21.5.2024 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

KLIMA: Slepota proti realitě

Klimatičtí demonstranti, kteří ničí umělecká díla a lepí se na ulice, aniž by poskytli sebemenší důkaz o svém strašení, projevují zhoubnou hloupost, slepou vůči skutečnému stavu světa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 16.1.2023 16:22

"Mysterium" podsouváte němcům nejspíše s vlastní neznalosti. Investovat má nejen v energetice cenu tam, kde je nejvyšší návratnost. Žádný soudný soukromý investor (vyjma psychopatických vládců) na světě do JE nikdy nikde neinvestoval a američané kterým JE běhá nejvíce od roku 1979 nepostavili žádnou. Jádro je totiž zejména v 3+ generaci pravidelně prodělečná investice vzhledem ke konkurenčním možnostem. Viz tabulky EROEI u nihž navíc upozornuji, že zde nejsou zahrnuty JE3+ generace.

https://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI

Japonci sice zažili Fokušimu ale se štěstím v neštěstí a to prostě proto, že po celou dobu havárie tam foukal vítr od pevniny nad pacifik. Přímořské podmínky se fakticky ukázaly tak investičně i bezpečnostně výhodné a to až tak, že Čína posléze pokračovala jen v přímořských projektech.

Německo má sice také vysokou zalidněnost ale naprostou většinou má JE alokované na kontinentu a při převládajících větrech směrem nad pevninu. Havárie nebo státně teroriskický počin by tak mohly eliminovat šance němců na návrat mezi světově významné země.

P. Dvořák 16.1.2023 16:19

Koleje nechat! Můžeme po nich rozvážet elektrickou energii do nabíjecích stanic.

M. Pivoda 16.1.2023 16:10

Jedno z největších mystérií ... (doplňuji po svém autora článku Jana Macháčka) je to, že do elektromobility dnes mluví každý, kdo má díru do řiti. Demokraticky!

Nejdůležitější je ale ten, do rozhoduje.

P. Pilík 16.1.2023 16:10

No dosud jsem vás měl za inteligentního člověka. Ale dokud budou Čechové, nevyhynou volové. A tak si to bebíčko pofoukejte.

M. Pivoda 16.1.2023 15:55

"Na každém šprochu, je pravdy trochu." Ano, ale jen trochu! Cituji:

Úplný konec jádra v Německu se blíží, elektroauta pojedou na „uhlí“. Lidé z elektráren už si našli nová zaměstnání.

Jedno z největších mystérií spojených s Německem je až náboženská posedlost Němců odporem k jádru. Nabízí se srovnání s Japonskem (poznámka Zbyňka Petráčka, LN 11. 1.), kde na rozdíl od Německa zažili Hirošimu a Fukušimu, a přesto tam budou investice do jaderné energetiky posilovat. ...

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/nemecko-jaderna-energie-elektrina-zeleni-elektrarny-vlada-scholz-spd.A230116_142140_ln_ekonomika_rkj

M. Šejna 16.1.2023 15:49

Jestli to nebude tím, že Mars je o 78 milionů km dál, takže tam dopadá 2,5x méně sluneční energie. ;-)

Ale to asi bude pro vás moc složité. ;-)

M. Pivoda 16.1.2023 15:32

A víte, kde vymysleli první ledničku? Nebylo to na Sahaře, kde bylo a je potřeba chladit snad největší, ale na jihu USA. Proč právě tam?

To byla otázka mým studentům v předmětu Inovace.

J. Hajský 16.1.2023 15:31

Všichni se mýlíme, jen vševěd Rada má pravdu

P. Rada 16.1.2023 15:22

Jak si Vy pane Kubáči vysvětlujete, že v průběhu dlouhých desetimilionů let třetihor vyznačujících se koncentrací CO2 na úrovni 400ppm a více, nebyla na planetě Zemi zdaleka tak bujná flora a na ní navazující fauna jak během Holocénu s průměrnou koncentrací CO2 jen kolem 260ppm?

Jak si vysvětlit, že dřív kočující lidé lidé ve stejnou dobu celosvětově vzájemě odděleně založili civilizace v době právě několika tisíciletí po ustálení klimatu od počátku Holocénu? Vždyt zde předtím stejný druh kočoval minimálně 60tis let a po tuto dobu ohledně pevných sídel nezanechal prakticky NIC!?

