3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

KLIMA: OSN volá po světové totalitě

Celá ta hysterie kolem působení člověkem vypouštěného CO2 je obrovský podvod. Nejde ani o klima, ani o záchranu planety, jde o prachy a o moc. Mnozí socialisté touží po světové vládě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Novotný 27.12.2018 17:08

Re: S použitím selského rozumu a fyziky z gymplu

Pane Rado,

neosočujte diskutujícího, že chyběl na gymplu v hodinách přírodovědně zaměřených hodin - jak víte, že studoval gympl? (ne každý absolvent gymplu a dokonce i VŠ není zárukou, že tématu rozumí). On někdy selský rozum má větší váhu než středo nebo vysokoškolské vzdělání. (Vy budete toho zářným příkladem; a to ani nevím, co jste studoval, ale selským rozumem rozhodně neoplýváte). K těm sopkám - jak chcete doložit ty Vámi uváděné hodnoty o emisích všech sopek světa? Vy jste Bůh, že víte, že "Dlouhodobé důsledky sopečné činnosti udržovali vždy planetu živou tím,

že sytily její atosféru kysličníkem uhličitým podobným tempem jak jej

oceány ukládaly na dně v usazeninách". O tom víte prdlajs a i geologové, kteří se tím zabývají, mají pouze omezená data a v podstatě tyto jevy odhadují.

Takže buďte slušný, je vánoční čas, Lupen

J. Lepka 27.12.2018 17:08

Re: přesně tak, pane Lepko - přírodní požáry

tak třeba každou zimu v Indii a jistě to nebude jediná země. Ostatně na mnoha místech naší matičky planety se používá k vaření dřevo či dřevěné uhlí, Madagaskar je už bez stromů. Není tomu tak dávno, co se tamějším lidem rozdávaly solární vařiče, ovšem už nikdo jim neřekl, že se nesmí postavit do stínu.

Nicméně ještě k uhlíku, za jednu z nejpřesnějších metod datování minulosti je radiokarbonová metoda, využívající C14 a jeho poločas rozpadu, Víte, jak dopadly pokusy určit stáří u škeblí a mušlí?

P. Novotný 27.12.2018 16:57

Re: pane Novotný

Děkuji za reakci, ono opravdu tenkrát bylo více CO2 v atmosféře, takže vše rostlo lépe a více. A co je na tom špatně? Že by zmizelo několik atolových ostrovů, které ostatně z geologického hlediska existují pouze nevýznamný okamžik, není žádná tragedie. A strašení s úbytkem ledovců na pólech a Himálajích i jinde (ne od Vás) také není zrovna košer - bylo zjištěno, že na jižním pólu (i jinde) se sice ledovce plošně zmenšují, ale narůstá paradoxně jejich mocnost. To se ale strašitelům nehodí do krámu, tak o tom raději nemluví. A poslední dotaz - strašení, že táním ledovců se zvedne hladina oceánů o cca 1 až 2 m čtu již asi patnáct let. Ale nikde jsem nečetl, že by zmizel nebo byl ohrožen stoupající vodou jediný ostrov. Nemyslím tektonickou nebo sopečnou činnost. Tak jak to je s tím stoupáním hladiny oceánů?

Lupen

J. Vintr 27.12.2018 16:53

Re: pane Ráži

K těm 99c/o se došlo jak? Ve srovnání s čím? Co se týká té globální teploty, tak přírodě je například úplně jedno, jestli je v zimě mínus pět nebo třeba sedm stupňů a podobně v létě. Přírodu ovlivní hlavně teploty kolem nuly, teplotní extrémy a nevhodná teplota v nevhodnou dobu. Tohle výpočet nějaké globální teploty nijak nezohledňuje.

P. Klíma 27.12.2018 16:50

Hlas rozumu. Děkuji.

J. Vintr 27.12.2018 16:39

Re: Mně se líbí, jak jsou neodbytní předpovídači katastrof

Lze nahlížet, ale jen když si stanovíme nějaké předpoklady, které ovšem nemusí platit. Bublinky vzduchu nemusí uchovávat složení atmosféry v době, kdy do nich byl vzduch uzavřen. Plyny třeba v různé míře difundují skrze led, můžou navzájem reagovat a podobně. I ta pylová zrna a vrstvy v nichž se ukládala nemusí nutně odpovídat chronologickému sledu a podobně. Takže tyhle informace je nutné brát s velkou rezervou.

P. Rada 27.12.2018 15:36

Re: pane Ráži

Nic společného?

Data s jistotou vypovídající hodně nad 99% jsou pro vás málo?

Realitou dneška je rozvíjející se informatika která i když nikdy nepopíše svět zcela přesně - může s vysokou pravděpodobností říci co je ve hře. Zejména inteligentnímu životu nemusí jít vůbec o málo. Viz porušení entropického principu a Fermiho paradox.

J. Lukavsky 27.12.2018 15:33

Re: Učit se, učit se, učit se.

