5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

KLIMA: Masový vrah káže

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Tesařík 11.5.2011 9:05

Re: Nedozvedel jsem se ...

jak jste to snižování kvality změřil??,

J. Anděl 11.5.2011 13:07

Re: Nedozvedel jsem se ...

To nejde změřit, i když se ekonomové tváří, že přišli na to jak. Ale lze měřit jen různé parametry, které však nejsou kvalitou. HDP, ani jiný seberafinovanější parametr či koeficient nevystihuje kvalitu.

Tím nesouhlasím ani s autorem výše. Kvalita života je subjektivní a nemusí souviset ani s počtem obyvatel na planetě.

J. Kanioková 11.5.2011 16:34

Jde taky o to, že tu kvalitu potřebujeme každý i trošku jinak..

To co bych k zlepšení života potřebovala já, nepotřebují jiní. Prostě každý máme nějaké své specifické problémy, tudíž tu kvalitu vidíme různě..

B. Uhlich 11.5.2011 21:06

Re: Jde taky o to, že tu kvalitu potřebujeme každý i trošku jinak..

RE: Tesařík, Anděl a Kanioková....  řádně si přečtěte, co tam, opravdu píšu....chápu, že máte potřebu zavádět rétorické cvičení, ale na to já náladu nemám. Jak vy poměřujete kvalitu života je mi lhostejné.....můj pohled je výradně teritoriální. Třeba to tak nevidíte, ale já ano. Konec konců zeptejte se nějakého zvířete v ZOO, myslíte, že je mu lépe na několika metrech čtverečních...i když s plným břichem než kdyby byl ve "svém" na svém obvyklém teritoriu o ploše mnoha kilometrů čtverečních? A jak myslíte, že to bude dál s lidmi,.... myslíte, že budou spokojeni na svých několia metrech v bytech velikosti větší krabice..... nebo máte všichni pocit, že je zeměkoule nafukovací a že bude možné udržet dnes běžný standard....???? Nebude...tak jako dnes není možné dodržet standard bydlení ani 30 let starý........

J. Anděl 11.5.2011 21:33

Re: Jde taky o to, že tu kvalitu potřebujeme každý i trošku jinak..

Ano, teritoriální hledisko v jisté míře funguje a má vztah ke kvalitě života, ačkoliv jí netvoří.

Znám lidi, kteří trpí, nebydlí-li v domě, z jehož oken přes kopce a údolí a lesy nevidí na žádné sousedy. Znám lidi, kteří se v Brdském lesíku cítí nesmírně osaměle a chybí jim společnost lidí. To je ta relativní část.

Ta, na které se ovšem shodneme, je, že určitě Země není nafukovací. To jsem netvrdil.

B. Uhlich 11.5.2011 23:08

Re: Jde taky o to, že tu kvalitu potřebujeme každý i trošku jinak..

Ale to stále není  "o teritorialitě", pokud máme na výběr...je to fajn...pokud někomu nevadí, že mu soused může plivnout pecku z třešně až do obýváku...je to jeho výhoda....mě spíš jde o situaci... znáte to z front, když se na něco čeká, já si třeba stoupám poněkud dál, nestojím o to se na někoho mačkat, nestojím o to někoho čuchat, poslouchat a td...., ale v tu chvíli má každý pocit, že někoho pouštíte....a dere se před vás....  taková dobrá lekce z teritoriality je třeba v létě v děsném vedru když vlezete do přeplněného autobusu..... to je radost, co....smrad napravo, nalevo....ve předu i vzadu.... a Vy máte chuť začít střílet nebo okolo sebe mávat kyjem.....  Tady já mám obavu z toho, že obyčejný kousek země, prostoru, klidu bude jen výsada mimořádně bohatých a mocných....obyčejní lidé budou žít jak dobytek v dobytčátcích.....to je právě o té teritorialitě..... :-(

J. Anděl 11.5.2011 23:16

Re: Jde taky o to, že tu kvalitu potřebujeme každý i trošku jinak..

Rozumím, v tomto měřítku ani nemohu nesouhlasit, jistě, že to znám. Ostatně počítám se mezi ty, kteří se v pustém lese, ba i jen na jeho okraji s vědomím blízkého volného prostoru, cítí nesmírně dobře. Zkušenost s frontou také osobně znám a je to mimochodem dobrý trénink k nelpění a k vytvoření si vědomí prostoru uvnitř, které je nezávislé na reálném prostoru vně. To mají myslím natrénované Japonci.