P. Rada 16.1.2023 15:05

"Blbé" je, že V.J. presentuje své "názory" výrokem o "slepotě proti realitě". V realitě článku ale sám důkazní věcnosti neguje. Hned v prvé větě např. tvrdí ...."aniž by poskytli SEBEMENŠÍ důkaz o svém strašení" ...

Copak v realitě neproběhla řada klimatických konferencí pořádaná na podkladě seriozních vědeckých dat? Nebyla účastníky konferencí lidu světa přislíbena řada reálných protiopatření k zmírnění vývoje a v zápětí poté skutek od dotyčných reprezentací neutek? Není takovéto jednání odpovědných a prakticky nejbohatších možné vnímat jako výsměch nejslabším?

To, že jedinci s miliard postižených reagují na nečinnost až politické podvody neadekvátně vzdorovitě až bouřlivě se mi sice nelíbí, nepodporuju je proto - ale vzhledem ke krajní hrozivosti vývoje pro budoucí generace stamilionů postižených je nevnímám tak dalece negativisticky jak V.J. který si zřejmě egoisticky libuje v momentální prosperitě na úkor šancí doposud nenarozených a falešně přitom argumentuje.

V. Chrastina 16.1.2023 15:03

Zapomínáte, pane Hančare, na guano, tím se dodnes hnojí na podporu výnosů zemědělských plodin. ;-D

V. Chrastina 16.1.2023 14:42

Nic naplat, zelení grétmani potřebují k prosazování svého klimaalarmismu třeba i lhát. Pravda o kysličníku uhličitém a jeho přínosu k úrodám zemědělských plodin jim leze na nervy, viz zarytého klimaalarmistu Radu. Ten se může z tohoto optimistického článku zcvoknout. Takže podobných článků více a větší kapky, abychom od zelených šibeničníků měli pokoj. Tož tak!!:-P

P. Kubáč 16.1.2023 14:17

Současná "katastrofální" koncentrace CO2 ve vzduchu je těsně nad 400 ppm. Růstové optimum rostlin je kolem 1200 ppm - protože taková byla hladina CO2 po celé třetihory. Nemluvě o tom, že v prvohorách byla koncentrace CO2 až 7000 ppm ( ZěměKoule začínala jako koule s atmoférou z dusíku, čpavku, methanu a CO2 - žádný kyslík )

Nemluvě o tom, že současné nízké hladiny CO2 - už tu taky jednou byly - vedly k době ledové a tzv. Permskému vymírání - mezi prvohorami a druhohorami - největšímu vymírání v historii ZeměKoule ( vyhynulo až 96% všech druhů ) - po tomto vymírání nám zbyly černouhelné zásoby "zuhelnatělých přesliček a plavuní" - a tedy uhlík, který byl původně ve vzduchu - vázaný pod zemí.

P. Rada 16.1.2023 14:11

Pane Wintere mám za to, že se s dlouhodobého hlediska ohledně efektivity tvorby potravin velice mýlíte.

Onen autor na své omyly nejspíše už mezi tím snad přišel protože od té doby je s daleko pokročilejšího poznání o metabolismech organismů známo, že klíčových biogenních prvků je více a optimu produkce odpovídá optimum jejich skladby.

Klíčovým prvkem optimalizace produkce pro pravidelnou nedostatečnost je na souších pravidelně fosfor a s ním dusík (Hqaber-Boschova syntéza od roku 1913) které tvoří základ hnojiv NPK.

Fosforečná hnojiva však synteticky produkovat dodnes nedokážeme a v tom tkví vleklý problém. Oxid uhličitý leží významem až někde ke konci plejády podstatnějších složek a může být spolu s ostatním přínosný navíc jen za podmínek přiměřené závlahy.

Nedostatková voda se tak např. v Africkém Sahelu stává podstatnou podmínkou limitující produkci potravin.

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3425158-muze-nastat-nedostatek-pitne-vody-a-potravin-musime-jednat-hned-rika-klem-z-ustavu

J. Lukavsky 16.1.2023 13:08

No máte pravdu, skoro celá Šumava a vůbec Sudety byly zemědělskou krajinou... a dneska to je les. Od Marie Terezie se plocha lesů podstatně zvýšila. Je to krásně vidět i na leteckých snímcích z První Republiky a dneska... nepoznáte to. J.L. end

J. Lukavsky 16.1.2023 13:04

"Za dob Malthuze nebyly zdaleka tak propastné rozdíly mezi lidmi ve spotřebě jak dnes" důkazem je, že počet lidí pod prahem chudoby se podstatně.... SNÍŽIL. Alespoň podle statistik myslím FAO.

