30.5.2023 | Svátek má Ferdinand


Diskuse k článku

KLIMA: Co se skrývá v pozadí Green Dealu

V kapitole „ Vše o zelených“ jsou podrobně rozepsány zákulisní cesty miliardářské plynové lobby, jejímž zástupcům se podařilo prosadit zrušení dvou bezemisních jaderných elektráren, dostavbu a novou výstavbu dalších jaderných elektráren a nahradit je elektrárnami plynovými produkujícími emise.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Hančar 3.2.2023 8:38

Po přečtení úvodníku a tohoto skvělého článku jsem dospěl k názoru, že Normalizace na NP trvala jen neděli, pondělí, úterý, středu a čtvrtek, celkem pouhých 5 dní a dnes se vše vrátilo k normálu podobně jako 17. listopadu ve 22:45 někdy kolem roku 1989.

P. Pepax 3.2.2023 8:36

To že je jaderná energie řešením věděli velmi dobře už v minulém století, nikdo ale asi netušil jací hlupáci budou u moci ve století současném.

F. Kusák 3.2.2023 8:35

Bohužel, každá rozumná věc je ideologizována a následně zneužita pro vydělávání peněz. Starost o životní prostředí je věc absolutně nezbytná, to při dnešním totálním přelidněním planety. O tom může pochybovat snad jen idiot. Podstatou přírody je biodiverzita, takže i přeměna různých forem energie by měla odpovídat přirozenému chování v přírodě. Člověk by pak svým rozumem měl minimalizovat nežádoucí účinky. Jedním z nich je třeba omezování spotřeby. Asi každý chápe, že všichni nemohou mít všechno. Jenže to se hezky řekne a hůř udělá. A tady už vzniká podstata přirozené nerovnováhy. Pokud si toto uvědomíme a společnost se podle toho začne chovat, můžeme ničení planety zpomalit, nikoliv ovšem zastavit, protože naší planetu neničí jen člověk, ale ona se ničí sama. Je to vliv jistých pochodů, které popisují např. termodynamické zákony.

Je obrovská škoda, že se na Západě omezil, fakticky zastavil, vývoj a výzkum v oblasti "jaderné" energie. Dnes jsme mohli být dál třeba o inovační generaci. Mohli jsme mít vyřešeno lepší využití štěpných materiálů, případně problémy s jejich následným nakládáním. Kdyby nebylo východoasijských schopností, neměli bychom v takovém měřítku ani fotovoltaické články. Ale hořekovat nemá cenu. Takže dnes jsme ve stavu, že vlády nezvládají úlohu energetického zajištění a musíme problém řešit na úrovni domácností a obcí. V průmyslu pak řešení hledají jednotlivé firmy. Dost tristní stav. Monopol energetických společností se už nesmí opakovat.

M. Vinkler 3.2.2023 9:09

R^

M. Boháček 3.2.2023 8:30

Pozadie Green Dealu - kontrola (nad peniazmi, potravou, pohybom, spotrebou...)

J. Vintr 3.2.2023 8:26

Jasně že "boj proti změně klimatu" nemá se změnou klimatu absolutně nic společného (člověk nemůže ani v nejmenším "řídit" klima na naší planetě) a není také ani v nejmenším ochranou životního prostředí. Hlavním důvodem jsou záměry takzvaných globalistů vylidnit planetu a zbavit zbylé lidi veškerého majetku. To, že si na něm spousta lidí mastí kapsu, je jen vedlejší bonus pro lidi, kteří globalistům tento záměr pomáhají realizovat. Všechna opatření takzvaně na omezení produkce CO2 bez výjimky škodí lidem. Těch způsobů, kterými se globalisté snaží dosáhnout svých cílů je samozřejmě ještě víc a realizují se souběžně.

F. Navrátil 3.2.2023 8:11

Aktivita za záchranu klimatu je přímo úměrná výši dotací.

P. Rada 3.2.2023 8:35

Na tom něco může být. Nejmarkantněji jsou totiž dotována fosilní paliva a to zhruba částkou cca 400 miliard dolarů/ročně. Za to ale vlády dotyčných zemí drži v rukou sice jen momentální ale energii fosilů dekvátní moc.

Řádově vyšší avšak už skryté dotace pak tkví v tom, že jsou dnes prakticky odpouštěny druhotné náklady na krytí škod které jejich produkcí vznikají a v budoucnu možná nade vším převáží.

Např už jen navýšení obsahu CO2 jen na 400ppm bude za několik set let odpovídat hladina oceánů o minimálně 6m výše. To dokladuje úroven hladin které zde už při tak vysoké koncentraci panovaly v ustálenosti třetihorního období po desetimiliony let. Fosilním dotacím tedy zatím nic vážného nehrozí.

https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/iisd-presmerovani-dotaci-fosilnich-zdroju-by-mohlo-castecne-zaplatit-za-energeticky-prechod

Ś. Svobodová 3.2.2023 9:31

No a co? Hladina se zvedá se od konce poslední doby ledové, oxid neoxid. Lidi se šoupnou, dělali to tak od pradávna.

P. Sura 3.2.2023 13:54

Nojo, ale dřív byli rádi, že tomu utekli. Dneska si za to chtějí nechat platit.

J. Hajský 3.2.2023 10:14

Máte křišťálovou kouli, že víte co bude za několik set let při obsahu CO2 v atmosféře 400 ppm? Už Žiška znal děla a tarasnice. Myslíte, že věděl, že na několik set let budou děla stříjející granáty (i s jadernou náloží) na desítky kilometrů?

T. Diblík 3.2.2023 7:33

Tohle čteme na Psu léta letoucí. A zdanění povolenkami jen kvete.

