29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

KLIMA: Bojujme s ochlazováním!

Předběžná opatrnost je skvělý princip. Není to jen tak ledajaká obyčejná zastaralá opatrnost. Ta bývala postavena na zkušenosti, znalosti, informacích, rozumu. Jenže co když nám hrozí cosi, s čím žádnou zkušenost nemáme? Buďme tedy opatrni předběžně, co kdyby.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Křivánek 12.12.2013 2:39

Re: Bohužel tady jste poněkud vedle

Pepíku! Napsal bomba větu:

"A že freony dodávaly do ozonosféry potenciálně nebezpečný chlór a fluor, je pravda."

Něuvěřitelné jak málo slov obsahuje tolik nesmyslů!

Co to je Pepíku "potenciálně nebezpečný chlór". Nejez slaná jídla. Doporučuji.

Chlórované uhlovodíky byly nahrezeny fluorovanými. Nejpoužívanějíš chladiva R134a, R407a R410a jsou všechno fluorované uhlovodíky. A jsou to všechno pořád freóoony. A používají se dál. A Dupont se napakoval, byl připraven. Před vypuknotím ozónovo/dírové debility jim skončili patenty na chlorovaná chladiva tak se chytli příležitosti a přihodili pod kotel anti-chlorovému šílenství. Školy nemám, ale chlór a fluór se v chemických reakcích chovaj dost podobně. Možná jsem ale blbec. A ozónovanou díru má taky každá buchta co se vykoupe v bazéně ošetřené bezchlórovou chemii z toho by se dalo usoudit, že chlór naopak ozónu pomáhá. Ne?

M. Šálek 12.12.2013 1:04

Bohužel tady jste poněkud vedle

Jakkoli jsem (spolu s Vámi) přesvědčen, že současná hypotéza tzv. globálního oteplování je značně neúplná a tzv. boj s klimatickými změnami plýtvání prostředky, tak zrovna ochlazování spodní stratosféry (tedy oblasti zvýšených koncentrací ozónu, který nás chrání před nebezpečnou částí UV záření) je touto hypotézou předpovídáno. A že freony dodávaly do ozonosféry potenciálně nebezpečný chlór a fluor, je pravda. Takže zrovna rozumné omezení vypouštění těchto freonů třeba ze sprejů úplná hloupost asi nebyla, jakkoli na dynamiku zániku a tvorby molekul ozónu má vliv mnoho faktorů včetně teploty a stratosférické vlhkosti. Ne všechna "zelená" opatření jsou nesmyslná, situace není tak černobílá.

P. Rada 12.12.2013 0:59

Předběžná opatrnost.

Pravidelně jsem předběžně opatrný, pokud o klimatu píše někdo kdo má zjevně blíže k hradní politice než k přírodním vědám. S tou zvláště u nás legislativně pokroucenou také politikou je to totiž zjevně velmi špatně nastavené v řadě parametrů (dlouhodobost dopadů a na koho...) a pak ta pokroucenost působí jaksi nakažlivě na své okolí.

Konkrétní výhrady mám zásafně v tom, že ji aktivně ve vrcholových funkcích mohou vykonávat lidé bez prověrek svého duševního zdraví. To řidič autobusu nebo pilot letadla jsou po této stránce daleko sledovanější a na palubách si přitom vezou o několik řádů méně pasažérů. ... Koukolík tyto celosvětové dopady popsal trefně: ... http://www.youtube.com/watch?v=PpMJkaf117g ...   Zásadní výhradu mám i k době trvání výkonu funkce a odpovědnosti které legislativně zaručují nedmomentální bezohlednost. Politika kterou vykonávali dřívější vladaři/králové nebo i dnešní církev měla proto k nadhledu nad situací lepší předpoklady jak ta dnešní pětiletková.

Docela jiné postoje akceptují většinově příslušníci vědních oborů. Tam jde o opakovanou konfrontaci s realitou i nadčasovostí přes řady zpětných vazeb v pamětech, které křivé mocenskopolitické srukturovanosti naopak nepřejí.

Závěrem takovýcho zkušeností je třeba nevěřit např. panu Jaklovi, který v ekonomické oblasti sdílené spolu s mistrem klamu V.K. nikdy nedokázal predikovat vývoj ekonomik ani s roku na rok, a nikomu třeba nedal vědět, že ekonomidká krize nastane v roce 2008 a od té doby to půjde od desíti k pěti...  A to měl velkého učitele poboku a troufá si ted hovořit o klimatických aspektech, jež přesahují lidský život i několikanásobně.

Pokud by ale někoho zde zajímalao nadnesené téma, fakta či pravděpodobnostní scénáře klimatické a chtěl si udělat obrázek jak se asi klima může vyvíjet dál a co předcházelo, doporučuji projít si třeba následující presentaci včetně zdrojových odkazů:  https://docs.google.com/file/d/0B4AuENhmC5kDU2lxN1dGVHc2MlE/edit?pli=1