25.1.2022 | Svátek má Miloš


Diskuse k článku

KLIMA: Kořeny podvodu

Když jsem v roce 1981 na calgarské universitě promoval v oboru fyzikální geografie, sotva jsem mohl zaznamenat slabé obrysy „vlaku oteplování Země“, který supěl po kolejích na horizontu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Svoboda 15.10.2019 12:31

Já to nepočítal, na to jsou odborníci. Jestli nepozorujete, že na přední sklo a reflektory se za jízdy téměř nic nerozplácne, tak jste slepý.

Pěkný den.

R. Tichý 15.10.2019 12:29

Zrovna tak, jako ve vypoctech EU maji elektrovozitka nulove emise.

Profesor kritizuje, ze v modelech je pred "1850" klimaticky raj. Ano, 4,6 mld let je dlouha doba a chapu, ze se nikomu nechce tam zadavat. At ale netvrdi, ze vi co bude za 50 let.

R. Vacek 15.10.2019 11:58

víte, u nás na rozdíl od Sibiře už dávno neexistují oblasti trvale zmrzlé půdy, které by rozmrzly až teď. Dokonce se jinde (Aljaška) pod ustupujícími ledovci ukazuje zachovalý les a bude-li oteplení pokračovat nadále, opět se obnoví podmínky, aby se lesu dařilo.

https://frontierscientists.com/2013/09/forest-revealed-under-glacial-ice/

J. Ráž 15.10.2019 11:53

No a zatím úbytkem mnoha druhů zemské fauny může zvýšený obsah CO2 v ovzduší způsobený lidmi, není-liž pravda?

Některý druh vyhyne a některý přežije. Týká s to i lidí, což jako projev evoluce různí aktivisté popírají. Kdysi dominovali na zemi dinosauři až do doby, kdy začali svým přemnožením dalšímu vývoji planety škodit. Jelikož neuměli sami své počty redukovat, vyhynuli. Dnes je dominantním druhem člověk a nastala doba kdy začal svým počtem nemístně přírodě škodit. Ale člověk umí své počty redukovat, ale když to neudělá, je z největší pravděpodobností většina lidí odsouzena k vyhynutí. A přežijí jen evolučně nepokročilejší jedinci . Tak jak tomu bylo vždy v historii naší planety. Není to nic nového!

J. Vintr 15.10.2019 11:47

Nevím jestli lidem pomůže popírání lidského vlivu na klima, zato je zcela nepochybné, že lidem škodí a teprve bude škodit zveličování lidského vlivu na klima a prasečiny, které se ve jménu této lži páchají a hodlají páchat.

M. Šejna 15.10.2019 11:36

pane Vacku,

to je ale záhada, že? Oni ti mamuti totiž takto zamrzili jen v bažinaté tundře daleko na Sibiři a nikoli celosvětově. Nejspíš to tedy nebude nějakým celosvětovým rychlým nástupem doby ledové, ale ycela specifickými podmínkami sibiřské tundry.

U nás žili mamuti také, ale zatím nebyl nalezen ani jeden zmrzlý, který se nestačil zkazit.

Z. Lapil 15.10.2019 11:36

Země je Země, nikoliv ostrov a vyhynutí je vyhynutí, nikoliv místní průšvih, byť sebevětší. Viz japonský přístup, kde se historické stavby se zemětřeseními nijak nepářou - prostě se čas od času posbírají ze země a postaví znova. Taky adaptace.

A ptát se, v jakém smyslu je obyvatelné Somálsko - nezlobte se na mě, to je krok stranou. V Las Vegas taky není úplně příjemné klima (https://www.cestovani-po-usa.cz/pocasi-v-las-vegas/), a jak se tam žije a bohatne.

