19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

KLIMA: Novináře zaskočilo, že je v zimě zima

Pořádná zima globální oteplování nevyvrací, ale ani nepotvrzuje. A rozhodně není dokladem narůstající „extremity“ počasí. Rozmary počasí nevybočují z toho, co známe z historie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ś. Svobodová 7.2.2019 18:06

Re: Rád Donaldovi připomenu jeho slova,

Další co netuší, že termín GO je politickým konsenzem a znamená oteplování způsobené lidským faktorem. Současné oteplování Země může a nemusí mít příčinu lidské činnosti.

P. Rada 7.2.2019 11:27

Re: Rád Donaldovi připomenu jeho slova,

Paní Svoboodová odpovím na Vaší prosbu také vážně.

S tim politikem GW je opravdová potíž prostě proto, že ten problém je příčině spojen s dominantní lidskou činností při získávání energií. Máte možná pravdu, že jiné slovo by někoho méně motivovalo, podráždilo nebo přineslo jinou naději... ale jak odhadnout kdo je v publiku a ke kterému týmu patří?

Stále více se totiž ukazuje, že při změně klimatu jde výrazně o politicko-psychologický problém. To prostě proto, že lidé se v nejistotě rádi přiklánějí k nějaké skupině ve které se potom cítí před hrozící nejistotou co asi přijde, lépe, bezpečněji.

Sdílení postojů jim však šetří práci s vlastním úsudkem či dokonce mírou odpovědnosti která by je nutila ke změnám osobního jednání a to by mohlo dokonce bolet. Pěkně o tomto fenoménu vypovídá do češtiny nedávno přeložená publikace J.Hoffmana:

https://munishop.muni.cz/obchod/knihy/jak-kultura-utvari-diskusi-o-klimaticke-zmene-00000048711

S. Kneifl 7.2.2019 11:14

Re: Rád Donaldovi připomenu jeho slova,

Rozhodnout, jestli můžeme častější výskyt silnějších hurikánů "hodit" na globální oteplování (ať už ho způsobilo cokoli) je veskrze politická a subjektivní otázka, jak pěkně ilustruje na případu Sandy tento článeček:

https://wattsupwiththat.com/2012/10/30/reality-check-who-believes-hurricane-sandy-isis-not-caused-by-global-warming/

Obsahuje jen dva snadno ověřitelné seznamy lidí, kteří jsou pro a proti, nic víc, proto nemá smysl argumentovat kvalitou zdroje. Ale vypovídací hodnota je značná.

P. Rada 7.2.2019 11:45

Re: Rád Donaldovi připomenu jeho slova,

Pane Kneife nebylo by opravdu už s principu vědní nezaujatosti tvrdit něco o jednoznačné příčinné souvislosti v komplexním dynamickém systému kterým celoplanetární klima rozhodně je. Pokud by bylo na mě a musel se někam přikolit tak moje víra před biuří nebyla o tom, že se v závěru trajektorie tragicky anomálně stočí. Následně jsem se ale musep ptát proč se tak asi stalo a zdali se to může opakovat s následným překvapením?

Otázka v odkazu který jste sám dal konkrétně zněla "kdo VĚŘÍ že ..."

Četnost výskytu věřících už pak ale statisticky věrohodný údaj je. Navíc typuji, že mnozí protestovali proti takto formulované otázce právě pro její záludnost až nekorektnost vnášením víry do procesu zkoumání.

Něco jiného je pohled na souvislosti přes pravděpodobnostní chakter výskytu zdůvodněný změnou podmínek. Proto např píši "rostou rizika a roste intenzita".

J. Schwarz 7.2.2019 12:03

Re: Rád Donaldovi připomenu jeho slova,

A on to někdo nějak "zkoumal"? Jde to vůbec zkoumat? Představte si, že Pavel K. naboural loni v červenci do stromu. Protože bylo o 4 stupně tepleji než je průměr za sto let můžete dovodit, že se mu zatočila hlava z vedra a protože tu máme "GW" je všechno jasné. Za Pavlův rozbitý kokos může naše neúměrně velká uhlíková stopa! Žereme moc masa a pálíme dřevěné uhlí!!!

