7.12.2021 | Svátek má Ambrož, Benjamin


Diskuse k článku

KLIMA: Ohřívání vzduchu a OZE

Přemysl Souček napsal zajímavou glosu o tom, jak se daří zamlčovat negativní vlivy obnovitelných zdrojů energie. Nicméně upozorním zejména na zákon zachování energie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Princ 7.1.2021 20:51

Technická : nelze srovnávat kinetickou energii věru s výkonem středotlakého ventilátoru a příkonem jeho motoru. Středotlaké ventilátory pracují s tlakem cca 2000 až 10 000 Pa, zatímco dynamický tlak větru např. 4o m/s (144 km/h) je cca 612 Pa, vítr 10 m/s (36 km/s) má dynamický tlak cca 6 Pa, atd....apod....vše podle notoricky známého Bernoulliho vztahu pro dynamický tlak proudící tekutiny.

P. Princ 7.1.2021 23:28

Oprava : ne 612 Pa, ale 98 Pa. (612 Pa platí pro vítr 100 m/s).

R. Tichý 7.1.2021 18:43

Vetrniky neotepluji vzduch trenim, ale tim, ze promichavaji vzduch v ruznych vyskach! Jsou popsany pripady vzniku pousti 20km za vetrnou elektrarnou.

Stresni tasky vzduch ohrivaji mene a delsi dobu (akumulacni teplo uvolnene v noci) nez FVpanely. Ty vsak svym vyrazne vyssim tepelnym vykonem pres den vytvari tepelne ostrovy a jsou tak schopny zmenit proudeni vzduchu!

Dal jsem nemel silu docist.

Zelena energie je z vetsi casti pokus na lidech a chimera. Reseni fungujici v malem nejsou univerzalne prenositelna na celou populaci!

V. Kvasnička 7.1.2021 19:11

Probůh, že by třením, to snad opravdu nikoho nenapadlo:-/

Jste si jistý tím, co tvrdíte? "Vrtule větrné elektrárny promíchávají vzduch..."

No, tak za (1) dosahují tak do 200m - to vážně myslíte, že v této vrstvě se odehrávají jevy, které způsobí tu Vaši poušť? a za (2) vrtule větrné elektrárny se zásadně liší od větráku, který si zapnete v horku - ona se točí 'pasivně' právě v závislosti na proudění toho vzduchu. Takže její vliv na proud vzduchu je patřičně menší, než u toho aktivně poháněného větráku, který klidně směr vzduchu obrátí.

R. Tichý 7.1.2021 19:19

Treni zminuje autor Barton.

Ano, promichavaji vzduch, velmi vysoko. Ta vrtulemi je velmi turbulentni proudeni.

Vzhledem k tomu, ze jsem se prichomitl k navrhum slunecnich elektraren pro Araby, ucastnil jsem se opravdu odbornych diskuzi na tema alternativnich elektraren, takze ano, za vetrnymi elektrarnami mohou snadno vzniknout pouste.

Skutecnymi vedci je sledovana i fragmentace slunecniho svetla na velmi velke vzdalenosti (desitky km) pohybem vrtule-vadi zveri.

L. Novák 7.1.2021 21:58

Ano, změna laminárního proudění vzduchu na turbulentní už tady byla jednou diskutována nad fotografiemi z výšky na řadu fofrníků vybudovaných na moři. To, co vypadalo jako jednolitý mlžný opar nad mořskou hladinou, se za vrtulemi najednou otevřelo a zprůhlednělo v dlouhých pásech. Nemám odkaz uložený, museli bychom hledat, kde to visí na netu.

V. Kvasnička 7.1.2021 15:54

Tedy srovnávat štíhlé solitérní větrníky dosahující do výšky nějakých 200m s pohořím výšky řekněme 600m nad přilehlým terénem je dobrá hovadina, skoro na úrovni konspiračních teorií.

Velmi zjednodušeně - to pohoří zvedne masy vzduchu, které PŘES NĚJ (nikoliv SKRZ) něj proudí, ty se ve větší výšce ochladí a v důsledku toho zde kondenzuje vodní pára a vypadávají zde srážky. Vzduch po přechodu toho pohoří zase klesá do údolí a probíhá zhruba opačný proces vedoucí k srážkovému stínu. Nic ani vzdáleně podobného ty větrníky nemůžou způsobit.

