3.6.2023 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

KLIMA: Co se skrývá v pozadí Green Dealu

V kapitole „ Vše o zelených“ jsou podrobně rozepsány zákulisní cesty miliardářské plynové lobby, jejímž zástupcům se podařilo prosadit zrušení dvou bezemisních jaderných elektráren, dostavbu a novou výstavbu dalších jaderných elektráren a nahradit je elektrárnami plynovými produkujícími emise.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Istvanfy 5.2.2023 23:56

Je to síce trocha núdzové riešenie, ale u všetkých tepelných elektrární (včítanie jadrových) je možnosť vypúšťať prebytočnú paru do atmosféry. Reakčná doba je niekoľko sekúnd. Svojho času sa tento spôsob občas použil v uholnej elektrárni Nováky niekedy v 70. rokoch a hukot bolo počuť na kilometre. Zelení by asi besneli ale po pár blackautoch by skrotli.

L. Novák 5.2.2023 19:45

Co je to podle vás "vyplatí se"? Odečtěte dotace vykradené občanům z kapes a jste v prodělku.

Fotovoltaika a spol. je obyčejné VYKRÁDÁNÍ KAPES občanů a státní pokladny. Rv!!

L. Novák 5.2.2023 19:36

Green Deal je VELKÝ ZELENÝ PODVOD, jaký nemá v historii lidstva obdoby. Kecy nevzdělaných věřících zelených magorů na této skutečnosti nic nezmění.

Takto vypadá reálný stav elektroenergetiky Německa, která je jednou z hlavních příčin vzniku ENERGETICKÉ KRIZE v EU a tím i vysokých cen:

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/05.01.2023/05.02.2023/today/

P. Rada 5.2.2023 12:21

Pane Skřivane je to poněkud jinak i když o "zlodějiny" jít může. Primárním účelem tzv. teplárny jsou pravidelně elekrárny které ale s odpadního tepla jehož je s principu přeměn původních 100% energie paliva na výstupu převaha cca 60% v podobě odpadního tepla.

S toho pak mohou ale nemusí část roku elektrárny vytápět i celá města. Jen 40% energie uvolněné s paliva se tedy může podařit přeměnit na el energii a tak se celé energii transformující monstrum může jevit víc teplárnou. Z té se sice dá teplo zas navýšeně získávat tepelným čerpadlem - ale to je jiná kapitola která v létě může naopak významě chladit.

https://vytapeni.tzb-info.cz/elektricke-vytapeni/23458-kde-a-jak-se-vyrabi-elektricka-energie

Paradoxně nejmasivnějším lokálně koncentrovaným ale zcela bezkogeneračním zdrojem je v ČR elektrárna Temelín která právě oněch 60% energie uvolnuje do ovzduší chladicími věžemi. Malým zlomkem sice vytápí část Týna ale to energií odvozenou s tlakové páry která jinak přímo slouží k pohonu turbín - nikoliv odpadním teplem.

Za "zlodějinu" se to obvykle mezi příznivci JE nepovažuje už možná proto, že s energie uranu se tak jako tak v tomto zařízení využije jen zhruba 1% a zbytek jde do úložišt - která sice také hřejí ale naprosto bez užitku - ba naopak se zprvu musí zajištovat dochlazení bazénů...

Celospolečenskou "zlodějinou" totiž už může primárně být nedomyšleně nadspotřebovávat či ponáspotopářsky budovat energetický komplex, jehož náklady se ale za celou dobu provozu společnosti vrátí méně než je efektivní nebo dokonce nevrátí.

Konkrétně JETE má za celou životnost kalkulovanou návratnost jen 6x a to bez započítání nákladů na výstavbu úložiště odpadu a nákladovosti likvidace reaktoru. Za civilizačně přínosnou se přitom považují zdroje o komplexně pojaté návratnosti alespon 5x. Viz tabulky EROEI. Tak se může časem i tento dnes obvykle vychvalovaný zdroj časem ukázat pod hranou efektivity.

https://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI

J. Havlík 5.2.2023 9:13

A víte, že jedním takovým Moravcem je Babiš? V Bruselu Green Deal podepsal za ČR bez výhrad. Takže podezírat z toho dnešní vládu je dost mimo! Vytloukat z toho bude miliardář!

