9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

GLOSA: Planeta hoří a my přikládáme

„Je to pravda, ale zní to blbě!“ Tuto dnes již okřídlenou větu použil pan Jan Werich před mnoha lety v jedné z předscén Osvobozeného divadla a já si myslím, že se docela hodí i k titulku mé dnešní glosy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Valenta 13.5.2021 10:50

To jako bonus.

P. Rada 13.5.2021 9:35

Demagogie spočívá v klamném podsouvání extrémností namísto věcného hodnocení projevů dnešní reality a výhledu budoucího.

Planeta přeci zatím všude nehoří, někde naopak přibývá deštivosti... S časového odstupu se ale prakticky rovnoměrně (směrem k polům více) otepluje a to oproti doposud běžnému průměrnému měrnému příkonu cca 340W o už cca 3W/m2 navíc. Tedy zatím zhruba o jednu setinu. Vzhledem k setrvačnosti systému nyní oproti období před 30 lety to vede ke glob oteplení +1C. Viz zprávy IPCC.

Zrádná potíž už dnešního stavu - natož vývoje ale tkví v tom, co autor ani náznakem nezminuje. Klimatický systém této planety je totiž v metastabilním stavu. To je situace kdy stačí málo (1 až 2 C) a s důvodů malé stability může dojít k vážným glob důsledkům.

Husák demagogicky také píše: ..."nesmyslně bojujeme proti životodárnému kysličníku uhličitému"...

Životadárnost CO2 ale má vzhledem ke klimatu své optimum v oblasti 280 až 300ppm. Nižší hodnoty by vedly (tak jako ve čtvrtohorách) vzhledem k parametrům zemské dráhy k cyklickým propadům do dob ledových na celá statisíciletí a tím k omezení životadárnosti. Naopak a vyšší hdnoty vedou sice do teplotně miliony let vyrovnané epochy (třetihory) kdy oběžná dráha přestává mít rozhodující vliv ale naopak vzroste dynamika podnebí protože planeta ztratí býlý polární stabilizátor proudění větrů nesoucích vláhu. Tím zas poklesne globální úživnost.

Toto vše zdánlivě nehrozí už nyní kdy počínající nerovnováhy kompenzujeme masivní čerpáním s neobnovitelných zdrojů. Ty ale nutně dojdou. Navíc produkujeme nerecyklovatelnosti kterých se nezbavíme a tak obecně žijeme na rostoucí masivní dluh vůči prostředí který autor namísto neudržitelného vzývá jako kýžený životní styl. S pohledu po-nás-potopáře se ale lákavě jevit může.

Kritického smýšlení tak napovídá , že by se měla diskutovat i otázka lidských hodnot. Tedy zdali je lepší, pro koho, na jak dlouho a do jaké míry... MÍT nebo BÝT.

https://www.databazeknih.cz/knihy/mit-nebo-byt-78462

L. Novák 13.5.2021 9:44

Plakátovač bludných fantasmagorií ;-O "Rada" v plné pohotovosti online celý den... ;-D

J. Kohout 13.5.2021 9:59

O tom, že dojde do 20 let dojde ropa, už se plánuje od 70. let.

Žádné slovo o tématu článku - znečištěné planetě. Jen stále bláboly o CO2.

Soukromé tryskáče organizátorů jsou v pořádku, letět jednou na dovolenou je špatně. Pokrytče.

P. Rada 13.5.2021 10:22

Ropa nikdy nedojde - demagogu! Jen se může leckomu stát nedostupnou. Kdejaká země na světě už takovou situaci zakusila. Československo v roce 1953.:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ropn%C3%BD_zlom

Žádné slovo? Namísto "znečištění planety jsem přeci napsal ..."produkujeme nerecyklovatelnosti kterých se nezbavíme"...

Soukromé tryskáče nepoužívám a autor nespecifikoval nikoho s těch všech kteří soukromé tryskáče používají k nejrůznějším účelům. V prostoru pro rekce nelze popsat vše. Problém to ale rozhodně je:

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/bohata-elita-ma-podle-osn-na-svedomi-vetsi-emise-nez-polovina-lidstva/1975229

L. Novák 13.5.2021 10:26

Idiote komunistický, v roce 1953 byla pro československé občany katastrofou č. 1 tzv. MĚNOVÁ REFORMA, což bylo obyčejné OKRADENÍ národa o peníze.

