1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

KLIMA: Alarmistické žně

Prý se naplňují nejčernější scénáře. Klimatický systém planety se začíná rozpadat. Kvůli globálnímu oteplování. Nebo je to jinak?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Kneifl 13.11.2012 9:15

Re: pan Kremlík se probourává do otevřených dveří

Fyzikálně není doložitelná ani hypotéza o katastrofickém vlivu člověka.

K. Loucký 13.11.2012 15:06

Fyzikálně doložitelné

Jestliže něco není "fyzikálně doložitelné", pak z toho jednoduchou logikou vyplývá, že není "fyzikálně doložitelný" ani opak tohoto tvrzení. Tak o čem se tedy vůbec bavíte?

S. Kneifl 13.11.2012 16:31

Re: Fyzikálně doložitelné

My se tady jen tak bavíme... Ale vaše logika je zase až příliš jednoduchá. Z toho, že nejde dokázat nějaká teorie nevyplývá, že nelze dokázat ani její opak. Z toho, že nelze dokázat existence Boha přeci nevyplývá, že nelze dokázat jeho neexistence. (A nevyplývá to ani z ničeho jiného.)

R. Kříž 12.11.2012 9:50

diky, autore

jen houst...

J. Chaloupka 12.11.2012 9:29

Já dávám vinu letadlům, které již desetiletí míchají

vzduchem. A spíše mi vadí, že když se nějaká bouře přežene přes Haiti, tak Adra nebo Člověk v tísni vypíší hned sbírku. Tady jsou desetitisíce lidí bez přístřeší a my nic. To nejsme schopni pomoci lidem vlastní civilizace? Při tom v minulých dnech odeslala EU do Somálska cca 130 mil. eur, které v tom Somálsku jen mlasknou a zmizí v kapsách místních "vládců".

P. Rada 12.11.2012 9:56

Re: Já dávám vinu letadlům .... ?

Letadla jsou jedním z největší spalovačů ropy - v tomto smyslu mají na klima dlouhodobě významný vliv. CO2 totiž v atmosféře zůstává zhruba století.

Jsou ale také zdrojem spalin, které naopak oblohu zastinují. Toto zastínění viditelné a dlouho setrvávající na obloze tam kde je více vzdušné vlhkosti - např pře teplou frontou - způsobuje naopak bezprostřední pokles teplot povrchu - o stupen i více podle lokality a hustoty let provozu. Je zajímavé že tento efekt se podařilo dokonce změřit právě v USA když po leteckém útoku na budovu WTC byl náhle zastaven veškerý letecký provoz. Teploty tam na velkém území náhle vzrostly.

J. Holič 12.11.2012 11:24

Re: Já dávám vinu letadlům .... ?

Tu teplotu ovlivňuje tolik věcí, že takovou spojitost je v podstatě nemožné najít. Proto tvrdím, že ta věc s nárůstem teploty po 9/11 může mít úplně jiné příčiny, pokud si to někdo úplně nevycucal z prstu. Nárůst teploty (aby bylo možné ho připisovat čemukoliv jinému, než přírodě, by se musel sledovat dlouhodobě a letecký provoz byl zastaven jen na pár dní. Pokud se teploty měřily ve městech, mohl na to mít vliv i nárůst automobilové dopravy, která produkuje velké množství tepla. Kondenzační čáry na obloze (tvořené téměř jen vodní párou), by nebyly schopné odstínit ani jedno procento dopadajícího světla.

F. Eliáš 12.11.2012 15:48

Re: Já dávám vinu letadlům .... ?

Spojovat CO2 se změnami klimatu je odvážné tvrzení. Co takhle světlušky? Nemohou za všechno svatojánci?

P. Rada 12.11.2012 22:50

Re: Já dávám vinu letadlům .... ?

Pne Eliáš tu odvahu spojit CO2 se změnou klimatu měl už kolem roku 1900 Svante Augustus Arrhenius a od té doby byla interakce radiačně aktivních plynů mnohokrát prověřena v řadě nezávislých laboratoří. To ale v období kolem padesátých let nikoli kvůli změně klimatu ale vojáky zajímalo infračervená navádění na cíle.... Naštěstí jsme se zatím nevyvraždili a tak měla klimatologie na co navázat. Říká vám něco následující obrázek?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7c/Atmospheric_Transmission.png

M. Prokop 12.11.2012 8:51

Nebude to první věc, kterou alarmisté zneužijí.

