30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

KLIMA: A přece se otepluje! Nebo ne?

Po delší době jsem se rozhodl aktualizovat svoje jednoduché analýzy vývoje globální teploty. Uvedené trendy sleduji podrobně od doby, kdy jsem se vsadil s dr. Janem Hollanem, pracovníkem centra excelence české vědy – projektu CzechGlobe, o tempo budoucího oteplování.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 5.5.2014 0:47

Není to ohledně zákona o OZE poněkud jinak?

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095913550-nedej-se/212562248420027/

http://www.penize.cz/nakupy/275131-jak-to-bylo-a-je-s-fotovoltaikou-v-cesku

http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/kdo-vlastni-nejvetsi-solarni-elektrarny-cez-i-skryti-vlastnici-957549

A. Bocek 5.5.2014 8:13

Dábel se však skrývá v detajlech.

Zdá se vám příspěvek na OZE ve výši 0,583 Kč/kWh málo ? Kdyby nebyl příspěvek nebylo by k němu ani DPH ( +21% jsme na 0,705 Kč/kWh ). Kdyby nebyly OZE , nebyly by tak drahé systémové služby, poplatky za distribuci,technické ztráty (a možná i netechnické ztráty) šacuji to celkově na 1Kč/kWh. Při spotřebě mé domácnosti 10.000 kWh to dělá 10 tis. zbytečných korun z mého rodinného rozpočtu . Těchto 10.tis. Kč dokážu smysluplně investovat do energetiky vlastní domácnosti lépe,efektivněji a radostněji než je to  schopen udělat celý intelektuální potenciál Zelených potrhlíků.

P. Rada 5.5.2014 10:29

Re: Dábel se však skrývá v detajlech?

Pane Boček já jsem snad někde v tom na co reagijete psal o svém "zdání" ohledně dotací? .. či dokonce o tom, že se mi to jeví málo?

Proč mi podsouváte to co máte nejspíš jen ve vlastních fantaziích? Nevadí Vám pomluvy kterých se dopouštíte?

U mě je to - když už - tak naopak!!! Zlodějům skrývajícím se pod značkou ČEZ kteří se podílejí valnou měrou na fotovoltaickém tunelu, berou nevratné dotace od státu... nemínním nic darovat.

Zatím to dělám třeba tak, že raději jak do plateb za energie investuji do svých OZE a mám s toho vedle satisfakce i radost a užitek. Za celý lonský rok jsem takti vytěžil s tepelného soláru 10MWh tepelné energie a čerpadla přitom z větší části hnala fotovotaika.

Takto se chovám možná právě na rozdíl od Vás, kterému je neprůhledný aparát tohoto monstra zřejmě lhostejný. Monstra na které jsou naše kontrolní mechanismy krátké už z pokřiveně stanoveného zákonodárství které neumožnuje ani nejvyššímu kontolnímu úřadu dohledání akcionářů kontrolu hospodaření apod. Toto vše Vám nevadí pane Boček i když se to dotýká hospodaření s prostředky veřejnými?

M. Prokop 5.5.2014 11:41

Re: Není to ohledně zákona o OZE poněkud jinak?

Jak jinak? Technicky je to nesmysl, ekonomicky zločin a sepsal to lidovec se zeleným, prosadili ČSSD, KSČM, lidovci a US. Dojebali ještě více titíž, na návrh ČSSD.

R. Langer 5.5.2014 15:47

Re: Není to ohledně zákona o OZE poněkud jinak?

Přesně a stručně shrnuto...

J. Kostelanský 5.5.2014 0:41

Normálna je zmena teplôt, a nie ich konštantná hodnota

Problém globálneho otepľovania či ochladzovania (niektoré teórie hovoria, že krátkodobé oteplenie je len poslednou fázou pred prudkým ochladením) je len absolútne nepochopenie prirodzených cyklov Zeme.

Väčšinu modernej histórie Zeme (mám tým na mysli niekoľko 100 tisíc rokov) priemerné teploty buď rástli alebo klesali. Viac-menej konštantné teploty, ktoré zažíva Zem v posledných cca 8.000 rokov, sú v histórii Zeme vzácnosťou.

Treba si uvedomiť, že boli obdobia, kedy hladina mora bola o cca 100 metrov NIŽŠIE než dnes - a nebolo to tak dávno. Ešte pred 12 000 rokmi. Potom v priebehu niekoľko tisíc rokov vystúpala na súčasnú hodnotu. Rovnako však boli v histórii Zeme obdobia, kedy hladina morí bola bola ešte o takmer 100 metrov VYŠSIA než je dnes. Jednoducho vtedy bolo na Zemi tak teplo, že neexistovali ľadovce. Južný pól nebol zaľadnený ale zarastený rastlinstvom. Dôvod bol jednoduchý-vtedy prúdila voda k Antaktíde od rovníka. V súčasnosti chladná voda okolo Antarktída tvorí uzavretý kruh.

Stačí sa pozrieť na Benátky. Stoja už takmer tisíc rokov a nie sú zaplavené. To znamená, že za posledných tisíc rokov hladina morí stúpla max. o pár milimetrov. Filozofovať o tom, či hladina morí stúpne o meter či dva, mi príde absolútne komické. Samozrejme že stúpne, a nie o 2 metre, ale aspoň o 20 metrov. A nič sa s tým nebude dať robiť. Žiadne eko opatrenia nepomôžu. Pretože to do veľkej miery súvisí s precesiou, resp. nakláňaním zemskej osi. Zmena naklonenia zemskej osi o niečo mení uhol, pod akým dopadajú slnečné lúče na Zem, a aj táto nepatrná zmena v priebehu stoviek a tisícok rokov spôsobuje výraznú zmenu výšky hladiny morí.

