27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

KLIMA: Bacha, sníh a mráz!

Rádi se smějeme historkám, které šíří lidé po návratu třeba z Británie. Že když v Londýně napadly tři centimetry sněhu, byl přerušen provoz metra.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 6.2.2019 12:49

No, nepíšu hlouposti. Klimatologové tvrdí,

protože se jim to hodí do krámu, ale naměřeného nic nemají, a proxies hovoří, že bylo nejspíš tepleji. Historikové tvrdí, že bylo tepleji, opírajíce se o písemné záznamy. Jestlipak znáte kníhu Cílka a dalších z roku 2003, nějak jako "Klima v českých zemích"? Asi ne, co. Tam máte i ty extrémy, pokud se daly vyčíst. Když vy furt demagogicky tvrdíte, že někdo chce po klimatolozích údaje o tom, jak bylo 15. července 1285 v Polabí teplo, i když dobře víte, že to není pravda. Jste jak kolovrátek.

M. Šejna 6.2.2019 14:09

kolovrátku Houžňáku

Knihu mám doma a narozdíl od vás jsem si ji podrobně přečetl.

Cílek je navíc dost ostrý alarmista, narozdíl od druhého spoluautora knihy Svobody. Oba ale společně jen popisují informace z kronik. No a kronikáři nejen, že nebyli meteorologové, ale neměli ani teploměry.

Ale to je na vás moc složité.

V. Petr 6.2.2019 11:19

Už jsem tady vícekrát citoval historika středověku

V. Vondrušku (který v současnosti přesedlal na psaní historických detektivek). Ve své populárně vědecké tetralogii Život ve staletích má v každém dílu pasáž, zabývající se klimatem. Historici se to snaží nějak odhadnout ze všech možných zápisů, ze znalostí co se kde pěstovalo atd. Pro druhou polovinu 13 století udává odhad +1,4 stupně oproti současnosti. Obecně, teplo znamenalo rozvoj, zima téměř katastrofu, kvůli velice napnutým vztahům v produkci a spotřebě potravin. Francouzská Laroussova uvádí pak katastrofální ochlazení (z hlediska zemědělství) počátkem 13 století ve Francii.

M. Šejna 6.2.2019 12:26

pane Vaňuro

ty Vondruškovy údaje jsou jen odhady. Nikdo to neví přesně. Navíc tyto odhady jsou jen pro letní měsíce. Zimní se moc odhadovat nedají. Letní měsíce lze zpětně ohradnout, pokud byla dobrá úroda (tedy teplé vegetační období s dostatkem vláhy). Pokud tomuto období předcházela mrazivá zima, byla úroda ještě větší. Po teplé zimě totiž mnohdy následovala úroda sezraná škůdci, které nezničil zimní mráz.

Pro názornost připomínám rok 2010, který je zatím nejchladnějším rokem 21.století u nás. Přesto jsme v tomto roce zažili velmi teplý červen a extrémně teplý červenec, který se řadí do pětice nejteplejších červenců za posledních 250 let.

R. Langer 6.2.2019 12:59

Re: pane Langře

No naměřili, a co jako?

J. Svoboda 6.2.2019 18:19

Re: Meteorologové mají honičku, ale klimatologové

Tak já jsem si dovolil naposat, že autor účelově smatlal klimatologi a meteoroligii a Roman Langer za to na mě nalepil ideologickou nálepku a označil mě za lháře. Roman Langer ale vyvrátil prd a jen ukazuje, jaká jste argumentační nula.

Pěkný den.

P. Rada 6.2.2019 8:06

Petáčkovo politické nepochoopení situace.

Odvolávat se na to, že v minulosti byly extrémy také, je sice možné a může to být poučné ale pokud se nevyhodnocuje jejich velikost a četnost v čase spolu s příčinami..., snadno s toho vzejde pokřivený obrázek. To se také autorovi povedlo.

Hned nadpisem "Bacha ..." se pak snažil napopřít souvislosti s globálními trendy oteplování a ekonomickými dopady které začínají být více a více patrné. Změny klimatu ale jen v USA od roku 2015 navodily škody za 400miliard dolarů. U nás zatím navozují hlavně likvidační situaci v lesnictví ale i problémy zemědělců i vodohospodářů. Politickému komentátorovi který ale nechce vidět pravdu pak realita vazeb příčin a dopadů pochopitelně uniká.