J. Hajský 13.5.2021 10:26

Slyšeli jste slovo Boží.

L. Beneš 13.5.2021 8:55

Pane Husáku, jistě se do Vás pustí řada zelených nadšenců, kterým kopete do jejich zelených báboviček. Buďte rád, že Vás tady někdo nenazval nevzdělancem, jako se to stalo mně. Když jsem někde použil výraz kysličník uhličitý, jakási osoba, která v době, kdy jsem na střední škole vstřebával české chemické názvosloví, ještě ani nečurala do plen, mi vynadala, že se správně říká oxid uhličitý. Přirozeně. V době, kdy vše české je zatíženo břemenem malosti a čecháčkovské zaprděnosti (termín vymyslel jeden geniální český literát a politik), i slovo kysličník je nutno nahradit tím světovým termínem oxid.

Z. Lapil 13.5.2021 9:45

Pozor - oxid není až taková novinka, , nás na něj z kysličníku přeučovali na střední škole, což je v mém případě polovina 80. let neboli plně rozvinutý socialismus.

L. Novák 13.5.2021 9:56

Myslím, že to bylo už o pár let dřív. P0dobně jako soustava SI. Ale ono je to jedno. Kdo má trochu vzdělání v chemii, tomu nemůže pojem "kysličník" vadit. Dobře ví, že se mluví/píše o oxidu. A "kysličník" určitě zakázaný není, je to české slovo. Jenom se v odborném slovníku přestal používat. ;-)

Z. Lapil 13.5.2021 10:19

Já mám právě dojem, že ke změně z kysličníku na oxid došlo právě při přechodu na střední školu, ale nebudu se hádat. Jen jsem z páně Benešova příspěvku usoudil, že má oxid vysloveně za novinku a nechtěl jsem ho nechat žít v bludu.

Ale jak píšete - to je přesně ten styl argumentace, jako když zpochybníte něčí znalosti jen proto, že v debatě o klimatu nedoklepne dvojku u plynu jménem CO2.

R. Polášek 13.5.2021 12:26

Ta změna byla okolo roku 1980. My jsme kysličník ještě měli běžně na základce, na gymplu už byl spíš oxid a na vysoké o nějaký rok později už se za kysličníky i pomalu vyhazovalo na zkouškách.

J. Jurax 13.5.2021 15:13

No jo, a já pamatuju, když se ještě správně česky psalo oxyd. Tehdy ovšem oxyd uhličitý nebyl plynem zlolajným, veškerý okršlek zemský ničícím.

L. Beneš 13.5.2021 10:01

Navrhuji, aby v rámci modernizace českého chemického názvosloví se namísto kyselina psalo acid. Rozumějí tomu slovu i mnozí cizinci a ušetří se 4 písmena. To znamená velké úspory. Kdesi jsem četl kolik v Rusku ušetřili po reformě pravopisu inkoustu, tiskařské barvy a tun papíru, když zrušili psaní tvrdého znaku na konci podstatných jmen.

L. Novák 13.5.2021 10:11

No jo, ještě zrušit knihovny plné Leninových spisů a reforma bude dokonána. ;-)

Z. Lapil 13.5.2021 10:28

No vida, to jsem ani neznal, s tím tvrdým znakem. Ale vzpomínám na novinářský fejeton z počítačového starověku, který navrhoval v té ošklivé nemoderní češtině nahradit nabodeníčka spřežkami, páč počítače takové divné znaky neumějí. Taky jsem začal obratem uvažovat o úspoře papíru. A dat, protože už tehdy jsem měl za samozřejmé, že není třeba s každým písmenem vysílat i jeho "obrázkovou definici".

Pan Neff to považuje za svůj vynález, ale já na to přišel dřív, než on to napsal: Každá naprostá kravina má nejméně jeden rozumný důvod.

J. Hajský 13.5.2021 10:36

S tím (tou?) acidem máte pravdu. A já dodávám: když je nutno místo kysličník říkat a psát oxíd jak je možné dosud říkat a psát zaprděné, čecháčkovské "kyslík" místo jedině správného "oxygenium". Vysvětlí mi to někdo, proč ta reforma chemického názvosloví ke světovosti byla tak odfláknutá?

