5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

KLIMA: Bojujte, alarmisti, ale za své!

Klimatické změny probíhají, co je svět světem. Jen dokonalý trouba proti nim bojuje. Jen ukázkový hlupák si myslí, že poručí větru a dešti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 29.12.2018 18:05

Re: ach jo

Všechny klimatické jevy, které popisujete, jsou výslednicí mnoha proměnlivých veličin a jejich různé vzájemné konfigurace. Svádět to na nepatrnou změnu teploty je (slušně řečeno) hodně přehnané. Lidé ještě ani zdaleka nedokážou pochopit všechny složité děje, které vytvářejí zemské klima a kvantifikovat jejich vliv. I u toho zlořečeného oxidu uhličitého lidé můžou jen velmi hrubě odhadovat, kolik ho vyprodukuje člověk svou činností a ještě s mnohem menší přesností, kolik ho vzniká z jiných zdrojů. I ta měření jeho obsahu v atmosféře nebudou moc reprezentativní, protože složení atmosféry není určitě na všech místech planety stejné a mění se i v čase.

O. Uživatel 29.12.2018 18:00

Uživatel požádal o vymazání
J. Pokoutný 29.12.2018 17:50

Re: špatný postřech

Neukradli, fuj! Přerozdělili, odklonili, ale jen pro jejich dobro přece! Vědí to totiž lépe.

J. Svoboda 29.12.2018 17:49

Re: Stačí přejít na atom a PROBLÉM JE VYŘEŠEN!

Sprostá tykačka není argument, chudáku.

Pěkný den.

V. Petr 29.12.2018 17:49

Pokud jde o to, kolik platím za "boj proti globálnímu

oteplování," stačí se podívat na fakturu za elektřinu! A pokud by zelení nebrzdili rozvoj jaderné energetiky, byly by dnes MENŠÍ emise CO2 bez nesmyslné "podpory OZE."

Pokud jde o skutečné znečištění, ne nesmyslný boj proti zlému CO2, v mnohém s Vámi souhlasím. Ovšem si nemyslím, že zákaz polyethylenových pytlíků v Česku bude mít nějaký vliv na znečištění moří...

J. Pokoutný 29.12.2018 17:48

Re: data z minulosti

k tomu bych měl tyto poznámky:

1) vV Klementinu se systematicky měří teploty od r.1775. Kolik takových zařízení v té době ve světě bylo? Deset? Dvacet? Víc? A o sto let později stovky? Snad. Nemluvě o technologiích, používaných k měření, z toho vyplývá jediné, totiž že za posledních necelých 250 let máme jakás-takás data, obtížně souměřitelná a místně rozložená tak, že jakékoliv zobecňování pro celý svět je podobné sázce u skořápkáře.

2) Fyzika atmosféry je vědecké novorozeně, mladší než částicová fyzika. Nevšiml jsem si ale, že by se udávaných 97% částicových fyziků (vezmu-li to jako analogii s "klimatology-nepopírači " na čemkoli shodlo. I proto, že výpočetní kapacity sice rostou skokem, ale data a parametry do nich vkládané? Ověřitelné teorie?

3) Pokud se mezi "odborníky , souhlasícími s teorií lidmi zaviněného oteplování" počítají i různí sociologové, ThDr., pedagogové, ekonomové apod., doporučuji z nich vybrané jedince odeslat na matfyz, aby se zůčastnili nějaké té technické debaty. Ty rozumnější z nichby to mohlo donutit k zamyšlení... Tož tak.

P. Rada 29.12.2018 17:11

Re: A co když klimatická změna povede NAOPAK k růstu

Sotva kdy se už zemědělská produkce opět zvedne.

S růstem teploty totiž nejspíše poroste dynamika změn podnebních pásem. Za několik staletí až se ustálí klima sice nastane situace s relativně stálou průměrnou teplotou bez rizik opakování dob ledových ale na druhé straně sextrémními projevy při odvodech tepla od přehřáté země k horní hranici troposféry. Hurikány i tornáda proto budou daleko ničivější.

Jen pr orůst hladiny troposféry asi ubude těch doposud ještě převládajících běžných bouřek, které nepáchají dramatické škody. Severské oblasti se sice oteplí ale nebudou mít tak velký význam pro relativně menší rozlohu a limit oslunění i ziních mrazů v polární noci.

Velké supercelární bouře budou nejen ničivé místně ale povodněmi budou odnášet živiny velkoplošně do oceánů. Zásadní problém výkonnosti zemědělství je přitom už dnes avizován do několika desetiletí s fosforem.

https://www.zsch.cz/news/bude-nedostatek-fosforecnych-hnojiv-/

P. Rada 29.12.2018 16:53

Re: Přechod k zemědělské civilizaci.

