18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

KLIMA: Alarmistické žně

Prý se naplňují nejčernější scénáře. Klimatický systém planety se začíná rozpadat. Kvůli globálnímu oteplování. Nebo je to jinak?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Eliáš 12.11.2012 15:48

Re: Já dávám vinu letadlům .... ?

Spojovat CO2 se změnami klimatu je odvážné tvrzení. Co takhle světlušky? Nemohou za všechno svatojánci?

F. Eliáš 12.11.2012 15:46

Re: pan Kremlík se probourává do otevřených dveří

Pan Kremlík nic netvrdí o možnosti změn klimatu. Těch bylo a bude hodně. Tvrdí, že na změny klimatu nemá člověk žádný vliv. To jenom komunisté poroučeli klimatu.

J. Vyhnalík 12.11.2012 14:51

Klima není neměnné

Lidé si kdysi mysleli, že je země plochá a je středem vesmíru. Nedokázali se odpoutat od svého omezeného pohledu. Podobně je to s klimatem, které se v celé historii země neustále vyvíjelo a měnilo. Každá živelná pohroma znovu vyvolává pocit něčeho co tu nikdy nebylo. Podobné to bylo při záplavách před 10 lety, přitom prakticky kopírovali podobnou událost na konci 19. století.

Předpovědi počasí se dnes již celkem dobře daří. Předpovídání vývoje klimatu je řádově komplikovanější, sice vznikají modely snažící se predikovat chování klimatu, ale žádný doposud neprošel elementárním testem, který spočívá v tom, že pokud bychom v modelu pustili čas pozpátku, mělo by předpovězené odpovídat skutečné historii. Vzhledem k tomu, že předpovědi počasí jsou důležité pro zemědělce, dopravu, energetiku atd., dostávalo se oboru vždy poměrně vysoké pozornosti, ovšem zlatá éra nastala po "objevu" globálního oteplování. Klimatologové se tak chtě nechtě dostávají do pozice těch, kdo jsou finančně závislí na tom, jak jim jejich předpovědi vyjdou. Samozřejmě jde nejen o peníze, ale i o prestiž a dnes už o celou ideologii.

Téma je atraktivní pro média a pro politiky se jedná o zlatý důl na voličské hlasy, konečně mohou ukázat, že žádné oběti ze společných prostředků jim nejsou dost malé na to, aby vyhověli svým voličům.

O co ve skutečnosti jde? Vypadá to, že se posledních několik let otepluje, příčin je nejspíš hned několik. Je to nebezpečné? V posledních 2000 letech lidstvo zažilo několik období ještě výrazněji teplejších než je současné a vždy byly doprovázeny civilizačním rozvojem. Může za to CO2? Možná trochu, ale téměř po celou historii Země byla koncetrace CO2 ve vzduchu vyšší než dnes, takže bychom se měli bát spíše nízké hladiny CO2 než vysoké. Hlavně nevyhazujme prostředky na nesmysly jako je omezování výroby a ukládání CO2. Omezené prostředky, které jako lidstvo máme využijme pro rozvoj a ne jeho brzdění, právě ve jménu generací, které přijdou po nás.

M. Šejna 12.11.2012 14:12

proboha, pane Kneifle

a jaké protiarumenty mám Kremlíkovi psát, když on se probourává do otevřených dveří? Klimatologové tvrdí to samé, co Kremlík, tedy to, že Sandy nelze spojovat s globálním oteplování. Takže není butné nabízet protiargumety. No a pokud chce Kremlík polemizovat s bulvárem, tak ať polemizuje.

I. Schlägel 12.11.2012 13:46

Re: Opět slušně zpracovaná, suchá data

Jak říkáte, pane Rado...

J. Holič 12.11.2012 13:06

Re: Nebude to první věc, kterou alarmisté zneužijí?

Nikdo ale nepopírá existenci skleníkového efektu. Akorát si lidé všímají toho, že se z CO2 stala mantra pro spoustu fanatiků, kteří proti ní bojují, aniž pořádně vědí proč. Dříve ekologové věšely na komíny varování o nebezpečných oxidech dusíku a dalších svinstvech, dnes se všichni zaklínají jen CO2. Přitom CO2 je na rozdíl od ostatních odpadů schopna příroda docela dobře zvládnout. Automobilky udávají ekologičnost vozů podle emisí CO2. Ale kdo zaručeně ví, co CO2 na této planetě udělá? Naopak všichni ví, jaké svinstvo mohou udělat další spaliny, které jako by najednou nebyly. I z toho důvodu jsem přesvědčen, že je celá záležitost motivovaná spíše penězi, než skutečnou obavou o matku přírodu - což by u ekofanatiků nebylo poprvé...