Tým nechcem povedať, že ľudstvo by malo plytvať energetickými zdrojmi a obnoviteľné zdroje posielať "do kytek". Nezmyselný je ale aj druhý extrém - za všetkým vidieť činnosť človeka. Zem je stále meniaci sa organizmus. To len ľudia pre krátkosť svojho života si myslia, že podmienky na Zemi sú konštantné.

P. Rada 5.5.2014 1:20

Re: Normálna je zmena teplôt, a nie ich konštantná hodnota

Pane Kostelanský kdo navozuje debatu na téma co je "normální" teplota? Není to spíše tak, že praktická otázka zní: ... "Za jakých klimatických podmínek bude optimální sklizen pro dnes už 7 miliardové lidstvo?".

Pro představu co asi může způsobit změna roční průměrné teploty o jeden stupen v našich šířkách tak jen v odparu to navozuje změněnému o 100mm. Běžný roční srážkový úhrn v úrodných oblastech je přitom kolem 500mm a průměrnému oteplení o jeden stupen odpovídá zhruba změna průměrných teplot mezi Prahou a Libercem.

Podstatnější jak změna teplot je ale u nás změna proudění. Dopady dlouhodobé odchylky jen o 1 až 2 stupně jsou proto hospodářsky významné tehdy, pokud je výživová situace napjatá.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/All_palaeotemps.png

Mám za to, že pokud by lidstvu hrozily jen klimatické změny a nic jiného - a navíc by ekonomiky rostly jak v 80ých letech a tak dál na dlouhá století dopředu - byly by obavy ze změn klimatu jak naznačuje pan Šálek zbytečné. To prostě proto, že v konci století už bychom mohli pomýšlet na kolonizace jiných planet.... Výhled je ale právě naopak s celé řady kumulujících se vážných hrozeb nedobrý a právě to ani autor ani Vy zřejmě nechcete brát v úvahu. .... http://www.novinky.cz/veda-skoly/333168-nasa-tahle-civilizace-speje-ke-svemu-konci.html

J. Brunner 5.5.2014 2:11

Re: Normálna je zmena teplôt, a nie ich konštantná hodnota

Jděte s tím Vaším strašením někam. Na Vás argumenty oponentů také nepůsobí, stále melete jen tu svou "pravdu".

P. Rada 5.5.2014 10:55

Re: Normálna je zmena teplôt..

Oponování pane Brunere vítám. To se ale děje skrze argumenty a nikoli dohady, fantazie až pomluvy. Pomluvy sice také o ledačem vypovídají - ale neovlivnují poznanou pravdu. Nikde také netvrdím, že jde o mou pravdu. Tvrdím spíše, že mám tu troufalost čerpat od jiných a jejich poznání event. dál sdílet. Proto také uvádím co možná dostupné odkazy:

http://www.milanlapin.estranky.sk/clanky/mimoriadne-pocasie-v-zahranici/asi-najvyznamnejsi-klimaticky-extrem-v-roku-2012.html

J. Vyhnalík 5.5.2014 3:56

Re: Normálna je zmena teplôt, a nie ich konštantná hodnota

Vy snad máte doma termostat pro Evropskou, nebo světovou teplotu, že spekulujete o tom, jak tu teplotu nejlépe nastavit?

Všechny pokusy teploty ovlivnit se ukazují jako neodůvodnitelně nákladné a navíc naprosto neúčinné. To je oč tu běží!

P. Rada 5.5.2014 7:43

Re: Normálna je zmena teplôt..?

Pane Vyhnalíku s čeho usuzujete ...."spekulujete o tom, jak tu teplotu nejlépe nastavit?"

Nejspíš to budou Vaše nápady, nebo nerozumíte kontextu.  Reagoval jsem na projev: ..."absolútne nepochopenie prirodzených cyklov Zeme."...

Textem ... ""Za jakých klimatických podmínek bude optimální sklizen pro dnes už 7 miliardové lidstvo?"..

V něčem jste se ale trefil. Většina populace ve vyspělých zemích používá klimatizaci at už doma, v práci, v autě ... a tak jí možná podobně jako Vám nápady na otočení příslušným knoflíkem vrtají hlavou. Souhlasím s Vámi, že vyjma současného "pokusu" s ovlivnováním klimatu imisemi radiačně aktivních plynů který spustilo lidstvo ve velkém, je dosavadní úsilí hrstky uvědomělých zcela neúčiné. Podobně je tomu ale právě u dalších dlouhodobých jevů jako je populační růst, rabování surovin, růst měrné spotřeby, znečištování oceánů, pokles úrodnosti půd atd. Aby se nám toto vše dařilo co možná nejvíce bezhlavě zavedli jsme volební systém jen cca pětiletý takže dotyčné "hlavy" v politice za dlouhodobé aspekty nenesou prakticky žádnou odpovědnost. Na kausách tunelů ve FV je to taky pěkně vidět a navíc je na tom ilustrováno jak to někteří dokáží navíc i propagandisticky zneužít. Viz video s Bursíkem výše.

Bohužel teprve při nadhledu nad soubor dlouhodobých trendů některým dochází ..."oč tu běží!". Po-nás-potopářům je to ale jedno -že?