5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

KLIMA: Kořeny podvodu

Když jsem v roce 1981 na calgarské universitě promoval v oboru fyzikální geografie, sotva jsem mohl zaznamenat slabé obrysy „vlaku oteplování Země“, který supěl po kolejích na horizontu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ganaur 15.10.2019 17:03

Za mého mládí byla straka vzácnost.První sršně jsem viděl v r. 1973.Straky jsou nejhorší predátoři zpěvného ptactva.A dnes není vzácnost vidět sršně s ulovenými motýly.Za úbytek zajíců, bažantů kotoptví, čejek a dalších může "brutální" zemědělství.S klimatickými změnami to nemá nic společného.

J. Ganaur 15.10.2019 17:21

Sršni možná ano.

F. Kusák 15.10.2019 10:58

Já jsem získal přesvědčení, že člověk škodí už tím, že se narodí. Nechce se mi hodnotit problémy, kterým nerozumím a při vší úctě ke znalostem jiných, pořádně tomu nerozumí nikdo. A asi nikdy rozumět nebude. Jsou to problémy příliš složité, s mnoha proměnnými a popsatelné jen obecně, s řešením jen sporným a zjednodušujícím. A tak se lidé jen hádají, bez valného výsledku. Jiná věc je přemnožení lidstva a lokální negativní dopady na životní prostředí. Avšak ruku na srdce, ještě mě nikdo nepřesvědčil o obecné škodlivosti tak nenáviděných plastů, tedy kromě těch, v krásném lese pohozených. Jenže jsem také viděl v takové plastové schránce krásné mraveniště, takže to ti mravenci vnímali asi jinak. Zato vím, jak energeticky nesmyslné a škodlivé je hojné používání papíru, který je obvykle zušlechtěn, obarven na hnědo, aby vypadal ekologicky, a pak jen obtížně recyklovatelný. Vnímání problémů, bohužel, podléhá klamným představám.

J. Svoboda 15.10.2019 11:24

Největší hrozba je sekundární, spolknutí plastového knoflíku nebezpečné není. Ale zjistěte si něco o tom, jak na sebe mikroplasty absorbují nebezpečné látky a ty s nimi pronikají do našich těl ve vodě a potravinách.

Pěkný den.

F. Kusák 15.10.2019 16:48

No mluvíte dost zmateně a nepřesně. Dosud žádná studie neprokázala obecnou škodlivost plastů, ba ani to, co tvrdíte. Já nejsem žádný přehnaný milovník plastů, ale jen upozorňuji na nekritické šílenství a hloupé zákazy. Spíše bych doporučoval nezávadnost a co nejvyšší recyklovatelnost. Zákaz plastových brček a příborů nic nevyřešíte. A pro neinformované, ať si zjistí z čeho se vyrábí např. tzv. papírový kelímek třeba na kávu nebo obal typu tetrapack

M. Šejna 15.10.2019 10:34

Pan Zinga přeložil (blbě přeložil) pro Neviditelného psa text od jakéhosi profesora, který nijak vědecky nevyvrátil teorii AGW. Zato nám profesor sdělil, že všechno je spiknutí, CO2 (pardon v překladu Zingy je to oxid uhelnatý) není skleníkový plyn a v munilosti prý byly klimatické změny ještě vetší. Sice nám "profesor" nesdělil, kdy a jaké, ale určitě nějaké byly.

Já sám vím jen o dvou rychlejších změnách klimatu. První PETM v třetihorách, kdy se oteplilo o 12°C za 100 tisíc let. A pak je to Mladší Dryas, kdy se na severní polokouli prudce ochladilo a pak oteplilo o asi 8°C během 300 let. To ale byla jen lokální změna v oblasti severního Atlantiku, Evropy a Sev. Ameriky. Globálně se to projevilo změnou teploty asi jen o 2,5°C.

