20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

KLIMA: A přece se otepluje! Nebo ne?

Po delší době jsem se rozhodl aktualizovat svoje jednoduché analýzy vývoje globální teploty. Uvedené trendy sleduji podrobně od doby, kdy jsem se vsadil s dr. Janem Hollanem, pracovníkem centra excelence české vědy – projektu CzechGlobe, o tempo budoucího oteplování.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 5.5.2014 15:53

Re: Čína - klacek na Zelené v Evropě.

Přesně tak. Jenom je úsměvné, jak Němci bojují i s klimatem i se smogem stavbou nových tepelných uhelných a plynových elektráren. O tomhle se ti ochránci jaksi pořád nezmiňují.

O. Istvanfy 5.5.2014 10:57

Re: Čína - klacek na Zelené v Evropě.

Znečistenie ovzdušia bolo už aj horšíe ako teraz v Číne (Nemecko, Japonsko.USA) a žiaden zošup sa nekonal. Čo sa babe chcelo, to sa babe snilo.

J. Šimek 5.5.2014 11:23

Re: Čína - klacek na Zelené v Evropě.

Bolo a už není, protože spirála ekonomického růstu nevede přes "kašli na všechno".

M. Prokop 5.5.2014 11:39

Re: Čína - klacek na Zelené v Evropě.

"Kašli na všechno" je vaše idea, tu nevnucuje autorovi ani komentujícím.

J. Šimek 5.5.2014 14:32

Re: Čína - klacek na Zelené v Evropě.

V článku je zcela jasně EU popisována, jako blázni, kteří si neberou vzor z Asiatů, kteří kašlou na všechno a mají tím pádem ekonomický růst. To si to ještě jednou přečtěte a přestaňte pindat rádoby korekce.

M. Prokop 5.5.2014 15:39

Re: Čína - klacek na Zelené v Evropě.

" protože Asiaté nejsou takoví blázni jako Evropané a nebudou si svůj hospodářský vývoj podvazovat nesmyslnými opatřeními."

To je ovšem něco úplně jiného, než "kašlou na všechno".

Neumíte číst, nebo porozumět přečtenému? Nebo obé?

M. Šálek 5.5.2014 15:49

Re: Čína - klacek na Zelené v Evropě.

Pane Šimku, kritizuji drahý boj s klimatickými zmĕnami, nikoliv rozumnou ochranu živ. prostředí. Chápete ten rozdíl?

J. Šimek 5.5.2014 21:07

Re: Čína - klacek na Zelené v Evropě.

Jenomže praxe je taková, že Čína nedělá rozumnou ochranu životního prostředí, ti kašlou úplně na všechno. Jestli tohle nevíte, tak nechápu o čem píšete.

R. Langer 5.5.2014 15:58

Re: Čína - klacek na Zelené v Evropě.

To je ovšem pouze vaše interpretace. V článku se ale nic takového nepíše...

J. Šimek 5.5.2014 21:12

Re: Čína - klacek na Zelené v Evropě.

Už mě to nebaví, jak jsou tady všichni chytří od klávesnice. Jeďte se tam podívat do průmyslových aglomerací a pak něco vykládejte. A už nemusíte ani daleko do vnitrozemí, první mrtvá města vznikají přímo na pobřeží. Totálně otrávená příroda, nezájem úřadů, to fakt nejde přehlédnout.

R. Langer 6.5.2014 15:46

Re: Čína - klacek na Zelené v Evropě.

Kde je totálně otrávená příroda?

M. Šejna 5.5.2014 9:49

pan Šálek oteplování potvrdil

vsadil se s panem Hollanem o to, zda trend oteplování bude méně, než 0,14°C za dekádu nebo více než 0,16 za dekádu. Takže jak pan Šálek, tak pan Hollan považují oteplování za jasnou věc, jen se liší v rychlosti oteplování.

Pokud jde o sázku, tak pan Šálek bude ještě asi 2 až 4 roky vyhrávat a pak bude zhruba 4 roky pro změnu panu Hollanovi platit. Celé kouzlo výher a proher se skrývá v hodnotách indexu NINO3.4, což je vyčíslení stavu oscilace ENSO. A protože pan Šálek určitě ví, jaké jsou zákonitosti oscilace ENSO za posledních 60 let, tak musí tušit, že přístích zhruba 5 let se globální oteplování opět zrychlí.

M. Dvořák 5.5.2014 11:32

Re: pan Šálek oteplování potvrdil

pokud počítáte se stejným solárním výkonem.... ale ten půjde dolů pane Šejna. Upozorňuji - né krátkodobá aktivita ale dlouhodobá a nejenom počet skvrn ale také šířka 90 letého cyklu ... jdeme do ochlazení na úroveň 19. století.... MD

M. Šejna 5.5.2014 13:31

pane Dvořáku

změny solární aktivity nemají tak výrazný vliv na klima, jak si myslíte. Na to už přišli i vzdělaní klimaskeptici. Například Daltonovo minimum počátkem 19.století snížilo globální teploty asi jen o 0,1°C a na teplotách v Klementinu se to neprojevilo vůbec. Maudnerovo minimum se projevilo poklesem asi o 0,3°C, což je méně než oteplení v posledních 100 letech (asi 0,8°C). 

