30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

KLIMA: Povodeň je v Česku doma

Praotec Čech se při svém putování zastavil na hoře Říp a krajina lesů, luk a řek ho zaujala natolik, že se zde i se svou družinou usadil. Rozmanitost zdejší krajiny je podmíněna střídáním ročních období, střídáním různých typů a projevů počasí. Pro mírné klima střední Evropy povodně byly, jsou a budou běžným jevem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 6.6.2013 22:26

Re: Už se těším,

ˇpatný počasí - to je ale naprosto nevědecký názor, který v IPCC neodhlasovali a neschválili -  na to grant nedostanete :-)

A. Bocek 6.6.2013 7:59

Co velí Zdravý Selský Rozum :

1. Obnovit chov skotu a prasat na podestýlce a hnojit pole výhradně chlévskou mrvou. Stébla obilovin a hnůj jsou živnou půdou pro žížaly a ty nejvíce pomáhají zachytit vodu v krajině.

2. Přestat pěstovat kukuřici na svažitých terénech ( povrchový kořenový systém , žádné spodní patro), obdobně to platí pro řepku olejku.

3.Přestat pálit klest v elektrárnách, dřevo v lese roste na dřevě.

M. Šejna 6.6.2013 8:46

jistě, pane Bočku

obnovme chov prasat a hned přestane pršet.

U nás jižně od Prahy napršelo od čtvrtka do pondělí zhruba 200 mm vody. To je víc jak třetina ročního průměru. A spadlo to za pouhých 6 dnů. Na takový nápor neexistuje žádná ochrana. A chov prasat už vůbec ne.

A. Bocek 6.6.2013 9:03

Re: jistě, pane Bočku

Poměr  nasákavosti pole hnojeného chlévskou mrvou, ku poli hnojeného synteticky je 2 : 1.

M. Šejna 6.6.2013 9:22

Re: jistě, pane Bočku

to ale neřeší případ, kdy za 6 dní spadne třetina ročních srážek.

A. Bocek 6.6.2013 9:42

Re: jistě, pane Bočku

Jestliže  by každý obdělávaný hektar půdy navíc pohltil jen 1/4 ze spadlého množství v každém potůčku by se to projevilo a primátoři by neměli co řešit . Jinak jsem zažil povodně v 96 a 97 na Bruntálsku a vím co to je když pole nesaje a les pouští vodu.

J. Salek 6.6.2013 10:29

Re: jistě, pane Bočku

Zda se ze panu Sejnovi to nevysvetlite. U nich na potoce se zvysi prutok po kazdem desti, ale povodne z toho nejsou. Za soucasne povodne nemuze ani tak pocasi, jako chybna krajinotvorba a staveni hrazi kde se da. 

A. Bocek 6.6.2013 11:18

Dejme tomu Lakatoš,

( lesní kolový traktor) při své činnosti dokáže lehce zmeliorovat hektar  lesa za den. Když překecá hajného nemusí po sobě urovnávat.

J. Křivánek 20.8.2013 1:39

Re: jistě, pane Bočku

Šejna ty si demagogický blb. Diskutovat s tebou je jako si otírat hovno do kterého člověk šlápl. Smrdí to je to nechutný a stejně to k ničemu nění.

M. Dvořák 6.6.2013 7:40

Pár otázek

Mimochodem pane Radime Tolazsi, jaké vy vydíte řešení? Uhlíková daň? Řepka? Snižování CO2? Zastáváte názor že až do sedumdesátých let se dá oteplování vysvětlit přirozenýmy cykly a pak už za to může člověk?

J. Vyhnalík 6.6.2013 16:36

Re: Pár otázek

Ten článek mi přijde velmi rozumný. Autor navrhuje klima a počasí sledovat a studovat, abychom na jeho proměny mohli co nejlépe reagovat.

D. Maňhal 7.6.2013 8:57

Re: Pár otázek

Pan autor si možná říká o grant, nebo bojuje za nezrušení svého pracoviště. V každém případě mi připadá, že je hmotně zainteresován.

