2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

KLIMA: Arktida se rekordně otepluje

Vypadá to, že všechny zprávy včetně informací výzkumníků, rybářů a lovců tuleňů svědčí o radikální proměně klimatických podmínek Arktidy, o bezprecedentně vysokých teplotách v této části naší planety.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Dvořák 22.3.2013 7:04

Re: Umíte číst ...?

http://www.murdoconline.net/archives/10668.html

Pane Rado, přestaňte prosím z nějakými vykonstruovanými grafy a šílenými předpověďmi. Tady takto to bohužel vychází nejenom na jednom místě dle jednoho vrtu v ledovci, ale i na jiných místech a jinými metodami...

I. Schlägel 21.3.2013 14:35

Re: Umíte číst, pane Rada?

Bravo a tleskám.

J. Salek 21.3.2013 15:10

Re: Umíte číst, pane Rada?

Cemu? Holocenu? Kazdy prece vi ze Gronsko taje protoze interglacial je teplejsi nez glacial. No,ikdyz nekterym to poznani mozna zustava utajeno.

S. Donát 21.3.2013 9:57

Skvělý článek,

díky :)

J. Dvořák 21.3.2013 9:55

Ten úbytek ledu je zdá se jednoduše vysvětlitelný !

Polární cestovatelé jakož i lovci nejen ledních medvědů ale i polárních sardinek si brali na zahřátí sebou vždy svoji oblíbenou whisku a protože bylo neslušné konzumovat jí bez ledu používali místní zdroje čímž lze též dovodit jak lidstvo hrozně chlastá !Vedlejším účinkem alkoholického opojení a také nepřehlédnutelným vlivem manželek které své manžely odmítly pustit do světa obávajíc se následného zpustnutí těchto zrodili se různí klimatologové alarmisté kterýmž byvši toto potěšení konzumace alkoholu a vaření grogu zamezeno počali povykovat jak je toto lidské konání životu nebezpečné užírajíc se zlostí při povinném čaji o páté !

R. Langer 21.3.2013 9:45

Hééézký...

:-D

K. Frauknecht 21.3.2013 8:10

:-)))

Hazardére, oni Vám to "matky" a "duha" vysvětlí.

P. Pruner 21.3.2013 7:13

vtipné

Také oceňuji vtipnost článku.

Je zajímavý rozdíl ve vývoji teplot v Arktidě a Antarktidě, který klimaalarmisté nevysvětlují.

I. Lyčka 21.3.2013 7:39

Re: vtipné

Jak nevysvětlují? Vždyť tu máte od pana Rady a pana Humla, dvou nositelů té jediné a nevyvratitelné pravdy, hned dva články pro nás prosté a nic nechápající hlupáčky.

I. Schlägel 21.3.2013 9:03

Re: vtipné

Přidal bych pana Šejnu, pokud to ovšem není nějaký pseudonym ;-)

Z. Švrček 21.3.2013 9:24

Re: vtipné

No jo, Ony totiž jen některé osobnopsti jsou experty (autor článku zjevně nikoliv), jen některé články jsou hodny přečtení a má se znich vycházet a kdo to všechno bude posuzovat? To pan Rada snad i naznačuje a pan Huml tvrdí muziku: tohle berte, na zbytek se vykašlete, je to šlendrián.

A tak to máme i doma v politice, v EU i od komentátorů u nás, mnohá media tohle "doporučování jediného správného názoru" praktikují denně, čert aby se vyznal (a on se vyzná).

P. Rada 21.3.2013 10:11

Re: Vtipné?

Pochybuji o "vtipnosti" článku. Kdo má totiž jen trochu přehled tak se může "dovtípit", že problémů má lidstvo už víc než je schopné zvládat a to na masivní dopady změn klimatu ještě prakticky nedošlo. Oddalování ale problém neřeší - naopak.