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/trump-neveri-ze-klimaticke-zmeny-budou-pro-ekonomiku-usa-nicive

R. Tesařík 6.2.2019 8:26

Re: Petáčkovo politické nepochoopení situace.

Jauvajz.

J. Hanzal 6.2.2019 8:38

Re: Petáčkovo politické nepochoopení situace.

Pane Rado není to tak dávno co se na dnešní Sahaře proháněla stáda antilop po zeleném pažitu, a teď je tam písek. A za určitou dobu třeba bude teplo i na pólech, to je hold příroda. A my s tím nic nenaděláme i kdybychom se rozkrájeli.

J. Kavalír 6.2.2019 8:55

Re: Petáčkovo politické nepochoopení situace.

Můžete blíže specifikovat, k jaké změně v energetické bilanci Země by muselo dojít, aby bylo teplo i na pólech?

J. Hanzal 6.2.2019 11:25

Re: Petáčkovo politické nepochoopení situace.

Úplně jednoduše, např. větším posunem zemských desek a následným vychýlením osy, či srážkou s meziplanetárním materiálem. Stačí opravdu maličko, ovšem ne všichni si to umíme představit, a přitom je to jako lusknutím prstů.

J. Kavalír 6.2.2019 11:43

Re: Petáčkovo politické nepochoopení situace.

Zemské desky se posunují svým tempem, jen to občas při zemětřesení "trochu cukne" a ten "skokový posun" je jen možný jen v katastrofických filmech. A po impaktu by spíš následovala zima.

J. Hanzal 6.2.2019 12:07

Re: Petáčkovo politické nepochoopení situace.

Vždyť to píšu, ono stačí "jen" malinké cuknutí, jenže ono i to malinké cuknutí má obvykle dosti velké následky.

P. Rada 6.2.2019 9:35

Re: Petáčkovo politické nepochoopení situace.

Pane Hazale lidstvo se nemusí "krájet" - má dodnes potenciál se rovnou vypařit v jaderné ktastrofě.

To uvádím na připomenutí toho, že naopak doby kldy lidé opravdu neměli na okolí prakticky vliv jsou naopak už velice velice dávné.

Važme si naopak toho, že ještě nějaký vliv máme. Naučmě se jej ovládat - srozumem se ovládat. Půjdeli to totiž takto dál brzo /za pár desetiletí?/ jej můžeme prakticky ztratit.

M. Foltyn 6.2.2019 8:40

Re: Petáčkovo politické nepochoopení situace.

Myslím, že za potíže s počasím mohou OZE. Ty ohromné plochy posázené slunečníma panelama, Větrníky bránící větrům přenést vláhu z moče na pevninu a taky spalování biomasy, místo zúrodňování půdy štěpkama a slamou. Prostě záchrana planety jejím postupným zplundrováním. Chce to víc takových pitomých aktivistů a záchranců planety a bude vystaráno.

P. Rada 6.2.2019 9:54

Re: Petáčkovo politické nepochoopení situace.

Není "pitomou aktivitou" spíše lenošit v informatikou nabitém světě a setrvávat v měnícím se porostředí u dogmat Václava Klause, že se skoro neorepluje a když tak neměřitelně málo?

Obnovitelné zdroje energie které mají na oteplování relativně minimální vliv totiž byly základem rozvoje civilizací celá tisíciletí. Za celá tisíciletí se ale průměrná telota planety nevymanila s tolerance +-0.5C.

Dnes jsme naopak v důsledku spalování fosilů na geohistoricky extrémě strmé vzestupní teplotní trajektorii na níž se planeta může během století posunout tam kde byla před 10 miliona let! Už dnešnímu obsahu CO2 v atmosféře totiž odpovídá doba před 3 miliony let kdy trvalé zalednění severního polu neexistovalo.