J. Vyhnalík 7.6.2013 12:44

Re: Pár otázek

To nejspíš je, ale to zpravidla platí pro odborníky v jakémkoliv oboru. Podstatné je, posuzovat to, co napsal.

Moderní klimatologie je relativně mladá a rychle se rozvíjející věda. Způsobily to pokroky ve sledování atmosféry v souvislosti s rozvojem letectví a kosmonautiky, spolu s nástupem opravdu výkonných počítačů, umožňujících počítat komplexní fyzikální modely. A je v podstatě jedno, jestli jde o klimatologii, meteorologii, hydrologii, či jakýkoliv další s příbuzných oborů.

Na jednu stranu to vedlo ke vzniku klimaalarmismu, kdy vědci ve snaze přijít s velkým objevem publikovali všechny objevené změny klimatu hned jako nějaké obecné trendy a chytli se toho politici. Na druhou stranu je fakt, že klima se neustále mění a vyvíjí a k pochopení těchto procesů nás čeká dlouhá cesta.

Rozhodně mi přijde sympatičtější ucházet se o podporu střízlivým a objektivním popisem skutečnosti, než nějakým klimaalarmistickým strašením.

M. Dvořák 6.6.2013 7:35

Klima se bude měnit neustále

Je strašně zajímavé porovnávat dva pohledy klimatologů. Když klimatolog řekne, že se celosvětově otepluje klima a obyčejný člověk mu odpoví, že byla strašně dlouhá zima a že je chladné jaro, tak klimatolog vyřkne: "Nespojujte klima s počasím, to jsou dvě diametrálně odlišné věci"....

Ale jakmile se to klimatologovi hodí do krámu, tak najednou počasí ať už extrémní či nikoli s klimatem souvisí......

V minulosti, když byly povodně, člověk neměl tolik majetku a nebyla všude TV NOVA, CNN a klimatologové se svými teploměry, tak se tolik neřešilo jako dnes.

Dneska je to vše bulvár a čím víc kdo natočí vody do záběru tím lépe. Pokud bude díky uhlíkové dani stoupat cena uhlí a plynu, nedivme se obyčejným lidem, že jezdí víc a víc kácet dřevo našich lesů. Lesy vždy byly tou houbou, která v sobě dlouhodobě vázala vodu. A především mít dům aspoň 200 metrů od vody... Pokud žiji hned u vody, tak s tím prostě musím počítat...

Klima se bude měnit neustále, a na nás je se přizpůsobit.

I. Schlägel 6.6.2013 8:03

Re: Klima se bude měnit neustále

Přesně tak. A v rámci přizpůsobování se bychom měli investovat právě ty peníze, které nesmyslně utrácíme bojem s CO2.

O. Istvanfy 6.6.2013 8:43

Re: Klima se bude měnit neustále

Dávať do súvislosti zmenu klímy s povodňami je nezmysel. Jediné čo sa dá zrovnávať je klíma a množstvo zrážok. Pri rovnakom množstve zrážok totiž môže byž povodeň obrovská alebo nepatrná v závislosti od stavu protipovdňových opatrení. V Ľubietovej boli po dva roky za sebou veľké povodne. Potom opravili dlho neudržiavané brehy potoka a je pokoj.

J. Salek 6.6.2013 10:33

Re: Klima se bude měnit neustále

Kdyz v zaplavovem uzemi jsou levne pozemky a stat vam stejne skody zaplati. Ani pojistku nepotrebujete.

J. Vavruška 6.6.2013 6:36

Komická předpojatost

"Oteplování" je v článku ten jediný zajímavý jev, zatímco "pokles" (proč ne "ochlazování"?) nebo "stagnace" jsou podle autora pouze "dočasné přerušení".

Proč tedy není "oteplování" taky pouze dočasné, když je vždycky období "oteplování" střídáno obdobím "poklesu", a to asi tak posledních 5 miliard let.

Pan Tolasz se sice snaží vypadat vědecky, ale mluví jako politik. Když si pustíte Zaorálka, uslyšíte velmi podobný přístup, jenom v jiném oboru.