P. Rada 5.2.2023 1:13

"Zásadní problém" v energetice vzhledem k životní úrovni tkví v parametru EROEI a zároven ve zdrojové masivnosti. Efektivita sama přitom v úhrnu už celé století spíše klesá - roste jen masivnost a s ní míra nerecyklovatelných externalit. Celkově se jedná o jinak specifikovanou nosnou kapacitu prostředí.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Nosn%C3%A1_kapacita

Dávám takto zapravdu že už v blízském budoucnu nejspíše bude všechno "jinak, než to bylo dosud". Problém je přitom vědě sice znám už celá desetietí ale snadné řešení nikoliv:

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2008/cislo-9/ceka-nas-drasticka-zmena-zpusobu-zivota.html

Související potíže tkví i v obecné omezenosti neenergetických surovinových zdrojů a nedostatečném potenciálu je recyklovat. Bez zásaního snížení spotřeby se tedy součastná převážně konzumní civilizace zřejmě udržet nedokáže a cesta k udržitelnosti tak nutně bude velmi náročná. Mnozí obtížný vývoj neustojí a to nastolí konfliktní situace které šanci na zdravou adaptaci celku nejspíše jen stíží.

To, že není známa jiná schůdnější cesta, se mnohým i autorovi úvodníku, právě "skrývá v pozadí G.D".

P. Skřivan 4.2.2023 18:36

To ovšem nevíte, jak v Česku fotovoltaika funguje. Dost lidí si kupuje i baterky, aby veškerou vyrobenou elektřinu sami spotřebovali. Tak je to zde nastaveno: prodej elektřiny do sítě se prostě nevyplatí.

Stejný důvod je za tím, že kogenerační jednotky mají hlavně penziony a hotely nebo domovy důchodců. Ono se to vyplatí, ale nejlépe tehdy, pokud vyrobenou elektřinu sám spotřebuji. Čili tenhle stav do Vašich teorií, moc nezapadá. Nic ve zlém.

P. Skřivan 4.2.2023 18:32

Pokud byste podrobně prozkoumal např. kogeneraci, tak byste zjistil, že na ní nejen není nic špatného, ale že je s podivem, že dneska ještě některé teplárny jedou bez ní.

Pod pojmem teplárna já si představuji zařízení, které vytápí odpadním teplem z kogenerace, ale ne za cenu, která přesahuje cenu tepla vzniklého prostým spálením plynu. To pak není teplárna, ale typicky česká zlodějina.

P. Skřivan 4.2.2023 18:27

Nevím, co se furt řeší. Strategie greendealu je prostá: udělá se dost obnovitelných zdrojů tak, aby celková spotřeba byla s přesahem pokryta.

Přebytky se buď uloží nebo využijí jinak.

Nedostatky se doplní buď z tepelných elektráren na vykrytí špiček, nebo z úložišť různého typu. Jádro je pro tento účel ne úplně snadno použitelné, protože má velkou setrvačnost hlavně při snížení výkonu, čili v tomto ohledu se podobá obnovitelným zdrojů, které fungují ne vždy, když jsou třeba.

Všechny položky předpokládají, že se budou v čase vylepšovat, což se reálně děje.

U obnovitelných zdrojů se předpokládá decentralizace, tj. že je nebude stavět energetický gigant, ale budou mít velký počet soukromých investorů. Např. fotovoltaika na střechách. Vzhledem k úrovní elektroniky, to na rozdíl od dob dřívějších, možné je

Zásadní problém vidím jen v tom, že je to jinak, než to bylo dosud.

O. Uživatel 4.2.2023 15:43

Uživatel požádal o vymazání
V. Vlach 4.2.2023 9:39

Vidíte a tady se jedná výhradně o domněnku!

Doložit to neumíte, poněvadž není co. Postavte si své ego trochu do latě než vám přeroste přes hlavu, sakra!

V. Vlach 4.2.2023 9:36

R^

V. Mertan 4.2.2023 8:50

No veď práve to, po skončení doby ľadovej more stúplo o 120 m. Teraz stúplo za 100 rokov o 20cm a rovnako aj predchádzajúcich 100 rokov. Pritom čelíme údajne najväčšiemu otepleniu v histórii Zeme. Asi niekto niečo zle spočítal. Pozrite si prednášku paleológa Petra POkorného https://www.youtube.com/watch?v=Hd67EMWFKek&t=2633s najmä čas 43:55

O. Uživatel 4.2.2023 8:44

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 4.2.2023 8:42

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 4.2.2023 8:41

Uživatel požádal o vymazání
V. Mertan 4.2.2023 8:39

To ostatné potrebné rastliny majú - vodu, slnečný svit, dusík, fosfor. Súčasná koncentrácia CO2 je stále veľmi nebezpečne blízko hodnote 150 PPM, kedy prestáva fotosyntéza fugovať. Bez zásahu človeka by časom mohlo k takej situácii dôjsť, a pravdepodobne sa to stane napriek vráteniu len veľmi malej časti fosílneho CO2 naspäť so ovzdušia. Absolútna väčšina CO2 totiž nie je uložená vo fosílnych palivách, ale vo vápencoch a dolomitoch. Uložili ich tam morské živočíchy ale aj riasy kokolitky (Emiliania huxley)a proces ukladania stále pokračuje. Naopak vyššie koncetrácie CO2 pomáhajú rastlinám prekonať obdobia sucha, pretože potrebujú mať menej prieduchov, a nestrácajú pri dýchaní toľko vody