Trochu se cítím alarmistou a tak zkusím vysvětlit (připomenout) proč se Arktida otepluje relativně rychleji.Předně je to významný vliv skleníkových plynů CO2, CH4 které tam mají větší význam právě proto, že při běžných teplotách nevymrzají analogicky jak vodní pára a prostupují celou atmosféru bez limitace výškou troposféry která je právě nad arktidou nejníže. Metan se v této oblasti při odtávání permafrostu začíná nyní uvolnovat a podporuje kladnou zpětnou vazbu.

To proč je pro nás ale dění v Arktidě významné ale nespočívá ani tak v momentální změně GW ale už v nastávajících změnách vzdušného proudění. Letní odtávání tam totiž nutně způsobí násobně vyšší akumulaci tepla do oceánu a tato energie posílí intenzitu proudění polární bunky.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Glob%C3%A1ln%C3%AD_cirkulace_atmosf%C3%A9ry

Posílené severní proudění zpomalí u nás doposavad převládající západní situace nesoucí mírné klima od Atlantiku s Golfským proudem. Výsledek budou stále častější extrémy které přinášejí právě severojižní ale i východní situace. Příkladem tohoto jevu byla i atypická dráha hurikánu Sandy který i přes relativně malou intenzitu přinesl veliké škody. Domácí příklady. Před několika dny vzláště na Moravě vydatné sněžení bylo také důsledkem severojižního míchání vzduchových mas. Doba po kterou se tlakové útvary - např i výše pravděpodobně zdrží nad naším ůzemím bude proto narůstat. V zimě to může způsobit dlouhodobější inverze kdy se pod pokličkou ve vzduchu plném imisí těžko dýchá.. v létě zas dlouhé sucho a vedro natropí škody. Průměrnou roční teplotu sice vykompenzují vpády arktidského vzduchu ale škody už ne.

M. Dvořák 21.3.2013 10:25

Re: Vtipné?

Zajímalo by mne vaše řešení vzniklé situace. Uhlíkové povolenky? Uhlíková daň, alternativní zdroje energie a řepka na polích? Děkuji za odpověď. MD.

P. Rada 21.3.2013 10:58

Re: Vtipné?

Já mám za to, že řešení celosvětově prostřednictví uplatnování rozumu zatím neexistuje. Když na toto téma odpovídal nedávno V.Cílek tak zhruba řekl:

..."Je docela možné, že jednoho dne přide Čína a řekne nám, bud snížíte své imise na úrovan kterou my máme na osobu - nebo vám k tomu pomůžeme - třeba i vojensky...".

Fakt je totiž ten, že my sice máme na osobu imise násobně větší ale dopady nám nehrozí zdaleka takové jak jinde ve světě.

V česku se v praxi můžeme připravit na větší extrémnost počasí už v nejbliřším desetiletí. Jak to ale kdo pojme je otázkou asi především osobního postoje. V prozíravost vládní politiky a hromadně organizovaných opatření nemám důvěru.

M. Dvořák 21.3.2013 13:12

Re: Vtipné?

Zatím nám proxydata můžou říct, že si Co2 dělal v historii co chtěl… Až budete mít né 57 leté přímé měření CO2, ale 57 tisícileté měření, tak můžete vyvozovat závěry, že za to může hlavně CO2 a člověk. Mimochodem – výzkumy z posledních let spíše potvrzují, že pokud existuje nějaký vztah mezi CO2 a teplotami, tak je to přesně obráceně. Mnohem silnější efekt je = teploty a pak teprve reakce CO2.

A za druhé, tady potom můžete všechny strašit neustále se zhoršujícími podmínkami. Zmínil jste hurikán Sandy a uvádíte ho podobně jako březnové sněžení v ČR, mezi ty důkazy o zhoršování se stability klimatu, na který jsme byli zvyklí. Tady ale žádné stabilní klima nikdy nebylo. Jediné co tu je, tak neustále se zvětšující množství médií, videokamer, měřících přístrojů a blbů pobíhajících po planetě a neustále řvoucích, že se katastrofálně mění klima – důkaz vzrůst teplot o jeden stupeň…

V přírodě – respektive v evoluční biologii - vždycky platilo, že pokud se konkrétní druh v našem případě člověk nepřizpůsobí, tak vyhyne tak jako tak. Co je nám do nějakých primitivních bubíků v Africe. Kdyby se tam nedělala bezzubá humanitární pomoc pod záštitou OSN, tzn. vozit hromady jídla, tak už by tu žádný problém nebyl. Vyřešit problém Afriky je v průmyslu a stabilitě místních vlád a né je podporovat v rozmnožování a nic nedělání...