M. Ondráček 15.10.2019 11:35

"Za prvé, neexistovala žádná signifikantní klimatická změna během cca 4,6 miliardy let..." Citovaná věta je tak do očí bijící ... no, hloupost, abych neurazil příliš expresivním výrazem, ... že po přečtení této pasáže z článku u mě pan emeritní profesor Karlstrom z velké části pozbyl důvěry. A ano, vím že prof. Karlstrom ty modely nevytváří, nýbrž kritizuje. Jak si ale (u všech svatých) představuje, že někdo dokáže do modelu simulujícího klima dopředu na několik desetiletí, nanejvýš století , nacpat historii čtyři a půl miliardy let domněle stabilního klimatu? A ve které slonovinové věži to žije, když si myslí, že on jediný odhalil pravdu o existenci dramatických klimatických změn v historii Země, která je jinak všem klimatologům buďto utajena, nebo naopak jimi utajována? Jinak zbytek důvěry ve zdravý úsudek prof. Karlstroma u mě vzal za své po té, co jsem se jej pokusil "vygooglovat" a většina nabídnutých odkazů směřovala na bizarní spiklenecké teorie o "neurologických zbraníh" a "ovládání mysli". A mimochodem, souhlasím s hodnocením pana Šejny níže, že překlad pana Zingy je, mírně řečeno, neobratný (a to jsem si při čtení článku nevšiml toho oxidu uhelnatého, zmíněného zde v diskuzi).

J. Ráž 15.10.2019 11:35

50 let po vzniku t.zv."Římského klubu", který se proslavil katastrofickými prognózami, které se v naprosté většině nepotvrdily, i když se opíraly o "vědecké důkazy", si můžeme udělat úsudek o věrohodnosti "vědeckých závěrů", o které se opírají dnešní klima-alarmisté.

Jak protichůdné závěry pouští do světa klimatology respektovaní vědci, lze dokládat např. na prognózách J. P.Lodgeho jn. , který v roce 1970 v deníku Boston Globe varoval, že úbytek zelených rostlin způsobený nedostatkem CO2 v ovzduší, způsobí už na počátku 21.stol. katastrofický nedostatek kyslíku na většině území USA. Nebo z z Amerického Národního centra pro atmosferický výzkum vzešla prognóza, že počátkem 21.stol spotřebují americké elektrárny tolik vody na chlazení, že většina řek a říček v USA vyschne. A co si tak můžeme myslet o věrohodnosti klimatického guru R.I.Rasoola, který koncem osmdesátých let m.stol. tvrdil, že činnost člověka způsobí růst prašnosti v ovzduší země do takové úrovně, že zastíní svit slunce a nastane pokles teploty o 6-7st.C , což způsobí, že většina planety zamrzne. Dnešní "vědci", kteří prognózují naopak růst teploty "jen" o 1,5st.C vlivem růstu CO2 v atmosféře, jsou proti těmto vědcům zřejmě žabaři.

Potvrzuje se pravidlo, že největších omylů ze všech druhů lidské činnosti, se dopouští vědci. A pak máme jejich klimatické prognózy brát vážně;-D

K. Wágner 15.10.2019 11:31

Inu, možná ten proklínaný CO2 budeme nakonec potřebovat víc, než si dnes umíme představit. Motorová nafta je dnes v Evropě i u nás nejrozšířenějším palivem pro dopravní účely a po kauze Dieselgate by se mohlo zdát, že motorová nafta nikdy nebude ekologickým palivem, ale např. firma Audi si to nemyslí. Už několik let se totiž zabývá vývojem technologie, která umožní výrobu nafty za pomocí vody, vzduchu a elektrické energie. Auta, která budou spalovat právě tuto naftu, by měla být pak z hlediska produkce CO2 neutrální. Společně s Audi na tomto projektu pracuje také společnost Sunfire, která se zabývá právě energetickými technologiemi a provozuje továrnu, kde je e-diesel vyráběn. Proces výroby funguje na principu Power to Liquid a využívá pro výrobu kapalného paliva, energie z obnovitelných zdrojů. Jediné potřebné suroviny jsou voda a oxid uhličitý (CO2). Oxid uhličitý je dodáván dvěma způsoby – z bioplynového zařízení a pomocí využití technologie Direct Air Capture (DAC), díky níž se získává přímo z okolního vzduchu. Tuto technologii vyvinula partnerská společnost Climeworks.

