3.3.2021 | Svátek má Kamil


Diskuse k článku

GLOSA: Klimatické šílenství zasáhlo už i děti a mládež

Informaci v našich médiích, že v pátek 15. 3. 2019 se zapojily tisíce studentů v Česku do celosvětové stávky za důslednější ochranu klimatu a snižování emisí, nebylo snad ani možné přehlédnout.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 26.3.2019 17:22

Souhlas s autorem

Se zblblými a zfanatizovanými davy už má lidstvo dostatek zkušeností, aby dokázalo odlišit chorého magora "Radu" od lidí, kteří myslí racionálně a logicky. Bohužel, z historie známe také odstrašující příklady, kdy demagogové a lháři typu "Rada" přivedli národy do katastrofy...

P. Rada 26.3.2019 17:39

Re: Souhlas s autorem?

Katastrofu naznačuje už jen to, že ani v základní diskusní slušnost nelze dnes věřit - natož ve věcnou argumentaci při jednání o vážných problémech.

Naprosto se dětem nedivím, že se vývoje tohoto světa obávají.

J. M 26.3.2019 18:46

zmanipulovaná mládež?

Nedávno jsme se byli s naší šestnáctiletou dcerou podívat na film Plastic ocean. Je to o tom, jak v současnosti lidstvo zachází s plasty a co to přináší našemu životnímu prostředí. Jak hynou mořští ptáci, protože mají v žaludku desítky až stovky gramů plastů (a kupodivu se jim to nedaří strávit), atd. Od té doby mlčky sbírá plasty na ulici a hází je do kontejnerů určených pro plasty. A doma řeší(me), jak omezit naši zbytečnou spotřebu plastu, i když nás to bude stát kousek pohodlí. Jsem na ni hrdý. Jsem hrdý na to, že jela demonstrovat/stávkovat a že jí není jedno, jaký svět jim zanecháme.

J. Vintr 26.3.2019 19:03

Re: zmanipulovaná mládež?

S těmi plasty je to v pořádku, ale ty demonstrace byly proti oxidu uhličitému, což je nebetyčná blbost.

J. M 26.3.2019 19:35

Re: zmanipulovaná mládež?

Stejně jako u plastů je to projev odpovědnosti za svět kolem sebe. Jestliže se má vědecky většinově (byť někteří vědci to rozporují) za to, že se lidé podílí produkcí CO2 na oteplování planety (byť tam mohou být i další i významné vlivy), tak je mojí zodpovědností potlačit svoji sobeckost a pohodlí a něco proti tomu udělat. Jsem rád, že nám tuto zodpovědnost studenti připomínají.

Bývalý president Klaus, (který mimochodem neměl rád občanské iniciativy), pravil, že na ekologii si musíme nejdříve vydělat. Toto je nebetyčná blbost, protože až si vyděláme, může již být pozdě. Až si vyděláme, mohou již být podzemní vody nenapravitelně otrávené herbicidy a hnojivy... Až si vyděláme, může být již velká část naší úrodné ornice nenávratně splavena do moře...Atd... Zodpovědné je bránit nevratným nebo obtížně vratným změnám, byť to zdraží naše životní náklady. Mít více, neznamená žít lépe.

J. Vintr 26.3.2019 20:29

Re: zmanipulovaná mládež?

Víte, že svého času se vědecky většinově mělo třeba za to, že Země je placatá a spousta jiných hovadin. Tuhle na první pohled pitomou teorii nelze nijak objektivně dokázat, takže i u těch vědců jde jen o nevědeckou víru (podpořenou penězi).

J. M 26.3.2019 21:03

Re: zmanipulovaná mládež?

Myslel jsem si, že se zde jedná o věcnou debatu. Pokud považujete "placatou Zemi" za vědeckou teorii, bylo by asi potřeba si nejdříve ujasnit terminologii. Věda není plácání nesmyslů. Věda není ze své podstaty schopna dokazovat hovadiny, byť by to někdo chtěl zaplatit - protože by to prostě nevyšlo, dokázat by to nešlo. To by pak nebyla věda. Věda hledá pravdu o tomto světě. Právě vědecký přístup začal dokazovat, že je Země kulatá.

Pokud nevěříme vědcům, pokud nevěříme vzdělaným lidem, pokud nevěříme, že by někdo mohl myslet i na dobro jiných a nejen svoje, pokud srovnáváme dnešní mládež s tou fašistickou a komunistickou, pokud nevěříme vlastně ničemu, čeká nás smutný život.

M. Prokop 26.3.2019 21:25

Re: zmanipulovaná mládež?

Vás možná čeká.

Já si vybírám, komu věřím a co se mládeže týče, nejsou všichni zblblí. Jen část, stejně jako ta fašistická, nacistická, komunistická.

A nejsem smutný.