P. Rada 12.11.2012 12:49

Re: Opět slušně zpracovaná, suchá data

Tak to si jako "místní alarmista" zas rád zaalarmuju. Bacha na suchá data! Nevšiml jsem si totiž žádných "suchých dat" které by komu kdy přinesl bulvár či pan Kremlík který s něj čerpá. Takové tvrzení svědčí jen o tom co si o "suchých datech" myslí pan Schlägel.

P. Rada 12.11.2012 12:37

Re: pan Kremlík se probourává do otevřených dveří

Když někdo napíše, že Sandy a GW nelze spojovat, má to svou logiku, protože GW je vlastně výsledek výpočetního procesu hodnotícího data pro nějž hledáme stále lepší fyzikální vysvětlení... a to s jednoho hurikánu vyvodit pochopitelně nelze. V tom má Metelka naprosto pravdu.

Na druhou stranu když se anomální jevy budou opakovat - pak takováto souvislost bude žádat vysvětlení. To se ještě v případě hurikánů ale nestalo ale stát se to ale časem může. To co je totiž fyzikálním faktem je závislost i teplot oceánů na míře skleníkového efektu i když to má za kontinentálním oteplení značný skluz desítek až stovek let. Zde dnes spíš dominují dlouhodobé oscilace a změny prouddů.

To ,že hurikán může vzniknout jen nad nejteplejšími vodami kde je nejvíce naakumulované energie je však fyzikálně zdůvodnitelný fakt a oprávněně lze proto očekávat i tady růst aktivity. Další věcí je ale umět vysvětlit atypické období i dráhu Sandy. Na to mají vliv předně aktuální dominantní atmosférické útvary a na ty zas střetávání proudů vzduchu s tropických a polárních oblastí. Růst oteplení Arktidy nutně posiluje vliv polární bunky. Letní odtávání severní polární čepičky bude proto mit vliv právě i na oblasti středních zeměpisných šířek severní polokoule a to řádově větší jak se mění teploty oceánů v tropech kde hurikány vznikají - tedy spíše na jejich směrování.

To k jakým konkrétním projevům lletní odtávání Arktidy povede předpovědět dlouho dopředu nelze ale oslabení dosud typického západního proudění bude postupně v průměru narůstat a daleko pravděpodobněji začne docházet k růstu SJ konfigurací a tedy k dosud atypiským úkazům kde změněná dráha Sandy v závěru je jen příkladem, (podobně jako nebývale dlouhé setrvávání výší ...) - nikoli jednoznačným příčinným dopadem. Takto spojovat jevy ale už lze.

I. Schlägel 12.11.2012 12:16

Opět slušně zpracovaná, suchá data

bez nánosu ideologie. A jako vždy místním alarmistům nevoní. Lepší už to nebude, že, přátelé?

S. Kneifl 12.11.2012 11:56

Re: Okolnosti hurikánu Sandy

Nerozumím, co jste tím chtěl říci.

S. Kneifl 12.11.2012 11:54

Re: pan Kremlík se probourává do otevřených dveří

Nevím to rozhodně u všeho, zřejmě na rozdíl od Vás (soudě podle šíře témat, ke kterým se zde vyjadřujete), ovšem o tom článku v Bloombergu pochybnost nemám.

S. Kneifl 12.11.2012 11:52

Re: pane Kneifle

Dobrá, uznávám, bylo tam v tu chvíli tepleji. Ale ten článek je trochu o něčem jiném - za posledních 70 let není v povrchových teplotách té oblasti ani stopa po nějakém (globálním) oteplování. Že v té době tekl Golfský proud trochu jinudy je blbá náhoda, ale nemá to nic společného s AGO. A článek pana Kremlíka je hlavně o spojování Sandy a AGO. Proti tomu jste zatím žádné argumenty nenabídli...

P. Rada 12.11.2012 11:51

Re: pan Kremlík se probourává do otevřených dveří

No a co kdyby jste to zkusil třeby Vy! Vždyt dáváte dost jasně najevo, že víte co je a co není blábol... A nebo co si vzít na mušku "bláboly" pana Kremlíka?