J. Svoboda 15.10.2019 11:31

Jestli kysličník nebo oxid je fuk, ale uhelnatý nebo uhličitý dělá z pisatele blbce.

Pěkný den.

M. Šejna 15.10.2019 11:29

Ano pane Vaňuro,

boj proti globálnímu oteplování je totální nesmysl, jak se oba shodujeme. Opravdu je potřeba se na teplé klima adaptovat a nikoli bojovat.

Jenže popíraní lidského vlivu na klima a popírání skleníkového efektu nám v té adaptaci na teplo vůbec nepomůže. Takže toho kanadského profesora považuji za užitečného idiota klimasketiků.

J. Svoboda 15.10.2019 11:27

Jasně, tehdy nefungovalo střídání ročních období, takže změna klimatu musela být zázračně rychá, vy hlavo ;-D;-D;-D

Pěkný den.

Z. Lapil 15.10.2019 11:25

Však se taky zbláznili. Ze svobodných kočovných lovců se stali otroky polí.

Volně ze Stopařova průvodce: Našli se i takoví, kteří na heslo "...zpátky na stromy" reagovali tím, že bylo chybou na ty stromy vůbec lézt.

J. Svoboda 15.10.2019 11:24

Největší hrozba je sekundární, spolknutí plastového knoflíku nebezpečné není. Ale zjistěte si něco o tom, jak na sebe mikroplasty absorbují nebezpečné látky a ty s nimi pronikají do našich těl ve vodě a potravinách.

Pěkný den.

P. Manda 15.10.2019 11:23

jak jste to spočítal ?

J. Svoboda 15.10.2019 11:20

Nevím, kdo koho platí a kdo je podvodník, ovšem úbytek hmyzu a ptactva zhruba o 50% za pár let je realita, kterou jistě nezpůsobily cinknuté matematické modely.

Pěkný den.

R. Vacek 15.10.2019 11:20

Tu rychlost vysvětlujte mamutům, kteří umrzli a skončili v ledu tak rychle, že se ani nestačili zkazit. A teprve dnes rozmrzají a tlejí.

R. Vacek 15.10.2019 11:16

Nic obdobného se na Zemi samozřejmě stát nemůže, protože spousta uhlíku z atmosféry je už dávno vázána na vápence (biologického původu)

F. Kusák 15.10.2019 10:58

Já jsem získal přesvědčení, že člověk škodí už tím, že se narodí. Nechce se mi hodnotit problémy, kterým nerozumím a při vší úctě ke znalostem jiných, pořádně tomu nerozumí nikdo. A asi nikdy rozumět nebude. Jsou to problémy příliš složité, s mnoha proměnnými a popsatelné jen obecně, s řešením jen sporným a zjednodušujícím. A tak se lidé jen hádají, bez valného výsledku. Jiná věc je přemnožení lidstva a lokální negativní dopady na životní prostředí. Avšak ruku na srdce, ještě mě nikdo nepřesvědčil o obecné škodlivosti tak nenáviděných plastů, tedy kromě těch, v krásném lese pohozených. Jenže jsem také viděl v takové plastové schránce krásné mraveniště, takže to ti mravenci vnímali asi jinak. Zato vím, jak energeticky nesmyslné a škodlivé je hojné používání papíru, který je obvykle zušlechtěn, obarven na hnědo, aby vypadal ekologicky, a pak jen obtížně recyklovatelný. Vnímání problémů, bohužel, podléhá klamným představám.

V. Petr 15.10.2019 10:57

Mimochodem, stačí se podívat na dřívější alarmistické předpovědi pro SOUČASNOST a neustále je připomínat. Ti mladí se dožijí toho, že se dnešní alarmistické předpovědi NESPLNÍ ale přesto budou titíž lidé chrlit další nesmyslné předpovědi, které se rovněž nesplní.