Nechcete si růst informovanosti přečíst alespon něco z dnešního poznání o klimatickém chováníá planety vzhledem s sycení atmosféry uhlíkem?

https://palladiummag.com/2019/01/28/ancient-upheavals-show-how-to-geoengineer-a-stable-climate/

V. Petr 6.2.2019 11:06

Pořád jste neodpověděl na mou otázku zda jste v zájmu

snížení produkce CO2 ochoten podpořit jadernou energetiku.

Podle reálných kroků Merkelové je to totiž tak, že nepříznivý vliv CO2 je méně pravděpodobný, než zničení bavorských jaderných elektráren 14 m vysokou vlnou tsunami, provázenou zemětřesením 9 stupně Richterovy škály.

P. Rada 6.2.2019 17:14

Re: Pořád jste neodpověděl na mou otázku zda jste v zájmu

Už jse modpověděl mnohokrát ale nikdy podle Vašeho tedenčního přání a tak asi proto nevnímáte odpovědi.

Navíc JE pravidelně využívám. Vybral jsem si ale na rozdíl od Vás ideálně fungující fůzní reaktor sluneční. Sice mi nepatří, dává nestabilní výkon - ale ani jiným nepatří... a je proto relativně nezneužitelný. To je ale právě o rozdílnosti našich potřeb.

F. Houžňák 6.2.2019 11:04

Přenášení vláhy z moče na pevninu pomocí větrů,

to je pěkná představa. Jó, ty klávesy, to je někdy k vzteku.

V. Petr 6.2.2019 11:02

Katastrofu v našem lesnictví způsobila především

"ochrana" kůrovce zelenými magory!

Š. Hašek 6.2.2019 7:34

Trefné připomenutí.

D. Krajíček 6.2.2019 7:28

Nejhorší je,

Nejhorší je, že rozmrzají i polární čepičky na Marsu!

A to přechodem na elektromobilitu určitě nespravíme. Už proto, že na Marsu se pohybují jenom elektromobily.

J. Kavalír 6.2.2019 9:05

Re: Nejhorší je,

Tak toto čtu v různých diskusích dost často. Jen jsem nezaznamenal, že by se sublimovaný CO2 projevil houstnutím marťanské atmosféry nebo z těch čepiček začaly vytékat řeky vody. Původní text zněl asi tak, že během marťanského léta čepičky částečně rozmrzají, což astronomové pozorovali už dávno "primitivními" dalekohledy.

R. Langer 6.2.2019 10:31

Re: Nejhorší je,

A nerozmrzávají náhodou nějak více?

M. Šejna 6.2.2019 11:00

nerozmrzají

kdyby rozmrzaly, určitě by se to projevilo na růstu hustoty marťanské atmosfery. Houstnutí nebylo prokázáno. Nebyl prokázán ani růst teploty na Marsu.

Ale tahle fáma má nesmrtelný život v diskuzích na internetu.

V. Kotas 6.2.2019 7:23

Aby něco takového připomenula média,

než začnou psát o současné " kruté zimě ", to bychom po těch pisálcích chtěli moc.

F. Houžňák 6.2.2019 6:59

Tady v severním Německu a vůbec v severní Evropě

žádné chaotické počasí nepanuje, je to jako každý rok. A vrchní český klimatolog-meteorolog Tolasz nás včera v komentářích poučoval, že mezi klimatem a počasím žádná spojitost není, tak co Petráček plantá, je on snad klimatolog-meteorolog, že to ví líp?

O. Istvanfy 6.2.2019 9:58

Re: Tady v severním Německu a vůbec v severní Evropě

Samozrejme že medzi klímou a počasím spojitosť je. Pokiaľ viem, tak za klímu sa bežne považuje 10-ročný priemer počasia.

F. Houžňák 6.2.2019 10:14

No, to já vím taky, teda je to prý 30 let,

ale je to jedno. Ale přední klimatolog-meteorolog Tolasz tvrdil, že jsou to dvě rozdílné věci, které spolu nesouvisí. Oni si tihle všichni pánové myslí, že jsme úplní blbci.

O. Istvanfy 6.2.2019 10:52

Re: No, to já vím taky, teda je to prý 30 let,

Musia kaliť vodu a občas to preženú. To sa stáva aj najlepším odborníkom. Na druhej strane medzi nami je diletantov celkom dosť.