 10.9.2018 9:30

pan Kremlík zas vymýšlí spiknutí

pan Kremlík začal sucem a skončil OZE. Do toho obvinil aktivisty, že na základě sucha chtějí prosadit zájmy energetické lobby. Odkaz na to jaksi zapomněl dodat. A já se ptám:

"Co má prosím sucho společného s energetickou lobby, pane Kremlíku?"