29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

KLIMA: Povodeň je v Česku doma

Praotec Čech se při svém putování zastavil na hoře Říp a krajina lesů, luk a řek ho zaujala natolik, že se zde i se svou družinou usadil. Rozmanitost zdejší krajiny je podmíněna střídáním ročních období, střídáním různých typů a projevů počasí. Pro mírné klima střední Evropy povodně byly, jsou a budou běžným jevem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Němec 6.6.2013 17:56

Změnu jsme zavinili my lidé.

Do lesů vjela těžká technika, zrušila vysoký mechový a listový příkrov, který ve velkém množství nasával dešťové srážky, zemědělci udusali technikou pole, která se stala vodu nezadržující masou a nakonec mnoho půdy která vsakovala vodu jsme zastavili a zabetonovali. Takže to je ta změna klimatu!

Z. Švrček 6.6.2013 11:59

Já bych tak mocné síly jako je klima nevzýval

Stačí kouknout, co všechno člověk v éře "poručíme větru dešti" zapomněl z moudrostí předků a co naopak ještě s Evropskou unií prohloubil.

Les: těžší a těžší technika, stržený a zničený mech a podrost, svážnice na každých pár metrech. Voda nevsakuje, hrne se těmi hluboce vyjetými koryty a stéká rychle do vodotečí. Stále obnovované monokultury smrku taky udělaly své. Dříve, aby les "pustil vodu" muselo pršet ne dva-tři dny, ale týden, až 14 dní. nyní při dny a voda stoupá.

Pole: velké lány energetické kukuřice, řepky, řádkování nikoliv po vrstevnici, ale z kopce dolů. Na velkých plochách se technika používá tak aby se vyplatila a ne aby se hledělo, co s polem udělá voda! Eroze je tady raz dva. Po družstvech zůstaly velké lány, malá políčka s remízky vzal čert asi již nenávratně. Nevhodnou skladbu plodin ovlivňuje ekonomika, která je křivena dotacemi EU do alternativních zdrojů.  Nevhodně užívaná pole pak vodu neudrží, voda bere s sebou svrchní půdu a to jen dál snižuje schopnost vsakování vody.

Betonové a asfaltové plochy převažují nad použitím zatravňovacích dlaždic tam, kde už to musí být, rezignovali jsme na udržení vody v krajině a snažíme se ji dostat do koryt a pryč. Místo hospodaření s vodou v malém stavíme velké přehrady. To je řešení následků a ne příčin. Naco bude přehrada třeba v Nových Heřmínovech, když dnes znova a znova přeorávaný les neudrží vodu a jednou opět příjde taková povodeň, která i tuto přehradu ohrozí, nebo přinutí maximálně vypouštět - co bude s těmi obcemi pod přehradou pak? 

Nemyslím, že klima se nemění, ale pochybuji, že člověk této změně PRIMÁRNĚ napomohl až tak dalece. Čemu ale člověk napomáhá, je nepřízpusobení se, neexistence prevence důsledků této změny, které nerouzumným hospodařením v zemědělské krajině a  v lesích umocňuje, místo aby se na změny adaptoval. Úkolem člověka však je se adaptovat, ne s živly bojovat. Kdo se adaptuje přežívá, kdo ne, vymírá. To platí pro člověka stejně, jako pro dinosaury.     

J. Salek 6.6.2013 13:49

Re: Já bych tak mocné síly jako je klima nevzýval

Souhlas

P. Rada 6.6.2013 14:39

Re: Já bych tak mocné síly jako je klima nevzýval

Nemusíte si myslet pane Švčeku zda se klima mění. Ono se bude stejně měnit podle zákonitostí pro něj platných. Ty mocné síly už jsou v pohybu. To, že současná povoden je však jen důsledkem změny klimatu nikdo nikdy jednoznačně nedokáže. Podobně tak niky nikdo nedokáže že Sandy byla ovlivněna klimatickou změnou - ale míra škody takovou otázku vyvolává. Jinou věcí je statistické vyhodnocení a pravděpodobnosti jevů.

Považuji z důvodů fyzikální schody podstaty jevů za pravděpodobné, že panuje shoda faktů rostoucíjho oteplení planety a s toho plynoucí klimatické změny, spomalujícího dosud dominantního západního proudění nad Evropou (ale i USA..). Právě v důsledku výrazného odtávání Arktidy se výrazněji mění dynamika synoptických útvarú v těchto oblastech. Daleko jednoznačnější to vše bude za pár desetiletí až se tyto jevy  statisticky důkladněji vyhodnotí. Kdo ale nechce čekat - může přemýšlet co je ve shodě s předpovědmi a co v rozporu a proč..

Praktičtější problém má současný vytopený občan. Někdo ho může utěšovat, že už se to nestane, že to byla náhoda, .... , že to zpraví pojistka...