J. Jurax 16.1.2023 13:03

Ano! A s rozvraceči zatočíme! Dopadne na ně tvrdá pěst dělnické třídy ... ech, čo to táram, zeleně uvědomělých magorů!. A svatá Gréta je dá do klatby ...

J. Jurax 16.1.2023 12:57

Prostě blb ... :-)

J. Jurax 16.1.2023 12:57

Protože ve studené Evropě jej na rozdíl od té Afriky uměli využít ... mj. i ke kolonizaci a částečnému zcivilizování té horké Afriky ... :-)

J. Jurax 16.1.2023 12:53

A neměli bychom tedy, abychom této katastrofě dnes zabránili, koleje zmíněné dráhy vytrhat? Zelení magoři by řičeli nadšením, možná i na brigádu by přišli ... :-)

F. De Winter 16.1.2023 12:31

Všem myslícím lidem je jasné, že jedinou nadějí pro svět jsou vědecké pokroky v zemědělství, které umožní, aby dva stvoly pšenice nebo kukuřice mohly vyrůst tam, kde dříve vyrostl jenom jeden. Jedná se o tíživý problém a při jeho řešení přišel německý vědec Dr. Riedel s neuvěřitelnými výsledky.

Jak všichni víme, absorbují zelené listy rostlin oxid uhličitý z atmosféry a ve složitém procesu produkují cukry na výživu rostlin. Dr. Riedel přišel s nápadem, jak urychlit růst rostlin tím, že jim dodá více oxidu uhličitého.

Dr. Riedel vymyslel proces na zachycování oxidu uhličitého z železářských pecí, který si nechal patentovat. Vedle pecí postavil tři skleníky, ve kterých pěstoval stejné rostliny za stejných podmínek, ale pouze do jednoho skleníku přiváděl oxid uhličitý z železářských pecí.

Výsledky ohromily samotného autora projektu. Několik dní po zahájení testu měřily listy skočce obecného pěstovaného ve skleníku s extra oxidem uhličitým 90 centimetrů, zatímco největší list téže rostliny ve druhém skleníku měl pouze 45 centimetrů. Rajčata ve skleníku s oxidem vážily o 175% více než v ostatních sklenících.

Na základě těchto výsledků se zdá, že nemůže být pochyb o tom, že vyšší obsah oxidu uhličitého ve vzduchu je efektivnější a levnější způsob, jak zvýšit výnosy plodin, než hnojení půdy.

Vyšlo v novinách The Bunbury Herald, Austrálie 1922.

J. Semrád 16.1.2023 12:19

Pane Šejno označit někoho za blba zřejmě jen proto, že dotyčný má odlišný názor, může opravdu jen člověk mdlého ducha.

P. Dvořák 16.1.2023 11:58

No vidíte. Dnes by bylo katastrofou i zásobování uhlím ;-D

P. Dvořák 16.1.2023 11:57

VIZ moje odpověď pod článkem Británie se hroutí.

J. John 16.1.2023 11:44

Proč je ccenzurovaná informace, že v maďarském referendu se proti "sankcím" uvaleným na Rusko Evropským Svazem vyslovilo 97% občanů?

I. Krahula 16.1.2023 11:28

Bengálskému tygrovi prospělo i zdražení kulových nábojů.

V. Kolman 16.1.2023 11:13

Jestli mě paměť neklame, tak v atmosféře Marsu je toho prokletého sodovkového plynu cca 97% a žádnej hic se tam nekoná;-D;-D;-D

M. Šejna 16.1.2023 11:10

vy jste si toho indického blba spatně přečetl.

On tvrdí, že díky nástupu současného oteplování se všechno zlepšilo a počet lidí se zvýšil osmkrát.

Vůběc ale nevysvětlil, proč se nástup průmyslové revuluce udál ve studené Evropě a nikoli v horké Africe.

F. De Winter 16.1.2023 11:02

Katastrofální odlesňování Moravy zastavilo až zprovoznění Ferdinandovy železnice v polovině 19. století. Ta propojila Ostravu a Vídeň a umožnila zásobování Moravy uhlím.

T. Hraj 16.1.2023 10:56

Sklizeň nemá co růst, když se globálně otepluje! Konec světa si rozvracet nedáme!