O. Istvanfy 7.1.2021 18:02

R^

P. Princ 7.1.2021 19:24

Solitérní turbíny možná, ne tak větrné farmy, kde jsou vrtule rozmístěny tak, aby využily co možná nejvíce kinetické energie větru. A dále k Vašemu srovnání s pohořím : hory jsou tu desítky milionů let, a klima, osídlení a využívání krajiny pod jejich vlivem fungovalo ve víceméně ustáleném režimu. Kdežto větrné parky jsou novotvarem, který znamená zásah do ustáleného stavu.

L. Novák 7.1.2021 22:04

Bariéra z vrtulí samozřejmě představuje pro proudění vzduchu mechanický odpor, který sice není stejný, jako u pevné plošné překážky, ale vzduchová masa nejspíš (v menší míře) bariéru obtéká vzdáleně podobně jako tu vaši horu.

Jestli to má vliv na srážky, si netroufám diskutovat. ;-)

J. John 7.1.2021 11:59

V úvaze o solárních panelech na střechách autor končí v polovině: elektrická energie se nakonec zcela přemění na teplo a tím se bilance vyrovná. Jen s tím rozdílem, že neoteplí povrch (a neodrazí se do atmosféry ihned), ale až poté, co vypere prádlo nebo uvaří kávu.

M. Šejna 7.1.2021 12:24

Pokud ale podete vycházet z doktríny, že lidstvo nemá na globální oteplování vůbec žádný vliv, tak je přece úplně jedno, jestli se budou někde instalovat nějaké fotovoltaické panely, fofrníky, budete měnit albedo povrchu nebo budete prát prádlo.

;-)

L. Novák 7.1.2021 12:59

Nebyla náhodou řeč o vyšším ohřívání vzduchu ve městech v důsledku tmavšího povrchu slunečních kolektorů?

M. Šejna 7.1.2021 17:11

Byla,

ale protože lidstvo nemá prý na klima žádný vliv, tak je úplně jedno, jakou barvu má ten kolektor.

:-P

L. Novák 7.1.2021 22:06

Ale to jste jako obvykle ;-O úplně mimo téma, že? :-P

J. Jurax 7.1.2021 13:09

Ano.

Ovšem v tom případě prostředky vložené do výroby drahé a obtížně využitelné elektrické energie skrze fotovoltaické panely, fofrníky etc. jsou prostředky vyhozené do díry v kadibudce.

L. Novák 7.1.2021 13:20

... :-) Ale ta kadibudka musí být postavena nad obrovskou propastí, aby se tam všechny ty promarněné peníze vešly.

J. John 7.1.2021 14:48

To příliš zjednodušujete. Když se rozpočítá vliv spalování fosilních paliv z dopravy, výroby stavebních hmot a vytápění v ČR a energie se porovná s tou, co dodává Slunce, tak to vyjde, že to odpovídá více než 2 dnům Sluncem dodávané energie navíc. A to už je znát. Když vezmete do úvahy jak malá část Země je obydlena a kolik zpětných vazeb příroda má proti oteplování, tak je vliv lidí velmi malý a možná nám za nějaké to oteplení budoucí generace poděkuje. Doba ledová jistě opět přijde a už to nebude trvat tak dlouho.

M. Šejna 7.1.2021 17:08

Pokud je pro Vás základní časová jednotka tisíc let, pak jistě doba ledová opět přijde zanedlouho.

;-)

J. John 7.1.2021 17:15

N awww.chmu.cz mají zajímavé historické data. 30leté řady a porovnání odchylek k roku, který si zvolíte. Máte tam i historii denostupňů, takže vidíte, jak je to s tím oteplováním. Zajímavé. Doporučuji.

J. John 7.1.2021 11:53

Příčina bude jiná, než autor zmiňuje. Větrníky přemění na elektřinu větší procento z vánku, než ze silného vichru. Slabé větry ze západu a severu jsou zbrzděny německými a holandskými větrníky a s nimi i postup mraků, tedy vody. Tomu odpovídá i změna podnebí u nás. Mizí slabé deštíky a zůstávají pouze silné deště. Snížením výparu po drobných deštích dochází k oteplování daného místa.

