18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

KLIMA: Arktida se rekordně otepluje

Vypadá to, že všechny zprávy včetně informací výzkumníků, rybářů a lovců tuleňů svědčí o radikální proměně klimatických podmínek Arktidy, o bezprecedentně vysokých teplotách v této části naší planety.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 21.3.2013 16:05

Re: Vtipné?

Ano, podle známé a kvalitní terminologie Zelených globální oteplování znamená, že někde bude chladněji, že? Inu, nic nového, co čekat od těch, co neumí ani trojčlenku... :-P

H. Grúbr 21.3.2013 7:08

A pointa na konec:-)

Palec nahoru za článek!

M. Hanko 21.3.2013 6:03

perfektní! :)

Perfektní článek, musím říct, že jsem byl v průběhu čtení docela zděšen, a na konci jsem jenom zíral na to datum! Dobrá práce autore! :)

P. Boublíková 21.3.2013 3:43

Rusové se radují

severní mořská cesta a nesmíráná naleziště nerostného bohatství se otevírají...

R. Langer 21.3.2013 9:46

Re: Rusové se radují

Tak tak!

P. Rada 21.3.2013 2:28

Pro srovnání i novější články

http://www.climatecentral.org/news/exhibition-turns-climate-data-into-artistic-experience-15538

http://www.aber.ac.uk/greenland/Russell.shtml

http://fiesta.bren.ucsb.edu/~dozier/Pubs/Chylek_2007JD008742.pdf

http://www.wunderground.com/climate/greenland.asp?MR=1

http://neven1.typepad.com/blog/2013/02/open-thread-february-2013.html

J. Huml 21.3.2013 5:27

Re: Pro srovnání i novější články

Pane Rado,nepovazuji za mozne, ze by ctenari NP jasajici nad timto "zertovnym" clankem meli zajem o opravdu zajimave vedecke prispevky ktere tu predkladate. Ignoranti nemaji zajem o podstatu skutecnosti, nejsou schopni uvazit podle nabidnutych informaci co se, s nejvetsi pravdepodobnosti kolem nas deje. Neni jim pomoci; ja obdivuji Vasi trpelivost v predkladani opravdovych vedeckych odkazu naprostym hlupakum. Hezky den!

M. Dvořák 21.3.2013 6:49

Re: Pro srovnání i novější články

A co pak se kolem nás hlupáků děje? Myslíte jeden z miliardy dalších výkyvů teplot nahoru či dolů? Mimochodem první, který byl člověkem přímo naměřen? Myslím teď ten náš strašně katastrofický za posledních zhruba 150 let? ...

P. Rada 21.3.2013 9:33

Re: Pro srovnání i novější články

Děkuji pane Huml - také přeji hezký den

Můj pohled je asi takový, že né všichni nad takovým článkem jásají a od některých co sem tu a tam také přispějí se také mohu něco naučit a toho si pak velice cením. Na tom zbylém vzorku si trénuji schopnost nedělat hrubky v gramatice, umět si zdroje dohledávat, učit se vysvětlovat... - prostě "škola hrou".

Poněkud mě také zaráží a svým způsobem i hecuje, že autor - údajně profesionál - si neváží časového prostoru, nemíní problematiku klimatické změny věcně vysvětlovat ale uchyluje se jen k zavádějícímu zlehčování a to vše za situace, kdy podobně významných změn se na nás hrne celá lavina.

S. Donát 21.3.2013 9:44

Re: Pro srovnání i novější články

Po ránu jste mě velmi pobavil, díky :)

R. Langer 21.3.2013 9:48

Re: Pro srovnání i novější články

Ano, opravdu "vědecké", že? :-D

P. Lenc 21.3.2013 10:45

Re: Pro srovnání i novější články

Děkuji pane Humle za váš "vědecký" přístup.To, že ta partička profláknutých lhářů je stále pro vás a pana Radu směrodatná svědčí pouze o vaší , slušně řečeno, zaslepenosti.Oproti vám vás nenazvu naprostým hlupákem, není to třeba, to totiž ze sebe děláte sám.