J. Lukavsky 4.2.2023 7:21

"Proč tedy ta snaha přejít co nejrychleji na elektromobilitu?" Protože se napakují solární baroni, stavitelé a majitelé fofrníků, "neziskovci" všech 64 pohlaví a ouřadové co to štemplují. Samozřejmě z daní obyčejných občanů co hákují denně ve fabrice. Elementary dear Watson. J.L. end

M. Gróf 3.2.2023 22:55

Spíš bylo první vejce - ale nevylíhla se z něj slepice.

P. Molík 3.2.2023 20:06

Vyznavači dogmat z katechismu gretensko-klimatické věrouky jsou stále víc drzí. Jejich zhoubné aktivity, zejména podvodný projekt Green deal, se jako rakovina šíří a tvrdě atakují naši společnost. Občané jsou tlačeni do pozic těch, kteří se mají obětovat k větší slávě zelených fanatiků.

P. Sura 3.2.2023 19:29

Ale prdlajs! První byla slepice, akorát, že vejce nesnášela.

L. Novák 3.2.2023 19:25

Ne, K. Novák skutečně nemyslí. Asi toho piva vypil moc. :-P

O. Kaucký 3.2.2023 18:41

Ano, mimo jiné na propagandě.

O. Istvanfy 3.2.2023 18:39

IPCC Vám nepochybne poskytne uspokojivú odpoveď.

O. Kaucký 3.2.2023 18:38

To je stejná filosofická otázka, co bylo dřív vejce nebo slepice, korupce nebo zelený nesmysl?

J. Lukavsky 3.2.2023 17:25

"S koncem doby ledové stoupla hladina oceánů o 120 m." Jenomže to roztál celý Arktický ledovec, ten v Evropě zasahoval až k Alpám, pokrýval celou S.Ameriku... Takže na několikametrové zvýšení mořské hladiny by muselo roztát celé Grónsko. Bez problému by to dokázala Antarktida, tam je ale cca 4 km ledu a zvýšení teploty o 1,5 oC ? J.L. end

P. Sura 3.2.2023 17:20

4000000 ročního obratu na osobu nemá jedinej normální podnik. Nebo mi něco uteklo? Leda by měl ziskovost tak4% nebo míň.

J. Lukavsky 3.2.2023 17:17

Ano záleží. CO2 je nyní strašlivých 400 ppm = 0,04% = 0,00041 dílu. Takže vlastně stopový plyn. Kupř argonu je 0,9%..... no i v základní ekologické učebnici je uvedeno (vlevo dole):

Odum, E.P. (1977): Základy ekologie. - Academia Praha, p.140 (vlevo dole): " Je patrně významné, že jak nízká koncentrace CO2, tak vysoká koncentrace O2 jsou nyní činiteli omezujícími fotosynthesu"

J.L. end

P. Sura 3.2.2023 17:15

To se zase napakujou "Mistři výkazů jakékoli hovadiny" ! Protože ty vykázané parametry nikdo nebude umět zkontolovat. Stejná buzerace jako EET.

P. Diviš 3.2.2023 15:30

Svaz průmyslu i evropský Business Europe striktně odmítají, aby taková rozšířená pravidla platila plošně pro celou EU. České předsednictví v Radě EU podle Špicara původní návrh výrazně zmírnilo, dle něj to ale nestačí. „Jako Business Europe se v tom nechceme ani dohodnout na nějakém kompromisním řešení. Jde to zdaleka nad rámec toho, co by podniky měly mít na starosti,“ uvedl Špicar.

KOHO A KDY SE TÝKÁ NOVÁ SMĚRNICE■ od roku 2024: velkých firem s více než 500 zaměstnanci, které už dnes musejí reportovat parametry udržitelnosti■ od roku 2025: velkých společností, splňujících alespoň dvě ze tří kritérií – více než 250 zaměstnanců, roční obrat nad 40 milionů eur, aktiva nad 20 milionů eur■ od roku 2026: malých a středních podniků, kotovaných na burze■ od roku 2028: dceřiných firem a jejich poboček, které působí na území Evropské unie a spadají pod společnosti s ročním obratem nad hranicí 150 milionů eur, avšak sídlí mimo území EU

Zdroj: Frank Bold