Já se ale přikláním k tomu, že ani rok 2002, 2006 nebyly "náhody" ale výrazy rostoucí pravděpodobnosti výskytu projevů měnícího se klimatu. S růstem vypočítané průměrné teploty planety, porostou u nás rychleji některé jevy než by odpovídalo jen místním změnám teploty. Zažijeme pravděpodobně více extrémního sněhu i mrazu, horka i povodní než v minulých tisíciletích proto že počasí u nás bude častěji pod vlivem opačných typů proudění. To je dáno poklesem převládajícího západního poudění přinášejícího v zimě teplo v létě chlad ale sotva kdy extrém. Nad našim územím ale absolutní jistotu v této změně nebude mít nikdy nikdo a to je pro notorické pochybovače živná půda jejich seberealizace..

R. Langer 6.6.2013 14:46

Re: Já bych tak mocné síly jako je klima nevzýval

Aha, tak "ty mocné síly jsou už v pohybu"? A ony jako někdy stály? Ony se někdy nehýbali? Hmmm, to jsou věci... :-D

P. Rada 6.6.2013 15:02

Re: Já bych tak mocné síly jako je klima nevzýval

Pane Langere E =  M,C2 ... A analogocky energie roste s teplotou, rychlostí pohybu... a Vám asi uteklo nejen to, že planeta se v posledním století oteplila - že?

J. Jurax 6.6.2013 22:02

Re: Já bych tak mocné síly jako je klima nevzýval

No, a jak máme reagovat? Cpát nepředstavitelné sumy do boje proti emisím CO2 - což je ekvivalent vyhazování bankovek platné měny do misgrubny -  nebo za řádově menší sumy se s vrtochy klimatu vyrovnat přizpůsobením? A případně i jejich využitím, je-li to technicky reálné?

D. Streit 6.6.2013 11:21

Podnebí se mění, ale nemůže za to člověk a už vůbec ne CO2

Změna podnebí má zřejmě své cykly, dané přírodními zákony, ale i nepředvídatelnost danou obrovskou komplexitou.

Změna podnebí má vliv na charakter srážek. Těch výjimek, kdy se větší srážky koncentrují do kratšího časového období, viditelně přibývá. To člověk neovlivní. Místo toho by se měl koncentrovat na to, zda dokáže ovlivnit absorpci a průtoky vod, což zatím ovlivňuje pouze negativně. V této věci by měl být akceschopnější v prevenci, nejen mezi povodněmi odstraňovat stále dokola škody. Bude to stát peníze, ale je to nutné. Třeba místo šílenství kolem CO2, biopaliv a podobných kontraproduktivních nesmyslů.

http://streit.blog.idnes.cz/c/346451/Sociokratura-povodni-I-komuniste-by-uz-prevenci-zvladli-lepe.html

P. Rada 6.6.2013 14:58

Re: Podnebí se mění, ale nemůže za to člověk?!

Kolem CO2 podle mého názoru nepanuje (ve vědě) "šílenství" ale shoda v jeho radiačně aktivních vlastnostech.

Vzhledem ke koncentraci a zpětným vazbám pak panuje jen nejistota v míře působení na klima ale jistota v tom, že působí také jako jako oteplující faktor.

To co je spíše  "šílené" je celosvětový postoj k životu, založený především (80%) na fosilní nevratné a vyčerpatelné hypotéce a dosavadní praktická ignorace externalit tohoto procesu která vede ke změnám atmosféry oceánů i pevnin.

Těžíme milionkrát rychleji to co umožnuje náš život - bez ohledu na dopady. Tomu já říkám historicky neopakovatelný projev společenské šílenosti.

Važme si toho za co člověk může. Až za nic nebude moci - stane se BEZMOCNÝ se všemi důsledky. Zatím má ale planetu podmaněnou a navzájem na sebe míří tisícovkami jaderných hlavic které vše živé dokáží změnit v popel. Situace se mu ale jak vidno tu a tam zčíná vymykat s podkontroly.

J. Kadeřábek 6.6.2013 15:39

Re: Podnebí se mění, ale nemůže za to člověk a už vůbec ne CO2

Ke stejnému názoru asi přišli i Němci když zavírají bezemisní JE a náhradou za ně spouštějí nově stavěné uhelné elektrárny gigantických výkonů. Asi to CO2 z jejich elektráren nic globálně neotepluje. Vadí pouze Počerady a další české elektrárny.

J. Jurax 6.6.2013 21:58

Re: Podnebí se mění, ale nemůže za to člověk a už vůbec ne CO2

Echt německý CO2 je jiný, lepší, globálně neteplící, prostě vychovaný. Protože kdyby tomu tak nebylo, němečtí zelení by pištěli jak vyorané myši, že globální teplení způsobí planetární kstastrofu. Ale oni drží huby ... címpak to asi je? Že by - ač je to velmi nepravděpodobné -dostali rozum? To by se udál zázrak ...

