17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

KLIMA: Slepota proti realitě

Klimatičtí demonstranti, kteří ničí umělecká díla a lepí se na ulice, aniž by poskytli sebemenší důkaz o svém strašení, projevují zhoubnou hloupost, slepou vůči skutečnému stavu světa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Hraj 16.1.2023 10:52

Komolíte argument článku, pane Šejno. Tím je, že zvýšení životní úrovně (nikoli globální oteplení) s sebou nese lepší péči o životní prostředí v dané zemi. Životní úroveň se (zejména u extrémně chudých) v posledních dekádách dramaticky zvyšuje a hlavními faktory jsou kapitalismus a levná (fosilní) energie.

Podobně argumentuje i Björn Lomborg, Marian Tupy, Alex Epstein ale i významní akademici exaktních věd, jnako Richard Lindzen nebo Steven Koonin a mnozí další.

R. Vacek 16.1.2023 10:32

V probíhající těžké době jsou nám optimistické hlasy zapotřebí tím více.

Je pravda, že není lepší zprávy, než že naše vojska už mají vítězství na dosah ruky, ale i skromná zpráva, že sklizeň roste, zahřeje u srdce.

T. Hraj 16.1.2023 10:21

Populistická prohlášení o zvýšení úrody čehokoli jsou nejen fake news, ale i zřetelný hate speech, ne-li rasismus! Naštěstí nevládní organizace, které se starají o kultivovanost a spravedlnost na sociálních sítích dostanou od naší liberálně demokratické vlády již brzy desítky miliónů Kč na potírání těchto nešvarů (brzo již doufejme zločinů).

T. Hraj 16.1.2023 10:14

No, možná nějaký má (i když myslím, že relativně malý). Ale proč to "takže"? Jaká je souvislost s tím, co jsem napsal o spojitosti životní úrovně s péčí o životní prostředí (NEčti klima!)?

J. Zika 16.1.2023 10:12

Mistrně naskládaným lžím se věří jedině tehdy, chybějí-li vědomosti. Nárůst populace lidstva spolu s prodlužováním věku je kombinace, která i při snížení spotřeby /kterou autor v podstatě neguje, naopak chválí její růst/, samy překročily hranici udržitelnosti. Tak tolik nejásejte nad "pohlazením duše po ránu" čtením polopravd a použijte rozum . třeba jen statistiky africké a asijské populace. Kolaps produkce a spotřeby je jistý, jen se můžete těšit, že to postihne až vaše děti-vnuky - to podle toho, kolik vám je. ;-(

P. Rada 16.1.2023 10:05

Spíše je to projevem civilizační tragédie hominidů s neobvykle rozvinutým nadhledem. Tak jak to Zinga opakvaně předvádí tak i mnozí běžní lidé přeci běžně nechtějí uvěřit nepříjemné realitě tím spíše, čím více se jim jeví neodvratná.

Takový postoj k tísnivým dlouhodobostem, může mít i reálný pozitivní význam. Kdekdo z lidí takto odjakživa analogicky nerad otevře hovoří až spekuluje o svém konci a to přesto, že u všech jde o biologicky nevyhnutelnou realitu. Tím si život pravidelně zpříjemnujeme.

R. Vacek 16.1.2023 9:58

Angrešt zmizí, ale zase na druhou stranu se od roku 1961 zvýšila sklizeň jahod - plocha 4x a sklizeň dokonce 12x.

J. Hajský 16.1.2023 9:56

Statistika nuda je.... Ale zkuste si udělat křivku závislosti jak zvyšování teploty na Zemi koreluje se snižováním kriminalizace lidí, označovaných vulgárně za teplé, v jednotlivých zemích.

Podobně zavádějící je hledat souvislost s průmyslovou revolucí a zvyšováním globální teloty.

P. Rada 16.1.2023 9:56

V realitě je fotosyntetická produkce souší kriticky vázaná na nedostatek/přebytek vláhy. Negativně na rostoucí dynamiku podnebí. Ceny i kvalita potravin tomu všemu odpovídají ale nalhávat si v této generaci ještě vesměs můžeme něco jiného. To právě proto, že i zemědělský sektor dnes dominantně žene energetika avšak jen dočasně postavená na neobnovitelných zdrojích.

Za dob Malthuze nebyly zdaleka tak propastné rozdíly mezi lidmi ve spotřebě jak dnes kdy tento nepoměr i v průměru mezi zeměmi vzrostl energeticky a potažmo proto i potravinově na více jak stonásobek.

R. Vacek 16.1.2023 9:54

Máte tam uvedenou jak sklizeň, tak plochu. Proto není problém podívat se, jak se měnily výnosy. Třeba i u jednotlivých zemí.

M. Šejna 16.1.2023 9:51

Jo aha.;-)

Takže využívání fosilních paliv má vliv na klima?

;-D;-D;-D;-D

M. Šejna 16.1.2023 9:49

Zábavné je to, že překladatel Zinga, který sem léta psal o tom, že žádné oteplovani neexistuje a že to je podvod, tak sem dnes dal článek od blba, který nejenže tvrdí, že se otepluje, ale dokonce se díky tomu prý podařilo zachránit lední medvědy. ;-D

T. Hraj 16.1.2023 9:49

Ne, ne díky GO. Bengálský tygr nevyhynul kvůli tomu, že ruku v ruce se zvyšováním životní úrovně jde zpravidla i péče o životní prostředí. Růst životní úrovně (v posledních dekádách zcela bezprecedentní, zejména u velmi chudých) je způsoben především s 1) volným trhem a 2) levnou energií (tj. tou z fosilních paliv). Takže lze říci, že na záchraně bengálského tygra má značnou zásluhu využívání fosilních paliv. A to bez nadsázky.