Nebojte se, my ale máme na jihu Čech a Moravy pevnosti, takže se nějaké hordy hladových z Afriky bát nemusíme...

M. Dvořák 21.3.2013 13:12

Re: Vtipné?

Ode dneška zakládám oportunistický svaz alarmistů chránících Planetu Zemi, před nebezpečnými vyššími formami života z vesmíru - zkráceně

„Hlídka proti vetřelcům“ - Custodia contra intrusores. - C.C.I. -

Sice nemáme ještě žádné přímé důkazy, a přímá měření, ale drobné úkazy už tu jsou – třeba kruhy v obilí. Stačí se jen spojit s pořádnými mystifikátory – třeba se alík Gorík chytí, až se vyplní prognózy Rusů o ochlazování do roku 2020 …

Až zblbnu alespoň jeden milión lidí a každý z nich mi na můj účet pošle jeden dolar, tak si potom třeba „naše“ (moje) sdružení bude moci koupit třeba nějakou obstarožní F-16tku, nebo třeba polikarpova I-16. Na nějaké primitivnější formy vesmířanů to jistě bude stačit.

MD.

V. Novák 21.3.2013 10:40

Relativně rychleji k čemu?

Tepleji už bylo, Arktida byla více odledněná než dnes - a v Evropě tou dobou vládlo Středověké optimum, o němž se nám může jen zdát.

P. Rada 21.3.2013 11:01

Re: Relativně rychleji k čemu?

To se pane Novák pletete. Předevší tedy v sovislostech k početnímu stavu lidstva a možnostech úživnosti planety. Teplota sama totiž tolik nevadí. Velice ale začíná vadit nedostatek závlahové a pitné vody.

V. Novák 21.3.2013 11:21

To spolu souvisí. Když je tepleji, je i víc volné vody.

Ale rozhodně nic neříkáte o tom, proč by měla být vyšší teplota ausgerechnet dnes zhoubná, když ve středověku byla ověřitelně blahodárná.

Zrovna tak nevysvětlujete, proč by měly nastat apokalyptické ( nevratné) následky odlednění Arktidy, když ve středověku větší odlednění Arktidy způsobilo jedině to, že Inuité nemohli tak na jih (zato se dostali přes Kanadu na východ), Norové se udrželi na jihu Grónska, ledovce neohrožovaly dopravu severním Atlantikem a v Evropě všeobecně nastal relativní blahobyt a pokrok, ottonská renesance, stavění katedrál - a vůbec všeobecné plýtvání zdroji.

Zase tak moc se zemědělství nezměnilo - pořád je závislé na fotosyntéze, tedy dostatku slunečního záření, vody a CO2. Umíme vypěstovat více potravin se zapojením méně lidí, na menší rozloze půdy a pěstovat je spolehlivěji, i na horších půdách. Ale to je asi tak vše.

P. Rada 21.3.2013 11:41

Re: To spolu souvisí. Když je tepleji, je i víc volné vody.

Pane Nováku já skutečně nehovořím o zhoubnosti teploty ale o tom, že optimální stav ke kterému jsme si přivykli dnes nevratně končí a i v této situaci už část lidstva hladoví.

To jak Vy vychvalujete Středověké optimum možná platilo jako klad v tehdejších čechách ale kdo ví jak to bylo třeba na Středním východě, indii.... Opírat se v úvahách o hrstku inuitů či ikingů v Gronsku je možné ale jen pro tamní dopady. V té samé době třeba zmizela několikatisciletá říše Máyů...