V současnosti se oteplilo za posledních 170 let o 1°C globálně a o 1,8°C na kontinentech. To je změna velmi rychlá a těžko se hledá v minulosti něco podobného.

V. Petr 15.10.2019 10:43

Nezapomeňte, že za referenční stav pak považujete Malou dobu ledovou. Pokud byste vzal středověké klimatické optimum, bude to jinak.

Mimochodem, na našem území došlo v minulosti k obrovským změnám, ovlivňujícím zemědělství, větším, než cokoliv v současnosti. Např., v mnoha oblastech převládaly v ranném středověku močály, v době Keltů neexistující.

Ale shodneme se na tom, že "boj proti globálnímu oteplování" je nesmysl, pokud dochází ke změnám, je třeba se jím přizpůsobit.

M. Šejna 15.10.2019 11:29

Ano pane Vaňuro,

boj proti globálnímu oteplování je totální nesmysl, jak se oba shodujeme. Opravdu je potřeba se na teplé klima adaptovat a nikoli bojovat.

Jenže popíraní lidského vlivu na klima a popírání skleníkového efektu nám v té adaptaci na teplo vůbec nepomůže. Takže toho kanadského profesora považuji za užitečného idiota klimasketiků.

J. Vintr 15.10.2019 11:47

Nevím jestli lidem pomůže popírání lidského vlivu na klima, zato je zcela nepochybné, že lidem škodí a teprve bude škodit zveličování lidského vlivu na klima a prasečiny, které se ve jménu této lži páchají a hodlají páchat.

R. Vacek 15.10.2019 11:20

Tu rychlost vysvětlujte mamutům, kteří umrzli a skončili v ledu tak rychle, že se ani nestačili zkazit. A teprve dnes rozmrzají a tlejí.

J. Svoboda 15.10.2019 11:27

Jasně, tehdy nefungovalo střídání ročních období, takže změna klimatu musela být zázračně rychá, vy hlavo ;-D;-D;-D

Pěkný den.

M. Šejna 15.10.2019 11:36

pane Vacku,

to je ale záhada, že? Oni ti mamuti totiž takto zamrzili jen v bažinaté tundře daleko na Sibiři a nikoli celosvětově. Nejspíš to tedy nebude nějakým celosvětovým rychlým nástupem doby ledové, ale ycela specifickými podmínkami sibiřské tundry.

U nás žili mamuti také, ale zatím nebyl nalezen ani jeden zmrzlý, který se nestačil zkazit.

R. Vacek 15.10.2019 11:58

víte, u nás na rozdíl od Sibiře už dávno neexistují oblasti trvale zmrzlé půdy, které by rozmrzly až teď. Dokonce se jinde (Aljaška) pod ustupujícími ledovci ukazuje zachovalý les a bude-li oteplení pokračovat nadále, opět se obnoví podmínky, aby se lesu dařilo.

https://frontierscientists.com/2013/09/forest-revealed-under-glacial-ice/

M. Šejna 15.10.2019 12:41

to je dobře, že jste si kouzlem nechtěného sám odpověděl na tu blbost o náhle zmrzlých mamutech.

K. Drábek 15.10.2019 14:12

Mamuti vlastně spadli do trhlin permafrostu. Něco podobného je známé i dnes. Také se proto nacházejí v pozici, jako kdyby seděli. O umrznutí vlivem klimatu tedy nejde.

M. Valenta 15.10.2019 10:21

Jak je autor spokojený či nespokojený se stavem životní prostředí jsme se ovšem nedozvěděli nic a už vůbec jsem se nedozvěděli nic o tom, jak se zařídit dál.

M. Valenta 15.10.2019 10:33

oprava: Jak je autor spokojený či nespokojený se stavem životní prostředí jsme se ovšem nedozvěděli nic a už vůbec jsme se nedozvěděli něco o tom, jak se zařídit dál.

V. Petr 15.10.2019 10:36

Především, "boj proti globálnímu oteplování" nemá NIC SPOLEČNÉHO s ochranou životního prostředí!