Omyl. Civilizace na zdroje extrémě náročných tvorů, kteří značnou část energie spotřebovávají na rozvoj emotivity ... mohou vznikat jen za velmi příznivých a tedy stabilních podmínek. Podotýkám, že kočovné národy netvořily pevná sídla, která civlizace a v nich rozvinutou dělbu práce charakterizují.

Porovnejte si pro kontrolu kdy končila doba ledová (-10tis let) a kdy se hromadně na planetě objevily civilizace (-5tis let) a jak dlouho je na planetě člověk dnešního typu (-70tis let).

Vynález zemědělství byl podmíněn nikoliv jen inteligencí ale zejména stabilitou a kvalitou půdních podmínek. Ty ale navodil až rozvoj vyších typů rostlin a zejména lesů, které zvýšily stabilitu rozvojem retence a posléze půdní vláhy i hustoty živin.

P. Rada 29.12.2018 16:39

Žádné nebezpečí z globálního oteplování NEHROZÍ?

Pane Vanuro typuji, že Vás osobně "boj proti globánímu oteplování" nestál nic - ba naopak! Nejspíše totiž podobně jako já, žijete s profitu který vzniknul spálením uhelných zásob v této zemi za dlouhé období už před půlstoletím při nezapočítávání externalit kterými celá naše generace už půlstoletí škodí i velmi vzdálenému okolí. Viz pojem ekostopa.

Např.dnešní dopady sucha na lesy které u nás prosychají jsou přitom pro představu zhruba adekvátní tomu jak jsme před půlstoletím žili. Analogicky zas za půlstoletí na našem území dokonce nemusí být ani dostatek vody na chlazení jaderných bloků. Už dnes je právě dostupnost chladicí vody problém ovlivnující nákladovost výstavby i efektivitu provozu.

V. Petr 29.12.2018 16:23

Zdražení elektřiny je způsobeno tím, že zrádci z P&L

přistoupili na to, že za elektřinu platíme NĚMECKÉ CENY!

O. Uživatel 29.12.2018 16:18

Uživatel požádal o vymazání
V. Petr 29.12.2018 16:17

A co když klimatická změna povede NAOPAK k růstu

zemědělské produkce????

O. Uživatel 29.12.2018 16:17

Uživatel požádal o vymazání
J. Svoboda 29.12.2018 16:14

Re: špatný postřech

Pane ste hlópé. Klimatologové mohou bádat jen proto, že politikáři je platí z peněz, které před tím ukradli daňovým poplatníkům.

V. Petr 29.12.2018 16:10

No vidíte, žádné nebezpečí z globálního oteplování NEHROZÍ!

oOvšem "boj proti globánímu oteplování" nás už stál stovky MILIARD!

V. Petr 29.12.2018 16:07

Jeden návod je starý, stačí tím pověřit vhodného

generála a dát mu volnou ruku.

Příčinou proudu migrantů je PŘELIDNĚNÍ a to, že proti nim nebylo zakročeno HNED, jak se začali valit do Evropy. Klinatické změny jako příčina migrace je BLÁBOL!

P. Grigar 29.12.2018 16:05

Re: Miroslav Pivoda

.. ony ty futurologické změny v oblasti technologií (UI) přijdou dřív, než se blázniví alarmisti vůbec na něčem dohodnou.

J. Svoboda 29.12.2018 16:05

Re: Stačí přejít na atom a PROBLÉM JE VYŘEŠEN!

Pořád je daleko menší nebezpečí, než že napíšete něco smysluplného :o)

Pěkný den.

J. Svoboda 29.12.2018 16:02

Re: Klimatické změně se budou přizpůsobovat ti, na které

Tykejte si na schůzi vaší bolševické partaje. V kontaktu s cizím člověkem je to neslušné až sprosté a s takovými se nebavím.

Pěkný den.

J. Svoboda 29.12.2018 15:59

Re: Dobrý postřeh

Ne.

J. Svoboda 29.12.2018 15:58

Re: Volně podle jednoročního dobrovolníka Marka.

Ovšem Novák 475 je etalon osobních výpadů ...

Pěkný den.

V. Petr 29.12.2018 15:55

Vědec, který nebádá především není vědec!

V. Petr 29.12.2018 15:53

Přechod k zemědělské civilizaci byl umožněn masivním

globálním oteplováním, kterým skončila doba ledová!

Homo Habilis by ovšem asi nebyl schopen zemědělství vynalézt.

V. Petr 29.12.2018 15:50

Stačí přejít na atom a PROBLÉM JE VYŘEŠEN!