J. Salek 21.3.2013 13:29

Re: Pro srovnání i novější články

Nemam bohuzel cas prochazet vsechny odkazy hned, tak jsem aspon kouknul na odkaz na Russell glacier. Nechapu ale co tim chcete rici. Gronsko prece taje vpodstate po cely Holocen a bude tat dokud neprijde dalsi doba ledova. To stejne delalo Gronsko i v Eemianu, kdy talo jeste vice, protoze bylo vetsi teplo a hladina ocanu byla tudiz jeste o par metru vyse nez dnes. Je jasne ze tani Emianu lidstvo neovlivnilo. Jestli tani ovlivnujeme ted je jiste neco nad cim muzeme dumat, ale je dost naivni si myslet ze v tom lidstvo hraje klicovou roli. Navic rychlost ztraty ledu v Gronsku nasvedcuje tomu ze zadna katastrofa nehrozi. To tani muze takto pokracovat tisice let. Tudiz jestli omezime CO2 emise ted nebo za sto let je vcelku jedno. Pokud spalime veskere soucasne zasoby fosilnich paliv tak zvysime koncentraci CO2 na nejakych 600ppm a teplata v Gronsku se zvysi o jeden ci dva stupne celsia. To bude porad mene nez v Emianu a mozna mene nez peak v Holocenu. Hladina more furt neporoste rychleji nez par mm rocne. Az uvidim akceleraci rustu haladiny mori a akceleraci rustu teploty tak se po par desetiletich zacnu vzrusovat a planovat co s tim udelat. 

J. Salek 21.3.2013 14:05

Neco pro rozsireni obzoru specialne pro p. Radu

http://www.aber.ac.uk/en/news/archive/2013/01/title-125754-en.html

J. Sinnreich 21.3.2013 1:13

Zelene Gronsko-Greenland

Tez bylo zjisteno, ze v obdobi let 800 az 1300 bylo Gronsko kolonizovano Normany a Islandany, kteri zde chovali dobytek a pestovali jecmen. Teprve Mala doba ledova v 15.stoleti tento vyvoj prerusila. Nikde vsak neni zminka o tom, jake mnozstvi zhoubneho CO2 vypousteli osadnici do vzduchu.

Z. Švrček 21.3.2013 9:26

Re: Zelene Gronsko-Greenland

A co pro skleníkový efekt daleko horšího metanu ti jejich dobytkové naprděli...

R. Langer 21.3.2013 9:51

Re: Zelene Gronsko-Greenland

Že by tehdejší globální oteplení bylo způsobeno metanovou stopou tehdejších mnohamiliónových stád dobytka?

Ovšem dnes už se Zelený člověk dostal svou důležitostí a uhlíkovou stopou už i před ten dobytek. A je podstatně horší a škodlivější! :-D

V. Novák 21.3.2013 10:15

No, ono Grónsko nikdy nebylo Zelená země,

to byl marketingový trik Erika Thorvaldsona a hovězí dobytek tam chovali jen nejbohatší (krávy měly v kohoutku do 120cm), jinak ovce a kozy. Grónsko bylo vždycky útočiště pro toho, koho jinde ani drsní Vikingové nesnesli - jako samotného Erika.

Ovšem v téže době, kdy se Vikingové horkotěžko drželi na jihu Grónska, propluli Severozápadní cestou Inuité v kožených unech - takže musela být volná. Ergo - ještě zdaleka není Arktida tak odledněná, jako byla v době Středověkého optima kolem r. 1000.

P. Lenc 21.3.2013 10:25

Re: Zelene Gronsko-Greenland

Pane Sinreichu, totéž jsem psal již před drahnou dobou, ovšem místní expert p. Rada mne tehdy opravdu "usadil", když se mne ironicky ptal, čím se tam ten dobytek živil, prý asi kamením.Od té doby vím, co si o tom pánu mám myslet.

B. Volarik 21.3.2013 0:23

Zblazjznul jsem to i s navijakem......az jsem se docetl k zaveru! Parada!

Kapitan Ingebringtsen byl holt jeste nevzdelany hlupacek. Teprve pan Rada by mu to dokazal radne vysvetlit. A vubec, kde je pan Rada ? Radaaaaaaaaasa.........!!!