P. Rada 12.11.2012 9:02

Re: Nebude to první věc, kterou alarmisté zneužijí?

Jako alarmista tvrdím, že toto je právě případ, kdy pan Kremlík zneužívá bulváru. Fyzikální podstata takovéto jevy totiž ospravedlnuje a povede k postupnému růstu jejich četnosti. Nezmění se nám proto v mírných severních šířkách v dohledné době ani tolik průměrné hodnoty teplot jako způsoby atmosfétické cirkulace, chodu a vydatnosti srážek... A právě toto a další poznání stojí za trochu chceteli alarmu pro ignoranty.

http://www.agu.org/pubs/crossref/2012/2012GL051000.shtml

http://eaps4.mit.edu/faculty/Emanuel/publications/tropical_cyclone_trends

J. Vintr 12.11.2012 9:29

Re: Nebude to první věc, kterou alarmisté zneužijí?

Samozřejmě, že není vyloučené, že činnost člověka nějak ovlivňuje naši planetu, ale konkrétně celý ten humbuk s globálním oteplováním slouží výhradně tomu, aby se obohacovaly určité skupiny lidí a není podložen žádnými objektivními fakty. Vědci, kteří se toto snaží dokazovat, jsou buď omezenci, nebo to dělají za peníze těch, kteří na tom vydělávají ...

P. Rada 12.11.2012 9:40

Re: Nebude to první věc, kterou alarmisté zneužijí?

Mám předně za to, že nejde o humbuk - ten s toho možná dělá bulvár, Kremlík... - ale o projev rostoucího jevu kterému se říká skleníkový efekt. ten kdyby na této planetě nebyl tak by v průměru byla o 33 a víc stupnů chladnější. pěkně o tom jak se klima vyvíjí vyprávěl svéhočasu už pan Cílek a dosud je to platné:

Vstupte - O změnách klimatu (14. 12. 2007, ČRo Leonardo)

Ta kniha je ale dnes už k dostání i v češtině.:

http://www.veda.cz/article.do?articleId=68061

J. Holič 12.11.2012 13:06

Re: Nebude to první věc, kterou alarmisté zneužijí?

Nikdo ale nepopírá existenci skleníkového efektu. Akorát si lidé všímají toho, že se z CO2 stala mantra pro spoustu fanatiků, kteří proti ní bojují, aniž pořádně vědí proč. Dříve ekologové věšely na komíny varování o nebezpečných oxidech dusíku a dalších svinstvech, dnes se všichni zaklínají jen CO2. Přitom CO2 je na rozdíl od ostatních odpadů schopna příroda docela dobře zvládnout. Automobilky udávají ekologičnost vozů podle emisí CO2. Ale kdo zaručeně ví, co CO2 na této planetě udělá? Naopak všichni ví, jaké svinstvo mohou udělat další spaliny, které jako by najednou nebyly. I z toho důvodu jsem přesvědčen, že je celá záležitost motivovaná spíše penězi, než skutečnou obavou o matku přírodu - což by u ekofanatiků nebylo poprvé...

B. Volarik 12.11.2012 5:03

ČO BOLO, TO BOLO. tERAZKY SOM KLIMATOLÓGOM!

P. Rada 12.11.2012 2:56

Okolnosti hurikánu Sandy

 kterých si pan Kremlík nevšímá. Předně velmi pozdní výskyt hurikánu Sandy a potom jeho závěrečná trasa kdy se neobvykle stočil na západ proti pobřeží. Oba tyto prvky byly v tomto případě velmi netypické a stojí za zamyšlení. Jak sám K. doložil většina takováchto útvarů se drží trasy Golfského proudu a i převládající západní proudění je obvykle odsouvá na severovýchod kde nad oceánem ve vyšších šířkách s chladnější hladinou zanikají.

Obojí tedy souvisí s teplotou oceánů a tedy i s klimatickým trendem planety k oteplování. Před západním pobřežím byl ještě navíc neobvykle teplý oceán (+3C), přidal se příliv  ... a od severu už šel studený vzduch, který zablokoval běžný postup na SV.