Celé potravinářtví je skutečně závislé na intenzitě fotosyntézy a tu můžeme ovlivnit jedině výběrem polohy, zavlažováním, hnojením, geneticky ... ale toto všechno stojí další dnes především fosilní energii. Ropa která je pro tyto procesy klíčová však za poslední dvě desetiletí podražila 5x a jen česko za ni vloni zaplatilo už 115 miliard oproti cca 25miliardám v decvadesátých letech. Tyto peníze si ekonomika bud vydělá ale pokud stagnuje či je v dokonce v recesi pak ji vytrvalý růst cen položí na lopatky včetně zemědělství. Vlivů je hodně ale málo který je tak pozitivní aby to opravnovalo k oprimismu.

V. Novák 21.3.2013 12:37

Část lidstva hladověla vždy. V současné době NEhladoví mnohem víc lidí,

než kdy v historii a ti, kteří hladovějí, nehladovějí kvůli změnám klimatu, ale zejména kvůli válkám kmenovým třenicím a zločinným vládám.

Klima na Zemi se mění od té doby, co Země má nějakou atmosféru a tedy má možnost mít i klima. Nějaké 4.5 miliardy let, plusmínusautobus. Klimatické změně se lidstvo vždy dokázalo přizpůsobit - a výjimky, které to nezvládly (třeba vikingové v Grónsku) halt uvolnily místo přizpůsobivějším. Ti vikingové si mohli za vyhynutí sami svým konzervativismem, arogancí a neschopností spolupráce s kýmkoli. Žádná škoda - byli to vrahouni vybraní (a vyhnaní) z mimořádně agresivního národa pro svou agresivitu.

Inuitům šla klimatická změna Malé doby ledové - jejíž výsledky ovšem klimaalarmisté vydávají za normu - celkem k duhu. Většině Evropy rozhodně ne. Nejsem odborník na Střední východ - ale nevzpomínám si, že by tam mělo dojít k nějakému velkému úpadku ausgerechnet v době Středověkého optima. Sláva Baghdádu začíná v 8. století a končí ve 13. - tedy po dobu optima Baghdád vzkvétal a říše kolem taky.

Drobátko severněji - zato na mnohem větší ploše - se klima "zkazilo", tedy ochalidilo a stalo sušším na konci optima a začátkem doby ledové. Počasí tehdy přimělo tamní kočovníky spojit se do národa Mongolů a vyhnalo ja na dobývání východu ai západu. Mimo jiné vyvrátili ten Baghdád.

Takže nejen Grónsko, nejen Evropa zažívaly víceméně podobnou historii - rozkvět v době Středověkého optima a úpadek po něm. Naopak nic nepotvrzuje vaše strašení.

P. Rada 21.3.2013 14:06

Re: Část lidstva hladověla vždy. V současné době NEhladoví mnohem víc lidí,

Nic že nenaznačuje mé tvrzení? Vám asi opravdu ne ale - jiní to vidí jinak - proto zkusím jen "naznačit":(nikoli strašit):

http://byznys.lidovky.cz/potravinova-krize-na-spadnuti-svet-ji-muze-zabranit-varuje-osn-pso-/firmy-trhy.asp?c=A120904_124221_firmy-trhy_rka

http://www.rozvojovka.cz/clanky/946-potravinova-krize-v-souvislostech.htm

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/asie-a-pacifik/clanek.phtml?id=602261

V. Novák 21.3.2013 14:23

Něco vědečtějšího by tam nebylo?

Jen má vrozená slušnost mi zabraňuje napsat, kam si můžete kecy z bulváru vetknout.

Druhý drzý pokus připravit mě o čas...

J. Salek 21.3.2013 13:07

Re: To spolu souvisí. Když je tepleji, je i víc volné vody.

