27.6.2024 | Svátek má Ladislav


Diskuse k článku

KLIMA: Alarmistické žně

Prý se naplňují nejčernější scénáře. Klimatický systém planety se začíná rozpadat. Kvůli globálnímu oteplování. Nebo je to jinak?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 12.11.2012 9:02

Re: Nebude to první věc, kterou alarmisté zneužijí?

Jako alarmista tvrdím, že toto je právě případ, kdy pan Kremlík zneužívá bulváru. Fyzikální podstata takovéto jevy totiž ospravedlnuje a povede k postupnému růstu jejich četnosti. Nezmění se nám proto v mírných severních šířkách v dohledné době ani tolik průměrné hodnoty teplot jako způsoby atmosfétické cirkulace, chodu a vydatnosti srážek... A právě toto a další poznání stojí za trochu chceteli alarmu pro ignoranty.

http://www.agu.org/pubs/crossref/2012/2012GL051000.shtml

http://eaps4.mit.edu/faculty/Emanuel/publications/tropical_cyclone_trends

S. Kneifl 12.11.2012 8:58

Re: Okolnosti hurikánu Sandy

Já nic neignoruji, pouze jsem reagoval pouze na jednu nesmyslnou část vašeho příspěvku, stejně jako vy jste si vybral z mého jenom tu, která se nelíbila vám. O atypickém jestreamu v době tropické bouře vím. Ale zkuste dokázat, že za to může CO2, třeba dostanete příští Nobelovu cenu za mír.

Pořád nám ale ještě dlužíte vysvětlení, kde jste přišel k tomu o 3 °C teplejšímu oceánu...

P. Rada 12.11.2012 8:53

Re: Okolnosti hurikánu Sandy

Klimatolog pane Volarik nejsem ale zajímá mě fyzikální pozadí problématiky a tak si ho na rozdíl od Vás a pana Kremlíka - jestli chcete alarmisticky - všímám. Cítím se alarmistou také ve smyslu všeobecně klesající úrovně vzdělanosti která je jak vidno právě u Vás na úrovni "čo bolo to bolo" a stále zůstává. Jestli stojíte o změnu podívejte se na to jak vypadá globální model atmosférického proudění.

M. Prokop 12.11.2012 8:51

Nebude to první věc, kterou alarmisté zneužijí.

P. Rada 12.11.2012 8:42

Re: Okolnosti hurikánu Sandy

Pane Kneifl to co namlovám jsem napsal a že si to vykládáte po svém je právě o té "děsivosti". Podobně se pan Kremlík snaží něco namlouvat o alarmistických žních a jak při tom fixluje je to podobně "děsivé" protože to hromadně presentuje.

Nikde jsem neuvedl nic o "děsivé emergii". Ten hurikán totiž nebyl nijak neobvykle silný ale měl neobvyklou dráhu i dobu vzniku a tak se mohl potkat se studeným vzduchem... a golfský proud na pevninu jak snad víte také nesměřuje.

To co ignorujete je ale právě to dění v Arktidě. Tam narůstá energie absorpcí na vodní hladině a tu zas dodává oceán do proudění které se vlivem Coriolisovi síly nutně stáčí na JZ - tedy proti převládajícímu západnímu proudění které brzdí a modifikuje. Právě proto bude postupně toto proudění (i u nás dosud domnantní) trochu slábnout, bude naopak přibývat SJ situací a nebo setrváváví výší delší dobu na jednom místě. Toto pravděpodobně přispělo ke vzniku  neobvykleho dlouhého sucha letos v USA a před rokem v Rusku..Takováto změna proudění bude pravděpodobně postupně stále četnější a takto fyzikální podstata se může projevit i na neobvyklé dráze hurikánů. Dále kk úvahám:

ftp://www.marine.usf.edu/pub/flower/GlobalClimate/Emanuel2005Nature.pdf

ftp://texmex.mit.edu/pub/emanuel/PAPERS/ngeo_779_MAR10_-_print_issue.pdf

S. Kneifl 12.11.2012 7:42

Re: Okolnosti hurikánu Sandy

Pane Rado, nepapouškujte alarmistické články a podívejte se na data. Podle NOAA byla teplota povrchu moře v dráze Sandy zcela v dlohodobém normálu, dokonce spíše nižší, viz http://wattsupwiththat.com/2012/11/05/an-inconvenient-truth-sea-surface-temperature-anomalies-along-sandys-track-havent-warmed-in-70-years/

Nebo nám chcete namluvit, že ta "děsivá energie, kterou hurikánům poskytuje moře ohřáté globálním oteplováním" pocházela v tomhle případě od pobřeží Antarktidy???

B. Volarik 12.11.2012 5:04

Re: Okolnosti hurikánu Sandy

Čo bolo, to bolo. Terazky je pán Rada klimatológom!

B. Volarik 12.11.2012 5:03

ČO BOLO, TO BOLO. tERAZKY SOM KLIMATOLÓGOM!

P. Rada 12.11.2012 2:56

Okolnosti hurikánu Sandy

 kterých si pan Kremlík nevšímá. Předně velmi pozdní výskyt hurikánu Sandy a potom jeho závěrečná trasa kdy se neobvykle stočil na západ proti pobřeží. Oba tyto prvky byly v tomto případě velmi netypické a stojí za zamyšlení. Jak sám K. doložil většina takováchto útvarů se drží trasy Golfského proudu a i převládající západní proudění je obvykle odsouvá na severovýchod kde nad oceánem ve vyšších šířkách s chladnější hladinou zanikají.

Obojí tedy souvisí s teplotou oceánů a tedy i s klimatickým trendem planety k oteplování. Před západním pobřežím byl ještě navíc neobvykle teplý oceán (+3C), přidal se příliv  ... a od severu už šel studený vzduch, který zablokoval běžný postup na SV.

Hurikám může vzniknout a udržovat se právě jen jen nad velmi teplým mořem nesoucím v povrchových vrstváh velké množství naakumulované energie. To také na souvislosti s vývojem klimatu rovněž poukazuje.

Tím ale netvrdím, že za škodami který Sandy způsobil stojí výhradně GW - takto to nelze seriozně postavit ale bulváru se taková interpretace může hodit .... a panu Kremlíkovi se zas hodí bulvární rudé nápisy se kterými rád polemizuje a posílá je dálšímu publiku. K pročtení nabízím serioznější úvahy:

http://www.forbes.com/sites/weatherbell/2012/10/26/hurricane-sandy-perfect-storm-sequel-u-s-braces-for-tuesday-landfall/