Hurikám může vzniknout a udržovat se právě jen jen nad velmi teplým mořem nesoucím v povrchových vrstváh velké množství naakumulované energie. To také na souvislosti s vývojem klimatu rovněž poukazuje.

Tím ale netvrdím, že za škodami který Sandy způsobil stojí výhradně GW - takto to nelze seriozně postavit ale bulváru se taková interpretace může hodit .... a panu Kremlíkovi se zas hodí bulvární rudé nápisy se kterými rád polemizuje a posílá je dálšímu publiku. K pročtení nabízím serioznější úvahy:

http://www.forbes.com/sites/weatherbell/2012/10/26/hurricane-sandy-perfect-storm-sequel-u-s-braces-for-tuesday-landfall/

B. Volarik 12.11.2012 5:04

Re: Okolnosti hurikánu Sandy

Čo bolo, to bolo. Terazky je pán Rada klimatológom!

P. Rada 12.11.2012 8:53

Re: Okolnosti hurikánu Sandy

Klimatolog pane Volarik nejsem ale zajímá mě fyzikální pozadí problématiky a tak si ho na rozdíl od Vás a pana Kremlíka - jestli chcete alarmisticky - všímám. Cítím se alarmistou také ve smyslu všeobecně klesající úrovně vzdělanosti která je jak vidno právě u Vás na úrovni "čo bolo to bolo" a stále zůstává. Jestli stojíte o změnu podívejte se na to jak vypadá globální model atmosférického proudění.

S. Kneifl 12.11.2012 7:42

Re: Okolnosti hurikánu Sandy

Pane Rado, nepapouškujte alarmistické články a podívejte se na data. Podle NOAA byla teplota povrchu moře v dráze Sandy zcela v dlohodobém normálu, dokonce spíše nižší, viz http://wattsupwiththat.com/2012/11/05/an-inconvenient-truth-sea-surface-temperature-anomalies-along-sandys-track-havent-warmed-in-70-years/

Nebo nám chcete namluvit, že ta "děsivá energie, kterou hurikánům poskytuje moře ohřáté globálním oteplováním" pocházela v tomhle případě od pobřeží Antarktidy???

P. Rada 12.11.2012 8:42

Re: Okolnosti hurikánu Sandy

Pane Kneifl to co namlovám jsem napsal a že si to vykládáte po svém je právě o té "děsivosti". Podobně se pan Kremlík snaží něco namlouvat o alarmistických žních a jak při tom fixluje je to podobně "děsivé" protože to hromadně presentuje.

Nikde jsem neuvedl nic o "děsivé emergii". Ten hurikán totiž nebyl nijak neobvykle silný ale měl neobvyklou dráhu i dobu vzniku a tak se mohl potkat se studeným vzduchem... a golfský proud na pevninu jak snad víte také nesměřuje.

To co ignorujete je ale právě to dění v Arktidě. Tam narůstá energie absorpcí na vodní hladině a tu zas dodává oceán do proudění které se vlivem Coriolisovi síly nutně stáčí na JZ - tedy proti převládajícímu západnímu proudění které brzdí a modifikuje. Právě proto bude postupně toto proudění (i u nás dosud domnantní) trochu slábnout, bude naopak přibývat SJ situací a nebo setrváváví výší delší dobu na jednom místě. Toto pravděpodobně přispělo ke vzniku  neobvykleho dlouhého sucha letos v USA a před rokem v Rusku..Takováto změna proudění bude pravděpodobně postupně stále četnější a takto fyzikální podstata se může projevit i na neobvyklé dráze hurikánů. Dále kk úvahám:

ftp://www.marine.usf.edu/pub/flower/GlobalClimate/Emanuel2005Nature.pdf

ftp://texmex.mit.edu/pub/emanuel/PAPERS/ngeo_779_MAR10_-_print_issue.pdf

S. Kneifl 12.11.2012 8:58

Re: Okolnosti hurikánu Sandy

Já nic neignoruji, pouze jsem reagoval pouze na jednu nesmyslnou část vašeho příspěvku, stejně jako vy jste si vybral z mého jenom tu, která se nelíbila vám. O atypickém jestreamu v době tropické bouře vím. Ale zkuste dokázat, že za to může CO2, třeba dostanete příští Nobelovu cenu za mír.