P. Joch 6.6.2013 9:43

proc se vykopávkám říká vykopávky?

Napadlo vás někdy proč je ten starobylý můstek ve stanici metra Můstek tak hluboko pod zemí?

Proč je hradiště Mikulčice celé pod zemí, proč v centru Vídně, nebo Uherského Hradiště jsou při rekonstrukcích nalézány bývalé komunikace a zdi několik metrů pod zemí?

Tato města leží, nebo ležela u velkých řek a staré vrstvy zanesly náplavy. Těch povodní v minulosti bylo mraky, jen se o nich tolik nepíše. To spíše 20 století bylo vyjímkou, na kterou jsme si zvykli jako na normu, protože v tu dobu se začalo systematicky měřit a počítat.

Navíc ve středověku byla krajina daleko více odlesněná než v současnosti, dříví se používalo jako jediný zdroj tepla a hlavní zdroj energie.

Problém je, že většina klimatologů nemá vůli k hlubšímu studiu historie, protože by to mohlo otřást jejich dogmata.

J. Salek 6.6.2013 9:21

Tolasz

Za tu poznamku o tornadu v Oklahome by mel pan klimatolog vratit diplom. Spis by mel se mel zamyslet proc meteorologove nepodali presnejsi informace o srazkach a nebezpeci povodni. To by snad vodohospodarum umoznilo pred povodnemi vice upoustet prehrady a nemuseli by se bat ze kdyz srazky neprijdou tak zustanou bez vody. 

J. Štrobl 6.6.2013 9:16

Pane autore, a což takhle se věnovat jinému povolání.

Jsou přece i jiná povolání, ve kterých byste třeba na rozdíl od klimatologie vynikl. Například odvoz odpadků, čištění ulic, stavba protipovodňových zábran (s lopatou v ruce, ne proboha projektování), stříhání trávníků a tak podobně. S Vaší filipikou můžete tak ještě uspět u politiků, kteří mají vzdělání na právech v Plzni a podobných školách, nikoliv však u logicky uvažujících lidí. Buď bych Vám tedy poradil změnu zaměstnání nebo přerušení kontaktů s ekologicko-vyděračskou loby.

M. Bezouška 6.6.2013 8:58

tragické je

když odborník, v tomto případě klimatolog, staví na odiv téměř absurdní neznalost svého vlastního oboru. Nebo ty věci zná, ale účelově, případně z jiného důvodu, lže. Nevím, co je horší, asi to druhé. Těm, kteří případně pochybují o oprávněnosti tohoto hodnocení doporučuji, když ne k četbě tak alespoň k prolistování, knihu, která vyšla v roce 2003, "Velká kniha o klimatu zemí koruny české" autorů Cílek, Svoboda, Vašků. Případně pak další související publikace těchto i jiných autorů. Oni shromáždili ohromné množství historických údajů, patřičně je zpracovali a předložili veřejnosti výsledky. Které se dost liší od oficiálních blábolů klimatologů druhu pana autora. Čistě pro zpestření - víte, že v roce 1872 dosáhla Vltava v Praze průtoku přibližně stejného jako letos a že příčinou nebyly dlouhotrvající deště, nýbrž jedna (poněkud větší), asi čtyři hodiny trvající bouřka, která se snesla na v podstatě maličkém území Brd, ohraničeném zhruba místy Beroun, Příbram, Rokycany Rakovník?  To by byla, v dnešním podání, anomálie jako hrom!

M. Šejna 6.6.2013 9:18

Re: tragické je

ta bouřka tehdy trvala 7 hodin a nikoli 4 hodiny. A opakovala se dvakrát po sobě. Každopádně tehdy Prahu spláchla nárazová povodňová vlna trvající jeden den. Letos nebo předtím v roce 2002 se povodeň drží několik dnů.

M. Bezouška 6.6.2013 10:20

Re: tragické je

pane Šejno, bouřka netrvala 7 hodin (i když údaje se různí) a neopakovala se, bylo to "jen" jedno odpoledne (viz sborník, vydaný museem v Berouně). Lze druhou vaši poznámku chápat tak, že déletrvající deště jsou větším "výstřelkem" počasí než stejně nebo více vydatné krátkodobé a ještě místní srážky? Jak definujete "délku" povodně - trvání srážek plus následný odtok vody nebo jak?

J. Křivánek 20.8.2013 1:40

Re: tragické je

Šejna ty si demagogický blb. Diskutovat s tebou je jako si otírat hovno do kterého člověk šlápl. Smrdí to je to nechutný a stejně to k ničemu nění.