V 50 letech se všude psalo, že ropa vydrží jen 50-60 let, tudíž již měla dojít. Podle 20 let starých předpovědí měl být již New York částečně pod vodou, stejně jako menší tichomořské ostrovy! Z předpovědí Římského klubu z roku 1972 se nesplnilo NIC!

V. Petr 15.10.2019 10:50

Podívejte se na dynamiku populačního růstu v oblastech, na které se odvoláváte. Pokud počet obyvatel Sýrie stoupl na trojnásobek, jsou problémy v zásobování potravinami dost logické.

Od roku 1950 se obyvatelstvo Afriky ZPĚTINÁSOBILO!

A k tomu přistoupilo zdražení potravin na světovém trhu v důsledku produkce "biopaliv," což hned na počátku předpověděl Fidel Castro.

K. Wágner 15.10.2019 10:50

NASA: Venuše byla miliardy let obyvatelná, ale pak se to zvrtlo s CO2.

https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/nasa-venuse-byla-miliardy-let-obyvatelna-ale-pak-se-to-zvrtlo-s-co2-40298630

K. Wágner 15.10.2019 10:48

http://www.osel.cz/10797-51-mladych-v-usa-veri-ze-lidstvo-muze-do-15-let-vyhynout.html

V. Petr 15.10.2019 10:43

Nezapomeňte, že za referenční stav pak považujete Malou dobu ledovou. Pokud byste vzal středověké klimatické optimum, bude to jinak.

Mimochodem, na našem území došlo v minulosti k obrovským změnám, ovlivňujícím zemědělství, větším, než cokoliv v současnosti. Např., v mnoha oblastech převládaly v ranném středověku močály, v době Keltů neexistující.

Ale shodneme se na tom, že "boj proti globálnímu oteplování" je nesmysl, pokud dochází ke změnám, je třeba se jím přizpůsobit.

V. Petr 15.10.2019 10:36

Především, "boj proti globálnímu oteplování" nemá NIC SPOLEČNÉHO s ochranou životního prostředí!

M. Šejna 15.10.2019 10:34

Pan Zinga přeložil (blbě přeložil) pro Neviditelného psa text od jakéhosi profesora, který nijak vědecky nevyvrátil teorii AGW. Zato nám profesor sdělil, že všechno je spiknutí, CO2 (pardon v překladu Zingy je to oxid uhelnatý) není skleníkový plyn a v munilosti prý byly klimatické změny ještě vetší. Sice nám "profesor" nesdělil, kdy a jaké, ale určitě nějaké byly.

Já sám vím jen o dvou rychlejších změnách klimatu. První PETM v třetihorách, kdy se oteplilo o 12°C za 100 tisíc let. A pak je to Mladší Dryas, kdy se na severní polokouli prudce ochladilo a pak oteplilo o asi 8°C během 300 let. To ale byla jen lokální změna v oblasti severního Atlantiku, Evropy a Sev. Ameriky. Globálně se to projevilo změnou teploty asi jen o 2,5°C.

V současnosti se oteplilo za posledních 170 let o 1°C globálně a o 1,8°C na kontinentech. To je změna velmi rychlá a těžko se hledá v minulosti něco podobného.

M. Valenta 15.10.2019 10:33

oprava: Jak je autor spokojený či nespokojený se stavem životní prostředí jsme se ovšem nedozvěděli nic a už vůbec jsme se nedozvěděli něco o tom, jak se zařídit dál.

J. Vintr 15.10.2019 10:33

Ještě že neexistovala klimatická věda v dobách, kdy končila doba ledová a ledovce dramaticky tály a ustupovaly. To by se z toho strašného globálního oteplování museli ti lovci mamutů zbláznit.

M. Valenta 15.10.2019 10:21

Jak je autor spokojený či nespokojený se stavem životní prostředí jsme se ovšem nedozvěděli nic a už vůbec jsem se nedozvěděli nic o tom, jak se zařídit dál.