J. Roškota 3.2.2023 7:29

Snižovat závislost na fosilních palivech je nutné. Klimatická změna je, nejspíš, realita a příspěvek člověka k ní je obtížné rozporovat.

Pro mě je nepochopitelná chaotická reakce vlád a z toho vyplývající zmatek v hlavách obecného lidu. Na obou stranách barikády. Neumím si to vysvětlit jinak, než nízkou úrovní vzdělání a povědomí o přírodních zákonitostech ve všech vrstvách populace.

Proto je zmiňovaná kniha strašně důležitá. Snažím se popularizovat knihy mého oblíbeného autora Václava Smila. Tam to všechno je. Jistě jsou i jiní autoři zabývající se celoplanetárními bilancemi, ty neznám. Dobrou knihou je i čtivá kniha Bill Gates : "Jak se vyhnout klimatické katastrofě", je sice poněkud aktivistická, ale základní bilance jsou správně (protože vychází ze Smila).

Přál bych si, aby se naše vedení řídilo racionálními úvahami. Co je vede k opaku netuším. Vždyť Angela Merkel je fyzička!

Z. Lapil 3.2.2023 8:19

Což o to, znalosti opravdu lze získat na internetu a dokonce i v knihách, ale problém vidím v tom, že podstatná část lidí nevěří ne jen vědcům a technikum malem ani když jim říkají, že věci padají shora dolů.

Mně osobně je naprosto nepochopitelné, jak si může někdo myslet, že systém velikosti planety lze ovládat úpravami jediného parametru.

Mozna: jestli za to nemůžou počítače. Totiž - současní mladí, včetně jistě Grety, jsou od plánek naučení, že když zmáčknout tohle, stane se tamto. Nevědí, že když příštím kladivem do hřebíku, může se hřebík ohnout nebo taky můžu přijít o prsty. Míčem že lze nejen dat gól, ale taky vysklit okno. Rádi mluví o předběžné opatrnosti, ale nedochází jim že i ta má nejméně dva konce, viz i ten CO2, jehož přílišné omezení by vedlo k uduseni vseho ziveho; tedy kromě anaerobní bakterií.

K. Zangl 3.2.2023 6:28

Green Deal = uzelenění se k smrti.

P. Rada 3.2.2023 6:47

Co dýcháte, jíte... Vy jiného než důsledky zelené fotosyntézy? Jak dlouho by jste bez ní asi tak přežil?

R. Langer 3.2.2023 6:59

Úplně stejně tak dlouho, jako ty, Zelený bolševiku. Bez Green Dealu a bez takových Zelených bolševiků jako ty ale přežijeme mnohem déle. :-P

Z. Lapil 3.2.2023 7:58

Přesně tak. A fotosyntéza přeměňuje v kyslík co?

P. Rada 3.2.2023 8:40

Ano přeměny probíhají a tak kyslíku v atmosféře ubývá a kysličníku uhličitého naopak přibývá. Zkuste se hermeticky uzavřít v místnosti - snad Vám rizikovost navozené nerovnováhy zavčas dojde. Jakousi zvnějšku nevětratelnou místnosti je přitom naše planeta.

Z. Lapil 3.2.2023 11:02

To je právě to jednorozměrné uvažování typu "CO2 může za všechno". Bude-li ona hermeticky uzavřená místnost dostatečně velká - nijak zázračně, zhruba 8x8x8 m, počítal-li jsem dobře - umřu dřív žízní (3 dny) než udušením).

P. Sura 3.2.2023 13:57

Hermeticky uzavřenou místnost bez stropu ...? to mi hlava nebere.

J. Novak 3.2.2023 7:58

A co dychaji stromy, zeleny bolseviku?

V. Kučer 3.2.2023 8:13

Zelení planetu nezachrání ale nás zlikvidují.

H. Kotaz 3.2.2023 8:11

!R^

V. Pisko 3.2.2023 6:13

Nase AOC a jeji Cerny Klan dostaly pres hubu a na zadnici od Kongresu vedeneho Republikany,ovsem to je jenom zacatek dlouhe bitvy.USA se nesmi nechat porazit neokomunismy a zelenymi.Tyto strany a jejich podporovatele spolecne s cinou a ruskem jsou nebezpecim celeho sveta.

J. Sinnreich 3.2.2023 3:29

Green Deal, Zelena ideologie: neni to veda, neni to o zachrane klimatu, o zachrane zivota na zemekouli. Je to prave IDEOLOGIE, podobne jako marxizmus, nebo nacizmus. Bojuje o vytvoreni noveho svetoveho poradku. A tato ideologie ospravedlnuje vsecky lzi, podvody a jakekoli utrpeni a skody zpusobene timto zlocinem, ktery prave pro svoje uskutecneni potrebuje vytvoreni a fungovani nove totality.

R. Langer 3.2.2023 5:28

Přesně tak, a stejně jako každá totalitní ideologie je postavena na okrádání a zotročování běžných obyvatel. Průser je v tom, že 70 % těch obyvatel tomu tleská a volí to. Takže to nakonec mít budou. A my taky. :-(

H. Kotaz 3.2.2023 8:11

My taky - bohužel !!

P. Rada 3.2.2023 6:51

Svým způsobem je fungování přírodních zákonů a zákonitostí realitou ale pro egoistické fantasty může být až jakousi totalitou se kterou se snaží bojovat ideologicky. Jiné argumenty příznačně neuvádíte.

L. Novák 3.2.2023 8:17

Potíž je, že zelení magoři jako Rada nemají o přírodních zákonech a jejich souvislostech ponětí. Jenom se*ou zelenou propagandu jako užiteční idioti ve prospěch zeleného dotačního byznysu. Rv!!