M. Šejna 6.6.2013 8:29

pane Vavruško

tak si klidně tvrďte, že se otepluje jen dočasně, zatímco stagnace a globální ochlazování budou podle Vás tím jediným zajímavým jevem. Jen byste si měl uvědomit, že ta "zajímavá" období stagnace a ochlazovaní jsou mnohem slabší, než ta "nezajímavá" dočasná období oteplování.

J. Křivánek 20.8.2013 1:44

Re: pane Vavruško

Šejna ty si demagogický blb. Diskutovat s tebou je jako si otírat hovno do kterého člověk šlápl. Smrdí to je to nechutný a stejně to k ničemu nění.

Z. Fajt 6.6.2013 6:19

100?

Proč to sledujete pouze za posledních 100 let? Jak by to vypadalo za posledních 300 let?

M. Šejna 6.6.2013 8:57

pane Fajte

myslíte od roku 1713?

Tak to Vám klidně sdělím. Kolem roku 1713 končila malá doba ledová (Maunderovo minimum) od té doby se s občasnými přestávkami stále otepluje.

R. Langer 6.6.2013 14:49

Re: pane Fajte

Hm, to už to CO2 produkujeme tak dlouho?

J. Křivánek 20.8.2013 1:41

Re: pane Fajte

Šejna ty si demagogický blb. Diskutovat s tebou je jako si otírat hovno do kterého člověk šlápl. Smrdí to je to nechutný a stejně to k ničemu nění.

P. Boublíková 6.6.2013 4:58

Dotaz (na autora článku)

Píšete: "Teplota zůstává na vyšší úrovni než v předchozích desetiletích a to se musí někde projevit a projevovat. Například v extrémních projevech počasí – jsou častější a intenzivnější."

Dotaz zní: PROČ se vyšší teplota projevuje v extrémních projevech počasí? (Předpokládám, že existuje njaký model, který je schopen toto tvrzení vysvětlit.)

I. Schlägel 6.6.2013 8:06

Re: Dotaz (na autora článku)

Počítačových modelů je spousta. Některé z nich jsou navíc velmi dobře honorované z veřejných peněz, některé téměř vůbec. Schválně, které asi "oficiálně" platí?

M. Šejna 6.6.2013 9:01

paní Boublíková

modely nejsou ani potřeba. Důvod je velmi jednoduchý:

Arktida se otepluje rychleji než tropy, takže vzniká menší teplotní gradient a tím se zpomaluje rychlost tlakových útvarů. Následkem toho nad Evropu déle prší, nebo se déle drží tlaková výše (viz březen).

R. Jonák 6.6.2013 9:24

Re: paní Boublíková

Jak tak na to koukám, tak si vzpomínám, že jeden takový odborník Šejna tady byl už za socialismu, nejste to vy anebo jeho příbuzný? Myslím, že máte stejně "chytré" názory.

P. Rada 6.6.2013 14:07

Re: pane Jonáku

"Chytrost" spočívá v respektování fyzikální podstaty kterou odhalili už naši dávní předkové ale Vám interpretace tohoto zřejmě dosud na rozdíl od pana Šejny uniká.

Vzdušná hmota se totiž snaží zachovat svou hybnost. Planeta se ale otáčí a už pan Coriolis kdysi přišel na to, jak se takto zakřivují dráhy voných těles na zemském povrchu ... http://cs.wikipedia.org/wiki/Coriolisova_s%C3%ADla ...

Podívejte se posléze i na všeobecný model cirkulace atmosféry, ktrerý s tohoto vychází a zkuste domyslet co se pravděpodobně stane posílí-li proudění v polární bunce. Proudění tam posiluje/mění se v závislosti na změně albeda oblasti.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Glob%C3%A1ln%C3%AD_cirkulace_atmosf%C3%A9ry

Když si toto pročtete - či lépe nastudujete - budete o trochu chytřejší a svou dosavadní hloupost nebudete už třeba muset schovávat za posměšky skrze schodu jmen. Nestálo by Vám to za trochu námahy?

R. Langer 6.6.2013 12:40

Re: paní Boublíková

Aha, no prima, ještě že v tom máte tak jasno, pane Šejno... :-D