J. Vintr 26.3.2019 21:55

Re: zmanipulovaná mládež?

Věda není plácání nesmyslů. Ovšem to nebrání, aby nesmysly plácali lidé kteří se považují za vědce. I vědec dělá svou práci za peníze. Pokud někdo platí vědce za to, že bude propagovat teorií skleníkového efektu, tak to minimálně devět z deseti vědců udělá. Teorie skleníkového efektu je ale pouze hypotéza, kterou nelze exaktně dokázat (ani vyvrátit), protože naši planetu nejde zavřít do laboratoře. Ovšem jeví se už na první pohled nesmyslná a neodpovídají jí ani nepřímé důkazy, to jest korelace nepřímo určeného množství CO² v atmosféře s nepřímo určenými teplotami v minulosti.

J. M 26.3.2019 22:19

Re: zmanipulovaná mládež?

Ponechám stranou, že na tomto diskusním fóru asi převládají odborníci na klima, což já přiznávám nejsem.

Také si moc dobře vybírám, komu věřím, ale byl bych rád, kdyby debata byla věcná.

Pokud prohlásíte, že minimálně 9 z 10 vědců si nechá své vědecké přesvědčení a svědomí koupit, pak je to pro mne za 1) projev toho, že nevěříte nikomu (a čeká Vás smutný život) a za 2) šíření pomluv, které pochybuji, že můžete jakkoliv doložit.

Nebo možná tím nepřímo vyjadřujete souhlas, že 9 z 10 vědců podporuje odpovědný přístup k životnímu prostředí (vč.CO2), což je naopak povzbudivé :-)

J. Ticháček 18.4.2019 21:22

Re: zmanipulovaná mládež?

To, co Vaše dcera dělá s plasty je velmi chvályhodné.

To, co píšete dále má už jisté závady. Celá ta sranda s CO². Ony totiž podle těch samých vědců existují i mnohem horší skleníkové plyny. Třeba metan. A s ním i nápad s redukcí počtu krav, jejich zdanění, jímání kravských prdů...

Z jistého hlediska je to patrně pravda. Asi bych souhlasil s fyzikálním působením metanu. Nebo bych se spolehhl na ty vzdělanější. Jenže to má i druhou stranu. Ten metan neprodukují krávy. Ten metan vzniká rozkladem biologického materiálu. Produkují ho krávy, lidé, lvi, velryby, mravenci, bakterie. Když tu trávu nesežere kráva, sežere ji něco jiného. A vznikne naprosto stejné množství metanu jako v případě té krávy. To jsou znalosti průměrného středoškoláka staršího padesáti let. (Možná i mladšího, ale skutečně netuším, co a jak se dnes děti učí.) Ale jaksi mizí schopnost syntézy znalostí. Možná je to dobře. Protože kdyby se ti lidé zamysleli nad vším, co se v životě naučili, zjistili by, že největšími producenty skleníkových plynů jsou tropické pralesy, mořští živočichové, hmyz, zelené plochy a vůbec příroda. Taková Amazonie má ročně takovou produkci, jako celé lidstvo od okamžiku, kdy se nějaký blbec postavil na zadní nohy. Takže vykácet a vyasfaltovat?

A prosím, nezkoušejte mi tady psát něco o Krebsově cyklu, nebo o fotosyntéze. To jsou totiž ty srandy, ke kterým dochází až na konci strašné spousty jiných procesů.

J. Ticháček 18.4.2019 22:04

Re: zmanipulovaná mládež?

A aby nedošlo k omylu. Ten metan vzniká rozkladem buněk. A je to vcelku přirozené. Život na zemi vznikl v metanové atmosféře. A to, co dokázalo přežít vznik fotosyntézy a jedovatého kyslíku přežilo, přežilo díky tomu, že si tu atmosféru udrželo uvnitř buňky. A to jsme všichni zdědili. Všechno živé má v sobě v podstatě původní prostředí. A rozklad, rozbití, trávení, cokoli co tu buňku naruší jen uvolní to co je uvnitř. Krávy jsou v tom nevinně. Až na ty krávy jako Greta. I když ta chudák holka za to asi nemůže.

P. Eugel 26.3.2019 22:16

To by bylo smutné, nebýt hrdý na své dítě. Ale je i smutné to zanedbání výchovy. Nevysvětlit jak moc mimo mísu s tou demonstrací je.

J. M 26.3.2019 22:37

Re:

Přečtěte si prosím mé příspěvky v tomto vlákně výše - je to o odpovědnosti za svět kolem sebe - a to není mimo mísu nikdy. Ale to je možná o různém přístupu k životu.

M. Kodeš 26.3.2019 19:36

Re: Souhlas s autorem

Jak jsem napsal dříve , díky Radovi jsem pochopil, v celé jeho nahotě, obsah termínu "mašíbl"