Zásadní chyba v úvahách autora je v porovnávání celkové energie větru a instalovaného výkonu větrníků. Příroda nemá ráda prázdno, takže i při malé, ale trvalé změně se mohou změnit poměry v daleko větší oblasti. Obdobně jako když chybně otočíte volantem, tak malou silou způsobíte havárii. Bližší zde:

https://johnjiri.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=727324

M. Šejna 7.1.2021 12:26

Loňský rok byl srážkově nadnormální a bez přívalových dešťů,

Takže dle vaší teorie nejspíš Němci a Holanďané zbourali ty své větrníky.

;-D

J. Jurax 7.1.2021 13:17

Ano.

Kdežto v některém z minulých let tomu bylo zase naopak ... byl srážkově nadnormální a s přívalovými dešti. Nejspíš ty německé a holandské větrníky nebyly ještě zbourané A dánské taky.

J. John 7.1.2021 14:51

Porovnejte časovou řadu. Základní info pro 30 let jsou na webu chmu.

Víte, jak by to dopadlo loni, kdyby větrníky nebyly? Možná by pršelo daleko více. A že ubývá malých přeháněk a déšť padá především v prudkých lijácích, takže voda se nevsákne a odteče, tedy neochladí povrch, tak to je pozorovatelné.

T. Zlesa 7.1.2021 11:46

Dneska pěkný článek o vrtulích https://www.3pol.cz/cz/rubriky/obnovitelne-zdroje/2603-zavod-o-nejvetsi-vetrnou-turbinu-sveta

Vrtule jedou, loni ve světě nových 30 Temelínů... Buďte v klidu, nás se to moc netýká, jako se nás netýká ropa a plyn. :-)

L. Novák 7.1.2021 12:52

Hlupáčku zelený, instalovaný výkon fofrníků a instalovaný výkon jaderné elektrárny jsou dva zcela obsahově odlišné pojmy. Zapamatuj si to, než sem pleskneš zase nějakou pitomost! A podívej se, kolik(anásobně) z celkového ročního času je schopna dodávat elektřinu JE oproti vrtulím. A kde se bude brát elektřina, když nefouká. :-P

J. Jurax 7.1.2021 13:18

Když nefouká se elektřina přece bere ze zásuvky!

T. Zlesa 7.1.2021 13:51

Drobná informace pro diskutéry, kteří to ještě nevědí: pan L. Novák je zdejší admin (censor), v diskusi takto utajen, který dle potřeby řídí směr debaty svými příspěvky a trefnými poznámkami. Vysvětloval to minule takto:

"L. Novák 15.11.2020 3:07

Ano. Blbce mažu, aby nezasvinili fórum nesmysly nebo agresívní vulgaritou. S ostatními lze diskutovat a vysvětlovat jim problematiku, o níž je téma. Takže těch "cenzurovaných" je opravdu minimum a nikdo nemusí mít strach, že jeho hlas bude oslyšen."

Takže, pokud byste se chtěli vydat v diskusi nějakým jiným směrem, vyčkejte v klidu, zda Vám pan L. Novák nenaznačí, že jste mimo žádoucí oblast a pokračujte až pak. Pokud se Vám zdá, že pan L. Novák má asi psychickou poruchu, není to tak. Je Vám vysvětlována problematika, o níž je téma. Pokud se Vám zdá, že jste se vrátili v čase o 31 let, je to opravdu sen a opravdu jste na Neviditelném psu 2020, v diskusi. A zde, na Neviditelném Psu, je přidaná hodnota, maskovaný censor, pan L. Novák. S robotem se lze smířit, ovšem zde se diskutuje pod dohledem admina, který diskutéry neposuzuje jen podle nepovolených slovíček, ale i podle toho co si diskutér myslí. A podle toho jim v diskusi spílá, nadává, podporuje je nebo jen mlčí. A kdovíco ještě, protože k vymazaným a zrušeným věcem se už my čtenáři nedostaneme. A kdoví kolik takových tajných Nováků tu ještě je.

Ale většina zdejších diskutérů je zvyklá z dávné minulosti, že se mluví jen o tom, co je povoleno. Takže příjemnou zábavu.

L. Novák 7.1.2021 14:06

Blbečku zelený, kolikrát sem tu tvou kravinu ještě budeš kopírovat? :-)

Z. Lapil 7.1.2021 14:36

Vida, já jsem taky cenzor. Přinejmenším zčásti, protože tohle dělám taky: "diskutéry neposuzuje jen podle nepovolených slovíček, ale i podle toho co si diskutér myslí. A podle toho jim v diskusi spílá, nadává, podporuje je nebo jen mlčí."