J. Hajský 16.1.2023 9:47

Trochu diskusi odlehčím:

Není globální oteplování důsledkam větší propagace LGBTO+ komunity a větší tolerance k ní?

;-D

P. Rada 16.1.2023 9:46

Odkaz jste dal korektní ale obrázek z něj už korektně nekomentoval. To prostě proto, že udávaný růst produkce polí je úhrn ("total")... Tedy jde na vrub vypalování lesů a degradace půd přehnojováním a agrochemií. Bonita půd přitom celosvětově klesá a nejstrměji právě těch nově tvořených v tropických oblastech.

Konkrétně u nás jsme si takto agrochemicky také zvýšili výnosy ale zároven přiotrávily většinu spodních vod rezidui pesticidů, herbicidů... které se splavují řekami i do oceánů... kde sice úhrnná produkce zatím také roste ale jen při započítávání nárůstu s pobřežních sádek které se analogicky uměle hnojí...

Naposledy byla ČR potravinově zcela samostatná za Prvé Republiky. Od té doby rostoucí produkci kryje rozvoj agrochemie a fosforečných hnojiv z dovozu.

To co v oceánech roste je množství tam plovoucích plastů, které by se při pokračujícím vývoji mohlo zanedlouho váhově vyrovnat množství povoucích ryb.

T. Hraj 16.1.2023 9:42

Tak vidíte! Angrešt!!! Je neuvěřitelné, že ve veřejných médiích stále dostávají prostor popírači, kteří to bagatelizují. A při tom je evidentní a shoduje se na tom 97% vědců, že pokud okamžitě nepřestaneme pálit uhlí, jíst maso a nechávat právě nepoužívanou dobíječku mobilu v zásuvce, tak angrešt do 12 let zcela zmizí!

J. Hajský 16.1.2023 9:36

Nepřeháníte to s tou sebekritikou?

T. Hraj 16.1.2023 9:35

Chtěl jste asi říci: "Zase jeden exot, který se nedomnívá, že zeměkoule za 12 let shoří!", že?

M. Šejna 16.1.2023 9:34

Jo aha ;-D

Takže diky oteplování nemusíme v Arktidě pěstovat pšenici , což zachránilo lední medvědy ;-D;-D;-D;-D

M. Šejna 16.1.2023 9:28

Ano, ano, to dá rozum, že bengálský tygr nevyhynul díky globálnímu oteplování . ;-D

M. Šejna 16.1.2023 9:26

Přesně tak vy "matematyku". ;-D

CO2 je v atmosféře pouhých 0,042 %. :-P

To je tak nepatrné stopové množství, že to neumožňuje ani fotosyntézu. ;-D;-D

M. Hoblík 16.1.2023 9:23

Bože, zase jeden exot!

M. Šejna 16.1.2023 9:20

Ano, pravda o tom, že díky oteplovani se podařilo zachránit před vyhynutím tygra, lední medvědy a orla, tak tahle pravda opravdu bolí ;-D

Smíchy mě bolí bránice. ;-D;-D;-D;-D

L. Hančar 16.1.2023 9:08

Zapomněl jste na hlavní příčinu nárůstu zemědělské výroby, která vyvolala nekontrolovaný růst jistého druhu savců na Zemi. Tím byl vynález výroby močoviny jako základu dusíkatých umělých hnojiv na začátku 20. století. Tím byl opuštěn přirozený cyklus zemědělské výroby: lejno - rostlina - zvíře - lejno.........

R. Vacek 16.1.2023 9:06

Na tom, že s oteplením přichází doba hojnosti, se ale nedá vytřískat kapitál.

Jinak o tom, jak se mění úroda nebo i živočišné produkty, dávají dobrý přehled stránky FAO. Množství potravy roste dokonce rychleji než počet lidí. Tuším, že méně je angreštu a i s osly je to snad nahnuté:

https://www.fao.org/faostat/en/#data/QCL/visualize

L. Hančar 16.1.2023 8:55

Autor je optimista a používá rozum. Pohlazení duše poránu. Škoda, že pro podobný názor musíme sáhnout přes půl světa, soudím podle jména pod článkem.

P. Pepax 16.1.2023 8:53

S autorem souhlasím, ale zapomněl že lepší podmínky pro život přinesly i nebývalý nárust počtu zelených a jiných bláznů.

J. Pokoutný 16.1.2023 8:44

Nedělejte ze sebe metaRadu, když už jste tu jinde prokázal, že chcete-li, pak vám to i myslí. Pokud dokážu na menší ploše vypěstovat tentýž, resp. větší objem potravin, mohu si dovolit třeba přestat kácet džungli nebo ničit jiné biotopy. A tamní zvěř se může bez rušení lépe množit. Zkuste se podívat, kde všude byly před 150 lety v Čechách relativně intenzivně hospodářsky využívané oblasti ... a kde dnes.

R. Meišner 16.1.2023 8:40

život je nyní rozhodně příjemnější, než v malé době ledové--a klidně bych nějaký ten stupínek ještě přidal--průměr celé Země je cca 15 stupňů--je to zatraceně chladné místo ve vesmíru. stačí mírné ochlazení, a všichni tady zmrzneme na kost. takže tak, pane Rado. 8-o

M. Koutný 16.1.2023 8:36

S myšlenkami článku plně souhlasím, jen si dovolím jednu výhradu. Nárůst produkce kukuřice, jakož i jiných plodin, stejně tak jako nárůst užitkovosti hospodářských zvířat, příliš nesouvisí s klimatem, ale především s intenzivním šlechtěním a genetickým pokrokem.