Nebezpečí CO2 je ve skutečnosti menší, než riziko zničení bavorských jaderných elektráren 14 m vysokou vlnou tsunami!

P. Rada 29.12.2018 15:34

Re: Proč se obouváte do Moláčka?

Nepojmenovaný ale dominantní "Kšeft" mají lidé zejména s toho, že využívají zcela zdarma celou řadu přírodních jevů v relativně stabilním prostředí. Např zaprší když je to třeba, zasvítí slunce v obvyklou dobu na obvyklé místo... a proto se rostlinstvu daří...a posléze i lidem.

Souhrnu takovýchto okolností se říká Ekosystémové služby". V úhrnu - i když s nimi ekonomové obvykle nekalkulují - přesto násobně převažují celosvětové HDP.

Uvádí se, že právě celé civilizace mohly vzniknout až poté, co se klima na planetě ustálilo na několik tisíc let v toleranci +-0.5C. Předtím totiž byl člověk pro daleko vyšší výkyvy nucen se kočovným životem prakticky stále stěhovat za ztenčenými potravními zdroji.

S tou relativní stabilitou je ale dnes zřejmě konec a i když se lidstvo jak o berličku opírá o surovinové zdroje s podzemí - jsou to zdroje vyčerpatelné.

"Bojovat" či spíše usilovat o stabilitu se tedy symbioticky propojenému životu rozhodně dlouhodobě vyplatí. Stabilita je totiž zřejmě i nadřazeným sítem Darwinovského evolučního výběru.

L. Metelka 29.12.2018 15:33

Re: data z minulosti

"Pouhé statistické promítání dat z minulosti do budoucího vývoje nemá s vědou nic společného." Ano a přesně tohle klimatologové nedělají. Modely jsou založeny právě na fyzice atmosféry...

J. Hajský 29.12.2018 15:21

Re: Volně podle jednoročního dobrovolníka Marka.

Nazývat někoho bolševickou sviní je sice důrazná argumentace, ale vzdělanec by ji neměl používat, je-li rozčílen, nebo chce-li dělat výpady na někoho.

P. Rada 29.12.2018 15:13

Re: ach jo

Pane Vintr mýlíte se možná proto, že opomíjíte vlivy základních zpětných vazeb na teplotní podnět. Zejména nedocenujete odezvy proudění vzdušných mas nesoucích vláhu. V úhrnu stabilita klimatu totiž podminuje optimum možností života jakou je pro člověka třeba úrodnost a pod.

Pokud např v zimě u nás v polohách do cca 500m kde je soustředěna většina zemědělství vzroste teplota jen o stupínek který právě překročí bod tání, pak naprostá většina zimních srážek odteče bez užitku protože nebude mít čas se vsáknout a vytvořit zásobu vláhy pro vegetační období.

Ještě razantnější ranou pro nás jsou ale výraznější změny teplot v polárních oblastech kde v průměru už nyní dosahují odchylky až deseti stupnů. Takto velké oteplení navozuje tání ledu na rozlohách milionů kilometrů - tím přes změnu albeda zas růst teplot ... a toto vše dohromady posílení cirkulace v polární bunce. Důsledkem toho pro naši oblast je pokles četnosti vláhu nesoucího západního proudění a tím právě zásadní navození podmínek pro vznik sucha.

Pro Ameriku to znamená např častější vpády studeného vzduchu a jinde naopak delší období veder vedoucí až k požárům. Nejvýmluvnější je ale dopad na dráhy hurikánů, které jak ukázal případ Sandy vznikají častěji v neobvyklou roční dobu a mají doposud neobvyklou dráhu směřující stále častěji proti lidnatému východnímu pobřeží. Dříve zanikaly nad severním Atlantikem - dnes nad lidnatými pobřežními městy což navozuje akutní ekonomické ztráty.

I malá odchylka skleníkového efektu (dnes o cca 1W/m2) takto přes zpětné vazby a zejména v metastabilní klimatické situaci, kde spolupůsobí i přírodní procesy, může snadno navodit rozvrat podnebních pásem s dopady na zásadní pokles zemědělské produkce i urovně bezpečí před přírdními katastrofami.

O. Uživatel 29.12.2018 15:05

Uživatel požádal o vymazání
J. Vintr 29.12.2018 14:36

Re: Tak se nám zase zdraží elektřina

Teď jsem četl, že Babiš se chce pochlubit vyrovnaným rozpočtem. Takže každá korunka, která přiteče do erární kasy skrze větší výběr DPH ze zdražené elektřiny a ze zisku ČEZu, se mu jistě bude hodit. Ovšem asi mu nedochází, že ty penize, které lidé zaplatí navíc za elektřinu, neutratí jinde, takže erár na tom spíš prodělá.