7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

KLIMA: A ta kráva metan dává!

Ronald Reagan před třiceti lety shrnul pohled na ekonomickou politiku vlády svého předchůdce, demokrata Jimmyho Cartera, do ironickédefinice: „Pokud se to hýbe, musí se to zdanit. Jestli se to hýbe i potom, je potřeba to zregulovat. Když se to přestane hýbat, musí se to dotovat.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Klas 30.9.2016 8:29

Jímání metanu

Docela by mě zajímalo, jak je jímání metanu v kravíně vyřešeno - já bych měl strach, že v igelitu mají třaskavou směs CH4 se vzduchem.

M. Dvořák 30.9.2016 8:03

Re: Je opravdu neskutečné

bohužel... Tohle kdyby viděl Hašek, tak by napsal jistě Švejka ještě jednou a jinak ... :(

M. Dvořák 30.9.2016 8:01

Re: Tato civilizace přece nemůže přežít.

tak se tam vraťte společně s panem Radou. Žijte nazí v lese, spěte v jeskyni a jezte kobylky... :)

A. Bocek 30.9.2016 7:58

Nějak mi z toho omezování počtu krav

čouhá omezování počtu lidí . Babička říkávali , dej krávě do dršky , ona ti dá do dížky. další její rčení bylo , brambor fajně rostě na kravincovym mostě .

M. Dvořák 30.9.2016 7:56

Re: Pikatnosti a realita

a taky od roku 1982 do dnes zesílila fotosyntéza u všech skupin rostlin a fytoplanktonu v průměru o 15 % - díky 400 ppm CO2 ....

P. Rada 30.9.2016 7:50

Pikatnosti a realita

Autor si evidentně vybral pikatnosti ohledně metanu a jeho produkci při výkrmu skotu zřejmě aby zesměšnil to co se na snahách o udržení klimatu v únosných mezích vůbec dá dělat. Takový umělý výběr je zpravidla o demagogii.

Mohl totiž také rozebrat americké farmaření s toho úhlu, že doposavad na rozdíl od Evropy tam nejsou zakázána antibiotika jako součást krmných dávek cílená na nárůst masa.. a tedy hlavně primárních zisků a mohl to naopak doložit rozborem dopadů na růst civilizačních chorob a vleklou nákladovostí takto narostlou. Tose ale nestalo ani náznakem.

Mohl rozebrat vliv stravovacích návyků a úživnou plošnou náročnost ve variatách kolik potřebuje plochy k životu vegetarián a kolik ten kterému jako metabolický mezistupen slouží skot a rozebrat zdravotní dopady různých variant. Tomuto se příznačně také vyhnul - proč?!

Pokud by komplexně rozebral šance lidstva na přežití vzhledem k četnosti a náročnosti na životní prostředí - pak by musel konstatovat, že mnozí plýtváme zdrojovými možnostmi tak, že to nutně časem povede ke kolapsu. Ekostopu v ČR takto překračujeme 3.5x a i celosvětově už skoro 2x. Úživnost volných oceánů už přes dokonalejší techniku stagnuje od roku cca 2000 a rostoucí produkci ryb tak dohánějí jen umělé mořské sádky ale zas za cenu neudržitelného množství odpadů.

Klimatický vývoj přitom vede k posuvu podnebních pásů a tím k poklesu průměrné produkce. Lze sice ještě vykácet další plochy pralesů - ale tím jen lidstvo přichází o významný stabilizační prvek. Výhledy proto hovoří o nestabilitě a rizicích hladomoru do 30let. Pokud tedy někdo nenajde zásadně lepší vyživovací technologii a nebo se nezhroutí populace v důsledku nějaké katastrofy. Jak s toho ven autore? Růstem konzumu a momentálního zisku pro úzkou část populace, ktrá si možná dělá naděje, že ze zásob kdesi klapsy přežije... - nebo spíš vyšší celospolečenskou efektivitou? Autor už má asi jasno - zvolil totiž variantu "po nás potopa".

J. Frankl 30.9.2016 6:39

Bohajeho

Už vidím frontu krav před STK s nalepenou emisní známkou na kýtě.

Možná by pomohlo ještě za čtyři žaludky voperovat katalyzátor.

P. Dvořák 30.9.2016 6:04

Tato civilizace přece nemůže přežít.

Jedinou šancí pro další život je, vrátit se na úroveň o pár století nazpět do doby, kdy se lidský mozek využíval k pokroku.

J. Vintr 30.9.2016 1:21

Je opravdu neskutečné

do jakých absurdních poloh se díky blbosti a úplatnosti politiků a takzvaných vědců na jedné straně a chamtivosti těch, kteří na tom vydělávají, na straně druhé, dostává to celosvětové blbnutí s bojem proti globálnímu oteplování.