Pořád nám ale ještě dlužíte vysvětlení, kde jste přišel k tomu o 3 °C teplejšímu oceánu...

P. Rada 12.11.2012 9:05

Re: Okolnosti hurikánu Sandy

Nevím pane Kneifl co dlužím ostatním ale Vám jsem k té teplotě dal odkaz který jste nečetl.

S. Kneifl 12.11.2012 9:24

Re: Okolnosti hurikánu Sandy

Kousek jsem četl, ano, klub modelářů opět zapracoval. Rád si to někdy přečtu celé, ale možná by vás mohla zajímat aspoň tahle věta:

Moreover, despite some suggestive observational studies, we cannot at this time conclusively identify anthropogenic signals in past tropical cyclone data. A substantial human influence on future tropical cyclone activity cannot be ruled out, however, and could arise from several mechanisms.

Jinými slovy, nic jsme nenašli, ale nemůžeme to vyloučit, protože jinak bychom už příště nedostali grant...

P. Rada 12.11.2012 10:07

Re: Okolnosti hurikánu Sandy

Ta jiná slova to jsou Vaše slova. Meteorologická služba je ale v USA hrazena státem a všechny její výstupy jsou tam proto zcela veřejně dostupné. To se zvláště v případech živelných pohrom všem pro maximální možnou informovanost velice hodí.

U nás je ČHMU částečné hrazen a rozpočet je mu navíc drasticky seškrtáván... - více a podrobnějších informací si proto musí zájemce hradit. Naštěstí nemíváme tak divoké podnebí.

Tam kde se dělá vědecký výzkum - tam se bez grantů nelze obejít - v USA tuplovaně. U nás je nutné se zas spokojit s platem vysokoškolského profesora polovičním jak má leckerá úřednice v bance....

Jinými slovy pane Kneifl - věda je leckde přítěží a vědění je pak kontraproduktivní totalitním ponáspotopářským manýrům.

S. Kneifl 12.11.2012 11:56

Re: Okolnosti hurikánu Sandy

Nerozumím, co jste tím chtěl říci.

S. Kneifl 12.11.2012 9:29

Re: Okolnosti hurikánu Sandy

Ještě prosím o přesné místo v textu, kde se uvádí ten oceán teplejší o 3 °C, nic takového jsem tam nenašel. Ale možná jsem jen špatně hledal...

P. Rada 12.11.2012 9:46

Re: Okolnosti hurikánu Sandy

http://www.forbes.com/sites/weatherbell/2012/10/26/hurricane-sandy-perfect-storm-sequel-u-s-braces-for-tuesday-landfall/

Trochu pomalu to nabíhá.... ale když vyčkáte je tam obrázek anomálií mořské hladiny při pobřeží USA....

M. Šejna 12.11.2012 11:35

pane Kneifle

ale on ten oceán teplejší v říjnu o 3°C opravdu byl. Musíte sledovat aktuální meteorologické zprávy a nehledat údaje na WUWT v článku Boba Tisdale. Ten totiž dodal jen data z intervalu January 1938 - August 2012. Sandy dorazil v měsíci October 2012. To je dva měsíce po August 2012.

S. Kneifl 12.11.2012 11:52

Re: pane Kneifle

Dobrá, uznávám, bylo tam v tu chvíli tepleji. Ale ten článek je trochu o něčem jiném - za posledních 70 let není v povrchových teplotách té oblasti ani stopa po nějakém (globálním) oteplování. Že v té době tekl Golfský proud trochu jinudy je blbá náhoda, ale nemá to nic společného s AGO. A článek pana Kremlíka je hlavně o spojování Sandy a AGO. Proti tomu jste zatím žádné argumenty nenabídli...

M. Šejna 12.11.2012 14:12

proboha, pane Kneifle

a jaké protiarumenty mám Kremlíkovi psát, když on se probourává do otevřených dveří? Klimatologové tvrdí to samé, co Kremlík, tedy to, že Sandy nelze spojovat s globálním oteplování. Takže není butné nabízet protiargumety. No a pokud chce Kremlík polemizovat s bulvárem, tak ať polemizuje.