S. Kneifl 7.2.2019 12:03

Re: Rád Donaldovi připomenu jeho slova,

Potíž je v tom, že hypotéza AGW/ACC je nastavena tak že dokáže EX POST zdůvodnit naprosto cokoli. Její předpovědi ale vycházejí jen zřídka, zejména ty zásadní, např. rychlost oteplování, růst hladiny, oteplování oceánů a některé další průvodní jevy.

Ten článek neshrnuje odpovědi na určitou formulovanou otázku, jen hodnotí postoj různých osobností k danému tématu, získaný ze zveřejněných vyjádření těchto osobností.

Přestože "rostou rizika a roste intenzita", četnost katastrof způsobených počasím i způsobené škody klesají, nebo minimálně nerostou.

P. Rada 7.2.2019 12:39

Re: Rád Donaldovi připomenu jeho slova,

Pane Kneife já osobně si myslím, že dopady budou při růstu lidské chtivosti a zároven laxnosti k důsledkům, časem nutně penězi nevyčíslitelné.

Někteří přesto zkouší alespon součastné situace penězi popsat. případů, že mizející živočišné druhy žádné peníze nevrátí ale přibývá. Přidá se jednou i náš druh a za jakou cenu? Výmluvným podkladem pro egocentrické úvahy ale bývají data od pojištovacích společností ale i fakta, že ledacos už se stává nepojistitelné.

https://www.info.cz/svet/klimaticke-zmeny-nas-prijdou-hodne-draho-studie-vycislila-kolik-letos-staly-prirodni-katastrofy-39149.html

P. Zinga 7.2.2019 13:35

Re: Rád Donaldovi připomenu jeho slova,

Pane Rado, podle IPCC hurikány nepřibývají a ani nepřibývají na intenzitě.

J. Kavalír 7.2.2019 13:04

Re: Rád Donaldovi připomenu jeho slova,

Vy zase netušíte, že Katrina byla "trapná" třetí kategorie, jen udeřila na tom nejhorším místě.

J. Svoboda 7.2.2019 13:14

Re: Rád Donaldovi připomenu jeho slova,

Co jste vyvrátil? Nic, námořníku.

Pěkný den.

V. Petr 7.2.2019 12:48

Dopady hurikánů budou růst prostě z toho důvodu,

že hurikány toho mohou více zničit. Např. katastrofální dopad hurikánu Katrina byl způsoben tím, že velká většina města New Orleans leží pod úrovní mořské hladiny a tamní vláda použila peníze, určené na údrždu hrází, na úplatky voličům. Nejméně byla postižena nejvýše ležící Francouzská čtvrť, tedy původní historické město.

Přitom, bezkonkurenčně nejhorší byl zatím Velký hurikán z roku 1780! A to byla ještě Malá doba ledová...

I. Hendrych 7.2.2019 9:55

No comment ...

Pana žvanila Kremlíka mohu ujistit, že díky tomu neoteplování se pěstuji úspěšně na Valašsku melouny. A u melounů můžete žvanit co chcete, tam to prostě neokecáte.

Nazdar.

P. Zinga 7.2.2019 10:07

Re: No comment ...

Dejte si studený obklad, pane Hendrychu.

P. Lenc 7.2.2019 10:33

Re: No comment ...

Zvláštní pane Hendrychu, já jako kluk viděl pěstovat melouny ve Velkém Meziříčí.A to je nějakých pětašedšesát let.Takže kecejte dál...

Ś. Svobodová 7.2.2019 10:36

Re: No comment ...

No, na Valašsku se pěstují melouny asi od 17.století. Jen tenkrát nebyly dobré, měly velká semena a používaly se spíš jako dekorace. A díky ŠLECHTĚNÍ, výběrem správných ODRŮD a roubování na dýně je můžeme pěstovat i v podhůřích, nebo v Praze.