M. Šejna 6.6.2013 8:53

četnost povodní

četnost povodní v posledních letech je opravdu výrazně vyšší. A nepochybuji o tom, že to má cosi společné s globálním oteplováním. Jen vidím příčinu jinde. Tou příčinou je skutečnost, že Arktida se otepluje rychleji, než Evropa a Evropa se zas otepluje rychleji než tropy. Vzniká tak menší teplotní rozdíl mezi tropy a Arktidou. Když se zmenší teplotní gradient, zmenší se i rychlost proudění. Všechny tlakové útvary se tak zpomalují. No a když pak přes Evropu přechází tlaková níže, jako v minulých dnech, tak prostě nepospíchá. Místo aby pršelo 3 dny, tak prší 6 dnů.

J. Salek 6.6.2013 9:17

Re: četnost povodní

tato logika ma jen malou chybicku. Arktida je v poslednich mesicich anomalne chladna. Povodne maji spis neco spolecneho s krajinotvorbou, plodinami pestovanymi na polich atd. Take cele letosni jaro bylo anomalne chladne a bohate na srazky. Tudiz je zrejme nasakla puda nepobrala tolik vlahy co normalne. Jakou spojitost s timto ma globalni oteplovani je mi zahadou.

M. Šejna 6.6.2013 9:21

jistě pane Šálku

poraďte mi, jak krajinotvorbou zamezíte letošní povodni. Ve středočeském kraji spadla za pouhých 6 dnů třetina ročního průměru srážek. Zajímalo by mě, jaká krajinotvorba by zabránila povodní po takto silných deštích.

J. Salek 6.6.2013 10:19

Re: jistě pane Šálku

Pokud misty spadne 100mm srazek za par dnu tak se to urcite nekde musi projevit. Je ale rozdil pokud ty srazky spadnou na zastavenou plochu, do lesa nebo na pole s ruznymi plodinami. Dale je rozdil jak se voda z techto ploch odvadi. Budto se neodvadi vubec, nebo jen pomalu, nebo se pomoci melioraci, hrazi, rovnych uzkych a hlubokych koryt odvede velkou rychlosti. Vice hrazi a regulace znamena i vyssi hladinu. To je i odpoved na vasi otazku.

R. Langer 6.6.2013 14:48

Re: jistě pane Šálku

To je na pana Šejnu moc složité, on přece ví, že za to může "klima"! :-D

J. Křivánek 20.8.2013 1:40

Re: jistě pane Šálku

Šejna ty si demagogický blb. Diskutovat s tebou je jako si otírat hovno do kterého člověk šlápl. Smrdí to je to nechutný a stejně to k ničemu nění.

J. Křivánek 20.8.2013 1:39

Re: četnost povodní

Šejna ty si demagogický blb. Diskutovat s tebou je jako si otírat hovno do kterého člověk šlápl. Smrdí to je to nechutný a stejně to k ničemu nění.

I. Lyčka 6.6.2013 8:49

Před 40 lety byly u nás povodně každý rok.

Ostravice se vylila z břehů každoročně, jednou vzala i most, za 20 let u nás ubrala asi 15 metrů břehu. Kdysi byly po obou stranách gabionové hrázky (neznám přesný název), které vodu odrážely do středu řečiště. Přišlo Povodí Odry, řeku narovnalo, položilo na břehy velké kameny a postavilo přehradu v Šancích. Povodní ubylo, nicméně i tak se opakovaly, akorát méně často. Tak nevím, kde autor bere názor, že povodně ustaly. Mimochodem, když Ostravice strhla starý most, vojáci postavili provizorní, který vydržel 20 let, a když pak postavili nový a chtěli to "provizorium" strhnout, tak s tím měli hóódně práce, jak byl pevný :o)

M. Šejna 6.6.2013 8:55

Re: Před 40 lety byly u nás povodně každý rok.

Povodně nejsou to, že se jednou ročně rozvodní jedna malá říčka. U nás na chalupě se potok divoce rozvodní několikrát za rok. Povodně z toho ale nejsou.

I. Lyčka 6.6.2013 11:45

Re: Před 40 lety byly u nás povodně každý rok.

No, máte pravdu, že takové velké povodně opravdu nejsou často, nicméně místně jsou následky v postižených oblastech podobné.

J. Křivánek 20.8.2013 1:40

Re: Před 40 lety byly u nás povodně každý rok.

Šejna ty si demagogický blb. Diskutovat s tebou je jako si otírat hovno do kterého člověk šlápl. Smrdí to je to nechutný a stejně to k ničemu nění.

R. Langer 6.6.2013 8:24

Už se těším,

až zase bude příštích 5 let sucho, že za to také bude moct globální oteplování (vlastně změny klimatu). Alespoň tak se to tvrdilo v těch letech, co bylo sucho. Já si ale stejně furt myslím, že za to může špatný počasí... :-P