L. Beneš 13.5.2021 13:21

Důvody mohou být různé. Například v době zrychlené emancipace slovenského národa v bývalém Československu (Hrozné, to slovo bývalé, děsil jsem se toho slovního spojení ’bývalé Československo’, když zaznělo z úst gestapáka ve filmu Vyšší princip. A vida, už to tady dávno máme.) nahradili titulek v médiích Branky, body, vteřiny titulkem Branky, body, sekundy, aby tomu bratři (?) Slováci rozuměli. V tomto případě se prostě "respektovali tie slovenské špecifiká".

L. Novák 13.5.2021 13:39

No, ona taky vteřina jako časoměrná jednotka byla svého času zrušena a od té doby se důsledně používá sekunda. :-P

L. Beneš 13.5.2021 14:09

Ovšem. Kterými normami se řídíte vy, provádíte-li na toaletě to, co se tam obvykle provádí?

L. Novák 13.5.2021 15:41

Tam mi můžou všickni s normami políbit pudel... ;-)

L. Beneš 13.5.2021 17:52

No proto! Už jsem si myslel, zda meditujete, jestli aplikovat ASA, DIN nebo snad Gost?

Š. Zemek 13.5.2021 7:48

Pane Husáku, zapomněl jste na letadla. Nedávno jsem někde četl, že v jednom okamžiku jich bylo (před Covidem) ve vzduchu až dvěstě tisíc. Ty rozprašují spaliny, a já nevím co ještě, v souvislé vrstvě kolem planety. Kam se na ně hrabou rakety, které jen občas atmosféru propíchnou.

J. Moravec 13.5.2021 7:36

Problém není kosmický výzkum. Přinesl i mnoho dobrého, například izolace. Problém je hra se záchranou planety. Pro někoho cesta k politické moci, pro někoho velký byznys s odpustky a nejen s nimi.

L. Novák 13.5.2021 2:01

Husáku, Husáku, dnes je to ukázkový novinářský blábol. Samozřejmě souhlasím s tím že idiotský EU "Green Deal" zelených šílenců z Německa a EU je nehorázný nesmysl, stejně jako je masívní finanční podpora tzv. OZE a povinný a drahý výkup nekvalitní elektřiny z nich, známý jako český "Bilionový tunel OZE". Bilion je tisíc miliard, dementní rudý Biden v USA slíbil na "klimatický program vlády" podporu 2.000 miliard USD (2 trillions USD v USA). Toto astronomické rozhazování peněz na dluh samozřejmě řádově přesahuje peníze vynaložené k výzkumu planet sluneční soustavy!!!

Proto považuji výrok "Na jednu stranu nesmyslně bojujeme proti životodárnému kysličníku uhličitému a vedle toho dáváme z veřejných i soukromých zdrojů desítky miliard jakýchkoli měn na v této chvíli naprosto zbytný výzkum Marsu." Za naprostý nesmysl a blábol.

Ty desítky miliard bychom klidně ufinancovali i v Česku místo vyhozených tisíce miliard Kč skrze Bilionový zelený tunel a jeho pokračování pod jinými jmény. Dva tisíce miliard USD jenom skrze idiota Bidena, bez uvažování rozsáhlé státní podpory už za Obamovy éry, už jsou tak velké peníze, že bychom za ně pomalu mohli lítat na Mars a vozit si suvenýry zpátky na zem kyvadlovou dopravou...

Je vidět, že v astronomických číslech státních rozpočtů se novinářští tlachalové úplně ztrácejí... :-P

M. Krátký 13.5.2021 6:41

hezky rozumné - a děkuji R^R^R^

S. Vostřel 13.5.2021 8:26

Pregnantně vyjádřeno.

L. Písařík 13.5.2021 8:34

PREGNANTNÍ -NEROVNÁ SE TĚHOTNÝ? źE BY HUSÁK - TO BY BYLA BOMBA.

Z. Lapil 13.5.2021 9:56

Nechal jste se zmást Googlem. Prenantní = přesný, výstižný - viz https://coznamena.cz/pregnantni.

Viz též patetický - v překladu z angličtiny znamená něco dost jiného (patetické je, řekl bych, například zmoklé koťátko) než "český originál převzatý z řečtiny": (obřadný, nadnesený, velkolepý: "Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat"). Je-li tu nějaký američtinář (Angličani snad podobné sklony nemívají), nechť mě, prosím, případně opraví.

L. Písařík 13.5.2021 11:40

Díky za přesné vysvětlení.