P. Zinga 15.10.2019 9:45

Lhali, lžou a lháti budou: nic jiného jim už nezbývá.

Zde ukázka:

https://www.cfact.org/2019/10/09/another-climate-lie-foiled-wisconsin-apple-production/

P. Zinga 15.10.2019 9:35

"Vědci dokázali, že až na pár výjimek jsou ledovce světa na ústupu. Ledovec Monte Sarmiento v Chile v Jižní Americe, ten, který viděl Ch. Darvin v roce 1836 viděl sahat až k moři, tak ten je teď od moře oddělen hustým lesem.

Grónský ledovec Jakobshaven se od roku 1869 zmenšil o 6,4 km a Východní ledovec na Špicberkách je dnes vzdálen od své koncové morény 1,5 km. Hranice sněhu ve skandinávských horách se neustále stěhuje nahoru a ledovce se z údolí stáhli o dobrý kilometr.

Ledovec Arapahoe v Rocky Mountains taje již pár let velkou rychlostí. Pouze ve Východních Alpách a pár jiných regionech ledovce ještě rostou. Vzhledem k těmto faktům bychom neměli na ,.staré muže, kteří tvrdí, že dnešní zimy nejsou to, co bývalo, pohlížet skepticky."

Aberdeen Herald, 13.října 1910

Kolik bylo tenkrát CO2? 300 ppm? Pouze o 20 víc, než tzv. "předindustriální normál"?!

Rado a spol.: jděte do háje, zeleného...

J. Vintr 15.10.2019 10:33

Ještě že neexistovala klimatická věda v dobách, kdy končila doba ledová a ledovce dramaticky tály a ustupovaly. To by se z toho strašného globálního oteplování museli ti lovci mamutů zbláznit.

Z. Lapil 15.10.2019 11:25

Však se taky zbláznili. Ze svobodných kočovných lovců se stali otroky polí.

Volně ze Stopařova průvodce: Našli se i takoví, kteří na heslo "...zpátky na stromy" reagovali tím, že bylo chybou na ty stromy vůbec lézt.

J. Ráž 15.10.2019 9:12

Že je současná klimatická hysterie vyvolaná podvodnými manipulacemi, o tom nikdo rozumný nemůže pochybovat.

A tak paradoxem doby je, že na jedné straně náš svět blázní strachem z klimakatastrofy a na druhé straně ti, kteří tvoří jádro klimalarmistů, podporují nekontrolované rozmnožování a devastovaní krajiny ze strany nejhoršího nepřítele přírody, člověka.

V Evropě začala přirozená redukce počtu obyvatel, ale v Africe rozmnožování tamních obyvatel dostalo přímo katastrofický rozměr. Tak architekti globálního světa, kteří díky jaderným zbraním nemohli vyvolat světový vojenský konflikt, zorganizovali přerozdělování dovozem do Evropy těch, kdo na ochranu přírody nejvíc kašlou. To má opravdu, z hlediska ochrany přírody logiku.

K. Wágner 15.10.2019 7:47

Podle průzkumu agentur Scott Rasmussen a HarrisX ze září 2019, se celkem 29 % všech voličů v USA domnívá, že je alespoň do jisté míry pravděpodobné, že se Země stane během 10 – 15 let neobyvatelnou a lidstvo vyhyne. Je tu ale dramatický rozdíl podle věkových kategorií. Věří tomu 51 % voličů do 35 let, ale jen 12 % seniorů. Značné rozdíly jsou i mezi městy a venkovem. Čtyřicet pět procent (45 %) městských obyvatel si myslí, že lidstvo může být během 10 až 15 let zničeno změnou klimatu.

P. Rada 15.10.2019 8:30

"Značné rozdíly" jsou zejména v tom, jak si kdo představuje "neobyvatelnost" či "zničení lidstva".