P. Rada 7.2.2019 10:47

Re: No comment ...

Melouny potřebují jak teplo tak vodu. S vodou začínají být problémy ale průměrná teplota i v čechách a na Moravě vytrvale roste a v posledních desetiletích jak nikdy v lidské historii:

http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1546437271

P. Lenc 7.2.2019 10:59

Re: No comment ...

Zato vy jste stále menší...

M. Kodeš 7.2.2019 11:06

Re: No comment ...

Některé zimy v 16. století byly totiž tak teplé, že se na polích selo už v lednu.

https://www.em.muni.cz/veda-a-vyzkum/4417-jake-bylo-pocasi-v-16-stoleti-napovi-i-dobove-pisn

M. Krátký 7.2.2019 11:13

Re: No comment ...

melouny se úspěšně pěstovaly i v zahradách v Praze na místě naproti Prašné bráně - tam, kde stojí Česká národní banka někdy cca v 13.-14. století ( +- ) a pak zase přišly mrazivé roky a tak furt dokola - viz třeba taky Grónsko - a Sázava letos zase nezamrzla - i když novinářská žumpa má poluce z těch třeskutých letošních mrazů. A já jsem vloni koncem léta na Sázavě na 23 km sklidil meloun v kvalitě, jakou jsem v životě neochutnal - prostě houpačka - to chce klid a nohy v teple

P. Zinga 7.2.2019 9:42

A zde něco o oteplování Atktidy

kvůli ubývajícímu ledu

https://realclimatescience.com/2019/02/january-arctic-sea-ice-volume-gain-third-highest-on-record/

M. Krčmář 7.2.2019 9:39

Pan autor by si za prvé měl po napsání zkontrolovat text,opravit chyby,až poté publikovat. Jistě má pravdu,že zde byly v historii různé výkyvy počasí. Problém začíná již u formulace "globální oteplování", kterážto nevystihuje dané jevy,jedná se o změny atmosférického proudění a s ním souvisejících jevů, jako příklad můžeme uvést změnu Golfského proudu. Připouštím že většina peněz je spíše vyhazována z okna,a dala by se využít lépe, též energetická politika Německa a dalších států je přinejmenším nešťastná. Leč že k žádné klimatické změně nedochází může tvrdit jen osoba neinformovaná,nebo vůl.

P. Zinga 7.2.2019 9:44

Re:

Pane Krčmáři, definujte mi, prosím, "klima".

M. Krčmář 7.2.2019 10:05

Podnebí.

P. Zinga 7.2.2019 10:09

Re:

Existuje "globální podnebí"?

Klima je statický údaj za posledních 30 let. Tak se dohodli meteorologové někdy kolem roku 1930.

Z. Lapil 7.2.2019 12:56

Re:

Haló, tady statik. Opravte si to, prosím, na statistický.

Děkuji :-).

R. Langer 7.2.2019 9:48

Re:

Jistě že ke klimatické změněně dochází. A to ode dne, kdy planeta Země vznikla. :-D

M. Krčmář 7.2.2019 10:11

O tom žádná,jinak bychom si tady dnes těžko pošpitali.

P. Zinga 7.2.2019 9:34

Pan Rada má, jako obyčejně,

smůlu na informanty. Porovnejte jeho povídání s fakty, nemusíte umět německy, stačí se podívat na graf výskytu "Vortexu" .

Další z bludů "oteplovačů" vyvrací další graf, znázorňující teploty v Arktidě" žádné signifikantní oteplení, které by bylo příčinou současného vpádu chladu do USA.

P. Zinga 7.2.2019 9:23

"Zhloupli jsme".

Počteníčko z "mista činu"

https://dailycaller.com/2019/01/30/media-global-warming-polar-vortex/

M. Krátký 7.2.2019 9:11

Nádhera - četl jsem to celé pozorně a souhlasím

a přitom jsem neustále myslel na to, co k tomu řekne pan Rada - a ejhle nezklamal mě - je tam. Zatím jen píšu až pak si budu číst diskusi - už se těším - hezký den