Ale abych neodbíhal - úbytek takového prostředí skutečně vede ke ztížení podmínek kvality života, nemá cenu to okecávat, souhlasím.

Myslím si, že člověk je v tomto směru nesmírně přizpůsobivý. Ale předpokládám, že všechno má své hranice. Budou-li překročeny či bude-li rychlost jejich utahování větší než rychlost přizpůsobování se, povede to jednoznačně k eskalaci násilí.

B. Uhlich 12.5.2011 0:08

Re: Jde taky o to, že tu kvalitu potřebujeme každý i trošku jinak..

No já si právě myslím, že to přizpůsobení nebude tak jednoduché,,,, tohle není o zvyku, ale je to otázka našich naprosto principiálních pudů...tohle sebou každý vleče jako pud sebezáchovy, sexualitu, agresivitu a pod..... ono to či ono lze dost dlouho potlačovat, ale jednoho dne "papiňák" bouchne a je po potlačování..... mimochodem, já jsem přesvědčen, že většina takových těch známých hromadných zabíječek je právě z velké části zaviněna tímto..... (samozřejmě , že ne jen tímto, ale vliv tam určitě je)... ono to je poměrně složité téma...a tady na to asi není moc prostor. Každopádně jsem rád, že jsme si nakonec trochu porozumněli........

J. Anděl 12.5.2011 0:27

Re: Jde taky o to, že tu kvalitu potřebujeme každý i trošku jinak..

Souhlasím, dokonce si myslím, že je téměř jisté, že spíš bouchne papiňák, než dojde k hromadnému přizpůsobení a přechodu lidstva na mravenčí strukturu. Tudíž v rámci reálných úvah je růst populace problém.

Děkuji za rozhovor.

J. Poláček 11.5.2011 12:23

Re: Nedozvedel jsem se ...

Pane Kosiku, máme tady přelidněné země jako je Egypt, Bangladéš, ..... ale také země z extrémně nízkou hustotou populace jako je Ruská federace, Mongolsko, Norsko .... Planeta je tedy přelidněná nebo "nedolidněná" .  Já bych se zrovna tímto netrápil. Mechanizmy samoregulace populace jsou po tisíciletí stejné, nemá snad smysl o nich diskutovat. Mě se líbí ten nejmladší, je to patrné v tzv. západních zemích. pokud roste životní úroveň - klesá s jistým zpožděním (odstup jedné až dvou generací) porodnost. Rovnováha se tím nastolí sama. Něchť má tedy i Bangladéžan životní úroveň jako třeba průměrný Polák či Čech. Chápu ale také že některé myslitele lákají různé představy radikálních řešení, které vedou až do těch nejtemnějších koutů lidského počínání. Měl-li by se nějaký radikální počin na tomto poli odehrát, tak ten nejhororovější scénář by asi pracoval s redistribuce populační zátěže - např. by Ruská fedeface přijala na své území masy lidí z Egypta nebo třeba i Bangladéše. Ona to zas taková novinka není, národy se stěhovali a stěhovat budou, viz Slovanští vetřelci na Keltském území :-)

R. Langer 11.5.2011 14:14

Re: Nedozvedel jsem se ...

Jsem si jistý, že "přelidnění" si příroda vyřeší sama. Ať už hladomorem, nebo právem silnějšího - vždy to bude přírodní řešení. Není potřeba vymýšlet nic speciálního. Že je to politicky nekorektní? Zatím.

J. Poláček 11.5.2011 15:43

Re: Nedozvedel jsem se ...

Ta přírodní řešení jsou z pohledu lidské společnosti "bezproblémová" (nechci propagovat cynizmus). No o právu silnějšího mám pochyby. Pan Manson z tohoto postu jednal a nevinní lidé to odnesli, skoro lituji toho zrušení trestu smrti. Ano, silnější si nadiktuje - sakra je nutné být silnější.

V. Kremlik 11.5.2011 20:52

Re: Nedozvedel jsem se ...

Na mistech jako je Los Angeles, se prelidneni opravdu muze jevit jako neprijemnost. Souhlasim. Ale dovolte mi darwinistickou poznamku: Z hlediska evoluce, hovorit o problemu prelidneni je ponekud prekvapive. Odjakziva se uspech jakehokoli zivocisneho druhu meri jednim jedinym meritkem. A to je velikost populace. Zadne jine kriterium uspesnosti v prirode neexistuje. A tady chce nekdo kolosalni uspech Homo Sapiens postavit na hlavu a vykladat ho jako problem????? Pak uz tedy zbyva jen, abyste zacal horekovat nad tim, ze jste zdravy a mate hodne penez.