Takže očekávaný pokles solární aktivity sice sníží globální teploty možná až o 0,3°C, ale proti tomu rostoucí skleníkový efekt požene globální teploty směrem vzhůru rychlostí asi 0,1°C za desetiletí.

R. Langer 5.5.2014 16:08

Re: pane Dvořáku

Ono o tom, co má na to klima skutečně vliv, se celkově dohromady ví ve skutečnosti dodnes kulový. Jenom o tom furt kafrají nějací obchodníci s deštěm, a tahají důvěřivým hlupákům peníze z kapes. :-P

M. Dvořák 6.5.2014 7:20

Re: pane Dvořáku

v době Mauderova minima ( cca 1680) jsme měli teploty zhruba o kolik stupňů nižší pane Šejna??? Je vidět že jste opravdový demagog.... Naposledy kdy byla sluneční aktivita takto na - a znovu upozorňuji - dlouhodobých průměrných hladinách bylo v době Holocéního maxima... to společně s dlouhodobými oceánskými cykly koreluje velmi dobře.

M. Dvořák 6.5.2014 9:57

Re: pane Dvořáku

.... Naposledy kdy byla sluneční aktivita takto na - a znovu upozorňuji -

dlouhodobých průměrných hladinách bylo v době Holocéního maxima... takto jako je dnes samozřejmě....

J. Vyhnalík 5.5.2014 16:15

Re: pan Šálek oteplování potvrdil

Sázka nebyla o oteplování, ale o směrnici regresní přímky. Jak je v článku napsáno, směrnice od roku 1997 NEJSOU statisticky významné, tudíž není potvrzené.

Z. Švrček 5.5.2014 9:07

Téma poněkud vyčpělé.

Nyní je v kursu upozorňovat na možné výbuchy supervulkánů, dopady vesmírných šutrů a z toho plynoucí smrtelné nebezpečí drtivých tsunami a příchodu další doby ledové vzniklé nemožností absorpce slunečního záření dík zvířenému a do stratosféry vrženému prachu a popílku. To je byznys pro budoucno, strašák za všechny prachy a námět na další "politiku" EU.

J. Jílek 5.5.2014 1:19

mně globální oteplování nezajímá

přesto mi jistá míra podpory obnovitelných zdrojů v konkurenci těch beztoho dotovaných nepřekáží.

J. Jílek 5.5.2014 1:21

Re: mně globální oteplování nezajímá

mě.....chtěl jsem původně říct, že je mi putna :-)

J. Hejna 5.5.2014 8:53

Re: mně globální oteplování nezajímá

Raději si kupte učebnici české gramatiky.

S. Donát 5.5.2014 2:08

Re: mně globální oteplování nezajímá

Obnovitelné zdroje si dotujte dle libosti, ale prosím sám a z vlastní kapsy.

J. Brunner 5.5.2014 2:13

Re: mně globální oteplování nezajímá

OK.

P. Rada 5.5.2014 7:54

Re: globální oteplování nezajímá ?

Potíž je pane S.Donáte i Brunere v tom, že celosvětově je "dotováno" kde co a to skrytě či nepřímým způsobem. U JE to byly vojenské výdaje do této technologie, v civilu to bývají např zdravotní výdaje do populace postižené prachovými imisemi a tím vším co způsobují nezakalkulované externality výrob a pod.

Příklad širšího pohledu na nákladovost v energetice Německa:

http://www.cz.boell.org/downloads/Studie_-_Skutecne_naklady.pdf

S. Donát 5.5.2014 8:19

Re: globální oteplování nezajímá ?

Obecně jsem pro zrušení dotací na všech úrovních. A ohledně JE - to mi chcete tvrdit, že předchozí vojenský výzkum jaderné zbraně považujete za dotaci jaderné energetiky? A chcete to srovnávat s přímou dotací fofrníků a fotovoltaiky počítané od kWh z našich kapes?

M. Šejna 5.5.2014 9:41

pane Donáte

tak to jste i pro zrušení dotací na studium Vašich děti na základní a střední škole. Všechno to totiž platí stát. Stejně tak jistě budete pro zrušení dotací na zdravotní pojištění pládeže a seniorů. I toto pojištení platí za uvedené pojištěnce stát.

M. Prokop 5.5.2014 10:28

Re: pane Donáte

Platí stát, ovšem, pokud si peníze nenatiskne, má jen ty, které vezme nám.

Proto platit si sám, bez státního byrokratického a zlodějského aparátu, je výhodnější (i pro chudé, ty totiž stát okrade nejsnáze).

V. Halašta 5.5.2014 12:26

Re: pane Donáte

Nemíchéj jabka a hrušky dohromady. Taky bysme mohli zrušit parlament a nechat na tržních podmínkách, kdo nás bude řídit.

To by asi nešlo, že. U elektřiny to ale jde snadno.

S. Donát 5.5.2014 13:23

Re: pane Donáte

Ano, jsem. Když mi stát nechá v kapse prostředky, které mi bere na daních, rád svým dětem zaplatím kvalitní školu, kterou si vyberu. Jak píše pam Prokop, stát žádné peníze nemá, nejdříve je musí mě (Vám, panu Prokopovi) sebrat a pak "moudře" přerozdělit. Při tom přerozdělování se ovšem sem tam nějaká ta korunka zakutálí (omlouvám se za ten eufemismus :-)). Méně daní, méně státu, to je to, co bych chtěl.