S. Kneifl 12.11.2012 11:42

Re: pan Kremlík se probourává do otevřených dveří

Když nebude s bulvárním tiskem diskutovat pan Kremlík, tak kdo tedy? Pan Metelka? Když se alarmistické bláboly nechají bez odpovědi, stanou se po stém zopakování pravdou.

M. Šejna 12.11.2012 11:35

pane Kneifle

ale on ten oceán teplejší v říjnu o 3°C opravdu byl. Musíte sledovat aktuální meteorologické zprávy a nehledat údaje na WUWT v článku Boba Tisdale. Ten totiž dodal jen data z intervalu January 1938 - August 2012. Sandy dorazil v měsíci October 2012. To je dva měsíce po August 2012.

M. Šejna 12.11.2012 11:28

Re: Okolnosti hurikánu Sandy

když někdo nemá argumenty, začně školit v gramatice. Tohle už dělaly i učitelky na základních školách, kde nechávaly propadnout mimořádně nadané žáky z matematiky a fyziky jen proto, že gramatika jim nešla. Albert Einstein by mohl vyprávět. Ještě že v době své vedecké kariery nenarazil na lingvistu Fialu.

J. Holič 12.11.2012 11:24

Re: Já dávám vinu letadlům .... ?

Tu teplotu ovlivňuje tolik věcí, že takovou spojitost je v podstatě nemožné najít. Proto tvrdím, že ta věc s nárůstem teploty po 9/11 může mít úplně jiné příčiny, pokud si to někdo úplně nevycucal z prstu. Nárůst teploty (aby bylo možné ho připisovat čemukoliv jinému, než přírodě, by se musel sledovat dlouhodobě a letecký provoz byl zastaven jen na pár dní. Pokud se teploty měřily ve městech, mohl na to mít vliv i nárůst automobilové dopravy, která produkuje velké množství tepla. Kondenzační čáry na obloze (tvořené téměř jen vodní párou), by nebyly schopné odstínit ani jedno procento dopadajícího světla.

M. Šejna 12.11.2012 11:21

pane Kneifle

je vidět, že i Vy jste hloupě skočil na lep Bobovi Tisdale, který napsal článek o tom, jak se prý oblast, kde řádil Sandy, za posledních 70 let vůbec neoteplila. Tisdale vybral sice teplotní data jen z oblasti Sandy, ale nejspíš úmyslně vybral data ze všech měsíců roku. Nevybral tedy data z období hurikánové sezóny. A o to jde.

Navíc Tisdale použil měsíční data z období leden 1938 až srpen 2012. Hurikán ale udeřil koncem října 2012. Takže data z doby, kdy řádil Sandy, v grafu vůbec nejsou.

M. Šejna 12.11.2012 11:10

pan Kremlík se probourává do otevřených dveří

Netuším, proč pan Kremlík polemizuje s bulvárem o příčinách hurikánu Dandy. To je jako kdyby polemizoval s Bleskem, Aha o příčině bouřky nad Prahou

Panu Kremlíkovi uniklo, že žádný klimatolog netvrdí, že Sandy způsobilo globální oteplování. Všichni klimatologové ale upozornili, že pokud by četnost takových hurikánů rostla, mohlo by to mít s oteplováním souvislost. Nic víc nic méně.

Je zajímavé, že pan Kremlík, který neustále útoči na klimatologa Metelku, tentokrát necituje to, co Metelka o Sandy tvrdí. Tedy to, že Sandy a globální oteplování nelze spojovat.

P. Rada 12.11.2012 10:07

Re: Okolnosti hurikánu Sandy

Ta jiná slova to jsou Vaše slova. Meteorologická služba je ale v USA hrazena státem a všechny její výstupy jsou tam proto zcela veřejně dostupné. To se zvláště v případech živelných pohrom všem pro maximální možnou informovanost velice hodí.

U nás je ČHMU částečné hrazen a rozpočet je mu navíc drasticky seškrtáván... - více a podrobnějších informací si proto musí zájemce hradit. Naštěstí nemíváme tak divoké podnebí.

Tam kde se dělá vědecký výzkum - tam se bez grantů nelze obejít - v USA tuplovaně. U nás je nutné se zas spokojit s platem vysokoškolského profesora polovičním jak má leckerá úřednice v bance....

Jinými slovy pane Kneifl - věda je leckde přítěží a vědění je pak kontraproduktivní totalitním ponáspotopářským manýrům.