"Není důvod předpokládat, že se obsah CO2 v atmosféře zvyšuje kvůli člověku." No určitě se zvětšuje, stačí spočítat těžby uhlí, ropy a plynu a převést na CO2. Otázka ovšem je, jaký podíl to v celkovém koloběhu CO2 na Zemi dělá? Něco mi říká, že 8%. Většina CO2 je z dýchání půdních bakterií, něco plivou sopky, něco tlení biomasy, dýchání živočichů a rostlin v noci.... Není to tak, že za to všechno můžou auta. J.L. end

J. Lukavsky 27.12.2018 15:28

Re: Čím větší lumpárna, tím ušlechtilejší zdůvodnění?

Ještě dotaz nebylo to podle Juliánského kalendáře? Ten je totiž o pár týdnů dříve nebo později? J.L. end

V. Kotas 27.12.2018 15:25

Re: pane Vintře

Měření teplot v Klementinu, nemá s celkovým oteplováním téměř nic společného. Jedině ukazuje na to, že za zvyšování teplot ve velkoměstech mohou postupně všichni radní, co se tam vystřídají. Protože povolují zástavby na úkor zeleně. Navíc pokud možno všechno tmavé ( střechy, parkoviště, atd. ), podporující ohřívání vzduchu.

J. Lukavsky 27.12.2018 15:24

Re: pane Novotný

"hladina oceánů byla o několik desítek metrů výše." No zase ke konci poslední doby ledové tak byla o cca 150 m níže a z Aljašky přešli Sibiřané do Ameriky v pohodlí a suchou nohou. Čili hladina světových oceánů kolísala v historii docela značně a současné strašení zvýšením hladiny o 50 cm (PADESÁT - považte !!!!!!!) je docela zbytečné a může zaujmout akorát právníky co si na tom chtějí drobet nahrabat. J.L. end

J. Lukavsky 27.12.2018 15:17

Re: Mně se líbí, jak jsou neodbytní předpovídači katastrof

"Data starší než 100 let jsou nespolehlivá a jejich spolehlivost směrem do geologické minulosti prudce klesá" no není to zase tak beznadějné. Z vrtu ledovce např. v Grónsku lze rekonstruovat nejen obsah CO2 (bublinky v ledu) ale i teploty, podle poměru O18 a O16 izotopů. Jistěže to není tak přesné jako rtuťový teplotoměr, ale klidně pár tisíc let to zvládne. Stejně tak můžeme rekonsruovat složení vegetace kolem ledovcových jezer na Šumavě 10 000 let dozadu. každý rok se na dně jezera ukládá cca 1 mm bahna a v něm pylová zrnka, ale i saze (jiné z pálení dřeva a z uhlí a nafty), radioaktivní spad atd atp. Takže to zdaleka není tak špatné a do dosti daleké minulosti lze nahlížet bez problémů. J.L. end

J. Lukavsky 27.12.2018 15:11

Re: pane Vintře

Byl tam odečten podíl města? Ve městě je totiž teplota poněkud vyšší a tak je nutno odečíst velikost (roste) města i prosté zvýšení teploty na ploše pokryté domy a ulicemi. To se dělá porovnáním křivky teploty města a nějaké blízké stanice, snad by Ondřejov by mohl posloužit? Pak se to na sebe překopíruje. Takže ten rozdíl cca 3 oC mi nepřipadá tak velký. J.L. end

P. Han 27.12.2018 14:52

Re: pane Hajský

A proto pořád argumentujete teplotami v Klementinu. Pro venkovské: To je v historickém centru Prahy.

P. Rada 27.12.2018 14:49

Re: S použitím selského rozumu a fyziky z gymplu

"Selský rozum" je o opakované reprodukci toho co dotyčný zemědělec zažíval celá tisíciletí ve vstahu k okolí.

Dnešek je naopak dobou převratných změn na všech stranách. Konkrétněji průměrné ímise CO2 všech sopek světa jsou na 100x nižších úrovních než nyní antropogenně produkované. Celá biosféra obsahuje asi 550GtC přičemž je do ní lidmi uvolnováno 10GtC ročně ze zásobáren které celé stamiliony let ležely mimo uhlíkový cyklus. To jsou poměry které žádný sedlák co lidstvo existuje nikdy nemohl poznat.

Dlouhodobé důsledky sopečné činnosti udržovali vždy planetu živou tím, že sytily její atosféru kysličníkem uhličitým podobným tempem jak jej oceány ukládaly na dně v usazeninách. Sopky takto udržovaly přírodních koloběhů biogrnních prvků a jejich dostupnost na povrchu planety která by jinak beznadějně odumřela tím, že to živtadárné průběžně pohtcuje oceánské dno.

Typuji proto, že na gymplu jste v hodinách přírodovědně zaměřených jaksi chyběl.

Š. Hašek 27.12.2018 14:23

Re: S použitím selského rozumu a fyziky z gymplu

Vidím to stejně.

Objem, tuny, procenta, fotosyntéza se vyučovaly v sedmé třídě, za Husáka. Mám dojem, že JauJauBiomasa možná nechodila do školy.

J. Vintr 27.12.2018 14:07

Re: pane Ráži

A z čeho se počítal průměr ve dvacátém století? Na kolika místech zeměkoule a s jakou přesností a soustavností se měřila teplota před pár desítkami let a dříve? Samotný pojem průměrná globální teplota je nic nevypovídající číslo. S reálným stavem přírody to nemá nic společného.