Optimalni stav? Napriklad na miste kde ziji by byl optimalni stav kdyby bylo v lete tak o 10C vice. Dalo by se koupat v mori a misto pastvin pro ovce by bylo mozne pestovat vice zemedelskych plodin. Ale nesmim byt sobec, ze? Nastesti vyssi koncentrace CO2 pusobi blahodarne na rust plodin hlavne v extremnich podminkach. A co se tyce CR, tak misto dovozu fosilnich paliv si muze vybudovat jaderne elektrarny ci se pokusit vice tezit fosilni paliva na svem uzemi. Treba prolomit tezebni limity uhli nebo udelat konecne poradny geologicky pruzkum tezby ropy a plynu. 

T. Petřek 21.3.2013 14:43

Re: To spolu souvisí. Když je tepleji, je i víc volné vody.

p. Rado, u té fotosyntézy jste zapomněl na CO2, bez něj můžete hnojit a zavlažovat jak chcete...

T. Petřek 21.3.2013 14:50

Re: To spolu souvisí. Když je tepleji, je i víc volné vody.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Fotosynt%C3%A9za

V. Hošek 21.3.2013 11:09

Re: Vtipné?

Za předpokladu, že máte pravdu jak problém řešit?

Pokud by jste dostal dostatečnou funkci poroučel by jste větru a dešti? Jaké postavení by jste k této činnosti potřeboval. Předseda OSN, rady EU nebo by stačilo prezidentování u nás.

P. Rada 21.3.2013 11:45

Re: Vtipné?

Pokud bych měl tu možnost, pak bych třeba na NP odstranil autocenzuru nepohodlných odkazů. Pravda nikdy není konečný stav ale vede k ní jen jen cesta přes poznávání. Máli být ta cesta efektivní pak by neměla nést břemena dogmatismu.

J. Salek 21.3.2013 12:08

Re: Vtipné?

Souhlasim s p. Radou ze na “masivní dopady změn klimatu ještě prakticky nedošlo”. A to ani presto ze posledni era oteplovani trva uz 150 let.

Relativne vetsi podil CO2/H2O v arktide by mel teorieticky mit skutecne vliv. Ovsem troche tuto predstavu nabourava ze Anarktida se otepluje jen v predstavach alarmistu.

Zjednodusene predstavy p. Rady jsou sice zabavne, ovsem mel by si uvedomit ze pokud by za zmenami na severni polokouli byl zly CO2, melo by byt mozne pozorovat podobne zmeny in a polokouli jizni.

Vzhledem k tomu ze variabilita v Arktide je naprosto normalni i bez pomoci CO2 tak o jeho zaverech pochybuji. V Arktide bylo stejne “teplo” nebo i “tepleji” po vetsinu Holocenu a v Eemianu bylo vyrazne tepleji. CO2 na to nemel zadny vliv.

Ledu v Arktide sice pres leto ubyva, ale v zime led zamrza vpodstate ve stejnem rozsahu. I globalni teploty se momentalne nezvysuji. OHC ani povrchova teplota ocenu v severnim atlantiku se taky nejak zastavila. Proc? Mozna je to jen nejaka anomalie a oteplovani bude pozdeji pokracovat. Ovsem fakt ze alarmiste nevi jak vysvetlit tyto prirozene cykly je alarmujici.Tak aspon blaboli nejake nesmysly o extremnim pocasi.

P. Rada 21.3.2013 14:21

Re: Vtipné?

Pane Salek ja vnímám, že se bavíte na úkor jiných tvzením o blábolení, nesmyslech... což o to - takto se chová kdejaký puberták... Fakt rozdílné geografie tedy i proudění vzdušných mas, oceánů... Arktidy i Antarktidy Vám totiž podobně jak těm mladým mnoho neříká a tak můžete povýšeně vystupovat a tvrdit :

... "pokud by za zmenami na severni polokouli byl zly CO2, melo by byt mozne pozorovat podobne zmeny in a polokouli jizni."...

Zlý není CO2 - vyjma ve Vašem podání - zlé důsledky ale pravidelně má falešné poznání se kterým si rád zahráváte. O poznání Vám tedy asi nejde tak mnoho jak o údajně "zlý" CO2.