P. Rada 12.11.2012 9:56

Re: Já dávám vinu letadlům .... ?

Letadla jsou jedním z největší spalovačů ropy - v tomto smyslu mají na klima dlouhodobě významný vliv. CO2 totiž v atmosféře zůstává zhruba století.

Jsou ale také zdrojem spalin, které naopak oblohu zastinují. Toto zastínění viditelné a dlouho setrvávající na obloze tam kde je více vzdušné vlhkosti - např pře teplou frontou - způsobuje naopak bezprostřední pokles teplot povrchu - o stupen i více podle lokality a hustoty let provozu. Je zajímavé že tento efekt se podařilo dokonce změřit právě v USA když po leteckém útoku na budovu WTC byl náhle zastaven veškerý letecký provoz. Teploty tam na velkém území náhle vzrostly.

R. Kříž 12.11.2012 9:50

diky, autore

jen houst...

P. Rada 12.11.2012 9:46

Re: Okolnosti hurikánu Sandy

http://www.forbes.com/sites/weatherbell/2012/10/26/hurricane-sandy-perfect-storm-sequel-u-s-braces-for-tuesday-landfall/

Trochu pomalu to nabíhá.... ale když vyčkáte je tam obrázek anomálií mořské hladiny při pobřeží USA....

P. Rada 12.11.2012 9:40

Re: Nebude to první věc, kterou alarmisté zneužijí?

Mám předně za to, že nejde o humbuk - ten s toho možná dělá bulvár, Kremlík... - ale o projev rostoucího jevu kterému se říká skleníkový efekt. ten kdyby na této planetě nebyl tak by v průměru byla o 33 a víc stupnů chladnější. pěkně o tom jak se klima vyvíjí vyprávěl svéhočasu už pan Cílek a dosud je to platné:

Vstupte - O změnách klimatu (14. 12. 2007, ČRo Leonardo)

Ta kniha je ale dnes už k dostání i v češtině.:

http://www.veda.cz/article.do?articleId=68061

J. Chaloupka 12.11.2012 9:29

Já dávám vinu letadlům, které již desetiletí míchají

vzduchem. A spíše mi vadí, že když se nějaká bouře přežene přes Haiti, tak Adra nebo Člověk v tísni vypíší hned sbírku. Tady jsou desetitisíce lidí bez přístřeší a my nic. To nejsme schopni pomoci lidem vlastní civilizace? Při tom v minulých dnech odeslala EU do Somálska cca 130 mil. eur, které v tom Somálsku jen mlasknou a zmizí v kapsách místních "vládců".

J. Vintr 12.11.2012 9:29

Re: Nebude to první věc, kterou alarmisté zneužijí?

Samozřejmě, že není vyloučené, že činnost člověka nějak ovlivňuje naši planetu, ale konkrétně celý ten humbuk s globálním oteplováním slouží výhradně tomu, aby se obohacovaly určité skupiny lidí a není podložen žádnými objektivními fakty. Vědci, kteří se toto snaží dokazovat, jsou buď omezenci, nebo to dělají za peníze těch, kteří na tom vydělávají ...

S. Kneifl 12.11.2012 9:29

Re: Okolnosti hurikánu Sandy

Ještě prosím o přesné místo v textu, kde se uvádí ten oceán teplejší o 3 °C, nic takového jsem tam nenašel. Ale možná jsem jen špatně hledal...

S. Kneifl 12.11.2012 9:24

Re: Okolnosti hurikánu Sandy

Kousek jsem četl, ano, klub modelářů opět zapracoval. Rád si to někdy přečtu celé, ale možná by vás mohla zajímat aspoň tahle věta:

Moreover, despite some suggestive observational studies, we cannot at this time conclusively identify anthropogenic signals in past tropical cyclone data. A substantial human influence on future tropical cyclone activity cannot be ruled out, however, and could arise from several mechanisms.

Jinými slovy, nic jsme nenašli, ale nemůžeme to vyloučit, protože jinak bychom už příště nedostali grant...

V. Fiala 12.11.2012 9:19

Re: Okolnosti hurikánu Sandy

Pátým pádem voláme (správně a česky): pane Kneifle!

P. Rada 12.11.2012 9:05

Re: Okolnosti hurikánu Sandy

Nevím pane Kneifl co dlužím ostatním ale Vám jsem k té teplotě dal odkaz který jste nečetl.