M. Krátký 27.12.2018 13:56

Re: S použitím selského rozumu a fyziky z gymplu

souhlas - a hezký den

L. Novák 27.12.2018 13:53

Re: Miroslav Šejna

Hlupáku Šejno, opakuji, že to není a nebylo o měření teploty v Klementinu. :-P

V. Kotas 27.12.2018 13:28

Re: S použitím selského rozumu a fyziky z gymplu

Tak jest.

M. Šejna 27.12.2018 12:41

pane Hajský

představte si, že mi to něco říká. Právě proto se v centru Prahy oteplilo více, než v okolní přírodě. To ale nic nemění na tom, že se otepluje i mimo města.

J. Hajský 27.12.2018 12:39

Re: pane Vintře

Říká vám něco městské mikroklima? V 19. století byla Praha veliká vesnice. Dnes velkoměsto s obrovskou tvorbou tepelné energie, která se musí nějak vyzářit (auta, vytápění, továrny a pod.)

M. Šejna 27.12.2018 12:33

bolševické hovado Nováku 475

zkus si, ty bolševický demente, nastudovat něco o významu pojmů "marginální" a "statistická chyba". Pak se přihlaš bolševiku nevzdělanej.

M. Šejna 27.12.2018 12:30

adaptace na teplé klima

pokud jde o adaptaci na teplé klima, pak s Vámi souhlasím. Celou dobu tady na Psu tvrdím, že místo boje proti oteplování bychom měli peníze investovat do adaptace na teplé klima. Přesto jsem tu považován za alarmistu. A to jen proto, že o oteplování nepochybuji.

M. Šejna 27.12.2018 12:28

pane Ráži

pan Vintr tvrdí, že naměřené oteplení je tak marginální, že leží hluboko pod statistickou chybou. Takže znovu speciálně pro Vás:

V Klementinu bude letos průměrná teplota o 3°C vyšší, než byla ve 20.století. Je toto marginální rozdíl hluboko pod statistickou chybou?

Globální teplota by měla být letos vyšší o 0,74°C oproti průměru 20.století. I toto je marginální hodnota hluboko pod statistickou chybou?

M. Šejna 27.12.2018 12:19

pane Novotný

máte pravdu, že rozdíl mezi spalováním biomasy a fosilních paliv není z pohledu obsahu izotopu 12C vůbec žádný. Jenže pokud spalujete biomasu, můžete jí spalit jen tolik, kolik jí na zemi existuje. Tím do atmosfery nenapumpujete o nic víc izotopu 12C, protože předtím ta biomasa ten izotop 12C odčerpala z atmosfery. Pokud ovšem začnete do atmosfery masivně pumpovat uhlík z fosilních paliv, začnete ten poměr izotopů měnit.

Máte pravdu, že spalujeme fosilní biomasu, takže z toho plyne, že dříve bylo v atmosfeře (druhohory, třetihory) vice CO2. Jenže ono také tehdy bylo mnohem tepleji a hladina oceánů byla o několik desítek metrů výše.

J. Ráž 27.12.2018 12:19

Re: pane Vintře

No a? Planeta se otepluje, aby se za pár set let zase ochlazovala, jako už tolikrát v historii. Je na nás, abychom se tu muto trendu přizpůsobili, ne s ním bojovali nebo dopadneme jako dinosauři. Nad přírodou zvítězit nejde, jde se jen adaptovat na nové podmínky.

L. Novák 27.12.2018 12:17

Re: Miroslav Šejna

Šejno, vaše neschopnost pochopit obsah psaného sdělení je na NP pověstná už dlouhá léta. Je tomu tak i zde, protože melete něco, co s obsahem příspěvku, na který reagujete, vůbec nesouvisí. A o tom, jestli v Klementinu mají nějaké krátkodobě naměřené řady teplot rostoucí nebo klesající charakter, to rozhodně není. :-)

J. Ráž 27.12.2018 12:15

S použitím selského rozumu a fyziky z gymplu

se důvodně domnívám, že nynější výbuch sopky Krakatoa,chrlení lávy z Etny či nedávný výbuch islandských sopek Bárdatbunga nebo Hekla, zamořilo atmosféru daleko víc, než všechna auta světa a čínské ocelárny dohromady.

Zvyšuje se seismická aktivita Vesuvu a ten když bouchne,budou nám v tu chvíli všechny klimatické konference na dvě věci.

Jakmile se stal s klimatologie velký byznys, stal se tento vědní obor zcela nedůvěryhodný!

M. Šejna 27.12.2018 12:13

pomluva je trestný čin, lháři Nováku 475

tak si dej, ty bolševickej ubožáku, pozor na to, co sem píšeš. Policie si tě po trestním oznámení celkem snadno najde, ubožáku závistivej.

Zkus se víc snažit, a třeba taky něco vyděláš, ty bolševické hovado. Věř tomu, že pozemky, na kterých podnikáme, byly koupeny od soukromníků za soukromé peníze, takže tvoje lži, co tady předvádíš, tě mohou brzy dostat do tepláků.