Za turisticky neobyvatelné lze např považovat ostrovy přes které se přehnal hurikán - ale kde domorodí dál přežívají. Výhled ještě silnějších hurikánů, růst hladin oceánů... ale i toto může zdramatizovat.

Podobně je tomu s desertifikací půd (https://cs.wikipedia.org/wiki/Dezertifikace) a v takto navozené ekonomické migraci vedoucí až k válečné eskalaci problému.

Kdo na doposud prosperujícím západě dnes považuje a v jakém smyslu za obyvatelné Somálsko, Sýrii či Afganistán a pro koho by takové i dnešní reálné podmínky byly synonimem koce světa?

Zásadní při rozhodování o životaschopnosti lokality až kontinentů tkví mnohdy už dnes nikoliv ve vnitřní situaci ale i v obchodní bilanci a tedy stavem vzdáleného okolí. Lavinu skrytých problémů může proto náhle spusti i vzdálenější válečný konflikt který zasáhne klíčovou obchodní vazbu. Dlouhodobě navozená a často přehlížená místní nestabilita např v poklesu soběstačnosti se pak může projevit velmi dramatcky.

J. Ráž 15.10.2019 9:25

Nejvíce ohrožuje budoucnost lidstva jeho přemnožení. A za jeho až katastrofické přemnožení v kritických částech světa mohou v největší míře Evropané tím, že zredukovali následky přírodních procesů, epidemie a hlad vyvolávající lokální války, které po celou historii udržovaly počet obyvatel v dané oblasti v udržitelné míře jak pro potravinovou soběstačnost, tak i přirozených vazeb mezi přírodou a člověkem.

Vše ostatní má na vývoj planety jen sekundární vliv.

V. Petr 15.10.2019 10:50

Podívejte se na dynamiku populačního růstu v oblastech, na které se odvoláváte. Pokud počet obyvatel Sýrie stoupl na trojnásobek, jsou problémy v zásobování potravinami dost logické.

Od roku 1950 se obyvatelstvo Afriky ZPĚTINÁSOBILO!

A k tomu přistoupilo zdražení potravin na světovém trhu v důsledku produkce "biopaliv," což hned na počátku předpověděl Fidel Castro.

Z. Lapil 15.10.2019 11:36

Země je Země, nikoliv ostrov a vyhynutí je vyhynutí, nikoliv místní průšvih, byť sebevětší. Viz japonský přístup, kde se historické stavby se zemětřeseními nijak nepářou - prostě se čas od času posbírají ze země a postaví znova. Taky adaptace.

A ptát se, v jakém smyslu je obyvatelné Somálsko - nezlobte se na mě, to je krok stranou. V Las Vegas taky není úplně příjemné klima (https://www.cestovani-po-usa.cz/pocasi-v-las-vegas/), a jak se tam žije a bohatne.

J. Vintr 15.10.2019 9:59

Kdyby se udělal takový průzkum, čemu lidé věří, před nekolika staletími, tak by například 100% lidí věřilo, že je země placatá a spoustě jiných blbostí, kterým se dnes smějeme. Stejně jako se za pár destiletí budou lidé smát dnešnímu klimatickému blbnutí. Ten současný výsledek průzkumu je ještě dobrý, protože velké procento lidí se zrejmě nenechalo zviklat všudypřítomnou alarmistickou propagandou.

V. Petr 15.10.2019 10:57

Mimochodem, stačí se podívat na dřívější alarmistické předpovědi pro SOUČASNOST a neustále je připomínat. Ti mladí se dožijí toho, že se dnešní alarmistické předpovědi NESPLNÍ ale přesto budou titíž lidé chrlit další nesmyslné předpovědi, které se rovněž nesplní.

V 50 letech se všude psalo, že ropa vydrží jen 50-60 let, tudíž již měla dojít. Podle 20 let starých předpovědí měl být již New York částečně pod vodou, stejně jako menší tichomořské ostrovy! Z předpovědí Římského klubu z roku 1972 se nesplnilo NIC!